„Bliżej” 12.04.2012 r.: Stosunki polsko-rosyjskie spowite smoleńską mgłą
Prof. A. Nowak: W październiku 2010 roku minister Federacji Rosyjskiej przedstawił stanowisko, mówiące o tym, że Rosja „nie ma obowiązku zajmować się obywatelami obcego kraju, którzy zaginęli w wyniku wydarzeń katyńskich".
Od 72 lat relacje polsko-rosyjskie pogrążone są w cieniu Katynia.
Od dwóch lat spowite są dodatkowo mgłą smoleńską.
Co możemy w tej kwestii zrobić?
Na to pytanie próbowali odpowiedzieć:
prof. Paweł Śpiewak
prof. Antoni Dudek
prof. Andrzej Nowak
Profesor Andrzej Nowak powiedział, że kojarzenie tragedii smoleńskiej ze śmiercią polskich oficerów w Katyniu nie jest świętokradztwem.
Wszelkie dowody w sprawie katastrofy tupolewa są poza Polską, a polscy specjaliści nie mają do nich dostępu. Widać ogromną niechęć Rosji do wyjaśnienia przyczyn tragedii. Poza tym po stronie rosyjskiej mamy do czynienia z mataczeniem, zmienianiem zeznań, niszczeniem bądź ukrywaniem dowodów. To wszystko powoduje, że nasuwają nam się analogie z Katyniem. Nie znamy wcale prawdy. Nie przybliżył nam jej ani raport MAK-u, ani raport Millera (polscy specjaliści nie dysponowali żadnym oryginalnym dowodem). Mówienie, że wszystko jest wyjaśnione, jest, zdaniem prof. Nowaka, absurdalne.
Profesor Paweł Śpiewak nie ma wątpliwości, że prokuratura badająca sprawę katastrofy pracuje rzetelnie. Jego zdaniem komisja Millera zrobiła, co mogła. Władze polskie – również. Natomiast Jarosław Kaczyński, mówiąc, że katastrofa była spowodowana zamachem, wypowiada „brednie”. Śpiewak przytoczył też wyniki badań socjologicznych, wg których 60% społeczeństwa nie zgadza się z teorią zamachu. Poglądy w tej sprawie najczęściej nie są uwarunkowane jakimiś przemyśleniami, ale raczej sympatiami politycznymi.
Prof. Nowak wypomniał prof. Śpiewakowi, że przekręca słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w rzeczywistości nie mówił o tym, że katastrofa smoleńska była wynikiem zamachu, tylko, że są przesłanki do tego, aby tak myśleć. Prof. Śpiewak nie zgodził się z tym. Stwierdził, że przekaz wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego jest jednoznaczny (że był to zamach). Dodatkowo prezes PiS-u powołuje się na osobę Antoniego Macierewicza, co jeszcze bardziej uwypukla ten przekaz.
Antoni Dudek powiedział, iż on nie wie, czy miał miejsce zamach, czy nie. Faktem jednak jest, że Polska nie dysponuje żadnymi dowodami w tej sprawie, a wrak był niszczony. To powoduje, że wątpliwości się nasilają. Zdaniem Antoniego Dudka źle jest, że żadna strona sceny politycznej nie dąży do powołania wspólnej komisji do spraw katastrofy. To przyczyniłoby się do zniwelowania głębokich podziałów w społeczeństwie. Poza tym Dudek stwierdził, że część Platformy Obywatelskiej, „gra w coś” i prowokuje PiS.
Jan Pospieszalski zapytał, czy nastąpiło ocieplenie stosunków polsko-rosyjskich, o którym tak dużo mówiono po katastrofie smoleńskiej.
Prof. Andrzej Nowak przytoczył dwa fakty, z których zwłaszcza ten drugi wskazuje na to, że żadne ocieplenie nie miało miejsca.
Po pierwsze, w 2004 roku Rosjanie w 2004 roku umorzyli po 14 latach śledztwo w prawie zbrodni w Katyniu z powodu „śmierci winnych” (oznacza to, że winę ponosi Związek Sowiecki). Po drugie, w październiku 2010 roku minister Federacji Rosyjskiej przedstawił stanowisko, mówiące o tym, że Rosja „nie ma obowiązku zajmować się obywatelami obcego kraju, którzy zaginęli w wyniku wydarzeń katyńskich”. To nie jest poprawienie stosunków, ale wręcz „krok w tył”.
Jan Pospieszalski zapytał, czy możliwe jest naprawienie naszego państwa?
Prof. Paweł Śpiewak stwierdził, że przeanalizowanie tego, jak doszło do katastrofy smoleńskiej, pomoże w naprawianiu państwa. Przy organizacji wizyty śp. Prezydenta w Katyniu popełniono ogromną liczbę błędów. Obnażono słabość struktur państwowych. Zdaniem prof. Śpiewaka politycy żadnej opcji nie są zainteresowani naprawą państwa.
Jan Pospieszalski przypomniał, że ostatnio w Polsce organizuje się bardzo dużo protestów.
Prof. Śpiewak nie sądzi jednak, aby one coś zmieniły, gdyż nie są to protesty na masową skalę. Właściwie to jest ich bardzo mało, w stosunku do sytuacji społecznej. Demonstracje nie świadczą o czymś złym, wręcz przeciwnie, rozwijają świadomość obywatelską. Prof. Śpiewak nie zgodził się, że decyzja o nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na platformie cyfrowej była decyzją polityczną. Zgodził się natomiast z tym, ż w Polsce istnieje dramatyczny problem upadku szkolnictwa.
Prof. Andrzej Nowak zauważył, że demonstracje społeczne dotyczą dwóch wymiarów: materialnego (np. walka o niezamykanie stołówek szkolnych, o niepodnoszenie wieku emerytalnego) i wolnościowego. Podkreślił, że musimy myśleć o odpowiedzialności za dziedzictwo przodków. To robił śp. Prezydent Lech Kaczyński, dlatego musimy dochodzić prawdy, również o przyczynach katastrofy smoleńskiej. Prof. Nowak powiedział, że pozycja Polski w Europie „drastycznie zmalała” po oddaniu śledztwa Rosjanom.
Antoni Dudek stwierdził, że państwo polskie popełniło katastrofalne błędy po 10 kwietnia 2010 roku, jednak społeczeństwo polskie ich nie dostrzegło, a partia opozycyjna nie potrafiła ich dobrze wykazać w kampanii, w wyniku czego przegrała wybory.
Notowała: AlicjaS
http://solidarni2010.pl/n,2967,8,blizej-12042012-r-stosunki-polsko-rosyjskie-spowite-smolenska-mgla.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Ja w dniu 10 kwietnia napisałem o rocznicy drugiego mordu katyńskiego.
Mord mógł się odbyć tylko przy współpracy dwóch stron.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Święczkowski
leci obecnie na TRWAM.