Sprostowanie do wydarzeń związanych z otwarciem wystawy „Pamięć i prawda”
W odpowiedzi na informacje przekazywane Państwu przez posłów do Parlamentu Europejskiego a zwłaszcza Panią kwestor Geringer de Oedenberg w sprawie zakazu umieszczenia podpisów pod zdjęciami wystawy „Prawda i Pamięć. Katastrofa smoleńska”, którą zorganizowaliśmy wraz z Fundacją Niezależne Media w Parlamencie Europejskim w Brukseli, pragniemy poinformować, iż w piśmie przesłanym przez Przewodniczącego Kolegium Kwestorów Parlamentu Europejskiego Billa Newton-Dunna do prof. Ryszarda Legutko w dniu 7 kwietnia br. nie ma mowy o żadnym złamaniu regulaminu, nieprzestrzeganiu terminów czy też naruszeniu obowiązujących procedur.
Artykuły 6.1 oraz 6.2. Regulaminu dotyczącego użytkowania przez podmioty zewnętrzne budynków Parlamentu Europejskiego (article 6.1 and article 6.2 of the Conditions governing exhibitions on Parliament's premises), na które powołuje się Przewodniczący Kolegium Kwestorów Bill Newton-Dunn odmawiając zgody na umieszczenie podpisów pod zdjęciami, w żaden sposób nie argumentują wydanego zakazu.
W żadnym z napisów nie znajdujemy nic, co w jakikolwiek sposób prowadziłoby do złamania czy też naruszenia cytowanego ww. regulaminu. Napisy nie mają „charakteru komercyjnego” (art. 6.1) ani nie „podważają powagi Parlamentu Europejskiego” (art. 6.1).
Wszystkie podpisy opisują jedynie słowami przedmiot zdjęć bez jakiejkolwiek „sprzeczności ze wspólnymi europejskimi wartościami” (art. 6.1).
Na dowód arbitralnie podjętej przez kwestorów decyzji w konsekwencji prowadzącej do ograniczenia wolności słowa w Parlamencie Europejskim, załączamy pismo kwestora Billa Newton-Dunna.
Przeczytaj pismo kwestora Billa Newton-Dunna
Przeczytaj odpowiedź prof. Ryszarda Legutki
Przeczytaj e-mail kwestora Billa Newton-Dunna
Przeczytaj korespondencję w jęz. ang.
http://www.pis.org.pl/article.php?id=18661
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz