Stan wyjątkowy za przestępczość w sieci - przeciwko ustawie tylko PiS

avatar użytkownika Maryla
Możliwość wprowadzenia stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zagrożenia w cyberprzestrzeni przewidują ustawy znowelizowane we wtorek przez Sejm. Za zmianami opowiedziało się 274 posłów, przeciwnych było 131, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Przyjęte rozwiązania przewidują, że prezydent mógłby - na wniosek rządu - wprowadzić któryś ze stanów wyjątkowych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni. Pod tym pojęciem rozumie się "przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne".

Szybka ścieżka

Bronisław Komorowski przesłał do marszałka Sejmu projekt nowelizacji... czytaj więcej »
Projekt nowelizacji ustawy o stanie wojennym i kompetencjach naczelnego dowódcy sił zbrojnych został przygotowany w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i w czerwcu - z inicjatywy prezydenta Komorowskiego - skierowany do Sejmu. Propozycja zmian obejmuje także ustawy o stanie wyjątkowym oraz o stanie klęski żywiołowej.

Wiosną prezydent Bronisław Komorowski mówił o konieczności wprowadzenia rozwiązań prawnych, które uwzględniałyby zagrożenie atakami na systemy teleinformatyczne. Wyrażał wtedy nadzieję, że parlament przyjmie te rozwiązania jeszcze w tej kadencji. Pod koniec maja projekt był jednym z tematów posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent dyskutował o nim także z szefami sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji i spraw wewnętrznych oraz ds. służb specjalnych.
Podejmowany przez inne państwo sabotaż komputerowy może stanowić akt wojny... czytaj więcej »


Rozpoznanie zagrożeń

Jak argumentowała wówczas Kancelaria Prezydenta, w projekcie chodziło m.in. o to, by wprowadzony został mechanizm właściwego rozpoznania zagrożeń istniejących w cyberprzestrzeni, takich jak np. wojna cybernetyczna, cyberterroryzm czy cyberprzestępczość.

mn/fac
Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. opinia społeczna była przeciw, pamiętajcie o tym

List do posłów ws. zmian w ustawach o stanie wojennym i wyjątkowym

teraz bez przeszkód olśnia, sparaliżują i postrzelą ciężarną kobietę.

Maja Was, a Wy o tym nie wiecie.


II Grecja coraz bardziej pewna, oby nie II Syria...ustawa o środkach przymusu

W nowej ustawie o środkach przymusu pojawia się nowa kategoria środków "ogłuszających", które mogą powodować "... Więcej »

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Możliwość wprowadzenia stanu

Możliwość wprowadzenia stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski
żywiołowej w razie zagrożenia w cyberprzestrzeni przewiduje prezydencki
projekt ustawy, który w poniedziałek w Sejmie poparły wszystkie kluby z
wyjątkiem PiS.
Jarosław Zieliński (PiS)

podczas sejmowej debaty nad projektem ocenił: "góra urodziła mysz". Jak

mówił, "od samej definicji nie będzie bezpieczniej". Dodał, że projekt

nie zawiera mechanizmów zwalczania zagrożeń. Pytał też, czy nie chodzi o

to, by prezydent zyskał instrument do walki z przeciwnikami, w rodzaju

twórców strony internetowej antykomor.pl. "Projekt powinien być

odrzucony, będziemy głosować przeciw. Jakość projektu obniża rangę

urzędu Prezydenta RP"
- powiedział Zieliński.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. ciekawostka

„Polskie szkoly, zamiast ksztalcic mlode spoleczenstwo, robi z niego cos co mozna nazwac zoombie... W szkole nie nauczysz sie odmian alotropowych, zjawiska hydrolizy i innych materialow zawartych w podrecznikach! W Polskich szkolach nauczysz sie spozywac duze dawki alkoholu, palic trawke oraz spozywac inne srodki odurzajace np. Amfetamine. Ale co najgorsze, szkola pozbawia uczuc... Dziewczyny nie maja poczucia wlasnej wartosci... Chca popisac sie przed kolezankami, dawajac sie nawet mezczyzna po 40-tce!”

atak na polskość i Polaków, napisany poprawnie po polsku na klawiaturze bez znaków polskich - co jest tylko próbą oszustwa, bo znaki polskie sa dostepnym narzędziem.

Ewidentna prowokacja służb.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Kary od trzech miesięcy do

Kary od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za publiczne prezentowanie i rozpowszechnianie - np. w internecie - treści mogących być instruktażem dla terrorystów, przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Wprowadza m.in. zmiany w zakresie odpowiedzialności za przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną, karane będzie rozpowszechnianie lub publiczne prezentowanie materiałów, które mogą ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Umożliwia także sądom uznanie w postępowaniu karnym orzeczeń, które zapadły w państwach członkowskich UE pod nieobecność oskarżonego (i analogicznie orzeczeń polskich w sądach państw UE). Ponadto wprowadza zmiany dotyczące zwalczania przejawów rasizmu i ksenofobii (implementuje zapisy unijnych dyrektyw).

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego pozwalają również na wznowienie postępowania w sprawie karnej w sytuacji, gdy do oskarżonego nie dotarła informacja o terminie i miejscu rozprawy lub posiedzenia, w związku z czym sprawa została rozpoznana pod jego nieobecność, albo, gdy nie otrzymał odpisu orzeczenia i nie mógł wnieść odwołania.

Projekt nowelizacji rząd przyjął na początku czerwca. CIR wyjaśniał wówczas, że w proponowanej regulacji chodzi nie tylko o materiały instruktażowe adresowane do określonej grupy osób, ale również o informacje umieszczone na stronach internetowych, a przez to dostępne dla nieograniczonej liczby osób.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl