Hucpa czyli performance jako wystawa narodowa w Muzeum Auschwitz-Birkenau poświęcona Włochom

avatar użytkownika Maryla

PAP informuje o zamknięciu wystawy włoskiej w Muzeum Auschwitz-Birkenau- pytanie - kto pozwolił ją otworzyć w 1980 roku, jak jest informacja o zamknięciu?

Wystawa narodowa w Muzeum Auschwitz-Birkenau poświęcona Włochom jest od dziś niedostępna dla zwiedzających.

Trwają już rozmowy z Włochami na temat przygotowania nowej ekspozycji - poinformował w piątek rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

Rzecznik muzeum powiedział, że dotychczasowa ekspozycja nie miała charakteru edukacyjnego i nie spełniała podstawowych wymogów dla wystaw narodowych, które ustaliła w latach 90. XX wieku Międzynarodowa Rada Oświęcimska.

- Włoską wystawę zaliczyć można do kategorii dzieł sztuki per se lub tego, co w galeriach sztuki współczesnej bywa nazywane instalacją lub performance. Tego typu sztuka nie jest przedstawiana na terenie byłego obozu Auschwitz, którego wymiar edukacyjny ma charakter związany z pamięcią i uświadamianiem młodym pokoleniom tragedii ofiar zagłady i świata obozów koncentracyjnych, a także z pobudzaniem współczesnych do przemyśleń na temat ich własnej odpowiedzialności za otaczający ich świat i jego przyszłość - wyjaśnił Mensfelt.

Wystawa włoska otwarta została w 1980 roku. Składała się z płóciennej wstęgi w kształcie spirali, na której widniały kompozycje malarskie mające przedstawiać poszczególne wydarzenia z historii Italii z lat 30. i 40. Zdaniem autorów, końcowy jej fragment miał być apoteozą kolorów pozytywnych, oznaką zwycięstwa nad okresem pogardy i prześladowania człowieka

Rzecznik muzeum przypomniał, że kwestia nieprzystawania zamkniętej właśnie ekspozycji do ustalonych przez Radę Oświęcimską reguł od wielu lat była zgłaszana jej organizatorom - włoskiemu stowarzyszeniu ANED (Krajowe Stowarzyszenie byłych Więźniów Politycznych w Nazistowskich Obozach Koncentracyjnych). Zrzesza ono byłych więźniów i ich rodziny oraz rodziny tych, którzy w obozach zginęli.

Mensfelt zaznaczył, że trwają już rozmowy z rządem włoskim na temat utworzenia w przyszłości nowej wystawy - narracyjno-historycznej, odpowiadającej obowiązującym wymogom postawionym przez Międzynarodową Radę Oświęcimską i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie wiadomo jednak, kiedy się zakończą.

W latach 1943-1944 do Auschwitz wywieziono około 7,5 tysiąca Żydów z Włoch. Pomimo sojuszu z Hitlerem faszystowski reżim Mussoliniego do 1943 roku stanowczo odmawiał wydania Żydów z Włoch i terenów przez nie okupowanych. Dopiero po obaleniu ekipy Mussoliniego i ogłoszeniu - we wrześniu 1943 roku - zawieszenia broni z aliantami przez nowy rząd Pietro Badoglio, Niemcy zajęli północne i środkowe Włochy. Żydów aresztowali i wywieźli.

Pierwszy transport, około tysiąca mężczyzn, kobiet i dzieci, trafił do Auschwitz z Rzymu 23 października 1943 roku. Do pracy wybrano 196 osób. Pozostałych zgładzono. Cztery transporty wyjechały także z obozu Fossoli, założonego przez włoskich faszystów w grudniu 1943 roku.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 roku. Obecnie czynne są wystawy: austriacka, belgijska, francuska, holenderska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945.

PAP

 

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz