Wyzwanie dla Jana Tomasza (niewiernego?) Grossa – doktoryzowanego socjologa, niedoszłego fizyka

avatar użytkownika demonica

 Podtytuł : „Cyk Walenty, na bok sentymenty!”

 Z uwagi na wykonywaną profesję, proponuję zająć się tematem bliskim Panu z autopsji, tj. zbadać, w systematyczny sposób, funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dostęp do materiałów naukowych, statystyk, itp. nie powinien być utrudniony z uwagi na miejsce zamieszkania i zatrudnienia.

 Należałoby, aby Pan w naukowy sposób uzasadnił, przybliżył ludzkości na obu półkulach, dlaczego w USA :

- w poniedziałki najczęściej dokonuje się kidnapingu,

- we wtorki najbardziej agresywną grupą społeczeństwa są „czarni”,

- w środy najaktywniej działają gangsterzy,

- w czwartki najwięcej gwałtów (4.000 gwałtów rocznie tylko w NY),

- w piątki najwięcej wypadków,

- w soboty najwięcej wypadków drogowych,

- w niedziele najwięcej ataków ze strony narkomanów.

 

Źródło: Kochaj albo rzuć – polski film fabularny, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

 

Zajmowanie się funkcją apologetyczną socjologii, która ujawnia się wtedy, gdy dzięki zebranym w wiedzę socjologiczną danymi dla celów pozanaukowych, chwali się lub gani pewne środowiska, sytuacje społeczne, instytucje, koncepcje, itp.; stawia Pana w niezręcznej dla niego sytuacji, ponieważ ta funkcja wykorzystywana była między innymi w III Rzeszy, a w wersji subtelniejszej jest używana także w innych państwach i okresach historycznych. Dzieje się tak dlatego, że w naukach społecznych można dobierać dla z góry przyjętej tezy dogodną argumentację, co czyni właśnie Pan, w określonych (przez kogo ? na czyje zamówienie?) celach.

 

Jan Tomasz Gross (ur. 1 sierpnia 1947 w Warszawie) - zamieszkały w USA socjolog, zajmujący się naukami politycznymi i społecznymi, a w tym kontekście szczególnie problematyką wojenną. Obecnie jest profesorem wydziału historii Uniwersytetu Princeton. W 1996 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył Grossa Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.Urodził się w rodzinie intelektualistów i dorastał w lewicowym środowisku. Matka Grossa, Hanna Szumańska (córka znanego przedwojennego adwokata, Wacława Szumańskiego, który był obrońcą m.in. w „procesie brzeskim”), była łączniczką Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej i pomagała ukrywać się przed Niemcami jego ojcu, Zygmuntowi (Polakowi żydowskiego pochodzenia, członkowi Polskiej Partii Socjalistycznej). Po wojnie pobrali się.Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, po zaangażowaniu się w protesty studenckie w marcu 1968r. aresztowany na pięć miesięcy. W 1969r. wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. W 1975r. obronił doktorat z socjologii na Uniwersytecie Yale, gdzie przez wiele lat był wykładowcą. ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Tomasz_Gross)

Adam Michnik o Janie Tomaszu Grossie :

Jego odwaga stawia go w jednym szeregu z Karlem Jaspersem, Thomasem Mannem, Günterem Grassem i Hannah Arendt. Wpisuje się on w długi szereg znakomitych polskich intelektualistów, sięgający od Mickiewicza i Słowackiego do Gombrowicza i Miłosza, którzy odsłaniają zakłamanie i powierzchowność panujące w obszernych częściach polskiej kultury narodowej.

 

Konkluzja : Wytłuszczone nazwiska osób wymienionych we wpisie, to Towarzystwo Wzajemnej Adoracji, o wspólnym pochodzeniu i wspólnych zainteresowaniach

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika yuhma

1. Demonico

:-)
Niestety, pan Gross odpowie, że Ameryka to un ma w nosie, Polska mu leży na sercu. A jakby mu tak wymyślić jakieś polskie badania socjologiczne?
Na przykład:
- dlaczego PO cieszy się wielką popularnością wśród kryminalistów?
- jak to się stało, że Jaruzelski ze zbrodniarza stał się autorytetem?
Mam parę innych pomysłów, ale musiałbym grzebać w necie w poszukiwaniu danych o nastrojach społecznych itp.

Pozdrawiam każdym słowem