Rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego

avatar użytkownika MariuszGdy

W niedzielę, 14 sierpnia, mija 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Na Placu Apelowym w KL Auschwitz, miejscu jego męczeństwa, Mszy św. z udziałem biskupów Polski i Niemiec będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Obchody odbędą się także w Harmężach i Niepokalanowie.
darmowy hosting obrazków

 

Międzynarodowe Obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana rozpoczną się w sobotę, 13 sierpnia. W Oświęcimskim Centrum Kultury franciszkanie zorganizowali sympozjum naukowe zatytułowane „Ocalić człowieczeństwo. Św. Maksymilian i jemu podobni”. Wezmą w nim udział m.in. generał franciszkanów o. Marco Tasca OFMConv z Rzymu, prowincjał prowincji św. Antoniego z USA James Mc Curry OFMConv i prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv. Wystawę poprzedzającą sympozjum otworzył biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

 

Główne uroczystości ku czci Świętego rozpoczną się w niedzielę, 14 sierpnia, o godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Śmierć o. Kolbego i jego narodziny dla nieba upamiętni nabożeństwo „Transitus”. Z kościołów parafialnych w Oświęcimiu i Harmężach wyruszą piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Obie pielgrzymki spotkają się przy Bloku Śmierci, a delegacje odwiedzą celę śmierci św. Maksymiliana i złożą tam kwiaty. O godz. 10.30 na Placu Apelowym rozpocznie się Msza św. polowa pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W uroczystościach weźmie też udział m.in. abp Ludwig Schick z Niemiec, arcybiskup Bambergu. Wśród polskich biskupów będą: kard. Franciszek Macharski z Krakowa, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy i biskup tarnowski Wiktor Skworc. Obecni będą też prowincjałowie i biskupi franciszkańscy z innych krajów, m.in. Boliwii, Brazylii, Słowenii. Zwieńczeniem uroczystości 70. rocznicy śmierci o. Kolbego będzie apel o pokój dla świata.
darmowy hosting obrazków

 

W klasztorze franciszkanów w Niepokalanowie zostanie wystawiona teatralna opowieść o życiu i śmierci św. Maksymiliana Kolbego „Rycerz Niezłomny” według scenariusza i reżyserii Anny Osławskiej. W poniedziałek, 15 sierpnia, będzie można dodatkowo zwiedzać klasztor-wydawnictwo zbudowane przez o. Maksymiliana. O godz. 13.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za życie i dzieło o. Maksymiliana. Koncelebrować ją będą także biskupi z Polski i Niemiec oraz generał franciszkanów i prowincjałowie trzech polskich prowincji franciszkańskich.

 

Szczegółowy program obchodów, patrz tutaj:
darmowy hosting obrazków

 

W Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce od 14 sierpnia 2010 r. do 15 sierpnia 2011 r. trwa Rok Kolbiański. Wydarzenia rocznicowe zostały jednak rozciągnięte w czasie ze względu na to, że senatorowie RP zdecydowali w październiku 2010 r. o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Senatorowie w uchwale podkreślili m.in., iż myśl społeczna Świętego i jego ofiara mają szczególne znaczenie dla wciąż odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego.

 

Więcej na temat św. O. Maksymiliana Kolbe, patrz tutaj.

 

List Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce na niedzielę 14 sierpnia 2011, patrz tutaj.
darmowy hosting obrazków

 

W Gdyni, Ojcowie Franciszkanie w ramach 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego zapraszają na uroczystą koronację łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Królowej, Matki Nadziei, namalowanego przez ucznia św. o. Maksymiliana, br. Felicissimusa. Koronacji dokona Abp Sławoj Leszek Głódź w archidiecezjalnym sanktuarium św. Maksymiliana w gdyńskim kościele pw. św. Antoniego przy ul. Ujejskiego 40 (Wzgórze św. Maksymiliana) podczas uroczystej mszy świętej o godz. 10.00. W ten sposób potwierdzi on, że Obraz Matki Bożej jest godzien szczególnej czci ze względu na łaski, których Maryja udziela modlącym się przed nim.

 

Polecam również film pt. Droga Maksymiliana, patrz poniżej:

 

Mariusz Roman / kapucyni.pl

 

[Fot. M. Roman]

8 komentarzy

avatar użytkownika Goethe

1. @ ... Mariusz Roman

Mniemam, że mam przyjemność z "Bratem". Przynajmniej tak sugeruje treść postu.
Wielokrotnie pielgrzymowałem do Niepokalanowa i też zdarzyło mi sie kilka razy odbywać dni skupienia w klasztorze Ojców Franciszkanów.
Postać Świętego jest mi dobrze znana i na swój sposób szczególnie bliska osobistemu wnętrzu. Zawsze byłem pod wrażeniem celi (tej nad bramą) z której to Św. Maksymilian ruszył w ostatnią drogę. Szkoda że nie jest dostępna na co dzień, zmienia ona charakter i treść każdorazowo nawiedzenia Sanktuarium przez pielgrzymów. To w niej tak naprawdę dotyka się istoty powołania i oddania. To tam dopiero można dotknąć Maksymiliana a swoiście nawet wczuć się w Jego postać, na ułamek sekundy stać się przenikniętym jego Duchem. To tak jakby przed chwilą dopiero co coś przerwało rozmowę z Maksymilianem i za chwilę znów tu wejdzie i dalej będzie toczyć z nami rozmowę. Spędziłem długie godziny na kontemplacji i modlitwie w kaplicy klasztornej jakże różnej w duchowości od Bazyliki. Szkoda że tak naprawdę większosc z nawiedzających Sanktuarium nie jest wstanie tego dotknąć. A pielgrzymki po Mszy Św. zamieniają się w odwiedzanie muzeum...
Dziękuję za przypomnienie i przywołanie osoby Św. Maksymiliana Kolbe.
Szczęść Boże.
Pozdrawiam.

Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG

avatar użytkownika Unicorn

2. http://kolbe.pl/_swiadkowie/s

http://kolbe.pl/_swiadkowie/swiadkow.htm

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Pan Mariusz Gdy,

Szanowny Panie,

Vide:

Święty Maksymilian Kolbe
http://blogmedia24.pl/node/42927

Bohaterowie w sutannach, święty Maksymilian Kolbe
http://blogmedia24.pl/node/38481

Pzdrawiam

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

4. Obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbegohttp://www.radiomaryja.pl/galeria.php?id=1118&n=4

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika intix

5. @MariuszGdy

Bardzo dziękuję za ten Wpis...
Pozwolę sobie dołączyć:

"Kanonizacja Błogosławionego o.Maksymiliana Marii Kolbego
Homilia Ojca Świętego JANA PAWŁA II"

http://www.kolbe.pl/kanonizacja.php?du=kanonizacja_homilia***
Z Panem Bogiem...

Ostatnio zmieniony przez intix o ndz., 14/08/2011 - 19:04.
avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Pani Intix,

Szanowna Pani,

Święty Maksymilian Kolbę, jak Chrystus, oddał swe zycie by inii mogli żyć.

Krzyż, obraz rodzącego się Kościoła. Gniezno , kościół świetego Gaudentego

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

7. Szanowny Panie Michale

"Święty Maksymilian Kolbę, jak Chrystus, oddał swe zycie by inii mogli żyć..."
***
Tak Panie Michale...
Święty Maksymilian Kolbe
Szedł Śladem Chrystusa...
Jak Św. Maksymilian,
Oddały swe Życie
Błogosławione
Męczennikczki z Nowogródka...
Pozwolę sobie zostawić adres do Pana strony...
"Rzeź niewiniątek, Siostry Nazaretanki z Nowogródka"
http://blogmedia24.pl/node/50731

I Św. Maksymilian Kolbe
I Siostry Błogosławione...
Oni szli w Jedną...
Chrystusa Stronę...
Wierzę, że Wszyscy
W Niebie się spotkali...
Za życie innych
Własne życie oddali...
Nie ma większej Miłości
Do Pana Boga,
Do Człowieka drugiego...
Pan Bóg Nam nakazał
"Miłować bliźniego
Jak siebie samego..."
A Oni Wszyscy
Więcej uczynili...
Własne Życie
By mogli żyć inni...
Odstąpili...

Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie...
+
***
Dziękuję...

Z Panem Bogiem...


Ostatnio zmieniony przez intix o ndz., 14/08/2011 - 20:01.
avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Pani Intix,

Szanowna Pani,

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie,

Uklony najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz