„Echa z nieludzkiej ziemi”. Książka Teofila Lachowicza

avatar użytkownika Maryla

Książka Teofila Lachowicza to zbiór szkiców o losach Polaków na nieludzkiej ziemi. Obraz totalitarnego państwa sowieckiego, którego symbolem stał się „archipelag Gułag”, miejsce niewolniczej pracy i niezawinionych cierpień milionów ludzi.

Znajdują się w niej niezwykle interesujące, po raz pierwszy publikowane dokumenty, m.in. opracowanie prof. Stanisława Swianiewicza o obozach pracy w ZSRS. Z książki można się także dowiedzieć o sytuacji Kościoła na Litwie i Wileńszczyźnie pod okupacją sowiecką 1940-1941 i poznać relacje zesłańców i łagierników.

Szkice „Echa z nieludzkiej ziemi” powstały na podstawie materiałów archiwalnych przechowywanych, m.in. w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytutu Hoovera w , centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake, Stowarzyszenia weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Tytuł pracy Lachowicza nawiązuje do książki „Na nieludzkiej ziemi” autorstwa Józefa Czapskiego, która po raz pierwszy została wydana przez paryski Instytut Literacki w 1949 r.

Dr Teofil jest historykiem, archiwistą i dziennikarzem. Od ponad 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jjest autorem wielu opracowań, m. in. „Weterani polscy w Ameryce do 1939 roku”, „ Dla ojczyzny ratowania”, „Szkice z dziejów wychodźstwa polskiego w Ameryce i inne” oraz ponad 200 artykułów popularnonaukowych, publikowanych na łamach prasy polonijnej w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Kresy24.pl

http://kresy24.pl/26008/%E2%80%9Eecha-z-nieludzkiej-ziemi%E2%80%9D/

 

Echa z nieludzkiej ziemi - Teofil Lachowicz

Echa z nieludzkiej ziemi

Teofil Lachowicz

Wydawnictwo: Rytm

Oprawa: twarda


Wprowadzono: 28-04-11


ISBN: 978-83-7399-449-2


Stron: 408


Wymiary: 175x245

http://www.gandalf.com.pl/b/echa-z-nieludzkiej-ziemi/

Najnowsza książka Teofila Lachowicz to zbiór szkiców dotyczących losów Polaków na nieludzkiej ziemi. Znajdują się w m.in. niezwykle interesujące, po raz pierwszy publikowane dokumenty, m.in. opracowanie prof. Stanisława Swaniewicza o obozach pracy w ZARR, sprawozdanie ks. Józefa Jarzębowskiego, sporządzone dla kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski, o sytuacji Kościoła na Litwie i Wileńszczyźnie pod okupacją sowiecką 1940-1941, relacje zesłańców i łagierowników. Z kart książki wyłania się ponury obraz totalitarnego państwa, którego symbolem stał się „archipelag Gułag", miejsce niewolniczej pracy i niezawinionych cierpień milionów ludzi, pośród nich ogromnej rzesz Polaków. Szkice powstały w oparciu o materiały archiwalne przechowywane, m.in. w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytutu Hoovera w Stanford, centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake, Stowarzyszenia weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

Zapomniane ofiary nieludzkiej ziemi

Zapomniane ofiary nieludzkiej ziemi

Piotr Zychowicz

„Echa z nieludzkiej ziemi” to książka wyjątkowa. Została napisana na podstawie dokumentów z polskich archiwów w USA, do których krajowi badacze mają ze zrozumiałych względów ograniczony dostęp. Emigracyjny historyk Teofil Lachowicz, badając losy Polaków zesłanych w głąb Sowietów, dotarł do materiałów unikalnych.

Choćby tych dotyczących losu zapomnianych polskich jeńców z 1939 r. Nie chodzi o wymordowanych w Katyniu oficerów, ale o szeregowców i podoficerów. W 1941 r., gdy na terenach Związku Sowieckiego tworzyła się armia Andersa, dotarło do niej zaledwie 22 645 polskich jeńców. Według wyliczeń Lachowicza w Sowietach zaginęło więc 95,5 tys. żołnierzy.

http://uwazamrze.pl/2011/10/17851/zapomniane-ofiary-nieludzkiej-ziemi/

 

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Módlmy się za tych co zostali na wieki na ziemi nieludzkiej, ruskiej ziemi.

Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz