Lista Gmyza- MSZ
http://static.presspublica.pl/red/rp/pdf/kraj/MSZ.pdf
http://www.rp.pl/artykul/692302-Uwazam-Rze--222-dyplomatow-z-bezpieki-PRL.html
"Uważam rze" ujawnia nazwiska członków służby zagranicznej, którzy w oświadczeniach lustracyjnych przyznali się do współpracy z komunistycznymi organami bezpieczeństwa.
Tygodnik "Uważam Rze" sprawdził, ilu dyplomatów ujawniło swoją przeszłość w PRL. IPN udostępnił tygodnikowi listę tych członków służby zagranicznej, którzy przyznali się do służby lub tajnej współpracy z komunistyczną bezpieką zarówno wojskową, jak i cywilną.
Okazało się, że liczba funkcjonariuszy i agentów w służbie zagranicznej może sięgać nawet 10 proc. Wprawdzie w MSZ zatrudnionych jest prawie 5 tysięcy osób, jednak lustracji podlegają wyłącznie członkowie służby zagranicznej, która na 30 czerwca tego roku liczyła 2871 osób. Nie wszystkie te osoby są objęte obowiązkiem składania oświadczeń. Zwolnieni z tego są najmłodsi dyplomaci, którzy urodzili się po 30 czerwca 1972 roku.
Z analizy listy osób, które przyznały się do współpracy i służby w komunistycznej bezpiece, oraz tych, których IPN podejrzewa o kłamstwo lustracyjne, wynika, że aż 27 osób osiągnęło najwyższy w polskiej dyplomacji stopień ambasadora tytularnego. Większość z nich to dyplomaci, którzy stoją lub w przeszłości stali na czele polskich placówek dyplomatycznych i pełnili kluczowe funkcje w centrali MSZ.
Są wśród nich opisywani już przez "Rz" ambasadorzy Tomasz Turowski, który jako oficer SB wstąpił do zakonu i szpiegował m.in. Watykan, oraz Jarosław Spyra – syn asa wywiadu PRL Eugeniusza Spyry, który po ujawnieniu, że on również służył w SB, musiał wrócić z Limy w Peru, gdzie stał na czele polskiej placówki.
Wśród ambasadorów tytularnych są osoby, które również w tej chwili pełnią funkcje kierownicze na placówkach. Do służby lub współpracy z bezpieką przyznali się m.in. Andrzej Krawczyk, ambasador w Bratysławie, Bogusław Ochodek, stojący na czele polskiej placówki w Ramallah w Autonomii Palestyńskiej, Janusz Skolimowski, ambasador w Wilnie, Stanisław Smoleń, kierujący placówką w Bagdadzie.
Agenturalna przeszłość nie przeszkodziła Januszowi Niesycie w uzyskaniu w marcu nominacji ambasadorskiej z rąk prezydenta. Będzie kierował placówką w Helsinkach. Poprzedni szefowie MSZ Anna Fotyga i Stefan Meller usiłowali się go pozbyć z dyplomacji. Do łask wrócił po objęciu funkcji szefa resortu przez Radosława Sikorskiego. Niesyto uzyskał akceptację Komisji Spraw Zagranicznych, choć nie krył przed posłami, że fińskiego nie zna i nie zamierza się go uczyć, a na stanowisku ambasadora chce doczekać emerytury."
Jak zauważył Hakir na rebelya.pl:
7 Belka Leszek Ambasada Moskwa attache
12 Bocianowski Bogdan Ambasada Moskwa I radca
56 Jaśkiewicz Rajmund Ambasada Moskwa II sekretarz
89 Kucharski Marek Ambasada Moskwa starszy specjalista
111 Michalak Tomasz Ambasada Moskwa inspektor
123 Ociepka Marek Ambasada Moskwa Wydz. Ekonomiczno-Handlowy radca-minister - pracownik Ministerstwa
Gospodarki
229 Turowski Tomasz Departament Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej ambasador tytularny
Ambasada Moskwa ambasador tytularny
- Zaloguj się, by odpowiadać
7 komentarzy
1. Jako komentarz otwierający
Jako komentarz otwierający chce się napisać- są wszędzie...A drugie stwierdzenie jakie ciśnie się na usta brzmi: na rzecz kogo TERAZ pracują...
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
2. na rzecz kogo TERAZ pracują...
z faktu, że zachowali swoje stanowiska i awansowali , mocodawca ten sam ?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. a więc,nic się nie zmieniło
i pomysleć,ze ludzie oddawali swe życie,zdrowie,rodziny
by" im "żyło sie lepiej
przepraszam za sarkazm,
ale zaczynam się zastanawiać,czy warto BYŁO...>
czy pomordowani Polscy Górnicy Robotnicy Inteligenci Uczniowie i Studenci
nie na darmo marnowali swoje życiorysy ?
Nigdy nie sądziłam,że kiedys napiszę takie słowa,a jednak...
serd pozdr
gość z drogi
4. chyba ten sam
tak jak i adresat raportów
gość z drogi
5. Marza mi sie wielkie dziela
A to trylogia, wielki obraz epicki obrazujacy wojne 1920 r. Oprawiona w twarda oprawe ksiazka pt. "Korporacja Geremka". Takze: "Adam Michnik w swietle dokumentow". Takoze samo, wielotomowe dzielo pt. "Zrodla finansowe i polityczne glownych srodkow masowego przekazu III RP". Oraz serial telewizyjny, pt. "Oficjalne sledztwo smolenskie a standardy miedzynarodowe". A tam przyklady roznych katastrof lotniczych i sledztw prowadzonych z ich powodu.
6. Pan Unicorn,
Szanowny Panie,
Ciekaw jestem , kiedy na tę listę trafi B. Geremek, Mirosław Drzewiecki, minister sportu w PO, Radosław Sikorski.
Pozdrawiam
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. wtedy Panie Michale,gdy kartkami wyborczymi
odsuniemy ich od WADZY
gość z drogi