Komuniści II RP."Komuniści, kryptokomuniści, sowieccy poputczycy"

avatar użytkownika Maryla
Z Ewą Leniart, dyrektorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, rozmawia Mariusz Kamieniecki


Dlaczego rzeszowski oddział IPN zorganizował konferencję o działalności komunistycznej w II RP, pod hasłem "Komuniści, kryptokomuniści, sowieccy poputczycy"?
- Celem konferencji jest ukazanie genezy organizacji komunistycznych i skrajnie lewicowych w II RP. W ciągu trzech dni będziemy się starać przybliżyć zarówno programy polityczne, jak też strukturę organizacyjną i działalność m.in. takich ugrupowań jak: Komunistyczna Partia Robotnicza Polski (Komunistyczna Partia Polski), Polska Partia Socjalistyczna - Lewica, Zjednoczenie Lewicy Chłopskiej czy Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, ale również żydowskich i białoruskich partii rewolucyjnych. Przedmiotem obrad jest także działalność organów państwowych II RP, które przeciwdziałały rozpowszechnianiu się komunizmu, traktowanego jako zagrożenie dla niepodległości i integralności państwa polskiego.

Czy w sesji biorą udział tylko naukowcy?
- Konferencja ma charakter naukowy, służyć ma przede wszystkim wymianie poglądów, a także zaprezentowaniu aktualnego stanu badań poświęconych zagadnieniom funkcjonowania komunistów i kryptokomunistów w strukturach II RP. Chcemy ponadto zaprezentować sylwetki poszczególnych działaczy, a także działalność struktur partii komunistycznych bądź komunizujących. Warto bowiem przypomnieć, że polska historiografia po 1989 r. niejako unikała zajmowania się historią partii komunistycznych II RP. Stąd działalności komunistów tego okresu nie poświęcano należytej uwagi. Konferencja to swoiste forum naukowe, ale mogą w niej wziąć udział także wszystkie inne osoby zainteresowane tą tematyką (miejsce obrad to Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7). Forum i duża ilość pracowników naukowych, którzy biorą udział w konferencji, pozwoli - mam nadzieję - na wymianę poglądów i zaprezentowanie aktualnego stanu badań dotyczących poruszanych zagadnień. Liczymy, że spotka się to z zainteresowaniem także osób niezwiązanych naukowo z tą problematyką. Zwłaszcza że wiedza współczesnego człowieka na temat funkcjonowania partii komunistycznej czy komunistów w II RP jest nader ograniczona. Często zapominamy albo brakuje nam wiedzy na temat założeń KPP - i z jakiego powodu formacja ta w II RP została zdelegalizowana. Warto zatem pokazać, że KPP w różnych swoich formacjach, bo przecież zmieniała swój charakter i struktury organizacyjne, w rzeczywistości stanowiła realne zagrożenie dla integralności państwa polskiego i w okresie II RP tak była też traktowana. Ten aspekt działania komunistów w okresie II RP trzeba przypomnieć.

Wśród zaproszonych gości są historycy z zagranicy?
- Tak. Chcemy zaprezentować funkcjonowanie partii komunistycznych na Kresach Wschodnich, stąd obecność na konferencji przedstawicieli ukraińskiego świata nauki. Zaprezentują oni zarówno działania Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy czy nacjonalizmu ukraińskiego, ale także rolę, jaką odegrali poszczególni działacze partii komunistycznych z terenów dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Naszym zamierzeniem jest publikacja materiałów pokonferencyjnych. Stąd tak liczne grono polskich prelegentów reprezentujących różne ośrodki: zarówno IPN, ale także szeroko rozumiane środowiska uniwersyteckie. Mam nadzieję, że ciekawa publikacja będzie gotowa już w przyszłym roku.

Dziękuję za rozmowę.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20111201&typ=po&id=po33.txt

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz