Benedykt XVI o fałszywej drodze do jedności. Centrum prawdziwego ekumenizmu jest wiara.

avatar użytkownika Maryla

Benedykt XVI powiedział w piątek, że największym wyzwaniem dla Kościoła jest głęboki kryzys wiary w wielu częściach świata. W przemówieniu wygłoszonym do uczestników sesji Kongregacji Nauki Wiary przestrzegł przed "fałszywą" drogą do jedności chrześcijan.

Benedykt XVI o fałszywej drodze do jedności   HENRYK PRZONDZIONO/GOSC NIEDZIELNY Benedykt XVI

"Na szerokich obszarach Ziemi wiara narażona jest na wygaśnięcie jak płomień, który nie jest więcej podsycany. Stoimy w obliczu głębokiego kryzysu wiary, utraty sensu religijnego, które stanowią największe wyzwanie dla dzisiejszego Kościoła" - mówił papież. Stwierdził, że odnowa wiary powinna być priorytetem wśród zadań całego Kościoła.

Wyraził nadzieję na to, że rozpoczynający się w październiku Rok Wiary przyczyni się do tego, że Bóg "będzie na nowo obecny na świecie i otworzy ludziom dostęp do wiary".

Benedykt XVI zwrócił uwagę na to, że z zadaniem tym ściśle związane są działania na rzecz jedności chrześcijan.

"Dzisiaj możemy skonstatować, że dialog ekumeniczny przyniósł niemało dobrych owoców, ale musimy także uznać istnienie ryzyka fałszywego irenizmu" - podkreślił, odnosząc się do kierunku w teologii, dążącego do zniwelowania różnic między chrześcijanami i przywrócenia jedności drogą wzajemnych ustępstw.

Papież przestrzegł też przed indyferentyzmem, całkowicie obcym - dodał - Soborowi Watykańskiemu II.

"Ten indyferentyzm jest spowodowany przez coraz bardziej rozpowszechnioną opinię, że prawda nie jest dostępna człowiekowi i że należy zatem ograniczyć się do szukania reguł praktycznych, zdolnych poprawić świat. W ten sposób wiara zostałaby zastąpiona przez moralizm, pozbawiony głębokiego fundamentu" - zauważył Benedykt XVI. Jego zdaniem centrum prawdziwego ekumenizmu jest wiara.

Bez niej - ocenił - "cały ruch ekumeniczny zostałby sprowadzony do formy +kontraktu społecznego+, do którego przystępuje się we wspólnym interesie".

Papież wskazał: "Także w dialogu ekumenicznym nie możemy ignorować wielkich kwestii moralnych, dotyczących życia ludzkiego, rodziny, seksualności, bioetyki, wolności, sprawiedliwości i pokoju".

"Broniąc fundamentalnych wartości wielkiej tradycji Kościoła bronimy człowieka, bronimy Stworzenia" - powiedział Benedykt XVI.

 

za PAP

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika intix

1. @Maryla

Witam.
Bardzo dziękuję za ten Wpis.
***
Pozwolę sobie też... pozwolę, ośmielę się, ponieważ trudno polemizować z Benedyktem XVI...
...rozpoczynający się w październiku Rok Wiary przyczyni się do tego, że Bóg "będzie na nowo obecny na świecie i otworzy ludziom dostęp do wiary".

Ośmielam się więc...
W moim odczuciu Pan Bóg był zawsze , jest i będzie...aż do końca...Świata... a także...
Dostępu do Wiary
Pan Bóg nigdy nie zamykał...
Przeciwnie...
W dostępie do Wiary
Ma Wiary przeciwnika...
My musimy z nim walczyć
I z Drogi Bożej nie zbaczać...
Jesteśmy dziećmi Bożymi...
Przez Pana Boga Stworzonymi...
Powinniśmy o tym zawsze pamiętać
Nie tylko w Roku Wiary
I nie tylko od Święta...
***
Ośmieliłam się... ale także niezmiernie cieszę się, że jest Rok Wiary, że są nieustanne starania o Jej umacnianie, tak bardzo potrzebne...w czasach, kiedy walka z chrześcijaństwem (także nieustannie) trwa...
***
Serdecznie Pozdrawiam.