Godzina W – 1 sierpnia 1944 roku o 17:00 była początkiem Powstania Warszawskiego.
68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia, o godzinie „W”, czyli 17.00, cała Polska i Polacy na świecie oddają hołd Powstańcom Warszawskim. Zatrzymajmy się i uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.
Wisło, pamiętasz? Lesie, w twych kartach
Widzę ich, stoją – synowie powstań
W rozdartych bluzach- ziemio uparta-
Jak drzewa prości
Piasku, pamiętasz? Wisło, przepłyniesz
szorstkim swym suknem po płaszczu plemion.
Gdy w boju padnę – o, daj mi imię,
moja ty twarda, żołnierska ziemio
K. K. Baczyński
Jak co roku będziemy przez 63 dni , od początku Powstania Warszawskiego 1 sierpnia do jego zakończenia w dniu 3 października oddawać hołd mieszkańcom Warszawy, tym którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.
Program obchodów 68. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji BURZA opublikowany na portalu Blogmedia24.pl obejmuje uroczystości centralne stołeczne, dzielnicowe i środowiskowe w całej Polsce i poza jej granicami. Wszystkie uroczystości mają podobny patriotyczno-religijny program.
- Msza św. w intencji poległych i żyjących Powstańców Warszawy
- 01.08.2012 | 17:00
- Sygnał syreny alarmowej
- Hymn narodowy
- Wystąpienia okolicznościowe
- Złożenie kwiatów
Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. W walkach poległo ok.
18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych, a 15 tys. dostało się do niewoli. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 200 tys. zabitych.
Po kapitulacji pozostałych przy życiu mieszkańców wypędzono z miasta, które następnie niemal doszczętnie zniszczono.
„(...) Bogu podamy w końcu dłonie
spalone skrzydłem antychrysta,
i on zrozumie, że ta młodość
w tej grozie jednak była czysta."
K. K. Baczyński
Uchwałą nr VIII/97/2003 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 13
marca 2003 roku dzień 1 sierpnia został ustanowiony Dniem Pamięci Warszawy.
Stawianie powstańcom zarzutów, że doprowadzili do zniszczenia Warszawy, wydaje mi się wyrazem głębokiego kompleksu.
Co to za kompleks?
"To kompleks strachu przed silniejszym, którego trzeba byłoby oskarżyć o zbrodnie na Polsce – i przeciwstawić mu się. Zamiast tego łatwiej obwinić rodaków o wszelkie nieszczęścia. Idąc tropem tego kompleksu, należałoby się godzić na obce panowanie, siedzieć cicho i liczyć na to, że jakieś niezależne od nas siły historii łaskawie zwrócą nam utraconą wolność. W 1939 roku zagarnęły Polskę dwa najbardziej zbrodnicze reżimy w historii, gotowe zrobić wszystko, żeby zniszczyć Polskę. Hitler wielokrotnie formułował ten cel, od września 1939 roku poczynając."
historyk Andrzej Nowak
Projekt „Wola Pamięci 1944” – 5 sierpnia 2012 r.
„Wola Pamięci 1944” to projekt, którego celem jest upamiętnienie oraz przypomnienie wydarzeń związanych ze zbrodniami niemieckimi wobec warszawskiej ludności. Najbardziej okrutne zbrodnie, jakich dokonano na bezbronnych cywilach, miały miejsce w pierwszych dziesięciu dniach Powstania na Woli, Ochocie i w Śródmieściu. Szacuje się, iż podczas powstania zginęło około 200 tysięcy z 700.000 warszawiaków zamieszkujących objętą walkami powstańczymi Warszawę. Liczba ta, stanowiąca 1/3 mieszkańców stolicy, tylko w niewielkim stopniu obejmuje straty wynikłe z bezpośrednich działań. W większości ludzie ci, bez względu na wiek i płeć, zostali bestialsko zamordowani w masowych egzekucjach, przeprowadzanych przez oddziały zwalczające Powstanie, zgodnie z rozkazem Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, by „każdego mieszkańca zabić”, a miasto „zrównać z ziemią”.
U zbiegu ulic Górczewskiej i Alei Prymasa Tysiąclecia, w miejscu upamiętniającym największy na Woli masowy mord, Biuro Edukacji Publicznej IPN w dniu 5 sierpnia 2012 r. przeprowadzi projekt edukacyjny „Wola Pamięci 1944”. Celem projektu jest przede wszystkim godne upamiętnienie znanych i nieznanych z nazwiska ofiar niemieckiej zbrodni w czasie Powstania Warszawskiego.
Tak ma wyglądać miejsce pamięci o masowym wymordowaniu 12000 mieszkańców Woli, 5 sierpnia o godzinie 16.00 nastapi odsłonięcie pierwszego elementu pomnika - 8 metrowego krzyża .
Rozpoczęcie Powstania Warszawskiego w godzinę "W" tradycyjnie upamiętni oddanie hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. O godz. 21 zostanie rozpalony ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, który będzie się palić do 2 października.
PamiętaMY
Cześć i Chwała Bohaterom!
Jak co roku, kibice Legii Warszawa licznie wezmą udział w obchodach związanych w rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Z każdym rokiem wybór formy uczestnictwa w uroczystościach oraz liczba inicjatyw oddolnych-dzielnicowych, zwiększają się w postępie geometrycznym. W legijnej akcji – „O Poległych PamiętaMY”, która polega dla odmiany na tym, że zainteresowani sami wyszukują w swojej okolicy takie miejsca i ustawiają w nich lampki z otrzymanymi wcześniej blankietami. W tym roku weźmie w niej udział rekordowa liczba 30 fanklubów z całej Polski, które się zgłosiły do SKLW o przydział blankietów adekwatny do liczby odwiedzanych miejsc.
Kolejna akcja to „Flaga dla Powstańców zamiast na Euro”. Na stoiskach będą rozdawane chorągiewki na samochód w barwach narodowych. Przyozdabiamy nimi nasze pojazdy 01.08. na czas „trwania Powstania”, czyli do 03.10.
W Warszawie przy ul. Bartyckiej na Czerniakowie wznosi się kopiec Powstania Warszawskiego. Zgodnie z wieloletnia polityką marginalizacji Powstania Warszawskiego 1944 do dziś na planach Warszawy nosi enigmatyczną nazwę Kopca Czerniakowskiego. Zbudowany jest z gruzów zrównanych z ziemią warszawskich dzielnic, które przez 3 miesiące po upadku Powstania z teutońską dokładnością niszczyły specjalne oddziały niemieckie, realizując obłąkańczy rozkaz Himmlera nakazujący unicestwienie buntowniczej stolicy Polski. Jest to tak naprawdę jeszcze jeden warszawski cmentarz - cmentarz zamordowanego miasta.
Maciej Janaszek-Seydlitz
Apel o upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Katowice
Walka o byt niepodległościowy, którego symbolem jest Powstanie Warszawskie w dziejach Narodu i Państwa Polskiego stanowi moment szczególnej zadumy. Dziesiątki tysięcy Kolumbów rocznik 20. chwyciło za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić była cząstką ceny za niepodległość, jakiej doznajemy. Tutaj, na Ziemi Śląskiej czas ten nierozłącznie wprowadza w wymiar zadumy związanej z Pamięcią o etosie walki Górnoślązaków w Trzech Powstaniach.
Pragniemy, aby w rocznicę godziny „W” na minutę zamarł w naszych miastach i wioskach ruch uliczny, abyśmy mogli w chwili zadumy pochylić się nad wszystkimi, którym jesteśmy to winni! Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodowych 1 sierpnia o godzinie 17.00. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, zwracamy się również z propozycją wywieszenia flag narodowych na urzędach państwowych i samorządowych oraz w miejscach publicznych, a także w naszych domach.
Zwracamy się do władz lokalnych jednostek samorządu terytorialnego o spowodowanie działań umożliwiających realizację tej idei w każdej, nawet najmniejszej miejscowości Naszego Regionu. Mamy gorącą nadzieję na wspólne uczczenie Wielkich Idei i heroizmu bohaterów Warszawskiego Powstania, a także wszystkich walczących w imię idei niepodległości, szczególnie tutaj w województwie śląskim, której częścią jest Śląska Ziemia – Powstańców Śląskich.
Prezes Śląskiego Okręgu Światowego Zarządu Żołnierzy Armii Krajowej – por. Waldemar Tomżyński, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach – płk mgr inż. Krzysztof Radwan, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” – Maria Nowak oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – dr Andrzej Drogoń,
W połowie sierpnia 1944 r. autor napisanej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego piosenki Pałacyk Michla – Józef Szczepański „Ziutek”, dowódca drużyny w batalionie „Parasol”, uczestnik lipcowego zamachu na generała SS Koppego, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, napisał piosenkę szturmową „Parasola” Chłopcy silni jak stal. W ostatnich dniach sierpnia napisał wiersz będący krzykiem i świadectwem: Czekamy ciebie, czerwona zarazo.
10 września ciężko ranny „Ziutek” zmarł w powstańczym szpitalu.
16 sierpnia 1944 r. powołany przez Stalina PKWN podejmuje decyzję:
Jeżeli Powstanie zwycięży, wówczas zostanie powołany, złożony z czterech dywizji korpus ekspedycyjny, który pod wodzą gen. Kieniewicza i płk. Radkiewicza spacyfikuje powstańczą Warszawę.
Czekamy ciebie, czerwona zarazo
Józef Szczepański „Ziutek”, (1922–1944)
- Zaloguj się, by odpowiadać
44 komentarzy
1. Komu przeszkadzają obchody świąt narodowych?
11 listopada, 1 sierpnia , 15 sierpnia - to daty , które od lat wywołują alergiczną reakcję w okolicach Czerskiej. Od kilku lat przed rocznicami Gazeta Wyborcza na swoich łamach próbuje dyktować, kto ma prawo, wg niej, obchodzić to święto. Nota bene to srodowisko nie obchodzi takich "nacjonalistycznych" świąt i co roku toczy dyskusje atakując to, co dla Polaków jest wartością najwyższą.
W tym roku mamy w Warszawie w dniu 1 sierpnia koncert podstarzałej, a nawet mocno już starej i zakurzonej skandalistki.
1 sierpnia to polskie święto narodowe. „Nie idę na Madonnę!” .
Na początek Gazeta Wyborcza zaatakowała swoją starą bronia - sondażem swoich czytelników.
Fot. Gazeta.pl
Wyniki sondy nt. koncertu Madonny
W poniedziałek z kombatantami spotkali się przedstawiciele ratusza i Stołecznej Estrady, ci ostatni mają zmontować film.
17 lipca nie ustalono jeszcze dokładnego planu uczczenia pamięci o powstańcach
warszawskich. Jednak otwarcie bram na stadion zaplanowane jest na 17:
30, czyli tuż po Godzinie W. Kiedy więc zarządzona będzie minuta ciszy,
która ma się znaleźć w programie imprezy?
- Przed samym koncertem, około 21:00. Tak to powinno być rozwiązane.
Wcześniej będzie pokaz kronik. Kolaudacja filmu będzie w przyszłym
tygodniu. Wtedy też ustalimy dokładny godzinowy program koncertu razem z
organizatorami koncertu, Live Nation. Agencja zaakceptowała pomysły
kombatantów – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza."
"Myślę, że pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego znacznie bardziej
szkodzi to, co się dzieje od kilku lat na cmentarzu, co urządzają tzw.
prawdziwi patrioci - odpowiedziała mu Julia Pitera z PO. Przypomniała,
że w czasie uroczystości wygwizduje się niektórych polityków czy nawet
powstańców. - Raczej dbajmy o to, by nasze święta były uczczone w sposób
prawidłowy - dodała.
Prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta, nie sądzi, żeby koncert
przeszkadzał w uczczeniu tego święta. - Ja pójdę na Powązki, ale szanuję
ludzi, którzy chcą pójść na koncert - stwierdził.
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,12127764,_Powinni_go_odwolac____Najpi...
"1 sierpnia modlitwa w intencji poległych i zadośćuczynienie za bluźnierstwa
W specjalnym komunikacie, który zostanie odczytany w najbliższą
niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji warszawsko-praskiej,
abp Hoser Henryk apeluje o modlitwę 1 sierpnia w intencji poległych i
zadośćuczynienie Sercu Jezusowemu za grzechy bluźnierstwa. W związku z
68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego hierarcha zarządził we
wszystkich parafiach i zgromadzeniach zakonnych na terenie swojej
diecezji godzinę wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji
poległych, o przyszłość oraz kształt naszej wolności i jako
zadośćuczynienie za grzechy bluźnierstwa."
Kiedy Krucjara Młodych zebrała pod protestem przeszło 46 tysięcy podpisów, Michniki zaatakowały kolejną inicjatywę Młodych :
Zapraszamy
na obchody 68 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego roku
pragniemy uczcić ludność cywilną, która zginęła podczas patriotycznego
zrywu. Nie pytając o sens walki wykonali wydany im rozkaz.
Co roku organizowane są rocznice na Powązkach, Górce Czerniakowskiej,
które są prestiżowe ze względu na miejsce i frekwencję. Tymczasem jest
na warszawskiej Woli cmentarz zapomniany przez potomnych. Cmentarz na
którym leży pochowanych ponad 104 tyś. bezimiennych powstańców Warszawy,
cywili.
Z tego względu pragniemy zaprosić wszystkich chętnych, aby w tym roku
godnie uczcić i to miejsce pamięci. Zbieramy się o godzinie 17.30 pod
Ratuszem Bemowo, skąd udajemy się ulicami Powstańców Śląskich, dalej
Połczyńską na cmentarz, gdzie o godzinie 19 rozpoczną się skromne
oficjalne obchody z garstką kombatantów.
Przemarsz narodowców. ONR zakłóci obchody powstania?
1 sierpnia w rocznicę powstania pomaszeruje ONR. - To kolejna data,
którą próbują zagarnąć nacjonaliści - uważa dr Rafał Pankowski z "Nigdy
Więcej".
to niepokojące
- Można taką tendencję zauważyć od dłuższego czasu: organizacje
nacjonalistyczne, ksenofobiczne, ocierające się o poglądy faszystowskie,
czyli ogólnie niezbyt przyjemne, kształtują swój wizerunek na podstawie
dat i symboli, zupełnie z tym ruchem niezwiązanych. Próbują zagarnąć
całe polskie dziedzictwo patriotyczne, które w większości przecież nie
ma z ONR-em nic wspólnego. To miało miejsce w przypadku 11 listopada. To
niepokojące - mówi dr Rafał Pankowski z redakcji "Nigdy Więcej",
wykładowca Collegium Civitas.
Na plakacie reklamującym organizowany przez ONR i Młodzież
Wszechpolską Marsz Niepodległości oprócz rycerza z Grunwaldu do
przyjścia na manifestację zachęcała także łączniczka z powstania
(pozowała redaktorka "Frondy"). Nacjonalistyczne środowiska kiboli
zaczęły używać do zakrywania twarzy symbolu Polski Walczącej - w takich
chustach rzucali kamieniami przed meczem z Rosją.
To może być przykre
Pankowski: - Należy żywić nadzieję, że w tym wypadku nie uda się jej
zwieść tak wielu środowisk. Powstanie funkcjonuje w polskiej świadomości
dużo bardziej emocjonalnie. To także nie tylko ogólnonarodowy zryw,
powstanie wpisuje się przecież w historię II wojny światowej, w
doświadczenia faszyzmu. Idei, z której ONR zdaje się czerpać. To może
dla osób związanych z dziedzictwem powstania być przykre.
Pankowski. - Jest jedna bardzo wątpliwa relacja o tym, że "Rudy" był
przez jakiś czas członkiem ONR-u. Jest też kilka, które świadczą o jego
zupełnie odmiennych, lewicowych poglądach. Ale przecież nawet nie o to
chodzi. Narodowcy uczestniczyli w powstaniu (choć robili to bardzo
niechętnie, głównie z powodu swojej strategii politycznej) i mają prawo
uczcić pamięć powstańców. Ale dlaczego próbują zagarniać tę pamięć pod
swój szyld? Wielokulturową tradycję historyczną sprowadzić do
nacjonalizmu? Myślę, że powinny tu reagować i dziedzictwa powstania
bronić instytucje, które do tego celu zostały stworzone, jak Muzeum
Powstania Warszawskiego.
Co bardziej szkaluje pamięć powstańców? Koncert Madonny czy marsze ONR? [BLOG]
Przypomnijmy, od kiedy Wyborcza decyduje, kto MA PRAWO obchodzić rocznice.
Prezydent przyjdzie pod pomnik Gloria Victis
13.07.2009
, aktualizacja: 13.07.2009 17:00
Lech Kaczyński (Lech Kaczyński Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)
Życzenia władz Warszawy są w najwyższym stopniu zdumiewające -
powiedział prezydent Lech Kaczyński i zapewnił, że o godzinie 17 zjawi
się pod pomnikiem Gloria Victis. Ratusz chciał uniknąć politycznych
awantur na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w trakcie obchodów rocznicy
Powstania. Zaproponował wycofanie stamtąd polityków w Godzinie W.
Lech Kaczyński
zapytał dlaczego prezydent Polski nie ma prawa przybyć na obchody
rocznicy Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że jest synem powstańca.
Prezydent zaznaczył jednak, że niektóre partie nie angażowały się w przeszłości w budowanie tradycji patriotycznej.
Pytany czy obecność polityków nie utrudni dostępu do pomnika
powstańcom, Kaczyński odpowiedział, że odcinanie kombatantów barierkami
jest niesmaczne. - Oczywiście mają prawo tam być - zaznaczył prezydent.
Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach jest centralnym
punktem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Władze Warszawy
chciały w tym roku uniknąć politycznych awantur pod pomnikiem Gloria
Victis na Powązkach i zaproponowały, żeby na uroczystość nie
przychodzili politycy. Prezydent mówi stanowczo nie.
Przeczytaj, jak politycy zawłaszczyli święto kombatantów
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Dziś idę walczyć - Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak, tyle, tyle tysięcy
Poległo polskich żołnierzy
Za Wolność naszą i sprawę,
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy
Dziś idę walczyć - Mamo kochana,
Nie płacz, nie trzeba, ciesz się, jak ja,
Serce mam w piersi rozkołatane,
Serce mi dziś tak cudnie gra.
To jest tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku
I śmiać się śmierci prosto w twarz,
A potem zmierzyć - i prać - bez lęku
Za kraj! Za honor nasz!
Dziś idę walczyć - Mamo!
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Szanowny Panie Michale
pięknie dziękuję.
Cześć pamięci Powstańcom Warszawskim !
PamiętaMY !
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Benedykt XVI: zawierzając
Benedykt XVI: zawierzając wszystko Bogu, jak powstańcy warszawscy, trwając w jedności z Chrystusem, nie zbłądzicie
"Nawet gdy świat będzie was kusił mirażami szczęścia i rozrywki."
Powstańców warszawskich wspomniał Benedykt XVI przemawiając po polsku po południowej modlitwie Anioł Pański w Castel Gandolfo.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Prof. Andrzej Nowak: Polska
Prof. Andrzej Nowak: Polska jest dziedzictwem
Wezwanie do tego, by Polacy wyrzekli się swojej polskości, a zatem
wyrzekli się nie tylko patriotyzmu ale zrezygnowali z samej ojczyzny, to
wezwanie odpowiada mentalności dużej części ludzi, którzy znajdują się w
centrum tego kraju. Nie Polski, ale właśnie "tego kraju".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. CZERSKA WYJE, JAK PRZED KAŻDYM 1 SIERPNIA i 11 LISTOPADA
Zabawa czy żałoba
Rozmawiała Katarzyna Wiśniewska
2012-07-28, ostatnia aktualizacja 2012-07-27 17:04
Fot. BENOIT TESSIER REUTERS
Deklaracje i gesty to nie wszystko. Nie
jestem przeciwko ceremoniałowi, ale boję się sytuacji, w których
zastępuje on uczucia i myślenie.
Rozmowa z prof. Jerzym Szackim, wybitnym socjologiem i historykiem myśli socjologicznej, Uniwersytet Warszawski, PAN
Katarzyna Wiśniewska: Obchodzimy głównie rocznice klęsk. Najmniej znane
powstanie to wygrane wielkopolskie. Jerzy Surdykowski pisał o
patriotyzmie klęski: "Wolimy pokazywać, jak byliśmy zdradzani i
oszukiwani, wolimy męczeństwo od zwycięstw".
Prof. Jerzy Szacki: To taka nasza osobliwość. Z największym upodobaniem
świętujemy rocznice nieszczęść, nawet nie staramy się specjalnie
wytłumaczyć sobie, dlaczego akurat ta ofiara była absolutnie niezbędna .
Zawsze tak było?
- Nie, bo obchodzenie rocznic jako świąt ogólnonarodowych to w ogóle wynalazek stosunkowo nowy.
Kiedyś był tylko cykl świąt kościelnych. Rocznice bitew zaczęto
obchodzić dopiero w XIX w. Nie jest też tak, że "cały naród" obchodzi
ważne swoje rocznice i od razu mają one status oficjalny. Np. obchody 14
lipca we Francji mają długą polityczną historię.
Podobnie rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - zanim nie stało się
ono przedmiotem intensywnej polityki historycznej, nie miała tej skali
co teraz. I nie dla całej Polski znaczyła tak wiele jak dla rodowitych
warszawiaków.
Oczywiście nieliczne rocznice są
ogólnonarodowe - np. 3 Maja jest w miarę stałym punktem orientacyjnym w
polskim kalendarzu. Poza tym niejedna rocznica jest okazją, żeby się
pospierać.
O 3 Maja chyba nikt się nie kłóci.
- Ale kiedyś 3 Maja był przedmiotem nieustannego sporu. Np. po
powstaniu listopadowym to był temat ważnego politycznego sporu.
Rocznicę
wybuchu Powstania Warszawskiego mamy w przyszłym tygodniu. Oburzenie
wywołuje koncert Madonny, który odbędzie się w tym dniu. Katolickie
Stowarzyszenie Dziennikarzy oświadczyło, że jest "wręcz hańbiące, aby
osoba ta występowała na polskiej scenie w dniu tak ważnym dla każdego
Polaka". Panu Madonna przeszkadza?
- Nie
chodzę na koncerty Madonny, chociaż uważam ją za dobrą piosenkarkę.
Jeśli mi cokolwiek przeszkadza, to robienie z koncertu sprawy o
znaczeniu ogólnonarodowym. Nadaje to temu błahemu w sumie wydarzeniu
zupełnie nieproporcjonalną rangę i zapewnia mu niepotrzebnie reklamę.
Oburzeni uważają, że człowiek, który uważa się za patriotę, nie powinien 1 sierpnia iść na ten koncert.
- Nie będę się z nimi spierał, ale żeby być konsekwentnym,
trzeba ogłosić, że są takie dni w roku, kiedy w ogóle nie można się
zajmować rozrywką: nie tylko iść na koncert, ale też obejrzeć w domu
komedii, słuchać wesołej muzyki czy nawet opowiadać dowcipów. Trzeba by
ogłosić takie daty dniem żałoby narodowej i egzekwować jej
przestrzeganie z pomocą policji.
Z 1 sierpnia jest problem, bo samo Powstanie budzi dyskusje. Jak tę rocznicę uczcić?
- Jest wypróbowany sposób. Na przykład - pójść na Powązki i
zapalić znicz. Tak działo się zawsze, niezależnie od oceny Powstania. Co
więcej, na Powązki chodzili nierzadko nawet ci, którzy uważali
Powstanie Warszawskie za nieszczęście i klęskę. Z szacunku dla licznych
ofiar.
Wielu z nas straciło tam przyjaciół, krewnych.
Dla warszawiaków to był swojego rodzaju koniec świata. Niepodobna o tym
nie myśleć i nie czcić tego dnia tak, jak się czci dzień zmarłych. A
spór "bić się czy nie bić" jest w Polsce sporem odwiecznym.
Mamy za to 1 sierpnia prawdziwe skandale. Dwa lata temu w Godzinę W na Powązkach zwolennicy PiS
wybuczeli Władysława Bartoszewskiego i Bronisława Komorowskiego.
Oklaskiwali Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. Podobnie w
2008 r.
- Są pewne obrzydliwe działania,
które się powtarzają przy różnych okazjach. To rodzaj chamstwa, który
jest nieusuwalny tak samo jak głupota. To trzeba potępiać, pocieszając
się, że to nieznaczna mniejszość.
Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,12207774,Zabawa_czy_zaloba.html#ixzz220mWC5YD
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Trzy piętra pod ziemią, za
Trzy piętra pod ziemią, za ogromnymi, pancernymi drzwiami w kamienicy przy Konopczyńskiego powstanie ekspozycja, która upamiętni mieszczący się tam w 1944 r. szpital powstańczy
W surowych podziemiach kamienicy, na nierównej podłodze stoją stare, metalowe łóżka przykryte białymi prześcieradłami z czerwonym krzyżem. Obok zainscenizowano niewielką salkę operacyjną.
Właśnie tu, w podziemiach kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7, w czasie Powstania Warszawskiego działał szpital polowy. Uratowano w nim 180 rannych. Szpital zlikwidowano 6 września 1944 r., a podziemia przez kolejne 60 lat służyły jako piwnica i skład niepotrzebnych przedmiotów. Teraz historia zatacza koło i za sprawą mieszkańców kamienicy powraca tu ślad powstańczej przeszłości. - Wspólnym wysiłkiem udało nam się oczyścić to miejsce, które - zapomniane i zaniedbane - zachowało jednak swój dawny charakter. Nic się tutaj nie zmieniło od oddania budynku w 1938 r., dlatego postanowiliśmy odtworzyć wystrój dawnego szpitala - mówi Dariusz Osiński, członek zarządu Wspólnoty Mieszkańców Nieruchomości przy ul. Konopczyńskiego 5/7.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,12191422,Odtworzyli_klimat_z_...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Pacjentów przy ulicy Konopczyńskiego 5 /7 uratowali lekarze doktor Danuta Bujalska-Michałowski i doktor Stefan Żegliński. Lekarze wynegocjowali przeniesienie więźniów na teren Uniwersytetu Warszawskiego
Bibliografia:
Teresa Falęcka: "Stefan Żegliński ; Lekarze Powstania Warszawskiego"
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
9. Gazeta Wyborcza raportuje, spasiba gajzeto !
Ścibora-Rylskiego o powagę i szacunek podczas obchodów rocznicy wybuchu
Powstania Warszawskiego. Wśród tłumu zgromadzonego na Powązkach, słychać
było buczenie, gdy wieńce składali przedstawiciele władz. Rozległy się
też okrzyki: "hańba!". Z kolei brawami został przywitany Antoni
Macierewicz.
Premier Donald Tusk,
prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz warszawscy powstańcy
zebrani przy pomniku Gloria Victis na warszawskich Powązkach wysłuchali w
milczeniu dźwięku syren, który zabrzmiał w 68. rocznicę godziny "W".
A
A
A
Drukuj
Donald Tusk w otoczeniu kombatantów (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Marsz ONR: Polska Walcząca i krzyże celtyckie [WIDEO]
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,12236917,Marsz_ONR__Polska_Wa...
NIEZAWODNA GAJZETA BYŁA I SZPIEGOWAŁA. SAPISBA GAJZETYO!
Narodowcy uczcili Powstanie Warszawskie wieczornym marszem na Woli.
Po swojemu upamiętniał Powstanie mazowiecki oddział Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR). Około 200 osób przeszło w jego marszu na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odprawiano nabożeństwo ekumeniczne za poległych i pomordowanych. Na czele pochodu szli m.in. poseł PiS Artur Górski i szef Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki. W pochodzie koszulki z symbolem Polski Walczącej mieszały się z tymi z legijną "L" i z krzyżami celtyckimi. Były nawet takie jak stylizowany na logo Blood & Honour napis "walka trwa".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. spasiba gajzeto ! młode kadry nam rosną :)
http://wyborcza.pl/duzy_kadr/56,97904,12235665,_,,12.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Gajzeta raportuje i daje filmy :)
Początkowo, gdy na uroczystość przybył premier Donald Tusk wśród zgromadzonych panowało milczenie. Ale gdy zaczęto odczytywać listę nazwisk składających wieńce, po wymienieniu nazwiska premiera i Jacka Michałowskiego z kancelarii prezydenta rozległy się znane z poprzednich lat przeciągłe buczenia i gwizdy. Gdy premier opuszczał cmentarz kilka osób z tłumu krzyczało w jego kierunku: - Faryzeusz, faryzeusz!
http://wyborcza.pl/1,75248,12233408,Wygwizdali_premiera_na_Powazkach___T...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. 19:50 Premier wybuczany na
19:50
Premier wybuczany na Powązkach
premiera Donalda Tuska i Jacka Michałowskiego, szefa kancelarii
Prezydenta, w ...
czytaj dalej »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Jan Bodakowski Fotorelacja -
Jan Bodakowski
Fotorelacja - nacjonalistyczny marsz w rocznice Powstania Warszawskiego – Warszawa 01.08.2012
Pierwszego sierpnia 2012 o godzinie
17.30, by uczcić ludność cywilną i żołnierzy Powstania Warszawskiego,
wyruszył, spod pomnika Bema na Bemowie na wolski cmentarz gdzie
pochowano ponad 100.000 bezimiennych mieszkańców Warszawy zabitych
podczas Powstania, marsz nacjonalistów.
W kilkugodzinnym marszu szli kibice Legii,
rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcji historycznej NSZ,
członkowie ONR,
Niklota,
Wszechpolacy,
niezorganizowani działacze narodowej prawicy katolickiej, i poseł PIS Artur Górski.
Podczas tego niezwykle forsownego marszu,
w upalny sierpniowy dzień, młodzi narodowcy wraz rodzicami, a często
już dziećmi, skandowali hasła upamiętniające bohaterstwo Powstańców,
Narodowych Sił Zbrojnych,
potępiające komunizm i niemiecki nazizm.
Podczas Marszu można było zakupić nowe pismo ONR.
Jan Bodakowski
http://forum.fronda.pl/forum/pokaz/id/81874
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Dziękuję za piękną kolekcję fotografii młodego pokolenia, które nie dało się zawojować komunie i tuskom i idzie składać hołd Powstańcom Warszawy, Bohaterom Warszawy. Na Pani fotografiach widzę "Kiboli" z symbolami Legii.
Niech żyje nam polska młodzież.
By nie musiała ginąć/
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
16. nastepny, co pier..li nie rodzi -z GW
Adam Leszczyński
2012-08-02, ostatnia aktualizacja 2012-08-03 13:21
"Wybuczeli w 2008 r. 85-letniego Władysława Bartoszewskiego; dziś buczeli mimo wyraźnego i zdecydowanego sprzeciwu obecnego na uroczystościach 95-letniego Prezesa Związku Powstańców Warszawskich generała Ścibora-Rylskiego.
Wszystko za to, że w odróżnieniu od aktualnej prawicy, prawdziwi bohaterowie walki o niepodległość traktują rząd PO i PSL jak legalne polskie władze, które reprezentują Polaków, i którym należy się za to szacunek niezależnie od politycznych różnic. Władysław Bartoszewski został nawet u Tuska ministrem. Ta zbrodnia, jak się okazuje, przekreśla wszystkie wojenne zasługi.
Całe szczęście zwykła publiczność zaczęła reagować na buczenie narodowców oburzeniem i głośno wyrażanym poczuciem niesmaku. Zapewne to sprowokowało Prezesa Młodzieży Wszechpolskiej Roberta Winnickiego do napisania listu otwartego do gen. Ścibor-Rylskiego. Jest to długi i mętny wywód, z którego wynika - cytuję - "gdy słyszymy 'Gazeta Wyborcza', myślimy 'Trybuna Ludu', gdy słyszymy PO, myślimy PZPR, a gdy widzimy wysokiego rangą partyjniaka obecnej władzy, to pierwsze co przychodzi nam na myśl, to okrzyk 'precz z komuną!' III RP nie postrzegamy jako Polski autentycznie wolnej, autentycznie niepodległej, ale jako twór zarządzany przez elity równie służalcze wobec obcych, jak miało to miejsce w PRL-u".
Z tego należy rozumieć, że polska patriotyczna młodzież buczy polskim patriotom - a wszystko przez "Gazetę Wyborczą". I wszystko jasne. Inaczej można by było pomyśleć, że po prostu z "patriotów" wyłazi chamstwo.
http://wyborcza.pl/1,86116,12240712,Buczace_chamstwo_sie_tlumaczy__Metni...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. mówią nam, co mamy mysleć
Pamiętajmy o tragicznej kapitulacji Powstania
Prof. Piotr Winczorek*
2012-08-03, ostatnia aktualizacja 2012-08-03 07:36
Wybitny brytyjski historyk Norman
Davies, autor m.in. fundamentalnej pracy o Powstaniu Warszawskim,
zasugerował, aby zrezygnować z obchodzenia kolejnych rocznic tego
Powstania, ponieważ było ono wydarzeniem niedającym powodów do
narodowego triumfalizmu. Zgadzam się z Daviesem, ale tylko częściowo.
Fot. Wojciech Surdziel / AG
Moim zdaniem bowiem rocznicę tę powinno się czcić, lecz nie w dniu pełnego nadziei rozpoczęcia walk w Warszawie.
Cokolwiek powiedziałoby się o bohaterstwie i poświęceniu powstańców,
przyniosło ono klęskę i pasmo wielkich nieszczęść dla nich samych oraz
dla setek tysięcy mieszkańców stolicy. Byłem jednym z nich.
W chwili gdy Powstanie wybuchło, byłem zaledwie rocznym dzieckiem.
Powstanie zasługuje na upamiętnienie nie tylko jako przykład poświęcenia
i heroizmu jego bezpośrednich uczestników, ale także jako wydarzenie
pełne smutku. Dniem takiego upamiętnienia powinien być więc, moim
zdaniem, nie dzień jego rozpoczęcia, lecz dzień jego tragicznej
kapitulacji. Powinien być to dzień wspomnień, żalu i żałoby.
http://wyborcza.pl/1,75968,12244724,Pamietajmy_o_tragicznej_kapitulacji_...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. pierdu, pierdu z Czerskiej czyli jak zarobić wierszówką
Obrazy tygodnia. Powstanie 2012
Grzegorz Szymanik
2012-08-04, ostatnia aktualizacja 2012-08-04 14:06
W środę Powstanie Warszawskie
rozpoczęło się w Szczecinie. Jak wymyślił szczeciński IPN, by nie
zapomnieć o hekatombie stolicy, należy wybudować barykadę z kartonowych
pudeł. Mieszkańcy zbudowali więc barykadę, a następnie zaatakowali
W środę powstali też ci, którzy lubią buczeć na grobach. Buczano
na Powązkach, na cmentarzu Powstańców i na Kopcu Powstania. Tam próbował
ich powstrzymać 95-letni generał Zbigniew Ścibor-Rylski, ale
odpowiedziało mu "Raz sierpem, raz młotem...". "Chwała bohaterom" też
była, ale nie dla generała, tylko dla Antoniego Macierewicza.
Powstali także w środę
ci, którzy lubią maszerować. Chłopcy z ONR-u interesują się historią,
więc w rocznicę Powstania spotkali się pod pomnikiem Powstańca...
Listopadowego. Od generała Bema ruszyli w stronę cmentarza Powstańców
Warszawskich, skandując hasła, które im się z Powstaniem kojarzą: "Roman Dmowski -
wyzwoliciel Polski", "Byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za
Platformą" i "Precz z komuną". Zaśpiewali też "Biało-czerwone barwy
niezwyciężone" i odpalili race. Na koszulkach oprócz znaku Polski
Walczącej mieli inne symbole powstania: legijne "L-ki" i krzyże
celtyckie. Była też taka z "14" - neonazistowskim symbolem 14 słów w
obronie białej rasy. W neonazistowskiej koszulce, skandując "Roman
Dmowski", szedł chłopiec w marszu upamiętniającym powstańców.
W środę
był jeszcze koncert Madonny i jej fani też buczeli - podobno - na film o
Powstaniu, który wyświetlono przed koncertem. Ten koncert, na którym
podobno buczeli fani, nie podobał się tym, którzy buczeli na Powązkach.
Śpiew Madonny miał zakłócać obchody Powstania. I być konkurencją dla
buczenia. Dzień przed rocznicą na Krakowskim Przedmieściu odprawiono
więc egzorcyzmy. Chyba trochę pomogły, bo po koncercie były skargi, że
słabe nagłośnienie.
W czwartek po rocznicy
powstał, a nawet chyba oderwał się na chwilę od ziemi, prezes Młodzieży
Wszechpolskiej Robert Winnicki. W liście otwartym dziwił się, dlaczego
gen. Ścibor-Rylski krytykował buczących, a sam na prezydent Warszawy nie
buczał.
W czwartek też na forum kibiców Legii pojawił się moralny kac:
„Fakty są takie, że to MY krzyczeliśmy” - pisali. „Jak się
chamstwa nie piętnuje na co dzień, to potem takie są efekty”,
„Potrząsanie czteropakiem Warki uniesionym w górze w czasie »Cześć i
Chwała Bohaterom « pod Kopcem dla niektórych jest zachowaniem całkowicie
normalnym”.
Moralniak nie trwał zbyt długo, dyskusję
szybko zamknięto. A w portalach i forach prawicowych szybko wytłumaczono
słowa generała po swojemu. Bohater, powstaniec, żołnierz AK w ciągu
jednego dnia stał się więc "staruszkiem, który nic nie rozumie".
Kombatantów jest co roku mniej, a buczenia coraz więcej. Buczącym
kombatanci nie są potrzebni. Tylko przypominają, że w rocznicy Powstania
chodzi o Powstanie, a nie o Legię, Dmowskiego i Smoleńsk.
http://wyborcza.pl/1,75968,12251311,Obrazy_tygodnia__Powstanie_2012.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Tego nie zobaczysz w żadnej telewizji!
Pozdrawiam
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
20. Kapral podchorąży "Ziutek"
Kapral podchorąży "Ziutek"
Syn austriackiego zawodowego oficera i legionisty, a potem prawnika w
PKP, urodzony w 1922 r. Józef Szczepański laury poetyckie zdobywał od
czasów szkolnych. Jako uczeń gimnazjum Władysława IV w Warszawie
zapełniał mową wiązaną całe bruliony. Jego wiersze, odnoszące się zwykle
do realiów życia, z satyrycznym zacięciem odzwierciedlały pogodę ducha
ich autora. I nawet wojna tego nie zmieniła. Po ewakuacji z Warszawy w
1939 r., Szczepański, jedynak – jego młodszy brat urodził się dopiero w
czasie wojny, mieszkał z rodzicami w Krakowie i Rzeszowie. Dopiero gdy
późną jesienią 1943 r. odwiedził go dawny kolega szkolny, postanowił
wrócić do stolicy, by uczyć się na tajnych kompletach, a przede
wszystkim włączyć się do konspiracji.
Wkrótce trafił do plutonu
Bronisława Pietraszewicza „Lota” w kompanii „Agat”, późniejszym
„Parasolu”. Wiosną 1944 r. ukończył podchorążówkę Agricola. Brał udział w
ratowaniu rannych uczestników zamachu na Kutscherę i w wielu akcjach
bojowych, m.in. w nieudanym zamachu w Krakowie na Wilhelma Koppe,
najwyższego funkcjonariusza hitlerowskich władz bezpieczeństwa w GG. I
wciąż zapełniał wierszami nowe zeszyty. Pisał o kolegach z
podchorążówki, codziennym życiu żołnierzy podziemia, akcjach bojowych i
przygodach: „Oj nie ma, nie ma/jak z peema/ jak z peema/rżnąć”. Rzadko
uderzał w bardziej podniosłe struny. Tym mocnej brzmią np. słowa jego
wiersza „Do Matki”: „Dziś idę walczyć Mamo/ Może nie wrócę więcej/ Może
mi przyjdzie polec tak samo/ jak tyle, tyle tysięcy”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Pamiętajmy o bohaterach Dziś
Pamiętajmy o bohaterach
Dziś 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wywieśmy narodowe flagi i w Godzinie „W” oddajmy hołd bohaterom
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. dziś i jutro na
dziś i jutro na Elektrociepłowni Żerań:
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. PowstanieWarszawskie
PowstanieWarszawskie
@pw19443 godz.3 godziny temu
Po 9.00 d-ca
#PW1944 płk Chruściel MONTER przesyła do wszystkich obwodów W-wy Końcowe Uwagi przed godz. "W". 1/3mobilizacja! Od 7.00 łączniczki alarmowe kolportują rozkaz: "Burza" dziś 1 VIII, g. "W" o 17:00. Z Bogiem!
#PW1944https://twitter.com/pw1944
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. (Brak tytułu)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. W spocie zatytułowanym „Moja
W spocie zatytułowanym „Moja Ojczyzna” wystąpili piłkarze od urodzenia związani z Warszawą: Michał Kucharczyk, Jakub Kosecki, Rafał Makowski oraz Michał Kopczyński.
Chcieliśmy nie tylko w sposób specjalny uczcić ten wyjątkowy dla całej Warszawy i Polski dzień, ale także przypomnieć i zachęcić wszystkich, by dziś o godzinie 17:00, w godzinę „W” symbolizującą wybuch Powstania Warszawskiego, zatrzymali się na chwilę i wspomnieli bohaterskich żołnierzy stolicy
— mówi Dmowski.
Tytuł nagrania nawiązuje do wiersza Andrzeja Nowickiego „Moja Ojczyzna”, który recytują piłkarze.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. Wybiła godzina „W”. Polska
Wybiła godzina „W”. Polska pamięta o powstańcach
1 sierpnia 1944 r. warszawscy powstańcy ruszyli do walki.
72. rocznica powstania
Godzina "W".
Miasto składa hołd
KOMENTARZY: 0
wstrzymują oddech. Ludzie zatrzymują się na ulicy, wyją syreny, zamiera
ruch uliczny. Tak też było w tym roku.... więcej »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. http://tvnwarszawa.tvn24.pl/i
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,warszawa-oddaje-hold-powstan...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. Warszawa zamilkła w godzinie
Warszawa zamilkła w godzinie "W". Stolica oddała hołd
Powstańcom. Władze Rzeczypospolitej złożyły wieńce pod pomnikiem Gloria
Victis. ZDJĘCIA
Mieszkańcy stolicy oddali cześć bohaterom narodowego zrywu. Na
warszawskich Powązkach rozpoczęły się główne uroczystości obchodów 72.
rocznicy Powstania…
W godzinę „W” włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego
i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo uruchomiono syreny ręczne
na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w
Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach. Wszystko po, by jak co roku
1 sierpnia, w godzinę „W” uczcić minutą ciszy pamięć
o bohaterach Powstania.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. Uroczystości z okazji 72.
Uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Po południu przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK zostały
zaciągnięte warty honorowe. Hołd uczestnikom powstania oddały liczne
poczty sztandarowe. Wieniec złożyła Szefowa Kancelarii Prezydenta
Małgorzata Sadurska.
Godzina "W"
Minutą ciszy, w godzinę "W", uczcili pamięć powstańców
przedstawiciele władz i warszawiacy, tłumnie zgromadzeni przed pomnikiem
Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. W uroczystości biorą udział
m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. Godzina "W" ku czci
Godzina "W" ku czci bohaterów
W tym roku odbyło się bez żadnych incydentów.
Minutą ciszy, w godzinę "W", uczcili pamięć powstańców
przedstawiciele władz i warszawiacy, tłumnie zgromadzeni przed pomnikiem
Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. W uroczystości biorą udział
m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
W 72. rocznicę powstania warszawskiego na miejsce pochówku swoich
towarzyszy broni przybyli weterani. Obecne są tłumy warszawiaków.
O godzinie 17.00 syreny, które zawyły w całym mieście, rozbrzmiały
również przed pomnikiem Gloria Victis. Zgromadzeni stali na baczność,
następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurka
Dąbrowskiego.
Przed uroczystością lektor poprosił zebranych o skupienie w czasie
uroczystości. "Jak co roku zebraliśmy się pod pomnikiem Gloria Victis
wśród grobów powstańców warszawskich - państwa przyjaciół i kolegów.
Zebraliśmy się tu, aby złożyć hołd poległym, przywołać ich pamięć i
przekazać naszym dzieciom i wnukom wartości, za które walczyli państwo
razem z nimi, za które oni zapłacili najwyższą cenę - cenę życia.
Pochylmy się nad ich grobami w ciszy i zadumie, przekażmy pamięć o
tamtych bohaterskich dniach i ludziach tym, którzy przyjdą po nas. Bo
póki pamięć trwa, oni żyć będą" - mówił lektor.
W czasie uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych
Powązkach w poprzednich latach dochodziło do incydentów - wchodzących
polityków część zgromadzonych witała oklaskami lub buczeniem. W tym roku
odbyło się bez incydentów.
Przychodzących pod pomnik Gloria Victis przedstawicieli rządu - w tym
prezydenta Andrzeja Dudę, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, premier
Beatę Szydło, wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego,
ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, szefa MSWiA Mariusza
Błaszczaka, wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, marszałka
Senatu Stanisława Karczewskiego - witano oklaskami. Oklaski rozległy
się także, gdy pod pomnik przyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Obecni są także m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz,
wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Anna Maria Anders
pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego, córka gen. Władysława
Andersa.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. (Brak tytułu)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. Wyjątkowa bezczelność
Wyjątkowa bezczelność KODziarzy! Agitują nawet 1 sierpnia, nawet na Powązkach! Zdecydowana reakcja Polaków
Wzburzyło to Polaków, którzy jak co roku tłumnie przyszli oddać
hołd setkom tysięcy ofiar niemieckiego bestialstwa, żołnierzom
Powstania i cywilom,…
To, że po działaczach tak zwanego KOD spodziewać się można naprawdę wszystkiego, wiadomo od dawna. Bezczelność goni bezczelność, tak jak pod Kancelarią Premiera, gdzie kilkusetmetrowy odcinek od wielu miesięcy okupuje… kilka osób!
CZYTAJ: Pikieta na kilkaset metrów, osób obecnych - może ze trzy. Bezczelność tzw. KOD wciąż zaskakuje
Jednak to, co zrobili 1 sierpnia działacze tej nowej partii,
przechodzi już wszelkie pojęcie, łamie wszelkie zasady! Oto agitacyjna
pikieta tzw. KOD pojawiła się w jednym
z najświętszych dla Polaków miejscu - na Powązkach Wojskowych
w Warszawie. I to w dniu, które powinno być w całości poświęcone
refleksji i modlitwie - w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego. Więcej - ci pozbawieni chyba wszelkiego wychowania ludzie stanęli z pikietą i swoim plakatem w czasie godziny „W”.
Nic dziwnego, że wzburzyło to Polaków, którzy jak co roku tłumnie przyszli oddać hołd setkom tysięcy ofiar niemieckiego bestialstwa, żołnierzom Powstania i cywilom, młodzieży, dzieciom, starcom, poległym w boju, rozstrzelanym na Woli, zbombardowanym i spalonym.
Padały okrzyki:
Na aktywistach tzw. KOD nie robiło to jednak żadnego wrażenia. Do końca próbowali wciskać ludziom organizacyjne naklejki. Bez specjalnego efektu.
gim, kor
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. (Brak tytułu)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. 75. rocznica wybuchu PW.
75. rocznica wybuchu PW. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia
w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad
dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod
niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się
od września 1939 r.
Dowództwo Armii Krajowej zakładało, że Armii
Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu
Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed
wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy
ze strony aliantów.
Opanowanie miasta przez AK przed nadejściem
Sowietów i wystąpienie w roli gospodarza przez władze Polskiego Państwa
Podziemnego w imieniu rządu polskiego na uchodźstwie miało być atutem
w walce o niezależność wobec ZSRS. Liczono na to, że ujawnienie się
w Warszawie władz cywilnych związanych z Delegaturą Rządu na Kraj będzie
szczególnie istotne w związku z powołaniem przez komunistów PKWN.
Premier
Stanisław Mikołajczyk, udający się pod koniec lipca 1944 r. na rozmowy
ze Stalinem, liczył, że ewentualny wybuch powstania w stolicy wzmocni
jego pozycję negocjacyjną wobec Sowietów.
Opinii premiera nie
podzielał Naczelny Wódz gen. Kazimierz Sosnkowski, który uważał,
że w zaistniałej sytuacji zbrojne powstanie pozbawione jest politycznego
sensu i w najlepszym przypadku zmieni jedną okupację na drugą.
W depeszy do gen. Komorowskiego pisał:
Pomimo takiego stanowiska, gen. Sosnkowski nie wydał w sprawie powstania jednoznacznego rozkazu.
Przy
podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu walki w stolicy nie bez znaczenia
były także działania propagandy sowieckiej. Pod koniec lipca na ulicach
Warszawy zaczęły pojawiać się bowiem odezwy informujące o ucieczce
KG AK i o przejęciu dowództwa nad siłami zbrojnymi podziemia przez
dowództwo Armii Ludowej. Z kolei oddana przez Sowietów Związkowi
Patriotów Polskich radiostacja Kościuszko wzywała warszawiaków
do natychmiastowego podjęcia walki. W tej sytuacji KG AK obawiała się,
że komunistyczna dywersja może doprowadzić do niekontrolowanych
i spontanicznych wystąpień zbrojnych przeciwko Niemcom, na czele których
będą stawać komuniści.
Za rozpoczęciem walk w stolicy
przemawiała również ewakuacja Niemców, która w drugiej połowie lipca
1944 r. objęła niemiecką ludność cywilną i wojskową, oraz widoczne
przejawy zaniku morale niemieckiej administracji i wojska, wywołane
sytuacją panującą na froncie, a także zamachem na Hitlera 20 lipca
1944 r.
Były również poważne obawy co do konsekwencji bojkotu
zarządzenia gubernatora Ludwiga Fischera, wzywającego mężczyzn
z Warszawy w wieku 17-65 lat, do zgłoszenia się 28 lipca 1944 r.
w wyznaczonych punktach stolicy, w celu budowy umocnień. Istniało
niebezpieczeństwo, że zarządzenia niemieckie, mogą doprowadzić
do rozbicia struktur wojskowych podziemia i uniemożliwić rozpoczęcie
powstania. Dodać należy, iż w ostatnich dniach lipca Niemcy wznowili
gwałty i represje wobec ludności oraz rozstrzeliwanie więźniów.
Rozkaz
o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz
Komorowski „Bór”, uzyskując akceptację Delegata Rządu Jana
S. Jankowskiego.
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy
przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich
liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.
Na wieść
o powstaniu w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz,
w którym stwierdzał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać
żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być
stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.
Przez 63 dni
powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi.
Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r.
przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk
Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali w kwaterze
SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ
o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Według postanowień
układu żołnierze AK z chwilą złożenia broni mieli korzystać
ze wszystkich praw konwencji genewskiej z 1929 r., dotyczącej
traktowania jeńców wojennych. Takie same uprawnienia otrzymali żołnierze
AK, którzy dostali się do niemieckiej niewoli w czasie walk toczonych
od początku sierpnia w Warszawie. Niemcy przyznali prawa jeńców
wojennych także członkom powstańczych służb pomocniczych.
W podpisanym
dokumencie strona niemiecka stwierdzała ponadto, że osoby uznane
za jeńców wojennych „nie będą ścigane za swoją działalność wojenną ani
polityczną tak w czasie walk w Warszawie, jak i w okresie poprzednim,
nawet w wypadku zwolnienia ich z obozów jeńców”.
Odnośnie
ludności cywilnej znajdującej się w czasie walk w mieście, Niemcy
zapewnili, że nie będzie stosowana wobec niej odpowiedzialność zbiorowa.
Dodatkowo gwarantowali, że:
Zgodnie z żądaniami niemieckiego
dowództwa miasto mieli opuścić wszyscy jego mieszkańcy. Układ
przewidywał, że ewakuacja „zostanie przeprowadzona w czasie i w sposób
oszczędzający ludności zbędnych cierpień”, a „dowództwo niemieckie
dołoży starań, by zabezpieczyć pozostałe w mieście mienie
publiczne i prywatne”.
O realizacji ustaleń zawartych w układzie z 2 października 1944 r. tak pisał prof. Norman Davis:
W czasie
walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało
rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji
Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok.
180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500
tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie
zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego
sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki
ocalałej zabudowy.
Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys.
powstańców, w tym 2 tys. kobiet. Wśród nich niemal całe dowództwo AK,
z gen. Komorowskim, mianowanym przez prezydenta RP Władysława
Raczkiewicza 30 września 1944 r. Naczelnym Wodzem.
W wydanej
nazajutrz po kapitulacji odezwie do „Do Narodu Polskiego” Krajowa Rada
Ministrów i Rada Jedności Narodowej z goryczą stwierdzały:
Wielkość
strat poniesionych przez stronę polską w wyniku powstania powoduje,
że decyzja o jego rozpoczęciu do dziś wywołuje kontrowersje.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
35. Pomorskie: 1 sierpnia syreny
Pomorskie: 1 sierpnia syreny alarmowe nie zabrzmią w Sopocie
Warszawskiego nie zabrzmią syreny alarmowe. Taką decyzję podjął
prezydent miasta Jacek Karnowski, tłumacząc to troską o uchodźców z
Ukrainy, przebywających w Sopocie. W innych miejscach - w związku z
decyzją wojewody pomorskiego - syreny zostaną włączone o godz. 17.
Sąd Okręgowy w Warszawie nie wyraził zgody na cykliczne organizowanie Marszu Powstania Warszawskiego
stolicy. W piątek Sąd Apelacyjny uchylił decyzję Sądu Okręgowego i
sprawa wróciła do niższej instancji.
Konstantego Radziwiłła, który dał zgodę na cykliczne organizowanie
Marszu Powstania Warszawskiego na wniosek stowarzyszenia Roty Marszu
Niepodległości do 2024 roku. Decyzja wojewody mazowieckiego nie
spodobała się prezydentowi Warszawy, Rafałowi Trzaskowskiemu, który
zaskarżył ją do stołecznego Sądu Okręgowego.
sierpnia 2022 roku o godzinie 17.00. Wyruszy jak co roku spod Ronda
Romana Dmowskiego w Warszawie. Uczestnicy marszu udadzą się ulicami
stolicy na Plac Krasińskich, gdzie odbędzie się koncert.
Decyzja bulwersuje prezesa Stowarzyszenia Roty Niepodległości, Roberta Bąkiewicza, który zapowiada apelację w tej sprawie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. Zmiany w ruchu w związku z
Wydarzenia upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstania Warszawskiego. W całym kraju przygotowano wydarzenia
upamiętniające.
Wydarzenia z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej
CENTRALA i ODDZIAŁ IPN W WARSZAWIE
najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej w intencji poległych
powstańców, ich dowódców oraz ludności cywilnej Warszawy w 78. rocznicę
wybuchu powstania warszawskiego. Msza zostanie odprawiana przy pomniku
Powstania Warszawskiego (przed katedrą polową WP na placu Krasińskich).
Po jej zakończeniu, ok. godz. 19.00, odbędzie się uroczysty Apel
Poległych i składanie wieńców
przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Cmentarzu Powstańców Warszawy: modlitwa ekumeniczna przy pomniku Polegli
– Niepokonani oraz złożenie kwiatów na kurhanie, kryjącym prochy ponad
50. tys. mieszkańców stolicy i powstańczego wojska
„Bohaterowie Niepodległej” pt.: „Ewa Matuszewska”. Ewa Matuszewska ps.
„Mewa” w czasie powstania była sanitariuszką. 26 września 1944 r.
została zamordowana w piwnicznym punkcie sanitarnym w Al. Niepodległości
117
filmu „Zakazane Piosenki” w 8 miejscowościach: Busko-Zdrój, Chełmno,
Leżajsk, Lębork, Krasnystaw, Opoczno, Sandomierz, Sanok
pokaz umundurowania i uzbrojenia z okresu powstania, konkurs wiedzy,
prelekcja historyczna i wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.
Wydarzenie współorganizowane z Towarzystwem Miłośników Polskiej Tradycji
i Kultury
historia powstańczej Warszawy w aktach osobowych archiwum Poczty
Polskiej” (wstęp za zaproszeniami)
pomnikiem Ofiar Rzezi Woli (skwer przy rozwidleniu alei „Solidarności” i
u. Leszno) oraz Marszu Pamięci (w kierunku Cmentarza Powstańców
Warszawy na Woli)
Rzezi Woli (zbiórka przy Szkole Podstawową Specjalnej nr 147, ul.
