PiS: upamiętnić w Sejmie Żołnierzy Wyklętych
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zaapelował do szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zorganizowanie w Sejmie wystawy upamiętniającej "żołnierzy wyklętych". Władze PiS wydały specjalne oświadczenie w związku przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Kaczyński podczas konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział, że przedstawiciele jego ugrupowania złożą w czwartek w Piaskach (lubelskie) kwiaty na grobie ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek".
"Będzie briefing. Będziemy mówić o sensie tego święta. Będzie rozpowszechnione oświadczenia komitetu politycznego PiS, które będzie dotyczyło święta, jak i wszystkiego co w Polsce nie zostało w związku z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych zrobione, powiedziane, uczynione" - podkreślił.
Z kolei Błaszczak zaznaczył, że "IPN od początku swej działalności organizuje duże i stojące na wysokim poziomie merytorycznym wystawy poświęcone ważnym wydarzeniom z historii Polski".
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wymaga należytej oprawy i nagłośnienia. Duże plansze z obiektywną informacją historyczną oraz posiadanymi przez IPN unikatowymi zdjęciami w połączeniu z prezentacjami multimedialnymi powinny zostać niezwłocznie przygotowane i wystawione w Sejmie - napisał przewodniczący klubu PiS w piśmie do szefa IPN.
Błaszczak zwrócił się też z prośbą do Kamińskiego o rozważenie możliwości wystawienia takiej wystawy w największych miastach Polski, by - jak napisał - "obywatele mogli dowiedzieć się więcej o bohaterach walk o niepodległość". "W przypadku niechęci władz Sejmu do udostępnienia pomieszczeń na wystawę deklaruję, iż klub parlamentarny PiS może udostępnić na ten cel przypisane dla niego sale posiedzeń" - dodał Błaszczak.
Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk powiedział, że można rozważyć organizację wystawy w Sejmie w przyszłości, jednak pozostało zbyt mało czasu, aby mogła ona się odbyć już w czwartek. "Zawsze deklarowaliśmy i deklarujemy wszelką pomoc, jeśli chodzi o ekspozycje w gmachu parlamentu" - podkreślił.
Zaprosił parlamentarzystów do centrum edukacyjnego im. Janusza Kurtyki na ul. Marszałkowskiej w Warszawie m.in. na pokaz filmu o "żołnierzach wyklętych".
W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Błaszczak zwrócił się też ministra sprawiedliwości o podjęcie decyzji w sprawie umieszczenie na murze więzienia śledczego Warszawa – Mokotów (tzw. więzienie mokotowskie) tablicy upamiętniającej pomordowanych w czasach stalinizmu "żołnierzy wyklętych".
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zamordowani w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.
http://niezalezna.pl/24340-pis-upamietnic-w-sejmie-zolnierzy-wykletych
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. komuniści i zbrodniarze
Sejm uczcił minutą ciszy pamięć żołnierzy wyklętych. Część posłów lewicy zbojkotował to wydarzenie. SLD woli mówić o wojnie domowej w latach 1944-47
- Ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do najwyższych wartości zasługuje na nasz podziw i szacunek - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz.
Według TVN24 w tym momencie salę opuścili posłowie Ruchu Palikota i SLD. Dyrektor biura prasowego Ruchu w rozmowie z rp.pl stwierdziła, że w telewizji widziała wszystkich polityków jej partii na sali. Przemysław Wipler z PiS napisał na twitterze, że posłowie SLD spóźnili się na obrady specjalnie.
Wipler: SLD "spóźniło się" na minutę ciszy ku czci "żołnierzy wyklętych"
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11270741,Wipler__SLD__sp...
Jesteśmy krytycznie nastawieni do 1 marca jako państwowego święta "żołnierzy wyklętych" - powiedział Tadeusz Iwiński z SLD. - Reprezentowałem SLD w negocjacjach związanych z tym projektem i powiedziałem, że go nie poprzemy. Mamy natomiast własny projekt upamiętniający ofiary, które zginęły w okresie polskiej wojny domowej 1944-1947. Mowa o 30 tys. ludzi - dodał.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Bruksela, 02.03.2012 Wystawa
Bruksela, 02.03.2012 Wystawa pt. „Zaplute karły reakcji. Polskie Podziemie Niepodległościowe w latach 1944–1956” - Parlament Europejski, Bruksela, 6–8 marca 2012 r.
Biuro Prasowe Delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim uprzejmie informuję, że w dniach 6–8 marca br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie zaprezentowana wystawa „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956”.
Wystawę otworzą o godzinie 18:00 organizatorzy Ryszard Legutko Wiceprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Łukasz Kamiński Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Początkowo wystawa została przez kolegium kwestorów PE zabroniona „z powodów politycznych”. Informacja ta nie została przedstawiona na piśmie, ani bezpośrednio, lecz została przekazana telefonicznie pracownikowi naszej grupy przez pracownicę administracji parlamentarnej. "Ku naszemu zadowoleniu decyzja została cofnięta i wystawa zostanie we wtorek otwarta. Rozpoczęliśmy zabiegi, w czym – spieszę donieść z satysfakcją – pomagali nam różni ludzie dobrej woli, także polscy europosłowie z innych grup politycznych, którym publicznie wyrażam podziękowanie." - powiedział Ryszard Legutko przewodniczący polskiej delegacji Prawa i Sprawiedliwości w PE.
Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956. Integralną częścią wystawy są luźne karty z komentarzem historycznym, umieszczone na stojakach. Wszystkie materiały zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbioru przygotowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Europosłowie będą mieli okazje oglądać wystawę do czwartku 8 marca.
http://wpolityce.pl/depesze/24075-parlament-europejski-wystawa-zaplute-k...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Prezes Jarosław Kaczyński wraz z parlamentarzystami składa kwiaty na grobie ostatniego Żołnierza Wyklętego
"
Cześć Jego pamięci
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz