Lotos nie rezygnuje z walki o bałtyckie koncesje to przyszłość złóż na ich obszarze jest praktycznie przesądzona. Prezes koncernu Paweł Olechnowicz kilkakrotnie podkreślał, że potencjał bałtyckiej ropy jest mniejszy niż się spodziewano i Lotos zweryfikuje swoje plany wobec tego obszaru. Prawdopodobnie kontynuowane będzie wydobycie z już zagospodarowanych złóż B3 i B8 (złoże ropno-gazowe). Nie należy jednak spodziewać się rozpoczęcia eksploatacji nowych złóż, w tym uznawanego wcześniej za najbardziej perspektywiczne B23, którego łączne zasoby szacowano nawet na 15 mln m sześc. ropy.
Ministerstwo Środowiska przesłało pismo, w którym zarzuca spółce niewywiązanie się z obowiązków koncesyjnych. Chodzi dokładnie o brak wykonania pięciu otworów wiertniczych oraz 200 km kwadratowych prac sejsmicznych 3D. "W świetle powyższego nie widzę podstaw i uzasadnienia do przedłużenia okresu obowiązywania przedmiotowych koncesji" - pisze w odpowiedzi z 20 sierpnia dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska.
INNE SZANSE LOTOSU - ZŁOŻE YME
Yme
Złoże Yme znajduje się na M. Północnym w odległości 110 km od brzegu. W przeszłości było eksploatowane przez koncern StatoilHydro. W 2008 r. LOTOS E&P Norge (spółka zależna LOTOS Petrobalticu) kupiła 20%udziałów w złożu. Zasoby wydobywalne ropy naftowej dla przejętych przez spółką udziałów szacuje się na ok. 1,8 mln ton. W IV kw. br. planowane jest ponowne uruchomienie produkcji na złożu. W 2011 r. LOTOS Norge planuje pozyskać z Yme 400 tys. t ropy naftowej. Obecnymi współwłaścicielami koncesji na złożu Yme oprócz LOTOS Norge są firmy Winterschall , AEDC oraz Talisman.
LOTOS Petrobaltic S.A. to spółka zależna Grupy LOTOS S.A. Firma zatrudnia 425 pracowników, z których większość pracuje na morzu. LOTOS Petrobaltic posiada jako jedyna koncesje na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Potwierdzone zasoby LOTOS Petrobaltic (M. Bałtyckie, Norweski Szelf Kontynentalny) to 6,4 mln t ropy naftowej oraz 4,5 mld m3 gazu. LOTOS Petrobaltic obecny jest na NSK poprzez spółkę LOTOS E&P Norge, która posiada w sumie 11 koncesji (9 poszukiwawczych i 2 wydobywcze). Na 3 z nich LOTOS Norge jest operatorem. LOTOS Petrobaltic posiada również 40,59% udziałów w spółce AB Geonafta, która rocznie wydobywa na Litwie ok. 100 tys. t ropy naftowej. LOTOS Petrobaltic planuje finalizację procesu przejęcia większościowego udziału w AB Geonafta. Dzięki jego realizacji LOTOS Petrobaltic zyska dodatkowe kompetencje w wydobywaniu surowców (ropy naftowej i gazu ziemnego) na lądzie, co umocni pozycję spółki m.in. w procesie pozyskiwania koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego w Polsce.
PODSUMOWANIE
Brak własnych złóż ropy dla Polski jest problemem wieloaspektowy.
- monopol wschodniego sąsiada
- dywersyfikacja dostaw ropy
Co będzie dalej z LOTOSEM po prywatyzacji? Czy zagranie Ministerstwa Ochrony Środowiska będzie ze szkodą dla prywatyzacji LOTOSU?.
Kejow
1 komentarz
1. @ autor
15 milionow to nie jest az tak duzo.
Dwa: YME jest w rekach talismana. Lotos ma tam bodajze 20% maksymalnie. Cala operacja stawiania YME przekroczyla planowany budzet bodajze o 40% wiec oplacalnosc tego przedsiewziecia jest pod znakiem zapytania. Wszystko zalezy od tego jak sie beda ksztaltowac ceny. Tak czy siak, nie zdziwie sie jak sie Lotos wycofa, a jak przejma go Ruskie to moze Norwedzy namieszaja. Sie okaze. Inna sprawa ze Lotos NIGDY nie zamierzal ropy wydobywanej w Norwegii uzywac w Polsce. To bez sensu. Te rope moglby wykorzystywac rownie dobrze z innych zloz norweskich - ale najpierw trzeba ja przetransportowac.
Zarowno inwestycje Lotosu jak i PGNiG w Norwegii mialy na celu budowe sily operatora, ale nie mialo to nic wspolnego z dywersyfikacja Polski.
I Polska ma zloza ropy w Bieszczadach.
Nie zadne tam 15 milionow barylek tylko wielokrotnie wiecej.
Ale lape na tym juz polozyli Niemcy zdaje sie.
Pozdrawiam,
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.