Kolejny szczyt polsko-niemiecki. Rok polityki zagranicznej rządu Tuska.
Kolejne spotkanie polsko-niemieckie na szczeblu rządowym. Nikt nie pyta, po co z taką częstotliwością spotyka sie polski rząd i Sejm z niemieckimi parlamentarzystami i ministrami.
To ewenement - z żadnym innym państwem nie prowadzono w przeszłości tak intensywnych konsultacji.
Warto zerknąc do kalendarza spotkań i stwierdzić, że nic nie wiemy co wynikło z tak olbrzymiej ilości spotkań ministrów i Bartoszewskiego w Niemczech.
Czy to już próba generalna do przekazania zarządzania Polska do Berlina?
Warszawa – Berlin: zbliżenie, ale bez przełomu - Rzeczpospolita
12 Gru 2007 ... Zawsze uważałem, że w stosunkach polsko-niemieckich mamy do ... nim także
propozycje regularnych konsultacji międzyrządowych czy opracowa- ...
http://www.rp.pl/artykul/28,76157_Warszawa___Berlin__zb... - 45k -
Nie dać sie zwariować - maryla.salon24.pl
Na czerwiec zaplanowano polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe ...
spotkania te to kolejny etap konsultacji polsko-niemieckich po lutowych
rozmowach z ...
Nasz Dziennik
Rozwój i dynamika stosunków polsko-niemieckich polega na tym, żeby spotykać ...
zaplanowanych na 16 czerwca polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. ...
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=sw&dat=2008031... - 23k
Czego jeszcze dotyczyły wczorajsze rozmowy?
- Poruszaliśmy także standardowe kwestie bilateralne, m.in. przygotowywaliśmy się do zaplanowanych na 16 czerwca polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Tego typu rozmów nie prowadziliśmy już od dość dawna, ale mamy nadzieję, że pozwolą one na rozwiązanie wszelkich kwestii spornych na poziomie poszczególnych ministerstw. Kwestia "widocznego znaku" była dość mało istotna, gdyż nasze stanowisko w tej sprawie jest od początku niezmienne. Od początku tych rozmów bronimy naszej wykładni historycznej, a prawda stoi po naszej stronie. A tylko prawda może doprowadzić do porozumienia. Stanowisko obecnego rządu w tej sprawie nie zmieniło się w porównaniu z rządem premiera Kaczyńskiego. Przy tym uważamy, że należy zlikwidować asymetrię panującą na niektórych poziomach stosunków polsko-niemieckich.
Diariusz Senatu RP nr 30, VI kadencja
Kwestia ta była także przedmiotem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych
30 października br. w Berlinie. Dalsze robocze rozmowy na ten temat będą ...
Ustalono tematy "szczytu" Polska - Niemcy - Onet.pl Wiadomości ...
Rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm |
- Polska, podobnie jak wiele innych krajów wschodnioeuropejskich, ma szczególne wyobrażenia w sprawie pakietu klimatyczno- energetycznego, co związane jest z wysokim zużyciem węgla przez gospodarki tych krajów (...) Temat ten jest przedmiotem rozmów pomiędzy nami, krajami wschodnioeuropejskimi oraz Komisją Europejską (KE) i francuskim przewodnictwem - powiedział Wilhelm.
Dodał, że rozmowy obejmą też kwestie dwustronne i międzynarodowe. Według rzecznika stosunki z Polską mają bardzo duże znaczenie dla niemieckiego rządu i jak się wyraził - "leżą na sercu" niemieckiej kanclerz, która "bardzo cieszy się z wizyt w Polsce".Angela Merkel zabiera ze sobą do Warszawy ministrów spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera, spraw wewnętrznych - Wolfganga Schaeublego, środowiska - Sigmara Gabriela, ds. rodziny - Ursulę von der Leyen, zdrowia - Ullę Schmidt, a także sekretarza stanu w Urzędzie Kanclerskim Bernda Neumanna.
TRWAJĄ POLSKO-NIEMIECKIE KONSULTACJE MIĘDZYRZĄDOWE
Merkel na konsultacjach z Tuskiem
Kanclerz Niemiec w Polsce. Angelę Merkel przywitał premier Donald Tusk. Wraz z kanclerz do Warszawy przybyła część rządu niemieckiego, by wziąć udział w polsko-niemieckich konsultacjach. Główny temat: pakiet...czytaj dalej »
Rozmowy dotyczyć mają rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE w Brukseli, pakietu klimatyczno-energetycznego oraz Partnerstwa Wschodniego.
W poniedziałek Angela Merkel zapowiedziała w rozmowie z dziennikiem "Bild", że nie zgodzi się na takie zapisy pakietu klimatyczno-energetycznego UE, które negatywnie wpłynęłyby na niemiecki rynek pracy i koniunkturę gospodarczą. Pakiet ma być tematem najbliższego szczytu Unii Europejskiej.
Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny ma na celu redukcję emisji CO2 o 20 procent do 2020 roku (w porównaniu do poziomu z 1990 roku).
Wcześniej - rozmowy w Berlinie
W piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Berlinie z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jak obaj podkreślili, zarówno Polska, jak i Niemcy chcą kompromisu w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego UE. Według Sikorskiego, następuje zbliżenie stanowisk w tej sprawie i trwają intensywne konsultacje.
Steinmeier pytany, czy Niemcy są skłonne poprzeć polskie argumenty w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, odparł iż sprawa ta - tak jak kilka innych - jest "otwarta".
Zdaniem Sikorskiego, to że oba kraje rozmawiają o wspólnych politykach Unii Europejskiej jest najlepszym dowodem na to, iż "stosunki polsko-niemieckie są najlepsze w historii".
Niemcy popierają "Partnerstwo Wschodnie"
Steinmeier zapewnił też, że Niemcy będą nadal popierać propozycje dotyczące polityki ze wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej. Sikorski powiedział, że zainicjowany latem przez Polskę i Szwecję projekt Partnerstwa Wschodniego UE "uważamy za kontynuację priorytetów prezydencji niemieckiej w UE" w pierwszej połowie 2007 roku.
Komisja Europejska przyjęła w środę założenia Wschodniego Partnerstwa, które przewiduje stopniową i daleko idącą integrację sześciu wschodnich sąsiadów (Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji i Białorusi) z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.
Wspólna polsko-niemiecka nagroda
Przy okazji polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych wręczono Polsko-Niemiecką Nagrodę za 2008 rok. Otrzymały ją wspólnie Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego oraz "Akcja Znak Pokuty - Służba Pokoju". Nagroda jest przyznawana za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Doradca premiera ds. międzynarodowych Władysław Bartoszewski, mówiąc o nagrodzonych organizacjach podkreślił, że symbolizują one "znaczenie i ciągłość stosunków polsko-niemieckich".
Przypomniał, że Polsko-Niemiecka Nagroda jest przyznawana od 1991 r. Dodał, że "Akcja Znaku Pokuty" jest inicjatywą kościoła ewangelickiego w Niemczech i w tym roku obchodziła swoje 50-lecie.
Natomiast, jak podkreślił, Fundacja "Krzyżowa" jest "symbolem nowego początku" od słynnego spotkania kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego w 1989 roku.
"Myśląc o przyszłości, pamiętajmy o historii"
- Nagrody te pokazują jak wielką wagę przywiązujemy do porozumienia polsko-niemieckiego - ocenił minister SZ Radosław Sikorski podczas uroczystości.
Szef MSZ zaznaczył, że przyszłoroczne obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej "sprawią, że w naszych relacjach dwustronnych będziemy wracać do dyskusji o przeszłości".
Dodał, że ważną przesłanką pozostaje, aby "myśląc o przyszłości, pamiętać o historii". Zwrócił też uwagę, że wraz z szefem niemieckiego MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem podjął prace nad polsko-niemieckim podręcznikiem historii.
Steinmeier: To dobry znak
Natomiast minister spraw zagranicznych Niemiec podkreślił, że "Akcja Znak Pokuty i Fundacja 'Krzyżowa' wniosły wkład w głębsze porozumienie między Polską a Niemcami wynikające z osobistego doświadczenia i spotkań". Według szefa niemieckiej dyplomacji, wręczenie nagrody jest dobrym znakiem, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy stosunki między Polską a Niemcami rozwijały się intensywnie i pozytywnie.
Jak mówił, częste spotkania z przedstawicielami Polski, "są dowodem tego, że mamy bardzo intensywną współpracę ze sobą, że przyjaźnie się traktujemy". Ocenił, iż to przyczyniło się do wznowienia polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Stosunki polsko-niemieckie w mediach.Z pancerfausta do polskich dziennikarzy
http://www.pol-niem.pl/index.php?page=1000000000
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski decyzją nr 55 z dnia 22 listopada 2007 r. odwołał pana Mariusza Muszyńskiego z funkcji Przedstawiciela Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zadania Przedstawiciela Ministra SZ przejął Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski.
Prof. Dr Gesine Schwan
Koordynator rządu niemieckiego ds. współpracy przygranicznej i społecznej z Polską
Współpraca regionalna
Polsko-niemiecka współpraca regionalna i transgraniczna stała się jedną z ważnych dziedzin stosunków między naszymi narodami. Szczególna rola przypada przede wszystkim bezpośredniej współpracy transgranicznej, realizowanej przez nadgraniczne województwa (zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie) i landy (Meklemburgia-Przedpomorze, Brandenburgia, Saksonia - a także Berlin) oraz zrzeszającej lokalne samorządy cztery euroregiony (polsko - niemiecko - czeski euroregion "Nysa", polsko-niemieckie - "Szprewa - Nysa - Bóbr" i "Pro Europa Viadrina" oraz polsko- niemiecko-szwedzki "Pomerania"). W 1991 r. rządy obydwu państw powołały Polsko-Niemiecką Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, której zadaniem jest koordynacja i określanie kierunków współpracy (w ramach Komisji powołano początkowo dwa, a następnie cztery Komitety: ds. Współpracy Przygranicznej, ds. Gospodarki Przestrzennej, Wspólny Komitet Programowania i Monitorowania Współpracy PHARE CBC i INTERREG II - ten ostatni zakończył swoją działalność w maju 2003 r.). Ponadto utworzono cały szereg instytucji zaangażowanych w rozwój współpracy transgranicznej i międzyregionalnej. W trakcie corocznych posiedzeń plenarnych Komisji omawiana jest szeroko rozumiana problematyka ułatwień w ruchu granicznym, działania na rzecz rozbudowy przejść granicznych, wspieranie rozwoju gospodarczego obszarów przygranicznych, programowanie i monitorowanie projektów realizowanych w ramach programu PHARE CBC, jak również kwestie związane ze współdziałaniem na rzecz ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, kultury, rozwoju oświaty i szkolnictwa. Realizacja wspólnych polsko- niemieckich projektów finansowana jest z funduszu PHARE.
Rozwija się baza prawna polsko-niemieckiej współpracy międzyregionalnej, obejmująca w tej chwili 17 porozumień lub wspólnych oświadczeń o współpracy między władzami polskich województw i niemieckich landów. We współpracy tej uczestniczy 9 niemieckich landów i 9 województw. Pod względem liczebności partnerstwa polsko-niemieckie plasują się na czwartym miejscu na liście aktywności zagranicznej polskich województw. Bardzo rozbudowana jest współpraca władz terytorialnych innych szczebli. Zapisana w Traktacie „partnerska współpraca między regionami, miastami, gminami i innymi jednostkami terytorialnymi” jest w pełni realizowana, czego wyrazem jest blisko 650 różnych partnerstw samorządów lokalnych, w tym ok. 500 partnerstw miast. Związek Miast Polskich aktywnie współpracuje ze swoim odpowiednikiem w Niemczech. Związek Powiatów Polskich zawarł porozumienie o współpracy ze Związkiem Powiatów Niemieckich. Funkcjonuje ponadto ok. 1500 partnerstw szkół oraz przeszło 400 partnerstw szkół wyższych
http://www.pol-niem.pl/index.php?page=1150000000
Kalendarium spotkań
2008
17 stycznia
Wizyta Ministra Środowiska M.Nowickiego w Bonn. Podpisanie Umowy między Rządem RP a Sekretariatem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu i jej Protokołu z Kioto.
17-19 stycznia
Wizyta Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi M.Sawickiego w Berlinie z okazji Międzynarodowych Targach Rolno-Spożywczych „Grüne Woche". Udział w „I Międzynarodowej Konferencji Ministrów Rolnictwa".
5 lutego
Polsko-niemieckie rozmowy nt. problematyki historycznej pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów W. Bartoszewskiego i Ministra Stanu ds. kultury i mediów w Urzędzie Kanclerskim B. Neumanna.
7 lutego
Spotkanie Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów W. Bartoszewskiego z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji i Badań Naukowych M. Thielenem.
8 lutego
Spotkanie Marszałka Sejmu B. Komorowskiego z wiceprzewodniczącą frakcji SPD w Bundestagu A.Schwall-Düren.
8-9 lutego
Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych R. Sikorskiego w Monachium z okazji 44. Monachijskiej Konferencji nt. Bezpieczeństwa. Rozmowa z Federalnym Ministrem Spraw Zagranicznych F.W. Steinmeierem.
14-16 lutego
Wizyta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego B. Zdrojewskiego w Berlinie. Spotkanie z Ministrem Stanu ds. kultury i mediów w Urzędzie Kanclerskim B. Neumannem.
26 lutego
Spotkanie we Frankfurcie nad Odrą ministrów transportu Polski i Niemiec C. Grabarczyka i W. Tiefensee. Podpisanie „Umowy o budowie i utrzymywaniu granicznych obiektów mostowych".
5-6 marca
Wizyta Ministra Finansów J. Vincent-Rostowskiego w Berlinie. Spotkania z Ministrem Finansów P. Steinbrückiem, Dyrektorem Generalnym ds. Gospodarczych i Polityki Finansowej w Urzędzie Kanclerskim J. Weidemannem.
5-6 marca
Wizyta przewodniczącego partii Sojusz90/Zieloni R.Bütikofera w Warszawie. Spotkanie z Wicemarszałkiem Sejmu J. Kalinowskim, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Wł. Bartoszewskim i Podsekretarzem Stanu w MSZ R. Schnepfem.
10-12 marca
Wizyta Minister Zdrowia E. Kopacz w Berlinie z okazji Światowego Kongresu Ochrony Zdrowia-Europa 2008, zorganizowanego pod patronatem Komisji Europejskiej i Ministerstwa Zdrowia. Spotkanie z Minister Zdrowia U. Schmidt.
11 marca
Wizyta Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów W. Bartoszewskiego w Berlinie. Udział w otwarciu Stałego Sekretariatu „Task Force for International Cooperation on Holocaust Education".
14 marca
Rozmowa Premiera D. Tuska z Kanclerz A. Merkel podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.
1 kwietnia
Konferencja „100 dni od rozszerzenia strefy Schengen" w Żytawie/ Zittau z udziałem Podsekretarza Stanu w MSWiA W. Drożdża i Ministra Spraw Wewnętrznych W. Schäuble.
2-4 kwietnia
Rozmowa Prezydenta L. Kaczyńskiego z Kanclerz A. Merkel podczas szczytu NATO w Bukareszcie.
3-4 kwietnia
Wizyta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego B. Zdrojewskiego w Berlinie (koncert Rok Chopinowski, Biennale).
6-7 kwietnia
Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych F.-W. Steinmeiera w Polsce. Prywatny pobyt w posiadłości Ministra R. Sikorskiego w Chobielinie, rozmowy plenarne w Bydgoszczy. Spotkanie z Premierem D. Tuskiem i wraz z Ministrem R. Sikorskim udział w zorganizowanej przez Centrum Stosunków Międzynarodowych i Uniwersytet Warszawski debacie „Polityka zagraniczna Polski i Niemiec w Europie".
16-17 kwietnia
Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska w Wąsowie k. Poznania, pod przewodnictwem Ministra Środowiska M.Nowickiego i Federalnego Ministra Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów S.Gabriela.
17-19 kwietnia
Spotkanie Marszałka Senatu B.Borusewicza z Przewodniczącym Bundesratu O.von Beustem na marginesie X Spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy w Wiedniu.
21 kwietnia
Robocza wizyta Marszałka Sejmu B.Komorowskiego w Berlinie. Rozmowy z Przewodniczącym Bundestagu N.Lammertem i Federalnym Ministrem Spraw Zagranicznych F.-W.Steinmeierem.
21-22 kwietnia
Polsko-niemieckie Forum Naukowe w Lipsku. Spotkanie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego B.Kudryckiej z Federalną Minister Edukacji i Badań Naukowych A.Schavan.
29 kwietnia
Rozmowa Prezydenta L.Kaczyńskiego z Prezydentem Federalnym H. Köhlerem na marginesie spotkania prezydentów w Grazu.
30-kwietnia-2 maja
Wizyta Sekretarza Stanu w KPRM Wł. Bartoszewskiego w Niemczech. Udział w uroczystości wręczenia „Nagrody Karola" Kanclerz A.Merkel w Akwizgranie. Krótkie spotkania Ministra Wł.Bartoszewskiego z Kanclerz A. Merkel, Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego H.-G.Pötteringiem, Przewodniczącym Bundestagu N.Lammertem, Premierem Luksemburga J.C.Junckersem, Premierem Nadrenii Północnej Westfalii J.Rüttgersem oraz przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Niemczech Knobloch. Udział w obchodach 50 rocznicy Akcji Znaków Pokuty (Aktion Sühnezeichen) w Domu Kultur Świata w Berlinie.
9 maja
Wizyta delegacji SPD z przewodniczącym K.Beckiem w Warszawie. Rozmowa z Ministrem Spraw Zagranicznych R.Sikorskim. Udział w konferencji Fundacji im. Friedricha Eberta.
9-10 maja
Wizyta Premiera Brandenburgii M.Platzecka w Warszawie. Udział w konferencji Fundacji im. Friedricha Eberta.
13-14 maja
Wizyta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego B.Zdrojewskiego w Wiesbaden.
14-17 maja
Wizyta Ministra Stanu ds. Europejskich w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych G.Glosera we Wrocławiu i Krakowie.
20 maja
Wizyta Federalnego Ministra Obrony F.Junga w Warszawie. Spotkanie z Ministrem Obrony Narodowej B.Klichem i Ministrem Spraw Zagranicznych R.Sikorskim.
24-26 maja
Wizyta byłego Prezydenta L.Wałęsy w Niemczech. Udział w dyskusjach panelowych - z Sekretarzem Generalnym CDU H.Geißlerem w Wolfsburgu i z byłą Przewodniczącą Bundestagu R.Süssmuth w Neuhardenbergu.
2 czerwca
Wizyta Federalnej Minister Edukacji i Badań Naukowych A.Schavan w Polsce. Podpisanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.
9-10 czerwca
Wizyta w Warszawie delegacji frakcji Sojusz90/Zieloni w Bundestagu z udziałem przewodniczącej R.Künast, wiceprzewodniczącego J.Trittina, rzecznika ds. polityki europejskiej R.Steenblocka, rzecznika ds. zagranicznej polityki kulturalnej U.Eida, rzecznika ds. polityki prawnej J.Montaga. Spotkanie z Ministrem Środowiska M.Nowickim i doradcą Prezesa Rady Ministrów W.Dudą.
10-12 czerwca
Polsko-niemieckie warsztaty ekspertów poświęcone polityce wschodniej.
12-13 czerwca
Konferencja „Miejsca pamięci historycznej i aktualne zagadnienia polityczne" w Warszawie.
16 czerwca
Robocza wizyta Kanclerz Federalnej A.Merkel w Gdańsku. Spotkanie z Premierem D.Tuskiem.
17 czerwca
Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w Paryżu.
19-20 czerwca
Wizyta Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego Z.Ćwiąkalskiego w Poczdamie. Udział w debacie plenarnej pt. „Polityczny teatr a proza życia, czyli jaki jest stan stosunków polsko-niemieckich" w ramach I Polsko-Niemieckich Dni Mediów.
12 lipca
Spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych R.Sikorskiego z Federalnym Ministrem Spraw Zagranicznych F.-W.Steinmeierem w Löcknitz, w związku z zakończeniem roku szkolnego w Gimnazjum Polsko-Niemieckim.
15 lipca
Wizyta Federalnej Minister Zdrowia U.Schmidt w Polsce.
21-22 lipca
Wizyta deputowanych do Bundestagu P.Ramsauera (CSU) i H.Koschyka (CSU) w Warszawie. Spotkania m.in. z Ministrem Spraw Zagranicznych R.Sikorskim.
31 lipca
Wizyta Wicepremiera, Ministra Gospodarki W.Pawlaka w Monachium. Spotkania m.in. z Ministrem Gospodarki, Infrastruktury, Transportu i Technologii Bawarii E.Müller, Ministrem ds. Federalnych i Europejskich Bawarii M.Söderem.
3-4 września
Wizyta Szefa KPRM T.Arabskiego w Berlinie. Spotkanie z Szefem Urzędu Kanclerskiego T. de Maizière.
4-5 września
Wizyta Sekretarza Stanu w KPRM W. Bartoszewskiego w Dreźnie. Spotkania z Premierem Saksonii S.Tillichem, szefem kancelarii Premiera i ministrem ds. europejskich Saksonii J.Beermannem, ministrem gospodarki i pracy Saksonii Th.Jurkiem oraz ministrem spraw wewnętrznych Saksonii A.Buttolą.
4-5 września
V. Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze w Dreźnie.
5 września
Wizyta Premiera D.Tuska w Osnabrück na zaproszenie Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego H.-G. Pötteringa.
16 września
Wizyta Premiera Saksonii St.Tillicha w Warszawie. Spotkanie z Wicepremierem, Ministrem Gospodarki W.Pawlakiem, Wicepremierem, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji G.Schetyną, Ministrem Spraw Zagranicznych R.Sikorskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego B.Zdrojewskim i Sekretarzem Stanu w KPRM S.Nowakiem.
24 września
Wręczenie doktoratu honoris causa Politechniki Wrocławskiej Kanclerz Federalnej A. Merkel. Spotkania z Sekretarzem Stanu w KPRM Wł. Bartoszewskim i Prezydentem Wrocławia R.Dutkiewiczem.
26-29 września
Wizyta Sekretarza Stanu w KPRM Wł. Bartoszewskiego w Północnej Nadrenii-Westfalii z okazji wręczenia nagrody „Das Glas der Vernunft". Spotkanie z Premierem Północnej Nadrenii-Westfalii J.Rüttgersem.
http://www.pol-niem.pl/index.php?page=1170000000
Steinmeier docenia polsko-niemiecki pojednanie
"Akcja Znak Pokuty" i Fundacja "Krzyżowa" wniosły wkład w głębsze porozumienie między Polską a Niemcami wynikające z osobistego doświadczenia i spotkań - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, odnosząc się do nagrody jaką otrzymały obie instytucje. »
"Szczyt UE w Gdańsku to znaczący symbol"
Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego, zorganizowanie w Gdańsku 1 września 2009 r. szczytu UE byłoby "bardzo znaczącym symbolem". - Na razie to jest pomysł, będziemy starali się go wprowadzić w życie - podkreślił. »
"Usłyszałem słowa zrozumienia od Angeli Merkel"
Premier Donald Tusk PAP |
Tusk tłumaczył, że chodzi o "specjalne potraktowanie państw, które są w szczególnej sytuacji w kontekście pakietu klimatyczno- energetycznego".
Szef rządu ocenił, że rozmowa z kanclerz Niemiec dała obu politykom podstawy "do ostrożnego optymizmu jeśli chodzi o ostateczny wynik Rady Europejskiej w sprawie pakietu klimatyczno- energetycznego". Unijny szczyt ws. pakietu odbędzie się w dniach 11-12 grudnia.
- Z satysfakcją mogę stwierdzić, że usłyszałem od pani kanclerz słowa zrozumienia wobec głównego polskiego postulatu, jakim jest tzw. derogacja - powiedział premier.
"To krok naprzód"
- Zrobiliśmy kolejny krok w stronę porozumienia w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, porozumienia dobrego dla wszystkich państw UE, a nie tylko dla wybranej grupy krajów - podkreślił premier Donald Tusk.
Szef polskiego rządu ocenił, że sukces w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego nie będzie łatwy, bo na spotkanie przywódców państw i rządów UE do Brukseli (11-12 grudnia) przyjadą przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich, "każdy ze swoim pakietem spraw".
Premier zapowiedział w sobotę w Gdańsku, że Polska chce, by kraje UE - uzależnione od węgla - uzyskały w pakiecie klimatyczno- energetycznym specjalne derogacje dla energetyki. Derogacja ta - czyli wyłączenie z wypełniania części zobowiązań - w przypadku naszego kraju polegałaby na tym, że od 2013 do końca 2019 roku mielibyśmy prawo udostępniania bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 sektorowi energetycznemu.
Według dotychczasowej propozycji KE, już w 2013 roku 100 proc. praw do emisji CO2 w energetyce miałoby być kupowane na aukcjach. Polska z energetyką opartą na węglu sprzeciwiała się temu rozwiązaniu, twierdząc, że doprowadziłoby do drastycznych podwyżek cen energii.
"Możemy być przykładem dla całej Europy"
Tusk ocenił, że polsko-niemieckie relacje "mogą być przykładem dla całej Europy". Przyznał, że "zdarzają się w nich sytuacje trudne", ale oba kraje znalazły sposób, by rozmawiać o nich "językiem przyjacielskim".
- To umożliwia, nawet w sytuacjach trudnych, zbliżanie stanowisk - powiedział premier.
- Mogę z dużą satysfakcją stwierdzić, że w najtrudniejszej sprawie, jaką dla Europy jest ostateczny kształt pakietu klimatyczno-energetycznego (...), wykazaliśmy wobec siebie duże zrozumienie - mówił szef rządu.
Jak ocenił, w kluczowych dla Polski i Niemiec sprawach w trakcie wtorkowych rozmów uzyskano "atmosferę wzajemnego zrozumienia".
Efekty rocznej "współpracy".
2007-11-03, 01:26:58
POsprzątanie. Reakcje na zapowiedzi nowego gabinetu POPSL. Nord Stream, rosyjsko-niemiecka spółka.
Marketing udający dyplomację. Polityka międzynarodowa Warszawa-Moskwa-Berlin
Polska polityka zagraniczna . Staliśmy sie wasalem Rosji i Niemiec.
Co Palikot penisem miał przykryć - Muzeum Historii Polski w Warszawie i Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu.
"Produkt Zapatero". Polsko-niemiecki podręcznik historii .
My tu o "sukcesach" Tuska, a za naszymi plecami..... Na czerwiec zaplanowano polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe
Brzydka panna bez posagu dostaje to, o co sie prosiła
Będziecie rozmawiać po niemiecku? Raczej po angielsku. POlityka miłości (podległości).
Wszystkiemu winne PiS. Tusku, to ty rzadzisz od siedmiu miesiecy - zapomniałeś?
- "polsko-niemieckie Wspólne Oświadczenie Okrągłego Stołu" czyli co znów Polska straciła na rzecz Niemców
-
Utworzenie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech i biura w Berlinie, które będzie reprezentować interesy ws... ...
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
15 komentarzy
1. "Spiegel": Polska zrobiła
Portal „Spiegel Online” zamieszcza w poniedziałek
felieton Jakoba Augsteina pod tytułem „Kiepski polski dowcip” poświęcony
Polsce.
„Najpierw Węgry, teraz Polska - Europa Wschodnia coraz
bardziej zaczyna przypominać Rosję: autorytarna, ograniczona,
rasistowska. Czy Europa ma dość czasu, by czekać na modernizację krajów,
które nie tak dawno weszły do Unii Europejskiej? Czy potrzebujemy
raczej nowej UE, bez Wschodu?" – pyta autor komentarza i przypomina
niemieckim czytelnikom ostatnie poczynania polskiego rządu.
„Między Świętami a Nowym Rokiem Polska zrobiła duży krok.
Na wschód. W życie weszła ustawa, która bezzębnym tygrysem uczyniła
Trybunał Konstytucyjny. A krótko przed sylwestrem uchwalono drugą
ustawę, odbierającą niezależność publicznej telewizji i radiu.
Polacy być może boją się Rosjan i ich nienawidzą, ale
właściwie powinni się z nimi doskonale rozumieć. Polska pod rządami
nowego, prawicowego rządu coraz bardziej przypomina putinowską Rosję" -
pisze Jakob Augstein i wyjaśnia, że Unia Europejska zastanawia się
obecnie, jakie ma podjąć kroki.
"Spiegel" o Polsce
"Spiegel" o Polsce: Dla kogoś, kto bierze przykład z putinowskiego autorytaryzmu, nie ma miejsca w UE
Juliusz Braun
Były prezes TVP: Władza może zacząć kontrolować media prywatne. KRRiT stanie się organem policyjnym
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. "Miał promować polską
"Miał promować polską technikę, tylko że nie działa". Szef MSZ krytykuje poprzedników z gadżetami
http://www.tvn24.pl/ministrowie-pis-oceniaja-rzady-po-psl,642906,s.html
W latach 2007-2015 podjęto szereg błędnych decyzji, które osłabiły pozycję międzynarodową Polski - powiedział w środę w Sejmie Witold Waszczykowski, szef MSZ.
Waszczykowski: Mamy dokumenty, które pokazują, jak grano z Rosją przed i po Smoleńsku.Zawodowych dyplomatów zmuszono, żeby brali udział w politycznej szermierce z opozycją - powiedział Waszczykowski.
Dodał, że dzięki kontrolom przeprowadzonym w MSZ odkrył niegospodarne rozporządzanie mieniem Skarbu Państwa. Zapowiedział też m.in. budowę nowej ambasady Polski w Berlinie.
Wcześniej Waszczykowski krytykował poprzedników za sposób organizacji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Zarzucał m.in. zbytnie przywiązanie do formy, czego przykładem miał być przyniesiony przez niego słynny bączek.
- Miał promować polską technikę, tylko że nie działa - ironizował Waszczykowski. Oprócz bączka miał ze sobą także ołówek z czasów prezydencji, a także książkę i komiks.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Niemieckie problemy z
Niemieckie problemy z historią
Niemcy mają problem z uchwałą "Pojednanie,
Partnerstwo, Współpraca - 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i
przyjaznej współpracy".
W sporze o treść uchwały Bundestagu z okazji 25. rocznicy
podpisania polsko-niemieckiego traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej
współpracy klub parlamentarny Zielonych chce zaproponować własny,
kompromisowy projekt - podał w piątek „Sueddeutsche Zeitung”.
Rozmowy pomiędzy klubami CDU/CSU, SPD i partią Zieloni zakończyły
się we wtorek fiaskiem ze względu na różnice w ocenie Karty niemieckich
wypędzonych ze stron ojczystych dla porozumienia między
Niemcami z Polakami.
Również pełnomocnik rządu Niemiec ds. mniejszości narodowych Hartmut
Koschyk skrytykował, ze względu na pominięcie Lecha Wałęsy, w liście
do szefa Bundestagu Norberta Lammerta, wystawę „Polacy i Niemcy.
Historie dialogu”, otwartą w ubiegłym tygodniu w parlamencie RFN.
Zdaniem Koschyka autorzy wystawy niedostatecznie wyeksponowali rolę
związku zawodowego Solidarność i pominęli Lecha Wałęsę. Wałęsa,
„ówczesny odważny przywódca” Solidarności, nie został w ogóle wymieniony
- krytykuje Koschyk.
- Relacje polsko-niemieckie są obecnie trudne - powiedziała szefowa klubu Zielonych, Katrin Goering-Eckhardt.
Jak dodała, jej partii bardzo zależy w związku z tym na kompromisie.
Jej zdaniem Karta wypędzonych, jeśli ma być wymieniona, musi zostać
umieszczona „w historycznym kontekście”.
Zieloni proponują w swoim projekcie uchwały, by uznać, że myśl
pojednania z Polską forsowana była także przez niemieckich wypędzonych,
którzy kierowali się zapisaną w Karcie rezygnacją z przemocy i apelem
o europejskie rozwiązania, chociaż sama Karta jest „ze względu
na postulat prawa do ojczystych stron w sensie prawa do powrotu (…) -
jeśli chodzi o zasługi dla pojednania - z historycznego punktu widzenia
nie wolna od kontrowersyjnych aspektów”.
Zieloni nie godzą się na przyjęcie przez parlament uchwały, która
„mogłaby być negatywnie odebrana w Polsce” jako „próba rewizji
historii”. „Na taki sygnał nie mogliśmy się zgodzić” -
zaznaczył socjaldemokrata.
Oznacza to, że uchwała „Pojednanie, Partnerstwo, Współpraca - 25 lat
Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” nie zostanie
przyjęta wbrew wcześniejszym planom przed wizytą prezydenta Andrzeja
Dudy (16-17 czerwca) ani przed konsultacjami międzyrządowymi 22 czerwca.
Najwcześniejszy możliwy termin wypada 23 czerwca - poinformował Nietan.
Uchwały Bundestagu z okazji kolejnych okrągłych rocznic Traktatu,
przyjmowane wspólnie przez koalicję rządową i opozycję, mają długą
tradycję - parlament uchwalał je m.in. pięć i dziesięć lat temu.
Karta jest kontrowersyjnym dokumentem, uchwalonym 5 sierpnia 1950
roku w Stuttgarcie, uważanym przez ziomkostwa za rodzaj aktu
założycielskiego. Niemcy wysiedleni po wojnie z Europy Środkowej
i Wschodniej wyrzekli się w tym dokumencie zemsty i odwetu oraz
zobowiązali się do budowy zjednoczonej Europy. Krytycy twierdzą,
że Karta pozbawiona jest kontekstu historycznego, a rezygnacja z zemsty
pięć lat po niemieckich zbrodniach jest co najmniej nie na miejscu.
Z kolei Hartmut Koschyk, w liście do szefa Bundestagu wskazał inne
poważne jego zdaniem luki w wystawie, w tym brak wzmianki o Okrągłym
Stole w Polsce, który stał się wzorem dla wschodnioniemieckiej opozycji.
Pełnomocnik uznał ponadto za błędną, zamieszczoną na wystawie
informację, sugerującą, że strona polska całkowicie zrealizowała
wynikające z Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy
zobowiązania wobec mniejszości niemieckiej, podczas gdy strona niemiecka
wywiązała się z tych obowiązków tylko częściowo.
Koschyk uważa - jak czytamy w „FAZ” - że jest „dokładnie odwrotnie”.
- Podczas gdy strona niemiecka zatroszczyła się o środki budżetowe
na ośrodek dokumentacyjny w Domu Polskim w Bochum, strona polska nie
wywiązała się z istotnych zobowiązań - przytacza „FAZ”
ocenę pełnomocnika.
Wystawę „Polacy i Niemcy. Historie dialogu”, ukazującą relacje
polsko-niemieckie w XX stuleciu, otworzyli 31 maja w Berlinie marszałek
Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.
Ekspozycja została przygotowana z okazji 25. rocznicy podpisania przez
Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy
z 17 czerwca 1991 roku.
Autorzy wystawy pokazali skomplikowane relacje polsko-niemieckie
od wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 roku do dzisiaj.
Wyeksponowali m.in. list polskich biskupów i zdanie „Przebaczamy
i prosimy o przebaczenie” oraz wcześniejsze Memorandum Wschodnie
niemieckiego Kościoła ewangelickiego, a także układ o podstawach
normalizacji stosunków między Polską a RFN z 1970 roku i symboliczne
uklęknięcie Willy’ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta, które
uznane zostało za publiczne wyznanie winy Niemiec za Holokaust i inne
zbrodnie popełnione przez Niemcy podczas II wojny światowej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Jak informuje Kancelaria
Jak informuje Kancelaria Premiera, tegoroczne, czternaste polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, mają szczególny wymiar w kontekście 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i wpisują się w cykl wydarzeń jubileuszowych - wizyty prezydentów Andrzeja Dudy i Joachima Gaucka oraz Forum Polsko-Niemieckiego. Udział większości konstytucyjnych ministrów obu rządów świadczy o wadze, jakie oba państwa przywiązują do tej formuły dialogu politycznego. Będą to pierwsze konsultacje z udziałem rządu Beaty Szydło
W środę w Berlinie wystartowały polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy, w których uczestniczą szefowie niemal wszystkich resortów, rozpoczęły się od uroczystego powitania Beaty Szydło przez Angelę Merkel.
Polska premier odbyła też rozmowę z niemiecką kanclerz. Konsultacje stanowią część obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Odszkodowanie po latach. 1,5
Odszkodowanie po latach. 1,5 tys. euro dla polskich Romów i Żydów za pracę w getcie
Wcześniej osoby mieszkające w Polsce były wykluczone z systemu pomocy.
Mieszkający w Polsce Romowie i
Żydzi bez prawa do emerytury za pracę w gettach za niemieckiej okupacji,
otrzymają jednorazową zapomogę 1,5 tys. euro – poinformował pracownik
Bundestagu Kamil Majchrzak.Rozpoczęcie wypłat stało się możliwe dzięki ukazaniu się w niemieckim Dzienniku Ustaw dyrektywy w tej sprawie.
Uznanie pracy dzieci
Podpisana w 2014 roku po wieloletnich staraniach polsko-niemiecka umowa
umożliwiła wypłatę emerytur Żydom i Romom w Polsce, którzy pracowali
jako dzieci w gettach utworzonych przez Niemców w czasie okupacji.
Wcześniej osoby mieszkające w Polsce były wykluczone z systemu pomocy.
Świadczenia przyznano jednak tylko tym ofiarom, które wykonując pracę na
rzecz Niemców miały ukończone 14 lat.
„Według Rządu Federalnego bowiem dzieci poniżej 14. roku życia miały
chodzić do szkoły, a nie pracować. To było oczywiście absurdalne
tłumaczenie wobec faktu prześladowania Żydów i Romów oraz obejmującego
ich zakazu uczęszczania do publicznych szkół” – tłumaczy Majchrzak,
asystent posłanki Lewicy Azize Tank, od lat zabiegającej o wsparcie dla
poszkodowanych podczas wojny. Po roku dyskusji w Komisji Pracy i Pomocy Społecznej Bundestagu
wszystkie kluby zgodziły się jednak, by osobom, które pracowały
bezsprzecznie w gettach i dotychczas nie otrzymały emerytury gettowej,
wypłacono jednorazowo świadczenie humanitarne w wysokości 1500 euro (ok.
6000 zł). W Bundestagu wcześniej odbywała się uroczysta sesja z okazji
Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
List ocalonych
Przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz
Stowarzyszenia Romów w Polsce przekazali w styczniu prezydium Bundestagu
list do niemieckich parlamentarzystów z apelem o zmianę przepisów o
emeryturach. „My, nieliczni Ocaleni z faszystowskiego ludobójstwa,
domagamy się wsparcia i uznania naszej pracy” – napisali.
Autorzy listu zwracali uwagę, że warunkiem przyznania niemieckiej
emerytury jest minimalny okres ubezpieczeniowy wynoszący 60 miesięcy,
podczas gdy żadne getto nie istniało dłużej niż 48 miesięcy. „Uważamy,
że uznanie pracy w getcie, także wobec tych osób, które wówczas jako
dzieci były zatrudnione w getcie, stanowi ważny akt zadośćuczynienia i
wyraz przyjęcia historycznej odpowiedzialności” – piszą autorzy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Obietnice Merkel w czasie
Obietnice Merkel w czasie spotkania z Morawieckim w Berlinie. „Niemcy umożliwią polskiej mniejszości naukę ojczystego języka”
W piątek rozpoczęła się wizyta premiera Mateusza
Morawieckiego w Niemczech. Rozmawiano m.in o Nord Stream 2, nowelizacji
ustawy o „kłamstwie oświęcimskim” i o polskiej mniejszości w Niemczech.
Kanclerz Merkel obiecuje, iż umożliwi jej się naukę języka polskiego.
W czasie rozmów pomiędzy szefami rządów obydwu państw poruszano wiele
tematów w tym gospodarcze. Obydwie strony reprezentują różne poglądy na
temat Nord Steam 2.
Zdaniem Merkel jego powstanie nie zagraża dywersyfikacji dostaw paliw do Europy.
Politycy rozmawiali także o ustawie penalizującej kłamstwa o
odpowiedzialności państwa i narodu polskiego za holocaust. Merkel
potwierdziła, iż wyłączną odpowiedzialność za zbrodnie ponoszą Niemcy.
Dyskutowano także o sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech.
– Z niemieckiej strony powiedziałam, że polska mniejszość jest
dla Niemiec oczywiście jak najbardziej mile widziana i chcielibyśmy, by
polska mniejszość mogła się uczyć języka polskiego w Niemczech” – oznajmiła Merkel.
Kanclerz Niemiec mówiła, że przeprowadziła szereg rozmów z władzami krajów związkowych i że dialog ten będzie kontynuowany.
– Nasi ministrowie spraw zagranicznych także będą kontynuować dialog.
Pojawiły się także m.in.propozycje zwiększenie wymiany młodzieży
polskiej i niemieckiej oraz ożywienie współpracy w ramach Trójkąta
Weimarskiego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Jutro Konferencja
Jutro Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Premier Morawiecki wygłosi na niej przemówienie
Głównym tematem Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) jest rola UE w świecie i jej relacje z USA i Rosją.
Świetne posunięcie premiera Morawieckiego w Berlinie. Tarczyński: "Reforma…
"Premier Morawiecki porównał reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce do zmian, jakie w tym względzie miały miejsce w Niemczech"
Polska mniejszość mile widziana w Niemczech? Merkel po
spotkaniu z Morawieckim: Chcielibyśmy, żeby mogli swobodnie uczyć się
języka polskiego
"Chciałabym, aby format rozmów w ramach okrągłego stołu, jeśli chodzi o mniejszości, był kontynuowany".
Polska i Niemcy mogą współpracować m.in. w projektach obronnych
obronnością, w polityce zbrojeniowej - mówili w piątek na konferencji
prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Marszałek Kuchciński nagle
Marszałek Kuchciński nagle odwołał spotkanie z Niemcami. Powodem "wewnętrzna sytuacja polityczna" w Polsce
do spotkania prezydiów Sejmu i niemieckiego Bundestagu. Kilkanaście
godzin przed jego rozpoczęciem spotkanie zostało odwołane przez polską
stronę, głosi komunikat Bundestagu. Powodem ma być „wewnętrzna sytuacja
polityczna” w Polsce.
— powiedziała
„Newsweekowi” wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska, która
miała brać udział we wspomnianym spotkaniu. Miało się ono odbyć o godz.
10:30 w środę. Według polityków opozycji powodem odwołania spotkania
może być narada w siedzibie PiS.
as/Newsweek/Twitter
Polityczna egzekucja Merkel w lipcu
Spór miedzy CDU a CSU rozstrzygnie się dopiero w przyszłym miesiącu. Ale trudno spodziewać się ratunku dla obecnej kanclerz
Merkel i Macron zapowiedzieli utworzenie budżetu strefy euro. Może on obowiązywać już od 2021 roku
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel,
którzy we wtorek spotkali się w zamku Meseberg w Brandenburgii,
uzgodnili, że Paryż i Berlin chcą solidarnej, europejskiej odpowiedzi
na kryzys migracyjny oraz wspólnego budżetu strefy euro.
Po spotkaniu Merkel podkreśliła, że „otwiera się nowy rozdział”
w reformach Unii Europejskiej i wyjaśniła, że budżet strefy euro
służyłby inwestycjom oraz zmniejszaniu różnic między państwami UE.
Budżet unii walutowej ma też chronić kraje strefy przed kryzysami -
dodała kanclerz.
Zastrzegła jednak, że zanim taki budżet powstanie, należy zredukować ryzyko związane z kondycją europejskich banków.
—dodała Merkel.
Kanclerz
przyznała, że uzgodnienie planu powołania budżetu strefy euro było
najtrudniejszym elementem rozmów z prezydentem Francji. Agencja AFP
przypomina, że to on długo zabiegał o zgodę Berlina na utworzenie
takiego budżetu, który ma być „instrumentem solidarności i stabilizacji”
dla 19 krajów unii walutowej.
Macron powiedział, że budżet
strefy euro może obowiązywać już w 2021 roku. Dodał, że pomoże on krajom
pogrążonym w trudnościach, ale trzeba będzie jeszcze opracować zasady
udzielania takiej pomocy.
Prezydent wyjaśnił, że budżet strefy
euro będzie „prawdziwy” i będzie miał zarówno wydatki, jak i dochody;
dodał, że szczegóły dotyczące budżetu strefy euro, jak jego wysokość
oraz to, czy będzie finansowany z podatku czy ze środków państw, zostaną
ustalone przez ministrów pod koniec roku.
Macron zastrzegł,
że Francja i Niemcy nie chcą na razie podawać zbyt precyzyjnych
informacji na temat tego budżetu, aby „pozostawić miejsce na negocjacje
w innymi krajami (strefy) euro”.
Agencja EFE podaje,
że uzgodnienia przywódców dotyczące reformy unii walutowej obejmują też
zmodyfikowanie europejskiego mechanizmu ratunkowego (EMS) oraz powołanie
w Unii czegoś na kształt międzynarodowego funduszu walutowego.
Prezydent
zastrzegł, że warunkiem powstania budżetu jest zgoda pozostałych państw
strefy euro. Ani Merkel, ani Macron nie ujawnili, jakiej wysokości
miałby być ten budżet. AFP przypomina, że w ubiegłym roku prezydent
Francji proponował, aby wynosił on kilkaset miliardów euro, ale Berlin
odrzucił wtedy tę propozycję.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Piotr Semka
Piotr Semka
@PiotrSemka
Prezydent Czech ostro reaguje na wczorajszą deklarację Merkle, że agresje III Rzeszy nie usprawiedliwiały powojennych deportacji Niemców. Polskie władze przemilczały problem. https://twitter.com/VaclavVlk/status/1009538651443924992 …
O głębokiej dezaprobacie po wypowiedzi Kanclerz Merkel pisze rzecznik
prezydenta Jiří Ovčáček. Przypomniał, że Umowa poczdamska (1945) jasno
stwierdzała, że ludność niemiecka, która pozostanie w Polsce,
Czechosłowacji i na Węgrzech, będzie musiała zostać
przesiedlona do Niemiec.
https://wpolityce.pl/polityka/400541-ostra-reakcja-prezydenta-czech-na-slowa-merkel
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Wiceszef MSZ:
Wiceszef MSZ: polsko-niemiecki okrągły stół odbędzie się w czerwcu
W drugiej połowie czerwca w Polsce odbędzie się polsko-niemiecki
okrągły stół - rozmowy z udziałem reprezentantów rządów obu państw oraz
przedstawicieli Polonii w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce -
poinformował w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. T. Szczyrbak: Prawdy Polaków
T. Szczyrbak: Prawdy Polaków spod Znaku Rodła nadal są uniwersalne i potrzebne
Te
prawdy, które mają już właśnie ponad 80-letnią historię, nadal są
uniwersalne, aktualne, ponadczasowe i potrzebne dzisiejszym pokoleniom
Polaków w XXI wieku – mówił Tadeusz Szczyrbak w piątkowych
„Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Szef MSZ: Straty poniesione
Szef MSZ: Straty poniesione przez Polskę będą przedmiotem rozmów polsko-niemieckich przy okazji nadchodzących rocznic
Szef
polskiej dyplomacji został zapytany podczas wspólnej konferencji
prasowej ministrów w Warszawie o to, czy w czasie dwustronnych rozmów
z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem poruszony został temat reparacji
wojennych i czy kwestia ta obciąża relacje polsko-niemieckie.
Czaputowicz odpowiedział, że problem reparacji nie był poruszany podczas
piątkowych rozmów. Ta sprawa
jest na agendzie rozmów, ale w Polsce zajmuje się tym komisja
parlamentarna (kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka zespół
ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec
za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej - PAP)—
wskazał polityk. Jak
zapowiedział, kwestie strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny
światowej - materialnych, ale przede wszystkim ludzkich - będą
przedmiotem dyskusji przy okazji nadchodzących rocznic.
Poinformował w tym kontekście, że zaprosił Heiko Maasa do złożenia
wizyty w Warszawie 1 sierpnia, w dniu 85. rocznicy wybuchu
Powstania Warszawskiego.
—
dodał polityk. Wspomniał też o obchodzonej 1 września 80. rocznicy
wybuchu II wojny światowej, na którą zaproszony został m.in. prezydent
Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
— powiedział.
Heiko
Maas potwierdził natomiast na konferencji, że prezydent Niemiec
przyjedzie do Polski na wrześniowe uroczystości związane z rocznicą
wybuchu II wojny światowej. Wyraził też zadowolenie w związku
z otrzymanym zaproszeniem na uroczystości z okazji 75-lecia wybuchu
Powstania Warszawskiego.
— podkreślił minister. Zwrócił też uwagę, że na ten rok przypada 30. rocznica upadku muru berlińskiego.
Jak
zaznaczył, stosunki polsko-niemieckie są tak „ścisłe, partnerskie
i przyjazne”, że spotkania możliwe są także w związku z okazjami, które
przypominają te wydarzenia we wspólnej historii, które nie były dobre.
Reparacje? Krasnodębski: Drogą do sukcesu, jest
umiędzynarodowienie tej kwestii. Zdobycie poparcia środowisk żydowskich w
USA. WYWIAD
ewolucji, która zaczęła się w tej kadencji Parlamentu Europejskiego;
ewolucji w stronę Unii
Mularczyk stanowczo: Niemcy wypłaciły ok 80 mld euro reparacji. Polska była dyskryminowana, rzucano nam ochłapy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. 09.12.2021Pierwsza wizyta
09.12.2021
10 grudnia przybędzie do Polski z jednodniową wizytą minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Minister Annalena Baerbock spotka się w Warszawie między innymi z ministrem Zbigniewem Rauem.
Będzie to trzecia wizyta zagraniczna nowej szefowej niemieckiego MSZ.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ
Spotkanie prezydenta z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock. "Gest w stronę partnerstwa polsko-niemieckiego"
Kwestie dwustronne oraz polityka
europejska w kontekście bezpieczeństwa energetycznego były tematami
piątkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z nową minister spraw
zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock - poinformowała Kancelaria
Prezydenta RP.
CZYTAJ TAKŻE: Chce ożywienia Trójkąta Weimarskiego i krytykuje NS2. W piątek odwiedzi Polskę. Kim jest nowa szefowa niemieckiego MSZ?
Jak
przekazano w komunikacie, prezydent przyjął Baerbock w Pałacu
Prezydenckim i pogratulował jej objęcia stanowiska szefowej
niemieckiej dyplomacji.
— poinformowano w komunikacie.
Kancelaria podkreśliła, że spotkanie przebiegło w otwartej i przyjaznej atmosferze.
„Gest w stronę partnerstwa polsko-niemieckiego”
O spotkaniu poinformował również na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce - Arndt Freytag von Loringhoven.
— napisał na Twitterze.
Nowa
szefowa niemieckiego MSZ składa w piątek jednodniową wizytę
w Warszawie, która jest jej trzecią wizytą zagraniczną od czasu objęcia
funkcji szefowej niemieckiej dyplomacji.
W Warszawie Annalena Baerbock spotyka się także z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.
Baerbock,
jedna z liderek niemieckich Zielonych, jest ministrem nowego,
zaprzysiężonego w środę rządu Niemiec, kierowanego przez socjaldemokratę
Olafa Scholza. Na początku swojej inauguracyjnej podróży do Paryża,
Brukseli i Warszawy minister Baerbock podkreśliła, że podczas tych wizyt
jej „główną troską będzie wysłuchanie najbliższych partnerów” Niemiec.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-Przyszła szefowa MSZ Niemiec: „Należy pilnie ożywić Trójkąt Weimarski - Warszawa, Berlin i Paryż są kluczowe dla Europy”
-Wizyta
kanclerza w Warszawie. Wiceszef MSZ: Byłem zapewniany, że wyjaśni,
że jego wizja Europy, to nie jest wizja federalistyczna
Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Rau: Oczekujemy gotowości do rozmów o reparacjach i zamknięcia projektu Nord Stream 2
Decyzja niemieckich władz
o budowie NS2 jest fatalna. Podzielam pogląd, że Nord Stream 2 jest
zagrożeniem dla pokoju w Europie. Polska będzie domagać się zamknięcia
tego szkodliwego projektu - powiedział minister spraw zagranicznych
Zbigniew Rau po rozmowach z szefową niemieckiego MSZ.
CZYTAJ TAKŻE:
— Spotkanie prezydenta z nową szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock. „Gest w stronę partnerstwa polsko-niemieckiego”
— Chce ożywienia Trójkąta Weimarskiego i krytykuje NS2. W piątek odwiedzi Polskę. Kim jest nowa szefowa niemieckiego MSZ?
Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec
Szef
polskiej dyplomacji spotkał się w piątek z szefową MSZ Niemiec Annaleną
Baerbock, dla której Polska jest trzecim celem wizyty zagranicznej
od czasu objęcia przez nią funkcji.
— powiedział Rau.
— podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Sprawa reparacji
Polskę
i Niemcy łącza wielowiekowe relacje, a pamięć o przeszłości wciąż
oddziałuje na nasze współczesne stosunki - mówi w piątek szef MSZ.
Dodał, że „wiele kwestii nie zostało rozwiązanych w sposób odpowiadający
społecznemu poczuciu sprawiedliwości”.
— powiedział Rau.
Podkreślił
też, że Polska „oczekuje od nowego rządu Niemieckiego gotowości
od zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością, także w formie rozmów
o rekompensatach i zadośćuczynieniu”.
Jasne stanowisko Polski ws. NS2
Rau
zwracał uwagę na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec,
że „do wzrostu zagrożenia dla pokoju w Europie przyczyniła się także
polityka poprzednich niemieckich rządów, które powodowane perspektywą
zysków ekonomicznych podjęły fatalną - jak się dzisiaj okazuje -
politykę współpracy z Rosją przy budowie gazociągu północnego - Nord
Stream 1 i Nord Stream 2”.
— powiedział szef MSZ.
Poinformował,
że podczas spotkania z Baerbock powtórzył ocenę budowy gazociągu Nord
Stream, którą 17 lat temu sformułował jego poprzednik minister Adam
Daniel Rotfeld.
— zaznaczył minister.
Dodał, że podziela ten pogląd.
— oświadczył Rau.
Wzmocnienie strategicznego dialogu
Podczas
wspólnej konferencji prasowej Rau życzył Baerbock „odrobiny
dyplomatycznego szczęścia” potrzebnego w pełnieniu misji, ale również
w relacjach polsko-niemieckich.
— mówił szef polskiego MSZ.
— podkreślił.
Rau
zauważył także, że pierwsza wizyta szefowej dyplomacji Niemiec
w Warszawie zbiegła się w czasie z radykalnym pogorszeniem sytuacji
bezpieczeństwa w Europie i bardzo poważnym zagrożeniem dla
pokoju na kontynencie.
— zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
— dodał.
Jak wskazał Rau, „w XXI wieku sytuacja z jaką mamy do czynienia jest nie do zaakceptowania”.
— oświadczył minister spraw zagranicznych.
Dialog Polski i Niemiec, także w formacie trójstronnym z USA
— oświadczył Rau podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Odnosząc
się do omawianej z minister Baerbock sytuacji na granicy
polsko-białoruskiej, szef polskiej dyplomacji zapewnił, że „Polska
wykonuje swoje obowiązki wynikające z roli państwa strzegącego
zewnętrznej granicy strefy Schengen oraz obszaru traktatowej
odpowiedzialności NATO”. Dodał, że rozmawiano także o „aktualnych
zagrożeniach dla pokoju w Europie, zwłaszcza o niebezpiecznej sytuacji,
jaka powstała u granic Ukrainy”.
— oświadczył.
Szef
MSZ wyraził zadowolenie, że „Niemcy, podobnie, jak Polska,
zainteresowane są nadaniem nowej dynamiki konsultacjom w formule
Trójkąta Weimarskiego”.
— powiedział.
Rau
zaznaczył, że „fundamentalną dla Polski zasadą jest demokratyczna
równość państw, jedność i solidarność sojusznicza, zgodnie z którymi
każde państwo członkowskie, nawet to najmniejsze wnosi wkład
w bezpieczeństwo całego Sojuszu Północnoatlantyckiego”.
— podkreślił.
Dlatego,
jak przekonywał, „NATO jest instytucyjnym przejawem wolnego świata,
sojuszem, który nie tylko broni państw demokratycznych, ale także
w swoich działaniach i w procesie decyzyjnym kieruje się demokratyczną
zasadą równości państw, swoich członków”.
— oświadczył.
Szef
polskiego MSZ wyraził przekonanie, że jego niemiecka odpowiedniczka
„podziela to stanowisko, a Niemcy nigdy nie porzucą polityki promowania
demokratycznego podejścia do stosunków międzynarodowych, z nich kluczową
zasadą poszanowania suwerenności państw i równości, integralności
terytorialnej, ze swobodą demokratycznego decydowania o własnym ustroju
wewnętrznym, polityce zagranicznej, w tym oczywiście wyboru sojuszu”.
Według
polskiego ministra, „dotyczy to zwłaszcza państw aspirujących
do członkostwa w instytucjach europejskich i transatlantyckich”.
— powiedział.
Jak zaznaczył,
„Europa potrzebuje wiarygodnego odstraszeni i dlatego liczę na dobrą
współpracę z panią minister (Baerbock) w jej kształtowaniu”.
W tym
kontekście nawiązał do przygotowań Polski do objęcia rocznego
przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy
w Europie (OBWE).
— oświadczył.
Rau
zwrócił uwagę, że „pojawiają się nowe pomysły na temat organizacji
dialogu z Rosją, które postulują rozpoczęcie dialogu na temat nowego
porządku instytucjonalnego, organizującego dialog
o bezpieczeństwie w Europie”.
— przekonywał.
Szef
MSZ zaznaczył, że Polska „opowiada się za przezwyciężeniem tych różnic
zarówno w oparciu o istniejące rozwiązania instytucjonalne, takie jak
OBWE, czy Rada Rosja-NATO”.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Baerbock podczas wspólnej konferencji z szefem polskiej dyplomacji podkreślała, że nie prowadzi polityki ponad głowami sąsiadów.
— oświadczyła.
— oceniła.
— mówiła szefowa niemieckiego MSZ.
— powiedziała.
Baerbock: łączy nas przyjaźń, pamiętamy o niemieckiej winie
— powiedziała Baerbock w piątek w Warszawie.
Podkreśliła, że Polskę i Niemcy łączą więzy przyjaźni, co zapisano także w umowie koalicyjnej.
— powiedziała.
— zaznaczyła.
Zapewniła,
że dla niej bliskość obu krajów to nie tylko deklaracja polityczna, ale
i sprawa osobista, ponieważ jej dziadkowie przybyli do Niemiec przed
ponad 60 laty, wspomniała, że sama była wśród świętujących na moście
łączącym Frankfurt nad Odrą ze Słubicami wstąpienie Polski do UE w 2004
r. i otwarcie granic.
wkt/PAP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Nowa szefowa niemieckiej
Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji przyjechała do
Warszawy z jednodniową wizytą. Minister Rau pogratulował niemieckiej
odpowiedniczce objęcia urzędu ministra spraw zagranicznych RFN i wyraził
uznanie, że jest to trzecia, po Paryżu i Brukseli, zagraniczna wizyta
nowej szefowej niemieckiego MSZ po objęciu przez nią urzędu.
Ministrowie dokonali przeglądu relacji, którego ważnym elementem
było także poruszenie kwestii trudnych, ale kluczowych z polskiego
punktu widzenia, tj. m.in. praw Polonii w Niemczech, upamiętnienia w
Berlinie polskich ofiar II wojny światowej oraz kwestii reparacji i
odszkodowań wojennych dla Polski. – Jestem zadowolony, że w umowie
koalicyjnej nowego rządu federalnego znalazł się zapis odnoszący się do
uchwały Bundestagu z 30 października 2020 roku o utworzeniu w Berlinie
miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej – podkreślił szef
polskiego MSZ. Minister Rau jednocześnie wyraził nadzieję, że uchwała
doczeka się szybkiej realizacji w nowej kadencji Bundestagu a ostateczny
kształt miejsca poświęconego martyrologii Polaków uwzględni kontekst
historyczny i będzie odpowiadał polskiej wrażliwości.
W odniesieniu do kwestii znajdujących się na agendzie międzynarodowej
ministrowie omówili m.in. sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz
wymienili poglądy na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą coraz bardziej
agresywna polityka Rosji. Jednym z tematów było także bezpieczeństwo
energetyczne, a w szczególności Nord Stream 2. Minister Annalena
Baerbock podziela obawy i krytyczny stosunek Polski do projektu,
zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z polityką wschodnią. –
Cieszymy się z takiego jednoznacznego stanowiska związanego z
realizacją tego gazociągu i liczymy, że znajdzie to konkretny wyraz w
działaniach rządu niemieckiego – podkreślił minister Rau.
Minister Zbigniew Rau wyraził satysfakcję, że Niemcy, podobnie jak
Polska, są zainteresowane nadaniem nowej dynamiki konsultacjom w formule
Trójkąta Weimarskiego. Wyraził przy tym nadzieję, że wkrótce uda się
doprowadzić do spotkania ministrów spraw zagranicznych w tym formacie,
którego gospodarzem będzie Polska.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ
fot. Tymon Markowski / MSZ
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/spotkanie-ministra-zbigniewa-raua-z-annalena-baerbock
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Steinmeier: będą czasem
Steinmeier: będą czasem sytuacje konfliktowe, ale ważne, by dzieło pojednania nie było wystawiane na szwank
konfliktowe, ale najważniejsze, aby dzieło pojednania nie było
wystawiane na szwank - mówił w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter
Steinmeier. Relacje między naszymi krajami rozwijają się pozytywnie -
dodał prezydent Andrzej Duda.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl