Matka Ojczyzna i jej niewdzięczni synowie cz.V/3

avatar użytkownika Nico031

 

         W obawie przed przeprowadzeniem reform w Rzeczypospolitej (silna Polska mogła upomnieć się o swe ziemie), Rosja i Prusy podpisały 23 I 1793 w Petersburgu II rozbiór ziem polskich, co zaskoczyło przywódców konfederacji targowickiej, byli bowiem przekonani, że brak reform w Rzeczypospolitej pozwoli jej dalej trwać. Jedynie Jan Suchorzewski zaprotestował przeciwko rozbiorowi i nie oddał swej brygady Rosjanom (udał się na Wołoszczyznę).

 

Branicki napisał do Katarzyny II list z wyrzutami, które ta przyjęła ze śmiechem. Rzewuski też wysłał list do carycy i usunął się do swoich dóbr w Galicji. Potocki, gdy stanął w Petersburgu, został przez najjaśniejszą panią zapytany o zdrowie.
-Mam się dobrze, ale moja ojczyzna... – zaczął - Twoja ojczyzna jest tutaj - tupnęła nogą Katarzyna. Imperatorowa mówiła później, że drugi rozbiór Polski - czyli odzyskanie Ukrainy, kolebki rosyjskiej państwowości - był jednym z jej największych sukcesów politycznych.
Rozbiór ratyfikował ostatni sejm w Grodnie (17 VI - 23 XI 1793) obradujący pod kierownictwem konfederacji targowickiej.

 

Julian Ursyn Niemcewicz twierdził, że Szczęsny Potocki na wieść o knowaniach Katarzyny i rozbiorze chodził i powtarzał: "Głupi ja, głupi... ". Ale ten, najbogatszy człowiek w ówczesnej Polsce, daleki był od jakiejkolwiek samokrytyki. Również Branicki nie odczuwał żadnych wyrzutów sumienia. Najzręczniej podsumował swoje polityczne osiągnięcia Seweryn Rzewuski. Po sejmie grodzieńskim przekazywał potomności: „Ofiarę z miłości własnej ojczyźnie zrobiłem. Nic nie żądałem dla siebie.

 

Wszystko dla wolności Rzeczpospolitej. Wolność szlachecka nam się wróciła, całości kraju nie mamy”.

http://www.rodman.most.org.pl/J.T.Babel14.htm

Targowiczanie, którzy w imię patriotyzmu zgubili  Polskę i Naród Polski;
Józef Ankwicz, Franciszek Ksawery Branicki(hetman), Joachim Chreptowicz, Antoni Stanisław Czetwertyński-Światopełk, Franciszek Sapieha, Michał Giełgud, Józef Kossakowski (biskup), Szymon Kossakowski, Józef Kossakowski (pułkownik), Roch Kossowski, Ignacy Jakub Massalski, Jacek Małachowski, Michał Jerzy Wandalin Mniszech, Fryderyk Józef Moszyński, Adam Stanisław Naruszewicz, Piotr Ożarowski, Stanisław August Poniatowski, Stanisław Szczęsny Potocki, Antoni Pułaski, Kazimierz Raczyński, Józef Rokitnicki, Seweryn Rzewuski (hetman), Hieronim Janusz Sanguszko, Wojciech Skarszewski, Jan Suchorzewski, Dyzma Bończa-Tomaszewski, Ludwik Tyszkiewicz, Józef Zabiełło.

 http://miory.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=48

   

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz