Niemieckie media odpowiadają Tuskowi i pokazują miejsce w szeregu, czyli na kolanach

avatar użytkownika Maryla

i tyle by było po "wielkiej wizycie we włoszech" i nadęciu się.

"O wiodącej roli Niemiec w pokonywaniu kryzysu, czego oczekuje od sąsiada także polski rząd, pisze na łamach dziennika Handelsblatt Horst Teltschik, były doradca Helmuta Kohla. W komentarzu "Obce słowo solidarność" przypomina, że dla byłego kanclerza wprowadzenie wspólnej waluty było kwestią wojny i pokoju.

"Krokiem tym chciał uczynić integrację Europy nieodwracalną a tym samym zapewnić w Europie trwały pokój. (...) Kanclerz Merkel ma więc rację, jeżeli ciągle powtarza z naciskiem, że jeżeli euro poniesie klęskę, klęskę poniesie Unia Europejska. Wielu odpowiedzialnych w polityce, gospodarce i nauce odmawia dziś solidarności z naszymi europejskimi partnerami. Wszystko to w chwili, kiedy przyszłość strefy euro a tym samym przyszłość UE w znaczny sposób zależy od Niemiec" - pisze Teltschik.

"To już prawie żądanie, kiedy w tych tygodniach polski premier Donald Tusk i jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski publicznie wzywają niemiecki rząd, by przejął polityczne przywództwo dla przełamania kryzysu. Czują, że klęska byłaby zagrożeniem dla UE jako całości. Biorąc pod uwagę pełne cierpienia doświadczenia Polski z Niemcami, wezwanie to jest po prostu sensacyjne" - dodaje.

Antysemityzm: w Niemczech okazywany rzadziej niż w Polsce

Die Welt analizuje dzisiaj ostrzeżenie ekspertów przed "ukrytym antysemityzmem", które zostało wczoraj przedstawione w Bundestagu. Przypomina przy tej okazji badanie przeprowadzone w 2008 r. przez Uniwersytet w Bielefeldzie w ośmiu krajach Europy: "Republika Federalna wylądowała na środkowej pozycji. Niemcy pokazywali częściej antyżydowskie nastawienie, niż Brytyjczycy, Francuzi, Włosi i Holendrzy, ale rzadziej, niż Polacy, Węgrzy i Portugalczycy".

"Polonia Dortmund"

Gazety w Niemczech odnotowują też problemy warszawskiego stadionu, na którym ma się odbyć mecz inaugurujący piłkarskie mistrzostwa Europy. Süddeutsche Zeitung natomiast zostaje w Niemczech, a sportowy komentarz na temat wyjazdowego meczu Borussii Dortmund w Hamburgu, gdzie BVB z trzema polskimi piłkarzami rozniosła HSV, jest zarazem zwięzłą historią polskiej emigracji do Zagłębia Ruhry: "Kuba, Lewa, Piszu (Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek - przyp. red.). Brzmi miło jak Teletubisie, kiedy kumple na treningu wołają trzech graczy Borussi, piłkarzy narodowej reprezentacji Polski. Dla przeciwników nie ma w nich nic milutkiego" - pisze autor.

"W Zagłębiu Ruhry i Dortmundzie jest już tradycją, że niemiecki język musi sobie jakoś poradzić ze zgromadzeniem spółgłosek w polskich nazwiskach, bo 100 czy 150 lat temu setki tysięcy Polaków imigrowało do Zagłębia Ruhry, by zarobić na życie w kopalniach i hutach. Kiedy Robert Lewandowski półtora roku temu pojawił się w Dortmundzie, od razu wielu zasiedziałych Dortmundczyków z dokładnie tym samym imieniem i nazwiskiem, cieszyło się, że mogą kupić koszulkę ze "swoim" nazwiskiem - pisze choć zaznacza, że w skracaniu polskich nazwisk ma doświadczenie kilku byłych piłkarzy klubu m.in. bramkarz-legenda Heini Kwiatkowski i Hans Tilkowski, których nazywano w BVB "Kwiat" i "Till".

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onet-pl/niemiecka-prasa-zadanie-tuska-i-sikorskiego-jest-s,1,5006699,wiadomosc.html

 

Etykietowanie:

6 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Co piąty Niemiec jest antysemitą

http://wyborcza.pl/1,75477,11020432,Co_piaty_Niemiec_jest_antysemita.html

Antysemityzm przeżera wszystkie warstwy niemieckiego społeczeństwa - twierdzą eksperci, którzy na zlecenie Bundestagu badali niechęć Niemców do Żydów

W niemieckich szkołach słowo "Żyd" funkcjonuje jako przezwisko - wynika m.in. z liczącego 204 strony raportu. Na meczach lokalnych lig piłkarskich kibole krzyczą do rywali: "Do Auschwitz, do gazu!".

- I nie chodzi tylko o skrajną prawicę czy fundamentalistów muzułmańskich. Antysemityzm dotarł do jądra naszego społeczeństwa, jest codzienny - mówi prof. Peter Longerich, jeden z najbardziej cenionych niemieckich badaczy Holocaustu i współtwórca raportu.

Oblicze niemieckiego antysemityzmu badało kilkunastu naukowców od 2009 r. - Antysemityzm bazuje u nas na rozpowszechnionych stereotypach i niewiedzy - mówi prof. Longerich.

Z badań zespołu wynika, że 20 proc. Niemców jest ukrytymi antysemitami.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Niemiecka kanclerz Angela

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła w poniedziałek, że jednym z ważniejszych zadań przywódców europejskich na nadchodzące lata jest budowa unii politycznej w Europie. Podkreśliła, że celem Niemiec nie jest stworzenie "zamkniętego klubu" strefy euro.

"Przez wiele lat po wprowadzeniu euro nie mówiono o unii politycznej. Dziś ta dyskusja powraca z wielką siłą. Moim zdaniem politycznym zadaniem na najbliższe lata będzie właśnie postęp na drodze w kierunku unii politycznej" - powiedziała Merkel w wystąpieniu w niemieckiej Fundacji im. Konrada Adenauera.

Jak dodała, budowa unii politycznej nie będzie łatwa, bo dotyka to suwerennych uprawnień państw w zakresie kontroli nad budżetami czy regulacji na rynku pracy.

Zdaniem Merkel kryzys zadłużenia "uwidocznił fundamentalne braki w konstrukcji europejskiej unii gospodarczej i walutowej".

http://wpolityce.pl/wydarzenia/22011-angela-merkel-politycznym-zadaniem-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Niemcy: nie mamy szczególnego długu wobec Izraela

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid,9916592,wiadomosc.html?ticaid=1dcc7

Większość Niemców uważa, że ich kraj nie ma "szczególnego, wynikającego z historii długu" wobec Izraela - ujawnia ankieta przeprowadzona przez niemiecką telewizję publiczną ZDF z okazji 60-lecia powstania państwa Izrael.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

4. przypomina mi się nagonka z przed Uroczystości na Westerplate

i rosyjskie meRdia,ktore co rusz "bombardowały" faktami typu,POLSKA jest winna II W.Ś.
i odpowiedz
Rosjaninowi i Niemce,jaką mglistym zimnym rankiem przekazał nieżyjący PREZYDENT
sp profesor Lech Kaczynski
i skurczony Tusk
a pozniej dumnie przechadzający sie z Putinem na soPOckim molo,pamiętam spuszczona głowe Merkel
i pamietam co pózniej sie stało...Niemcy nie maja długu wobec Izraela,Rosja,tozie niet
tolko POLSKA winna całemu złu...
Wstyd ze mamy takie władze,taki rząd i takiego ministra spraw zagranicznych,do tego wstydu dodam "Zbrojewskiego"
Żyjemy w czasach,gdy komuna wraca do władzy,gdy Rosja z Niemcami
kolejny RAZ tworzy parę,a my bez armii,bez pomysłu na politykę zagraniczna,ale
za to z armią prywatnych ochroniarzy dla krolika i jego kolegów,z DŁUGAMI,jak rów mariański
i z CENZURĄ dusz,umysłów i Internetu
w obronie Interesu platformy KOLEGÓW,ktorym żyje się co RAZ lepiej,a ze juz prawie mówia pO niemiecku to juz inna "inszość"

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

5. Co piąty Niemiec w wieku od

Co piąty Niemiec w wieku od 18 do 29 lat nie wie, że Auschwitz to nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu dla tygodnika "Stern". Blisko jedna trzecia ankietowanych nie wiedziała, gdzie znajdował się Auschwitz.

Według sondażu 21 proc. ankietowanych młodych obywateli Niemiec nie potrafiło wyjaśnić, czym był Auschwitz. Kłopotów z odpowiedzią na to pytanie nie mieli niemal wszyscy starsi respondenci; 90-95 proc. Niemców powyżej 30. roku życia zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego słowa - pisze "Stern".

Jednak 31 proc. wszystkich ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży były hitlerowski obóz koncentracyjny. 69 proc. odpowiedziało prawidłowo, że zbudowano go na terenie Polski.

Według sondażu 43 proc. pytanych przyznało, że nigdy jeszcze nie odwiedziło żadnego z miejsc pamięci, istniejących na terenach dawnych obozów koncentracyjnych. Więcej takich osób było wśród mieszkańców zachodniej części Niemiec (46 proc.); wśród mieszkańców wschodnich regionów odsetek ten wyniósł 27 proc.

Zdaniem 65 proc. Niemcy nie ponoszą szczególnej odpowiedzialności wobec innych narodów przez wzgląd na swoją historię. 31 proc. pytanych uznało, że taka szczególna odpowiedzialność Niemców istnieje. Jednocześnie - pisze "Stern" - 40 proc. opowiada się za definitywnym oddzieleniem historii grubą kreską (w 1994 r. uważało tak 53 proc. pytanych). Przeciwnego zdania było 56 proc pytanych.

W sondażu Instytutu Forsa wzięło udział 1002 obywateli Niemiec. W najbliższy piątek przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony w rocznicę wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 1945 r. Podczas piątkowej uroczystości na forum niemieckiego Bundestagu przemówienie wygłosi niemiecki krytyk literacki urodzony we Włocławku, Marcel Reich-Ranicki.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niepokojace-dane-na-temt-wiedzy-niemcow-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. "Kilka lat temu wykazywał

"Kilka lat temu wykazywał jeszcze młodzieńczą niepewność w działaniu, teraz czuje się tak mocny, że upokarza wieloletnich współpracowników, w których widzi konkurentów do przywództwa partii" - czytamy w "Gazecie Wyborczej" przedruk z "Süddeutsche Zeitung". "Także w stosunku do opozycji zaniechał uprzedniej powściągliwości. Atakuje ją czasem w taki sposób, że nawet życzliwie usposobieni komentatorzy określają to jako »walkę w twardych rękawicach« lub nawet jako »ciosy poniżej pasa«".

Niemiecka gazeta zwraca uwagę na dobre stosunki premiera z kanclerz Angelą Merkel, co budzi sceptycyzm wielu Polaków. Zauważa również, że ścisłe stawianie na współpracę z UE przynosi wymierne korzyści. Dzięki tym środkom zaniedbane regiony kraju modernizują się. - Tusk jest więc Europejczykiem z wewnętrznego przekonania i z powodu niedoborów finansowych - pisze gazeta.

- Jeżeli można przylepić któremuś z polskich polityków "proeuropejską" etykietę, to przede wszystkim Tuskowi. Przy każdej okazji podkreśla on, że w polskim interesie jest sprawnie działająca Unia Europejska - pisze "Süddeutsche Zeitung".

Więcej w weekendowym wydaniu "Gazecie Wyborczej".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl