Książka Teofila Lachowicza to zbiór szkiców o losach Polaków na nieludzkiej ziemi. Obraz totalitarnego państwa sowieckiego, którego symbolem stał się „archipelag Gułag”, miejsce niewolniczej pracy i niezawinionych cierpień milionów ludzi.
Znajdują się w niej niezwykle interesujące, po raz pierwszy publikowane dokumenty, m.in. opracowanie prof. Stanisława Swianiewicza o obozach pracy w ZSRS. Z książki można się także dowiedzieć o sytuacji Kościoła na Litwie i Wileńszczyźnie pod okupacją sowiecką 1940-1941 i poznać relacje zesłańców i łagierników.
Szkice „Echa z nieludzkiej ziemi” powstały na podstawie materiałów archiwalnych przechowywanych, m.in. w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytutu Hoovera w Stanford, centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake, Stowarzyszenia weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Tytuł pracy Lachowicza nawiązuje do książki „Na nieludzkiej ziemi” autorstwa Józefa Czapskiego, która po raz pierwszy została wydana przez paryski Instytut Literacki w 1949 r.
Dr Teofil Lachowicz jest historykiem, archiwistą i dziennikarzem. Od ponad 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jjest autorem wielu opracowań, m. in. „Weterani polscy w Ameryce do 1939 roku”, „ Dla ojczyzny ratowania”, „Szkice z dziejów wychodźstwa polskiego w Ameryce i inne” oraz ponad 200 artykułów popularnonaukowych, publikowanych na łamach prasy polonijnej w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i w Polsce.
Najnowsza książka Teofila Lachowicz to zbiór szkiców dotyczących losów Polaków na nieludzkiej ziemi. Znajdują się w m.in. niezwykle interesujące, po raz pierwszy publikowane dokumenty, m.in. opracowanie prof. Stanisława Swaniewicza o obozach pracy w ZARR, sprawozdanie ks. Józefa Jarzębowskiego, sporządzone dla kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski, o sytuacji Kościoła na Litwie i Wileńszczyźnie pod okupacją sowiecką 1940-1941, relacje zesłańców i łagierowników. Z kart książki wyłania się ponury obraz totalitarnego państwa, którego symbolem stał się „archipelag Gułag", miejsce niewolniczej pracy i niezawinionych cierpień milionów ludzi, pośród nich ogromnej rzesz Polaków. Szkice powstały w oparciu o materiały archiwalne przechowywane, m.in. w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytutu Hoovera w Stanford, centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake, Stowarzyszenia weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Zapomniane ofiary nieludzkiej ziemi
Piotr Zychowicz
„Echa z nieludzkiej ziemi” to książka wyjątkowa. Została napisana na podstawie dokumentów z polskich archiwów w USA, do których krajowi badacze mają ze zrozumiałych względów ograniczony dostęp. Emigracyjny historyk Teofil Lachowicz, badając losy Polaków zesłanych w głąb Sowietów, dotarł do materiałów unikalnych.
Choćby tych dotyczących losu zapomnianych polskich jeńców z 1939 r. Nie chodzi o wymordowanych w Katyniu oficerów, ale o szeregowców i podoficerów. W 1941 r., gdy na terenach Związku Sowieckiego tworzyła się armia Andersa, dotarło do niej zaledwie 22 645 polskich jeńców. Według wyliczeń Lachowicza w Sowietach zaginęło więc 95,5 tys. żołnierzy.
1 komentarz
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Módlmy się za tych co zostali na wieki na ziemi nieludzkiej, ruskiej ziemi.
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz