List do sekretarz stanu Julii Pitera w sprawie Autonomicznych narzędzi wspomagających zwalczanie cyberprzestępczości
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn, 17 październik 2011 r.
ul.Rzędziana 32
11-041 Olsztyn
Sekretarz stanu
Pełnomocnik rządu ds Opracowania Programu Zapobiegania
Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych
Pani Julia Pitera
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa,
Al. Ujazdowskie 1/3
kontakt@kprm.gov.pl
Wniosek o udzielenie informacji publicznej
Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie,na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) oraz Art. 222 i art. 246 par. 1 KPA ponownie wnoszę o udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w naszym wniosku z dnia 31 sierpnia 2011 r.
W odpowiedzi na Pani pismo z 15 września 2011 r. (SJP-571-285(13)/11) w sprawie projektu "Autonomiczne narzędzia wspomagające zwalczanie cyberprzestępczości", w którym uzyskaliśmy odpowiedź, że "używanie wskazanych narzędzi będzie możliwe jedynie po spełnieniu określonych prawem warunków, m. in. na podstawie art. 19 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji" pragniemy poinformować, iż:
W piśmie z 7 października 2011 r. (DAiN-I-0667-6/11) Departament Analiz i Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził, że zlecony przez MSWiA i ABW w ramach konkursu 1/2011 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projekt "Autonomiczne narzędzia wspomagające zwalczanie cyberprzestępczości" ma na celu opracowanie narzędzi, których legalne użycie przez policję będzie możliwe dopiero po rozszerzeniu art. 19 ust. 6 ustawy o Policji o dodatkowy punkt 4, zezwalający na stosowanie w ramach kontroli operacyjnej "środków elektronicznych umożliwiających niejawne i zdalne uzyskiwanie dostępu do zapisu na informatycznym nośniku danych, treści przekazów nadawanych i odbieranych oraz ich utrwalanie". Jednocześnie zostaliśmy w tym piśmie poinformowani, że w projekcie zmiany ustawy o Policji i niektórych innych ustaw, znajdującym się obecnie przed etapem uzgodnień międzyresortowych, taka zmiana art. 19 ust. 6 ustawy o Policji nie znalazła się.
Oznacza to, że zarówno obecnie, jak i nawet po planowanych zmianach, użycie takich narzędzi (chodzi dokładnie o "narzędzia umożliwiające niejawne i zdalne uzyskiwanie dostępu do zapisu na informatycznym nośniku danych, treści przekazów nadawanych i odbieranych oraz ich utrwalanie") przez Policję (jak również ABW, bo ustawa o ABW i AW nie różni się w tym zakresie od ustawy o Policji) byłoby bezprawne.
267 § 3 Kodeksu karnego stanowi, iż ten, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, natomiast art. 269b Kodeksu karnego stanowi między innymi, że ten, kto wytwarza urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w 267 § 3 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zachodzi więc podejrzenie, że osoby zlecające wykonanie "narzędzi umożliwiających niejawne i zdalne uzyskiwanie dostępu do zapisu na informatycznym nośniku danych, treści przekazów nadawanych i odbieranych oraz ich utrwalanie" w ramach konkursu 1/2011 NCBiR podżegały do przestępstwa z art. 269b kk.
Dotyczy to rownież "narzędzi do dynamicznego blokowania treści niezgodnych z obowiązujących prawem, publikowanych w sieciach teleinformatycznych", które również mają być opracowane w ramach wymienionego projektu. Stosowanie takich narzędzi przez organy ścigania jest również obecnie bezprawne, a art. 269b kk przewiduje karalność wytwarzania również urządzeń lub programów komputerowych przystosowanych do do popełnienia przestępstwa określonego w art. 269a Kodeksu karnego, tj. zakłócenia pracy systemu komputerowego poprzez m. in. utrudnienie dostępu.
Sprawa wywołała już zaniepokojenie działaczy innych organizacji społecznych (Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania) oraz dziennikarzy:
http://wyborcza.pl/1,75478,10474279,Sluzby_w_komputerze.html
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=27840
Z informacji zebranych przez dziennikarzy wynika, że realizacja projektu jest już mocno zaawansowana.
Zwracamy uwagę, że w ramach tego samego konkursu realizowany jest też inny projekt pod nazwą "System zarządzania bezpieczeństwem teleinformatycznym jednostek administracji publicznej oraz resortu obrony narodowej, wraz z narzędziami wspomagającymi zwalczanie cyberterroryzmu i ochronę teleinformatycznej infrastruktury krytycznej" zlecony przez MON i ABW. Przewduje on również opracowanie "narzędzi umożliwiających niejawne i zdalne uzyskiwanie dostępu do zapisu na informatycznym nośniku danych, treści przekazów nadawanych i odbieranych oraz ich utrwalanie".
W związku z powyższym, domagamy się podjęcia kroków w celu usunięcia nieprawidłowości w funkcjonowaniu centralnej administracji rządowej, polegających na zlecaniu projektów mających na celu opracowanie dla organów ścigania narzędzi, których te organy nie mogą legalnie używać, i to być może narzędzi, których samo wytwarzanie stanowi przestępstwo. Wnosimy również o udzielenie informacji, jakie kroki w tym zakresie zostały podjęte.
W załączeniu nasza korespondencja z MSWiA i ABW.
Oczekujemy informacji na zawarte we wniosku pytania.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Elżbieta Szmidt
Do wiadomości:
1.Helsińska Fundacja Praw Człowieka
2. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
biurorzecznika@brpo.gov.pl
- Redakcja BM24 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
9 komentarzy
1. projekt pisma
prosimy o ewentualne korekty i uwagi.
Redakcja Blogmedia24.pl
2. Blogmedia,
Szanowni Państwo,
Pisać do Julki to tak samo jak do rewolwerowca z dzikiego zachodu
Pozdrawiam
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Szanowny Panie Michale
piszemy do instytucji Pełnomocnika rządu ds Opracowania Programu Zapobiegania
Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. List wysłany
czekamy na odpowiedź.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. @Marylko
Przeczytałam, chyba OK!
Selka
6. @Selka
:) to się ciesze, bo już wysłany.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. kontakt to kontakt show
kontakt to kontakt
show details 11:12 AM (10 minutes ago)
Twoja wiadomość
Do: kontakt
Temat: List do sekretarz stanu Julii Pitera w sprawie Autonomicznych narzędzi wspomagających zwalczanie cyberprzestępczości
Wysłano: 17 października 2011 00:23:56 (UTC+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb
została przeczytana o godzinie 17 października 2011 11:12:19 (UTC+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Ja wiem, że Pani, Państwo piszecie do instytucji.
Tyle, ze ja nie wiem , czym ta instytucja sie zajmuje. Przez cztery lata znalazła rachunek za dorsza, chyba 8 zł.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
9. "Afera podsłuchowa" we
"Afera podsłuchowa" we Francji: Szef kontrwywiadu podejrzany o szpiegowanie dziennikarza
Szefowi francuskiego kontrwywiadu Bernardowi
Squarciniemu postawiono w poniedziałek wstępne zarzuty w sprawie
szpiegowania dziennikarza "Le Monde". Jak poinformował jego adwokat, są
to zarzuty naruszenia tajemnicy korespondencji i bezprawnego zbierania
danych.
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl