Charlemagne, komentator The Economist radzi rządowi Tuska, lepszy umiarkowany sukces niż pełna chwały klapa
Pomyślna prezydencja może dokończyć negocjacje rozpoczęte przez innych. Nieudana może zwrócić niepożądaną uwagę na siebie. Węgrzy zaczęli źle wśród wrzawy spowodowanej ustawą medialną, ale zakończyli dobrze kończąc rozmowy akcesyjne z Chorwacją - zauważył Charlemagne.
Oskarżenie przed egotyzmem kierowane przez Polskę pod adresem UE może drażnić. Charlemagne przypomina, że polski rząd sam dopiero co zablokował unijne propozycje obniżenia emisji CO2 z 20 do 25 procent do 2020 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku, mając na uwadze interes gospodarki uzależnionej od węgla.
- W jaki sposób Polska chce udawać, że mówi w imieniu UE na listopadowym szczycie klimatycznym w Durbanie? Polska jest też największym odbiorcą unijnych funduszy na pomoc regionalną i chce większego wspólnego budżetu, co ustawia ją w kolizji z dużymi krajami, jak np. W. Brytania, które chcą jego zmniejszenia - zaznacza komentarz.
- Ufny w siebie euroentuzjazm wsparty jednym z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego może łatwo zejść na drogę arogancji - przestrzega Charlemagne.
Jako przykład tej skłonności wskazuje na wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat strefy Schengen i kryzysu greckiego, a także ministra Jacka Rostowskiego na temat eurostrefy, której Polska nie jest członkiem, nie spełnia kryteriów członkowstwa, a mimo to stawia warunki i nie szczędzi dobrych rad.
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. 1. Dzisiaj Parlament
1. Dzisiaj Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie dotyczące zwiększenia redukcji CO2 z 20 do 30% do roku 2020. Wydaje się, że coraz bardziej przerażająca rzeczywistość zaczyna docierać do posłów PO i PSL także w Parlamencie Europejskim. Platforma próbuje odtrąbić to odrzucenie, jako sukces, choć już redukcja CO2 o 20% na co zgodził się Donald Tusk na jesieni 2008 roku grozi polskiej gospodarce katastrofą.
Rozwiązania zawarte w pakiecie klimatycznym forsował na forum Parlamentu Europejskiego jeszcze w kadencji 2004-2009 wybrany ze Śląska poseł do PE Jerzy Buzek, obecnie Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Podczas tej kadencji, PE pod jego przewodnictwem, akceptował zasady rozdziału pozwoleń na darmowe emisje przygotowane przez KE.
W Komisji Europejskiej zasiada komisarz Janusz Lewandowski wprawdzie zajmujący się budżetem ale przecież decyzje na tym forum podejmują wszyscy komisarze i aż dziw bierze, że komisarz z Polski przynajmniej nie protestował podczas jej podejmowania.
Wtedy, kiedy obejmowali oni swoje stanowiska w instytucjach unijnych, w Polsce prześcigano się w opisach sukcesu jaki osiągnął nasz kraj, w których aż roiło się od sugestii ich wpływu na najważniejsze decyzje w UE.
Teraz wygląda na to, że ani Premier Tusk, ani przewodniczący Buzek , ani Komisarz Lewandowski nie byli w stanie zablokować niekorzystnych decyzji dla polskiej gospodarki.
2. A przecież w grudniu 2008 roku na posiedzeniu Rady Europejskiej Premier Tusk nie musiał się zgodzić na taki kształt pakietu klimatycznego. Zresztą zaraz po tym posiedzeniu, Premier Tusk na konferencji prasowej ogłosił sukces tyle tylko, że im bardziej przybliżają się konsekwencje wynegocjowanego pakietu dla gospodarki i gospodarstw domowych, tym bardziej widać wręcz ogrom kosztów jakie wszyscy będziemy musieli ponieść.
Premier Tusk chyba sądził, że te konsekwencje przyjdą dopiero w roku 2020, a więc kiedy on już nie będzie nie tylko rządził ale nawet nie będzie go już w polityce, więc łatwiej było mu zaakceptować, te niekorzystne dla Polski decyzje.
Teraz im bliżej do początku stycznia 2013 roku tym więcej nerwowych reakcji firm, w których koszty energii elektrycznej stanowią znaczącą pozycję, a także coraz więcej raportów niezależnych instytucji, które szczegółowo opisują skutki pakietu klimatycznego dla polskiej gospodarki.
Jeżeli nic się nie zmieni to już w roku 2013 ceny energii elektrycznej będą musiały wzrosnąć minimum o 30% w stosunku do roku 2012, a to będzie dopiero początek procesu podwyżek cen energii.
Będzie to wynikało zarówno z konieczności kupienia na aukcjach 30 % uprawnień do emisji CO2 przez firmy energetyczne, bo właśnie od roku 2013 zaczyna się zmniejszanie puli darmowych uprawnień.
http://wpolityce.pl/view/14746/Smierc_zaczyna_zagladac_w_oczy___Premier_...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Analityk: PO zmarnowało
Analityk: PO zmarnowało cztery lata, a samą prezydencją wyborów nie wygra
Partie nie są dobrze przygotowane do kampanii wyborczej
- Powątpiewam w wygraną PO opartą tylko na podnoszeniu
wątków polskiej prezydencji. Prezydencja w UE wcale nie jest receptą na
zwycięstwo wyborcze. Trzeba jeszcze coś dodać, na użytek wewnętrzny -
mówi doktor Wojciech Jabłoński, specjalista ds. marketingu politycznego,
w rozmowie z Anitą Czupryn.
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Na razie to scenka rodzajowa z Grecji...
4. Sierota -wysłali go do domu, żeby poatki zapłacił
Grecja planuje wyegzekwować 41 miliardów euro zaległych podatków
Greckie Ministerstwo Finansów zamierza zintensyfikować swoje
wysiłki mające na celu wyegzekwowanie części z wynoszącej około 41
miliardów euro (tj. równowartość około 58,5 miliardów dolarów
amerykańskich) sumy niezapłaconych podatków... »
Greckie Ministerstwo Finansów poinformowało także, iż niektóre
postępowania w sprawach dotyczących zaległości podatkowych są związane z
osobami zmarłymi i takimi, które już wcześniej złożyły wnioski o
ogłoszenie ich upadłość.
W oparciu o dane szacunkowe, po wyłączeniu takich przypadków pozostanie
nadal około 10 tysięcy spraw, co do których zostaną podjęte działania
windykacyjne. W oświadczeniu wydanym przez greckie ministerstwo możemy
także przeczytać, iż około 716 tysięcy przypadków zalegania podatników z
płaceniem publicznych danin dotyczy należności nie przekraczających
kwoty 3 tysięcy euro.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl