Konferencja w sejmie: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej TU-154
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem zaapelował o rozpoczęcie merytorycznej dyskusji w sprawie powstania monumentu w Warszawie. W Sejmie odbyła się debata poświęcona realizacji tej idei.
Prelegenci wskazywali, że pomnik powinien powstać w centrum stolicy, najlepiej na Krakowskim Przedmieściu, jak najbliżej Pałacu Prezydenckiego.
- Apelujemy o to, aby wreszcie rozpocząć dyskusję merytoryczną o koncepcjach, o ideach; nie załatwiajmy całej debaty i dyskusji prostą odpowiedzią: nie - mówił podczas briefingu prasowego prezes komitetu, politolog z UJ, prof. Włodzimierz Bernacki.
- Chcemy rozmawiać z panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, z decydentami, od których zależy decyzja o powstaniu pomnika - powiedział Bernacki.
Wcześniej, podczas debaty, Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN, mówiła o znaczeniu budowy takiego pomnika w stolicy w kontekście zbliżającej się wizyty prezydenta USA Baracka Obamy. - O tym jak ważny jest pomnik ofiar tragedii 10 kwietnia świadczyć może przygotowywana wizyta w Polsce prezydenta Obamy. Musimy sobie uświadomić (...), że prezydent Stanów Zjednoczonych nie ma w tym momencie gdzie złożyć hołdu ofiarom katastrofy z 10 kwietnia. Będzie ten hołd składał w kruchcie kościoła garnizonowego w Warszawie - mówiła Kurtyka.
Jak dodała, jest tam ciasno i - w jej opinii - znajdzie się tam miejsce tylko dla prezydenta Obamy i jego ochrony. - To jest pewnego rodzaju świadectwo. Świadectwo o nas, może nie - o polskim narodzie, ale przynajmniej o osobach, które w tym momencie nim rządzą - powiedziała. - To, że prezydent Obama nie będzie miał gdzie złożyć wieńca w sobotę, to rzecz, której powinniśmy się wszyscy wstydzić, wstydzić się za polski rząd - podkreśliła.
- Decyzja o wzniesieniu pomnika jest suwerenną decyzją narodu, a nie jakiejkolwiek wybranej czy nie wybranej przez niego władzy - mówił historyk sztuki z UAM, prof. Jan Skuratowicz.
- Powstaje pytanie: gdzie powinien stanąć pomnik i jaką formę przyjąć. Pojawiły się ostatnio rozmaite pomysły. Propozycję kurtyny świetlnej można odrzucić jako zbyt agresywną w przestrzeń Pałacu. O przenoszeniu pomnika księcia Poniatowskiego nie ma rzecz jasna mowy - mówił. W jego opinii warto rozważyć ideę powstania pomnika np. "na niezabudowanym skwerku blisko hotelu Bristol".
Zdaniem pianisty prof. Marka Dyżewskiego o randze pomnika stanowi jednak m.in. miejsce, w którym zostaje wzniesiony. - Pomnik powinien powstać jak najbliżej Pałacu Prezydenckiego, przed którym gromadziły się rzesze Polaków w dniach narodowej żałoby - podkreślił.
Referaty wygłosili też: ks. prof. Paweł Bortkiewicz i dr Irena Grzesiuk-Olszewska, autorka publikacji o rzeźbach pomnikowych.
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem powstał 14 sierpnia 2010 r. W skład zarządu Komitetu wchodzą: prof. Włodzimierz Bernacki, Zuzanna Kurtyka, prof. Stanisław Mikołajczak, prof. Michał Seweryński, prof. Marek Dyżewski, Ryszard Zenon Walczak (Prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki), Tadeusz Wolszan i Andrzej Melak.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Delegacja z Pakistanu z
Delegacja z Pakistanu z przewodniczącym Senatu Islamskiej Republiki Pakistanu Farooq Hamid Naekiem złożyła dzisiaj po południu kwiaty przed sarkofagiem Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry wawelskiej.
Delegacja z Pakistanu przebywa w Polsce z kilkudniową wizytą na zaproszenie Kancelarii Senatu RP.
Dzisiaj delegacja zwiedzi jeszcze m.in. kopalnię soli w Wieliczce i zje kolację w restauracji Wierzynek z wojewodą małopolskim Stanisławem Kracikiem.
W piątek szef pakistańskiego Senatu spotka się także z zarządem spółki Geofizyka, której pracownikiem był zamordowany w lutym 2009 r. Piotr Stańczak.
W środę Farooq Hamid Naek spotkał się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, uczestniczył także w konferencji prasowej, podczas której oświadczył, że osobiście dopilnuje, aby śledztwo ws. zabójstwa polskiego geologa Piotra Stańczaka było prowadzone dalej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Obelisk poświęcony zmarłemu w
Obelisk poświęcony zmarłemu w katastrofie pod
Smoleńskiem gen. Włodzimierzowi Potasińskiemu został odsłonięty dzisiaj
przed siedzibą Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie. W uroczystości
uczestniczyli dowódcy i przedstawiciele wojsk specjalnych z 32 państw.
Uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego b. dowódcy Wojsk
Specjalnych odbyła się w ramach obchodzonego dzisiaj święta Wojsk
Specjalnych w czwartą rocznicę ich powstania. Zakończyła też trwające od
środy sympozjum sił specjalnych, w którym uczestniczyli najwyżsi
dowódcy i przedstawiciele tego rodzaju wojsk ze wszystkich państw NATO i
krajów partnerskich.
- To był prawdziwy żołnierz i wspaniały człowiek, szczególnie w nasze
święto odczuwamy jego brak - mówił o gen. Potasińskim dowódca Wojsk
Specjalnych gen. Piotr Patalong.
Jak podkreślił, gen. Potasiński pozostał wzorem do naśladowania, a jego
umiejętności i wytrwałość pozwoliły na przeprowadzenie transformacji
polskich sił specjalnych. - On wytyczył nam kierunek rozwoju, dlatego
powinien nadal nam towarzyszyć w codziennej służbie - mówił gen.
Patalong.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl