Boze chroń Polskę od takich handlowców jak Borusewicz! Kryzysu juz nie da się zamieść pod dywan.

avatar użytkownika Maryla

 BCC na specjalnej konferencji prasowej podsumował rok rządów koalicji PO-PSL.

Członkowie klubu zaapelowali w swoim raporcie o przyspieszenie działań poprawiających sytuację w gospodarce, by zdążyć ze spełnieniem kryteriów wejścia do strefy euro i wzmocnić koniunkturę w Polsce, słabnącą z powodu finansowego kryzysu na świecie. Przyspieszenie działań pozwoliłoby też na poprawienie naszej pozycji w rankingu krajów UE - obecnie trzecią od końca.


"Ostatecznie, gdyby z powodu układu politycznego nie było możliwe wprowadzenie ustaw ograniczających wydatki, rząd może zwiększyć podatki, po to, by utrzymać deficyt budżetowy w ryzach" - podkreślił główny ekonomista BCC. "Albo mniejsze wydatki, albo wyższe podatki, albo zmiana celu dotyczącego wejścia do strefy euro" - tłumaczył.

"Gdybyśmy mieli tempo wzrostu gospodarczego 6-7 proc. rocznie, dalibyśmy sobie radę bez reform. Nawet przy planowanym wzroście 5- proc. nie byłoby kłopotu ze spełnieniem kryteriów budżetowych. Jeśli jednak, jak prognozuję, będzie ono między 3 a 4 proc. przez najbliższe dwa lata i to bliżej 3 proc., to reformy są niezbędne" - zaznaczył profesor. Podkreślił, że szybkie wejście do strefy euro ustabilizowałoby gospodarkę i podniosło zaufanie do naszego rynku.

20 mld zł oszczędności mogłyby przynieść zmiany w systemie emerytalnym - przesunięcie wieku emerytalnego dla kobiet do 65. roku życia, zmiany w KRUS i eliminację wczesnych emerytur w służbach mundurowych. "Im wcześniej wprowadzimy je w życie, tym lepiej. Oczywiście, że trzeba przekonywać i argumentować na rzecz tych reform, ale od tego są przywódcy, żeby to robili" - powiedział.

 

W 16 MIESIĘCY WIG20 STRACIŁ PONAD 55 PROC.

Jak odkuć się po stratach?

Jak odkuć się po stratach?

Ponad 55 procent straty w ciągu 16 miesięcy - tak fatalny wynik stał się udziałem warszawskiego indeksu giełdowego. Podobne straty zanotowały w tym czasie fundusze inwestycyjne. Co powinni zrobić ci, którzy mieli ich...czytaj dalej »

KRYZYS DOTYKA PRODUCENTA CIĘŻARÓWEK

MAN zwalnia w Polsce

MAN zwalnia w Polsce

Stagnacja na rynku naczep
(Parkiet/05.11.2008, godz. 07:29)

Wielton, największy polski producent naczep i przyczep do ciężarówek, obniżył tegoroczną prognozę przychodów ze sprzedaży do 390 mln zł, czyli o 27 proc. w stosunku do podanej w prospekcie emisyjnym.... »

PREZYDENT PRZED UNIJNYM SZCZYTEM

"Rządowe instrukcje, to brak kindersztuby"

"Rządowe instrukcje, to brak kindersztuby"

- Instrukcje rządu na piątkowy szczyt UE w Brukseli mają "umiarkowany związek z przedmiotem obrad" - oświadczył prezydent Lech Kaczyński. Zapowiedział jednak, że "wspomni np. o planie wprowadzenia euro w 2012 roku"....czytaj dalej »

 

RAPORT NAUKOWCÓW O ZADŁUŻENIU POLAKÓW

Długi nam nie takie straszne

Długi nam nie takie straszne

Co ósmy Polak ma problemy ze spłatą swych rachunków i rat kredytów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Ponad połowa z nas deklaruje, że zobowiązania...czytaj dalej »

 

Ziobro nie musi przepraszać dziennikarzy



Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie musi przepraszać dziennikarzy "Newsweeka". Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił pozew dziennikarzy, podzielając opinię sądu pierwszej instancji, że ich dobra nie zostały naruszone.  »

0bda4b28ecfc317ac7c4141df3f5e824

Zastępca Sikorskiego to TW "Trojanowski"

Z akt zgromadzonych w IPN wynika, że Grudziński został zarejestrowany jako "zabezpieczenie operacyjne" w 1983 r. W następnych latach pozostawał w zainteresowaniu Wydziału IX Biura „B” MSW oraz Oddziału I Zarządu I Szefostwa WSW.

W 1986 r. Grudziński został wyrejestrowany z katalogów SB, ale tylko na kilkanaście miesięcy. W 1987 r. SB ponownie zarejestrowała go jako "zabezpieczenie operacyjne", a rok później - 16 lipca 1988 r. - zmieniono mu kategorię na tajnego współpracownika o pseudonimie "Trojanowski". Grudziński pozostawał zarejestrowany jako agent SB aż do rozwiązania tej instytucji.

Przemysław Grudziński był na początku lat 90. dyrektorem generalnym kancelarii sejmu, potem pracował w MON i MSZ. Od 2000 do 2005 r. pełnił funkcję ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. 12 sierpnia 2008 r. - po głośnej dymisji Witolda Waszczykowskiego - zastąpił go na stanowisku wiceministra spraw zagranicznych.

Debata o odradzającym się układzie

Debata o odradzającym się układzie
 

W Kielcach odbędzie się debata o wpływach ludzi z postkomunistycznego układu, który ujawniła Niezalezna.pl. 

 

 

Regiony przygraniczne chcą przyspieszenia współpracy

 

Rozwój współpracy między polskimi i niemieckimi regionami przygranicznymi odbywa się zbyt wolno - uważają przedstawiciele władz regionów zrzeszonych w Polsko- Niemieckim Partnerstwie Odry.  »

 

Lech Kaczyński, Prezydent RP

2008-11-05

Wizyta Prezydenta RP w Republice Słowenii

Prezydent Lech Kaczyński wraz z Małżonką udał się z wizytą oficjalną do Republiki Słowenii...

 

Grupa Wyszehradzka nie zablokuje pakietu UE

 

Nie chcemy blokować pakietu energetyczno- klimatycznego, tylko odpowiedzialnie go współtworzyć - zadeklarował premier Donald Tusk w imieniu państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy, Łotwy i Estonii.  »

 

Enea sprzeda tylko 103,8 mln akcji z prawie 150 oferowanych
(Parkiet/05.11.2008, godz. 07:28)

Vattenfall, który będzie jedynym inwestorem branżowym Enei po IPO, w drugim etapie prywatyzacji spółki będzie uczestniczył na tych samych zasadach, co inni.... »

 

Prąd mocno zdrożeje


Dostawcy energii domagają się w 2009 roku podwyżek nawet o 30 proc. Jeśli dostaną na to zgodę URE, przeciętna rodzina zapłaci rachunek wyższy o 15 proc. rocznie

 

Firmy sprzedające energię odbiorcom indywidualnym zaczęły składać w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o podwyżkę cen od 1 stycznia. Z dokumentów, które już trafiły do URE, wynika, że domagają się bardzo wysokich podwyżek. Szef Urzędu Mariusz Swora nie ujawnia, jak duże są oczekiwania, ale energetycy mówią o możliwości wzrostu cen samej energii nawet o 30 proc.

– Ceny, które zaproponowały przedsiębiorstwa we wnioskach taryfowych dla gospodarstw domowych, są przerażające – stwierdził prezes Swora. – Uważam, że są zawyżone, co będziemy weryfikować w toku postępowania taryfowego.

By podwyżki mogły wejść w życie od 1 stycznia 2009 r., szef URE powinien je zaakceptować do 17 grudnia. Czeka go trudne zadanie – ograniczenia apetytów spółek, w momencie gdy sytuacja na rynku sprzyja wzrostom cen dla odbiorców.

Podwyżka 30-proc. jest jak najbardziej możliwa ze względu na wzrost cen hurtowych – mówi „Rz” Marek Kulesa z Towarowej Giełdy Energii.

 http://www.rp.pl/artykul/214895_Prad_mocno_zdrozeje.html

 

Fundusze tylko dla czystego węgla


Polska może uzyskać 1,5 mld euro na budowę elektrowni z technologią wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) - szacuje norweska Fundacja Bellona

Ta ekologiczna organizacja przekonuje, że polski rząd powinien poprzeć stosowanie technologii CCS w zapisach pakietu energetyczno - klimatycznego. Pieniądze na instalacje CCS mogłyby pochodzić ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2013-2020. Chodzi o sprzedaż praw z rezerwy dla nowych zakładów. Pula tych uprawnień jest warta 15 mld euro (przy cenie ok. 30 euro za tonę CO2), z czego ponad 10 mld euro miałoby być zarezerwowane tylko dla technologii CCS.

Propozycję popiera Platforma Czystych Technologii Węglowych, która grupuje firmy energetyczne. — W ramach projektów pilotażowych w Polsce mają powstać dwie elektrownie z CCS, dlatego wasz kraj mógłby otrzymać ok. 1,5 mld euro — szacuje Paal Frisvold z Fundacji Bellona.

Polski rząd nie poparł jeszcze tej propozycji. Polska i tak prawdopodobnie zyskałaby pokaźne wpływy ze sprzedaży praw z rezerwy dla nowych instalacji. Pieniądze mogłaby wtedy przeznaczyć, na co chce.

Polski rząd musi obliczyć, co mu się bardziej opłaca. Na pewno technologia CCS jest dobrym rozwiązaniem dla polskiej energetyki — ocenia dr Andrzej Siemaszko z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

http://www.rp.pl/artykul/172423,215127_Fundusze_tylko_dla_czystego_wegla.html

 

 

Litwa zaniepokojona deklaracjami Rosji



Rozmieszczenie rakiet Iskander w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo na Litwie i w Rosji - powiedział litewski minister obrony Juozas Olekas.  »

 

KE apeluje o wznowienie rozmów z Rosją



Komisja Europejska zaapelowała o zielone światło od ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej dla wznowienia rozmów negocjacyjnych z Rosją o nowym partnerstwie.  »

 

UE niemile zaskoczona rosyjskimi rakietami



Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner wyraziła opinię, że rozmieszczenie rosyjskich rakiet w obwodzie kaliningradzkim, co zapowiedział prezydent Dmitrij Miedwiediew, jest mało kompatybilne z "paktem bezpieczeństwa" proponowanym przez Rosję Europejczykom.  »

 

Algieria proponuje Polsce współpracę międzynarodową



Prezydent Algierii Abdelaziz Butefika w rozmowie z przebywającym z wizytą w Algierze marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem zaproponował partnerstwo między obu krajami i wzajemne wspieranie się na forach międzynarodowych. Marszałek poinformował o tym dziennikarzy.  »

 Algieria chciałaby wspierać Polskę w Afryce, szczególnie w krajach arabskich; oczekiwałaby podobnego wsparcia i wzajemności - powiedział Borusewicz.

 Tu w zasadzie można wszystko sprzedać, tu jest w tej chwili jeszcze rynek niedoboru, postsocjalistyczny - powiedział marszałek.

Dodał, że kraj ten, niegdyś niebezpieczny, obecnie jest tak bezpieczny jak np. Egipt, ale mimo to nie ma tu polskich turystów. - Polacy jeszcze nie odkryli Algierii; mam nadzieję, że to zrobią i zobaczą, że tu jest pięknie i pusto - powiedział marszałek.

 

 

Znów będzie bój o Westerplatte

W przyszłym roku, równo 70 lat od momentu wybuchu II wojny światowej, będziemy świadkami ostrej bitwy o to, jak naprawdę wyglądała obrona Westerplatte. »

 

Portret użytkownika Żołnierze Wyklęci

PROMOCJA ALBUMU "W MATNI. Z DZIEJÓW PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO NA PODLASIU W LATACH 1939-1956" - BIAŁA PODLASKA 9 XI 2008 r.

Żołnierze Wyklęci, czw., 06/11/2008 - 01:03

 

 

Nasza-Klasa sprzedana


Największy przebój Polskiej sieci po cichu zmienił właściciela. Estoński fundusz Forticom kupił 70 proc. udziałów Naszej-Klasy.pl wartych nawet 200 milionów złotych

 

– Firma Forticom jest właścicielem 70 proc. udziałów w Naszej-Klasie – potwierdził w rozmowie z „Rz” Maciej Popowicz, założyciel portalu. Nasza-Klasa to jedna z najpopularniejszych witryn internetowych w Polsce. Zarejestrowało się w nim już 14 milionów osób, ujawniając część danych osobowych.

 http://www.rp.pl/artykul/146366_Nasza_Klasa_sprzedana.html

Klimat zabija lemingi

Klimat zabija lemingi

napisz pierwszy komentarz