Kto kandyduje do Rady IPN? (FRONDA)
We wtorek upływa termin zgłaszania kandydatur do Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Do tej pory wpłynęło ich trzydzieści. Wśród osób chcących zasiadać w gremium są dr Sławomir Cenckiewicz, prof. Antoni Dudek i prof. Jan Żaryn.
– Do poniedziałku do Instytutu wpłynęło ponad 30 zgłoszeń, ale jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się jeszcze inne – powiedział „Rzeczpospolitej” przewodniczący zgromadzenia elektorów, które będzie rekomendować kandydatów parlamentowi, prof. Jan Kofman.
O miejsce w radzie zamierzają ubiegać się m.in. dotychczasowi członkowie Kolegium IPN Andrzej Paczkowski i Mieczysław Ryba. Wśród kandydatów są także dr Sławomir Cenckiewicz, prof. Antoni Dudek i prof. Jan Żaryn, a także ks. prof. Józef Marecki, który badał agenturę wśród kapucynów, a także zajmuje się badaniem martyrologii duchowieństwa podczas rzezi wołyńskiej.
Spośród kandydatów zgromadzenie elektorów wybierze i przedstawi Sejmowi i Senatowi 14 kandydatów do dziewięcioosobowej Rady IPN. Sejm wybierze z nich pięciu członków Rady, a Senat dwóch. Skład rady uzupełni dwóch członków wskazanych przez prezydenta, a rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratorów. Nowa Rada IPN wskaże parlamentowi kandydata na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
sks
http://fronda.pl/news/czytaj/kto_kandyduje_do_rady_ipn
Do poniedziałku do Instytutu wpłynęło ponad 30 zgłoszeń, ale jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się jeszcze inne – mówi „Rz” prof. Jan Kofman, szef zgromadzenia elektorów, które będzie rekomendować kandydatów parlamentowi.
Nie wszystkie koperty ze zgłoszeniami są podpisane, więc nawet w Instytucie Pamięci Narodowej nie jest znana pełna lista kandydatów.
Nieoficjalnie wiadomo, że o miejsce w Radzie zamierzają się ubiegać niektórzy członkowie obecnego Kolegium IPN. Są wśród nich profesorowie Andrzej Chojnowski, Jan Draus, Bogusław Polak, Andrzej Paczkowski i Mieczysław Ryba. Zgodnie z nowymi przepisami do Rady IPN nie mogą kandydować zasiadający w kolegium Andrzej Gwiazda i Andrzej Urbański, bo nie mają tytułu doktorskiego.
O miejsce w Radzie chcą się też ubiegać historycy: profesorowie Antoni Dudek, Andrzej Friszke i Jan Żaryn.
Zgromadzenie elektorów, które ma wybrać i przedstawić Sejmowi i Senatowi 14 kandydatów do dziewięcioosobowej Rady IPN, zbierze się 21 stycznia. Z tego grona Sejm wybierze pięciu członków Rady, a Senat dwóch. Kolejnych dwóch spośród rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratorów wskazuje prezydent.
Pierwszym zadaniem Rady IPN będzie wskazanie parlamentowi kandydata na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
http://www.rp.pl/artykul/10,595646.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marulo,
Kto zacz ów
prof. Jan Kofman.
Fronda podaje, ze to kapłan ? historyk od gospodarki ?
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz