Adwent - Oczekiwanie - Czyli Mateusz zastąpił Łukasza
Franek, ndz., 28/11/2010 - 12:15
Dziś rozpoczynamy Adwent czas oczekiwania. Jest to także początek roku liturgicznego w Kościele. W tym roku zwracam uwagę na trzy sprawy z tym związane:
- Komunia z Bogiem - takie mamy "wezwanie " z Kościoła na ten nowy rok. Związane są z tym działania w Kościele w ciągu całego roku. Będzie wiele wydarzeń w Kościele , które będą realizowały to motto.
- Adwent - wspomina się pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi, i jednocześnie jest czasem, w którym Kościół oczekuje powtórnego przyjścia Chrystusa u końca czasów. Myśl liturgiczna Adwentu skupia się wokół dwóch nurtów: mesjańskiego i eschatologicznego.
- Mateusz zastąpił Łukasza - Ewangelia św. Mateusza będzie czytana w większości mszy zastępując Ewangelię wg. św. Łukasz. To zmiana , którą niewielu dostrzega.
Życzę Wszystkim by przeżyli tegoroczny Adwent głownie poświęcając go refleksji nad swoim życiem i niech słowa "odpowiadam za to co robię i mówię" będą mottem na tan (krótki w tym roku) Adwent
Pozdrawiam
Franek
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
9 komentarzy
1. Godzina powstania ze snu - Br. Marcin Radomski OFMCap
..."Zbroja Światła
Wraz z wejściem w Adwent mamy włożyć zbroję Światła. Mamy żyć przyzwoicie jak w jasny dzień. Czy ktoś pamięta jeszcze dziś historie o rycerzach z zbrojach walczących o słuszne sprawy? To właśnie w I Niedzielę Adwentu św. Paweł zachęca nas do tego aby wreszcie włożyć zbroję Światła aby przyoblec się w Chrystusa i walczyć o prawdę. Rycerz, który się poddaje staje się sługą. Zmienia swojego pana bo nie ma siły do walki po stronie swojego władcy. Rycerz Światła nie może się poddać bo jeden jest tylko Pan-Jezus Chrystus. Poddanie się oznacza rezygnację z Jezusa. Adwent pozwoli nam na nowo odkryć naszą słabość i wyjść z niej. Pozwoli nam przygotować się na nowe życie w Jezusie Chrystusie. Poprzez chrzest otrzymaliśmy zbroję Światła. Może warto w Adwencie zobaczyć jak ona wygląda? Może utraciła już swój blask? Może czas ją odkurzyć i na nowo nałożyć i zawalczyć po chrześcijańsku o Prawdę. Warto stanąć po właściwej stronie."....
http://fronda.pl/news/czytaj/godzina_powstania_ze_snu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. "Życzę Wszystkim ...
...by przeżyli tegoroczny Adwent głownie poświęcając go refleksji nad swoim życiem i niech słowa "odpowiadam za to co robię i mówię" będą mottem na tan (krótki w tym roku) Adwent." (Franek)
Nic nie dzieje się bez przyczyny… Siłę walki daje mi zapalone Światło Chrystusa również po I turze… Siłę tę przekazuję nam Wszystkim wraz z płonącym dla nas Światłem Chrystusa…
http://blogmedia24.pl/node/32828
Dziękuję za piękne słowa będące zachętą do przemyśleń.
"...To właśnie w I Niedzielę Adwentu św. Paweł zachęca nas do tego aby wreszcie włożyć zbroję Światła aby przyoblec się w Chrystusa i walczyć o prawdę. Rycerz, który się poddaje staje się sługą. Zmienia swojego pana bo nie ma siły do walki po stronie swojego władcy. Rycerz Światła nie może się poddać bo jeden jest tylko Pan-Jezus Chrystus. Poddanie się oznacza rezygnację z Jezusa. Adwent pozwoli nam na nowo odkryć naszą słabość i wyjść z niej. Pozwoli nam przygotować się na nowe życie w Jezusie Chrystusie..." (Maryla)
Nie ustawajmy w walce i modlitwie. Nie poddajmy się nigdy. Światło Chrystusa to
"Światło, które dla nas wiecznie się pali i palić będzie…(...)<?XML:NAMESPACE PREFIX = O />
3. Wołanie o zmianę mentalności
Z roku na rok coraz trudniej jest zauważyć rytm, jakim pulsuje rok liturgiczny. Jałowe spory, wzajemna wrogość, fałsz, agresja - już dawno nieobserwowane na taką skalę w naszym Narodzie - razem wzięte skutecznie zatruły jadem umysły, zabrały spokój. Co najgorsze, napełnili się nią zwyczajni ludzie, których to wszystko wciągnęło bez reszty. Tymczasem Kościół wchodzi w czas Adwentu, radosnego oczekiwania na przyjście Pana. To tylko cztery niedziele, choć każda z nich ma swoją specyfikę i treść - każda jest ważna, ponieważ pozwala spojrzeć na wydarzenie betlejemskie z różnych stron. Stopniowo będziemy się wyciszać, aż przyjdzie moment, że zamilknie (przynajmniej na krótki czas) komercyjny zgiełk, a parlamentarzyści rozjadą się do domów, ucichnie jazgot dziennikarskich debat, usłyszymy kolędy, zapłoną choinki. Usiądziemy przy wigilijnym stole, by na moment przemówić do siebie ludzkim głosem... - odkryć to, co nas łączy. Pozostaje tylko jedno pytanie: z czym staniemy przy nowo narodzonym Dziecięciu?
Aby przynajmniej spróbować poszukać odpowiedzi, trzeba je postawić już dziś. Moment jest na to stosowny. Wszystko, co wartościowe w życiu, wymaga trudu, odwagi podjęcia wędrówki w świat najbardziej złożony, zagmatwany niczym labirynt pełen pułapek i fałszywych tropów: w głąb siebie. Można próbować zmieniać świat, planować reformy - zawsze jednak najtrudniej zmienić jest siebie. A od tego zależy przecież tak wiele.
Liturgia Słowa pierwszej niedzieli Adwentu niesie w sobie ważne przesłanie. Królestwo Mesjańskie, o jakim dziś mowa, rożni się diametralnie od tego, co jest nam bliskie i znane. "Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy" - pisze Izajasz. To nie jest tylko metafora czy środek retoryczny. Rolnik i żołnierz, uprawa roli i wojna - to dwa bieguny rzeczywistości - dwie skrajności. Nie jest łatwo przerzucić nad nimi pomost. A jednak prorok do tego wzywa. Fantasta, pozbawiony realizmu marzyciel? Na pewno nie. Przecież później Jezus wielokrotnie, choć innymi słowami, mówił o tym samym. Nie chodzi tu tylko o porządek w ziemskiej strukturze - problem jest znacznie donioślejszy: chodzi o zmianę mentalności człowieka, sposobu jego myślenia, wartościowania świata. To stoi w centrum chrześcijańskiego nawrócenia. Można deklarować przywiązanie do najświętszych wartości, wyrażać gotowość do budowania pokoju, zachowywać się poprawnie, ale wciąż skwapliwie pielęgnować w swoim wnętrzu złość, nienawiść, mściwość, żądzę odwetu. Jeśli nie dokona się wewnętrzna, radykalna przemiana sposobu myślenia, wszystko na nic.
Czas Adwentu ma zapisaną w sobie szczególną pedagogię. To jakby metafora całego życia, które przecież po brzegi pełne jest czekania. Nie może być ono bierne, wypełnione stagnacją. Bóg daje kolejną szansę. Czy potrafimy ją wykorzystać?
ks. Paweł Siedlanowski
http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=108814
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Franek
"Życzę Wszystkim by przeżyli tegoroczny Adwent głownie poświęcając go refleksji nad swoim życiem i niech słowa "odpowiadam za to co robię i mówię" będą mottem"
Jakże na czasie napisane słowa
Ale czy w ludziach nastąpi odnowa?
Czy zrozumieją że diabeł ich prowadzi?
Że im bardzo często kadzi
By go wybierali i wsparcie dawali
A oni wciąż udają wierzących bo są tacy mali
Pozdrawiam
5. @bedetta2010
Dziękuję za piękne słowa będące zachętą do przemyśleń.
----------------------------------
Cieszę się , że wpis "jest na czasie"
"Warto być Polakiem" - Lech Kaczyński
6. Jakże na czasie napisane
Jakże na czasie napisane słowa
------------------
j.w. :)
"Warto być Polakiem" - Lech Kaczyński
7. @Maryla
Z roku na rok coraz trudniej jest zauważyć rytm, jakim pulsuje rok liturgiczny. Jałowe spory, wzajemna wrogość, fałsz, agresja - już dawno nieobserwowane na taką skalę w naszym Narodzie .....
-------------------------
Zauważam , że coraz więcej ludzi tak myśli :)
"Warto być Polakiem" - Lech Kaczyński
8. Oczekiwanie...
Dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
9. Modlitwa codzienna przy pomocy komputera
Dziś kiedy komputer towarzyszt nam wszedzie a dostep do sieci mamy nawet przez telefon porada i zacheta.
Gdy jest Ci cięzko, ale masz chwilke czasu skorzystaj z BREWIARZA online.
Kiedyś była w użyciu książeczka do nabożeństwa. Dziś możesz nawet z telefonu sięgnąc po modlitwę TU;
http://www.brewiarz.katolik.pl/xi_10/index.php3
To tylko kilkanascie minut. Mozesz to uczynić w kolejce , w tramwaju, w czasie przerwy w pracy.
Tak modla się muzułmanie wypełniając obowiązek wielokrotnej dziennej modlitwy.