Karolkowa 56)
oraz wykład historyczny dr. Dariusza Gałaszewskiego. Wydarzenie
współorganizowane z Towarzystwem Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury
październiku gra odbędzie się w przestrzeni miejskiej z udziałem Grupy
Historycznej „Zgrupowanie Radosław”
tytułem „Wiara '44” w kinie Muranów. Tego samego dnia w godzinach
wieczornych nastąpi premiera internetowa filmu na kanale IPNtv
ODDZIAŁ IPN W BIAŁYMSTOKU
DELEGATURA W OLSZTYNIE
w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, a następnie
przegląd notacji powstańczych przeplatanych wspólnym śpiewem pieśni
walczącej Warszawy (wydarzenie współorganizowane ze środowiskami
harcerskimi)
ODDZIAŁ IPN W GDAŃSKU
kwiatów i zapalenie zniczy przy dwóch najstarszych upamiętnieniach
Powstania Warszawskiego w Polsce (Pomnik Powstańców Warszawskich w
Słupsku i kapliczka poświęcona Powstańcom Warszawskim w Dąbrównie)
przelali krew za Polskę, Ty oddaj krew potrzebującym”. Mobilny krwiobus
RCKiK w Gdańsku będzie ustawiony na Targu Węglowym
powstańców warszawskich pochowanych na gdańskim Centralnym Cmentarzu
„Srebrzysko”, zapalenie zniczy i krótka prelekcja
zajęcia z malowania toreb ze znakiem Polski Walczącej, kolportaż
materiałów edukacyjnych, rekonstrukcje historyczne, gra miejska „Polowa
Poczta Powstańcza”, pocztówki z biogramami powstańców warszawskich
wpisanych do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość
Polski z terenu Oddziału IPN w Gdańsku
społecznościowych OIPN Gdańsk pocztówek z biogramami powstańców
warszawskich
DELEGATURA IPN W BYDGOSZCZY
warszawskiego Eugenii Mireckiej na Cmentarzu Farnym w Grudziądzu oraz
na upamiętnieniach powstańców warszawskich w Bydgoszczy
ODDZIAŁ W KATOWICACH
ODDZIAŁ IPN W KRAKOWIE
msza św. w Kościele Mariackim i uroczystości upamiętniające pod Grobem
Nieznanego Żołnierza na pl. J. Matejki w Krakowie. Wydarzenie
organizowane we współpracy z Urzędem Wojewódzkim w Krakowie oraz
Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej
na skwerze pamięci im. rtm. Witolda Pileckiegow Jadownikach koło Brzeska
DELEGATURA IPN W KIELCACH
godz. 16.00 – msza święta w Kościele Garnizonowym, godz. 17.00 –
uroczystości pod pomnikiem Szarych Szeregów w Kielcach: apel pamięci,
zapalenie zniczy, złożenie kwiatów
ODDZIAŁ IPN W LUBLINIE
Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Lublinie, Lubelskim
Środowiskiem Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz Parafią
Cywilno-Wojskową: godz. 16.15 –
złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą ppłk. Janowi Kucharczakowi
(budynek TUiR Warta S.A.), godz. 17.00 – uroczyste obchody na Placu
Litewskim, godz. 18.00 – msza święta w Kościele Garnizonowym
DELEGATURA W RADOMIU
ODDZIAŁ IPN W ŁODZI
oznaczania grobów powstańców warszawskich (w tym również symbolicznych)
zlokalizowanych na łódzkich nekropoliach biało-czerwoną szarfą z
napisem „63 dni Powstania Warszawskiego"
ODDZIAŁ IPN W POZNANIU
sierpnia 2022 – emisja spotu „Razem przed laty – razem dziś. Poznań –
Warszawa wspólna sprawa” na ekranach LCD w pojazdach komunikacji
miejskiej (w 133 tramwajach w Warszawie oraz w 145 tramwajach i
autobusach w Poznaniu) przypominająca o 78. rocznicy wybuchu powstania
warszawskiego oraz o licznym udziale Wielkopolan w walkach
Wydarzenie współorganizowane przez poznański oddział IPN w ramach
oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
organizowanych przez Miasto Poznań
Warszawskim” na portalu Biogramy IPN. Lista obejmuje 841 osób, wraz z
przydziałem do oddziałów powstańczych. Sylwetki 5 z nich zostaną
przedstawione w spocie prezentowanym w pojazdach komunikacji miejskiej
Poznania i Warszawy. Zostaną także wydrukowane plakaty, zawierające
zdjęcie i krótki biogram poszczególnych powstańców
warszawskich spoczywających na poznańskich cmentarzach, w tym na
wyremontowanym staraniem OBUWiM grobie Ewy Lewickiej, weteranki
powstania warszawskiego
Samopomocy Gozdowo opieki nad grobem Władysława Bindulskiego – weterana
AK. Dzięki temu, mogiła niemająca już dysponenta zyskuje opiekunów,
którzy kilka razy w roku będą ją porządkować, palić na niej znicze i
składać kwiaty
ODDZIAŁ IPN W RZESZOWIE
działania związane z obchodami rocznicowymi: godz. 19.00 – msza w
intencji uczestników i ofiar powstania warszawskiego w kościele p. w.
Św. Krzyża, wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, warsztaty dla dzieci
„Powstanie Warszawskie”
ODDZIAŁ W SZCZECINIE
Sianów – uroczystości przy pomniku
Pamięci Poległych za Ojczyznę w parku im. Powstańców Warszawskich.
Wydarzenie będzie połączone z rekonstrukcją walk powstańczych
Gorzów Wielkopolski – uroczystości na Cmentarzu Komunalnym o godz. 17.00
Szczecin – godz. 16.45 –
uroczystości na pl. Katedralnym przy Bazylice Archikatedralnej pw. św.
Jakuba Apostoła w Szczecinie przy udziale żołnierzy 14 ZBOT i Powstańców
Warszawskich, godz. 17.00 – msza św. w intencji żołnierzy powstania
warszawskiego i cywilnej ludności stolicy, godz. 18.00 – modlitwa w
Kaplicy Armii Krajowej (światełko pamięci i złożenie kwiatów).
Organizatorem obchodów jest Zarząd Okręgu Szczecin Światowego Związku
Żołnierzy Armii Krajowej przy wsparciu Wojewody Zachodniopomorskiego
uczestników Powstania Warszawskiego”. Gościem audycji z cyklu
„Fonosfera” będzie dr Przemysław Benken z OBBH w Szczecinie i kpt.
Zbigniew Piasecki „Czekolada”
ODDZIAŁ IPN WE WROCŁAWIU
78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy pomniku rotmistrza
Pileckiego. Organizatorami wydarzenia są OBUWiM i Światowy Związek
Żołnierzy AK
cmentarzach powstańców warszawskich insygnium Ojczyzna Swemu Obrońcy
oraz zapalenie zniczy na grobach już uhonorowanych. Działania w ramach
akcji „Ocalamy”, będącej wspólnym projektem Wojewody Dolnośląskiego i IPN
1 sierpnia 2022, godz. 10.00-16.00 – zajęcia w ramach cyklu edukacyjnego „Wakacje z IPN” – Powstanie Warszawskie. Bitwa o honor miasta w Przystanku Historia
(ul. Długosza 48). W programie: wykład „Powstanie Warszawskie –
przyczyny wybuchu, przebieg i oceny” oraz „Krzysztof Kamil Baczyński”,
wspomnienia powstańców ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej IPN oraz
projekcja filmów: „Bitwa o honor miasta” i „Akcja Burza w Obwodzie AK
Mielec”
przebieg i oceny” oraz prezentacja filmu dokumentalnego: „Powstanie
Warszawskie 1944” w ramach cyklu „Spotkania z historią” dla osadzonych w
jednostkach penitencjarnych Dolnego Śląska
DELEGATURA IPN W OPOLU
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
37. Powstańcy byli gotowi oddać
Powstańcy byli gotowi oddać wszystko w obronie wolności Ojczyzny
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
38. Warszawo, pamiętamy i dziekujemy
Dobrego Dnia Polsko ,dobrego Dnia Warszawo
gość z drogi
39. Warszawska Elektrownio ,Monterze
palę świece jak niegdys moja Babcia i modlę sie za spokoj Waszych Dusz ,dzielni Obrońcy Warszawskiej Elektrowni,tam własnie zginał mój Dziadek Jozef przedwojenny Oficer, Legionista
Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie, bo Piekni to byli Polacy ,
sercem i
duszą oddani Polsce i kochający nad życie naszą Królową Polski Maryję
Chwała Bohaterom
gość z drogi
40. @gość z drogi
Witam,
własnie wróciłam spod pomnika AK na rynku mojego miasteczka. Zapaliłam znicze, złozyłam kwiaty, oddałam hołd.
Cześć i chwała Bohaterom!
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
41. Tak myślałam droga Pani prezes :)
Cześć i chwała Bohaterom
gość z drogi
42. (Brak tytułu)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
43. Uroczyste obchody 78.
Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu PW. Prezydent i kombatanci oddali hołd Powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
44. Marsz Powstania Warszawskiego
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl