Będzie wysłuchanie publiczne ws. Smoleńska w KE
W pierwszej połowie grudnia, w jednej z najbardziej reprezentacyjnych sal Parlamentu Europejskiego w Brukseli, odbędzie się tzw. public hearing, czyli wysłuchanie publiczne, poświęcone rosyjskiemu śledztwu w sprawie katastrofy na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj. Inicjatorami akcji są posłowie PiS działający w PE pod szyldem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Pomysłodawcy mają nadzieję, że szczególnym gościem spotkania będzie Zuzanna Kurtyka.
Polscy eurodeputowani z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) zamierzają poruszyć problem zaniedbań w rosyjskim śledztwie, systematycznie ujawnianych od niemal siedmiu miesięcy. - Już w lipcu, gdy zgłaszałem oficjalne pytanie do Komisji Europejskiej w związku z opóźnianiem przez stronę rosyjską śledztwa smoleńskiego, zapowiedziałem wyniesienie tej sprawy na maksymalnie najwyższy poziom oraz większą aktywność posłów Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii w PE. Mam na myśli kolejne pytania do Komisji i Rady Unii Europejskiej, kolejne publiczne wystąpienia na forum Parlamentu Europejskiego oraz właśnie tzw. formułę public hearing - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki (ECR).
Tak zwane public hearing to skuteczna formuła politycznej presji, nagłośnienia problemu, która pozwala także obywatelom na bezpośrednie uczestnictwo w stanowieniu prawa. - Uznaliśmy, że ta sprawa jest godna właśnie tej - rzadko używanej - instytucji. Myślę też, że to jest bardzo ważny element ofensywy informacyjnej, którą PiS ma zamiar przeprowadzić na forum międzynarodowym - podkreśla nasz rozmówca. Czarnecki wyjaśnia, że chodzi głównie o pokazanie całemu światu, że Rosja zamiast pomagać w wyjaśnieniu wszystkich okoliczności największej katastrofy lotniczej w dziejach nie tylko Polski, ale i świata, de facto blokuje śledztwo smoleńskie. - Jeżeli przy tej okazji pojawią się pytania, czy rząd polski zrobił wszystko, aby to postępowanie było prowadzone możliwie jak najszybciej i - co istotne - skutecznie oraz aby było absolutnie wolne od podejrzeń mataczenia, to trzeba ściśle na te pytania odpowiedzieć - mówi Czarnecki. Nawet - jak dodaje - jeśli te odpowiedzi będą dla naszego rządu trudne. Poseł Poręba podkreśla, że dzięki tej idei posłowie PiS chcą w szerszym kontekście porozmawiać o śledztwie smoleńskim z kolegami i przedstawicielami UE oraz pozostałych instytucji unijnych. - Przede wszystkim jednak - jak zaznacza Poręba - chcielibyśmy przybliżyć stan prowadzonego śledztwa międzynarodowej opinii publicznej.
Posłowie podkreślają, że zależy im, by w trakcie wysłuchania poruszyć przede wszystkim szerszy kontekst katastrofy i śledztwa smoleńskiego. UE nie może milczeć, ta sprawa nie jest wewnętrzną sprawą Rosji, która wyraźnie to śledztwo bojkotuje i opóźnia. Ta sprawa jest przecież ściśle związana z jednym z istotnych krajów członkowskich, jakim jest Polska - mówią. - Instytucja ta powinna wywierać nacisk na Moskwę w tej sprawie, a elementem takiego nacisku są właśnie tego typu konferencje. Ale to nasze public hearing ma także wymiar informacyjny - dodaje poseł Czarnecki. Choć wszyscy w Europie wiedzą, że wydarzyła się taka tragedia, to - jak podkreśla Czarnecki - bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej kulis, z tego, co było przed katastrofą, oraz z tego, że władze rosyjskie w sposób świadomy dały dużo lepszą ochronę na czas wizyty premiera Donalda Tuska, która odbyła się trzy dni wcześniej aniżeli wizyta delegacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Chcemy ujawnić szereg rzeczy, o których Czytelnicy "Naszego Dziennika" wiedzą już doskonale, ale o których nie wie jeszcze zagraniczna opinia publiczna. A nie wie dlatego, że tego typu informacje na Zachodzie - siłą rzeczy - nie trafiają na czołówki gazet - dodaje deputowany.
W public hearing mogą uczestniczyć wszyscy europosłowie, ale także dyplomaci akredytowani przy UE bądź przy Królestwie Belgii oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady i innych instytucji unijnych. - Spotkanie będzie się odbywało w języku polskim, jednak uczestnikom zostanie zapewnione tłumaczenie symultaniczne na wiele języków, tak aby każdy zainteresowany mógł wysłuchać wszystkich przedstawianych tam argumentów - zapewnia Czarnecki. Kluczową rolę w wysłuchaniu mają odegrać prof. Ryszard Legutko i poseł Tomasz Poręba (EKR). - Chcemy też, by szczególnym świadkiem, szczególnym spikerem, była pani Zuzanna Kurtyka - nie tylko jako wdowa po Januszu Kurtyce, prezesie Instytutu Pamięci Narodowej, ale także z racji funkcji, jaką pełni, czyli jako przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - podkreśla deputowany PiS. - A więc będzie to wystąpienie w podwójnej roli - nie tylko jako osoby szczególnie dotkniętej osobistą tragedią, ale również jako osoby mającej mandat zaufania publicznego, mandat, jeśli chodzi o występowanie w tej kwestii nie tylko w swoim imieniu, ale również w imieniu środowiska rodzin - dodaje Czarnecki. Na grudniowe wysłuchanie zaproszone zostaną także osoby, które poświęciły wiele trudu i czasu, aby wyjaśnić cały czas zawikłaną sprawę katastrofy smoleńskiej. Czyli m.in. posłowie i senatorowie specjalnego zespołu parlamentarnego pod przewodnictwem posła Antoniego Macierewicza oraz przedstawiciele rodzin ofiar. - I to oni będą dawać świadectwo prawdzie - wyjaśnia Czarnecki. - Jak na razie mogę jedynie powiedzieć, że wśród polityków innych państw widoczne jest zainteresowanie kwestią pomocy i poświęcenia tej sprawie specjalnej uwagi. Nie chciałbym jednak mówić jeszcze o szczegółach personalnych - zastrzega. Zainteresowanie szerokim udziałem w wysłuchaniu dotyczącym śledztwa smoleńskiego wyraziła już delegacja łotewska i litewska. - Myślę też, że brytyjscy konserwatyści, którzy doskonale wiedzą, co się stało chociażby z panem Litwinienką i którzy mają w pamięci afery szpiegowskie z Rosjanami w roli głównej, czyli ci, którzy mają doświadczenia w relacjach z tym krajem, też będą zainteresowani naszym pomysłem - dodaje Czarnecki. Zapewnia, że inicjatywa zostanie dopięta na "na ostatni guzik". - Na razie czekam jeszcze na dokument w tej kwestii od stowarzyszenia rodzin ofiar i dopiero wokół tego będziemy przygotowywać tzw. public hearing na temat katastrofy smoleńskiej. Dopiero wówczas określimy ostatecznie całą koncepcję tego wysłuchania - mówi Tomasz Poręba.
Marta Ziarnik
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101102&typ=po&id=po01.txt
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. Przed katastrofą Tu-154 miał awarię
Na cztery miesiące przed katastrofą w Smoleńsku w maszynie, która rozbiła się podczas podejścia do lądowania na lotnisku Siewiernyj awarii uległ jeden z wysokościomierzy barometrycznych - informuje serwis tvn24.pl.
21 grudnia 2009 roku Tu-154M o numerze bocznym 101 wrócił do kraju z remontu, jaki odbywał się w rosyjskich zakładach w Samarze. 7 stycznia 2010 roku odbył się lot testowy, który miał sprawdzić czy wszystkie urządzenia na pokładzie samolotu działają poprawnie. Lot sprawdzający trwał około 90 minut. Maszynę pilotował kpt. Arkadiusz Protasiuk, który siedział za sterami również 10 kwietnia. Jedyny problem, jaki stwierdzono dotyczył telefonu satelitarnego, który przez 40 minut nie mógł się zalogować do sieci.
Gdy tego samego dnia Tupolew wyleciał w pierwszy, normalny lot okazało się, że tuż po starcie z Okęcia nastąpiło wyłączenie wysokościomierza barometrycznego. Uszkodzenie to spowodowało również niewłaściwą pracę systemu nawigacyjnego UNS. O awarii po raz pierwszy, pod koniec czerwca, mówił kpt. Grzegorz Pietruczuk z 36 specjalnego pułku lotnictwa transportowego.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/przed-katastrofa-tu-154-mial-awarie,1,376...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Doskonaly pomysl. Mam
Doskonaly pomysl. Mam nadzieje, ze bedzie miala szeroki odbior w parlamencie europejskim. T.
"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.
LUBLIN moje miasto.
3. > Maryla,
jeszcze niejedną rewelację usłyszymy.To taka gra.
Pzdr.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
4. kolejne wysłuchanie publiczne w sprawie katastrofy smoleńskiej
28 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne wysłuchanie publiczne w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Przed zbliżającą się drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej można spokojnie stwierdzić, że rządowe komisje Polski i Rosji nie zbadały przyczyn katastrofy zgodnie z przyjętymi międzynarodowymi standardami, a przygotowane przez nie raporty nie są obiektywne i wydają się być ukierunkowane raczej na ukrycie niż odkrycie prawdziwej przyczyny tragicznego wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.
Dzięki pracy niezależnych naukowców, matematyków i ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym ds. zbadania przyczyn katastrofy z 10.04.2010 roku kierowanym przez Antoniego Macierewicza, niemal codziennie na światło dzienne wychodzą nowe fakty.
Podczas wysłuchania publicznego zostaną zaprezentowane ostatnie wyniki prac zespołu parlamentarnego, ukazujące nowe dowody, dotyczące tragedii smoleńskiej. Poprzez wysłuchanie międzynarodowa opinia publiczna będzie mogła przekonać się, jak dalece nieadekwatne są rządowe ustalenia w stosunku do znanych dziś faktów. W wysłuchaniu wezmą udział członkowie rodzin ofiar katastrofy, którzy podzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi nie transparentnego i niewłaściwie prowadzonego śledztwa.
„Celem już drugiego wysłuchania publicznego organizowanego we współpracą z Stowarzyszeniem Rodzin Katyń 2010 będzie przekazanie opinii publicznej, nowych faktów dotyczących śledztwa i okoliczności katastrofy. Informacje na ten temat słabo docierają do szerszej opinii międzynarodowej. Wersja Rosyjska jest wersją rozpowszechnioną, a polski rząd nie przykłada się do jej obalenia - mówi prof. Ryszard Legutko, dodając "W komisji petycji Parlamentu Europejskiego jest rozważana petycja złożona przez Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 wnosząca o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ostatnio do komisji przyszła pozytywna ekspertyza prawna PE. Nie ma w niej wskazanych żadnych obiekcji odnośnie dopuszczalności takiej petycji.”
„Uderzający wśród urzędników unijnych jest elementarny brak wiedzy na temat tego, jak nowe fakty w sprawie katastrofy mają wpływ na śledztwo” - mówił Tomasz Poręba.
„Nie przebił się raport komisji Millera. Nasza inicjatywa ma służyć temu, by przedstawić fakty i wyniki równoległych badań amerykańskich i polskich ekspertów współpracujących z sejmowym zespołem Parlamentarnym ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, którzy zrekonstruowali przebieg ostatnich sekund lotu maszyny na pokładzie, której zginęło 96 Polaków, w tym para prezydencka i najwyżsi dowódcy Polskiej Armii.
"W lipcu 2010 r., złożyłem interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego. Odpowiedz KE była jednoznaczna: Taka pomoc jest możliwa, ale o taką pomoc rząd Tuska nie prosił. Później, w grudniu 2010 w tym samym duchu wypowiedział się również przewodniczący Barosso. To wysłuchanie jest kolejną próbą przerwania międzynarodowej ciszy o 10 kwietnia 2010. Próbą konieczną, jeśli mamy szanować samych siebie" - powiedział Ryszard Czarnecki.
Gośćmi wysłuchania publicznego będą m.in prof. Wiesław Binienda, dziekan Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Akron w Ohio, dr. Kazimierz Nowaczyk z Uniwersytetu Maryland, Marta Kaczyńska córka śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i śp. Marii Kaczyńskiej, Antoni Macierewicz przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, członkowie rodzin ofiar - Ewa Błasik, wdowa po śp. Generale Andrzeju Błasiku, dowódcy Polskich Sił Powietrznych, Marta Kochanowska, córka śp. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Zuzanna Kurtyka, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, wdowa po śp. Januszu Kurtyce, Prezesie Instytutu Pamięci Narodowej.
Oraz: Joanna Błasik, Barbara Fedorowicz, Dariusz Fedorowicz, Beata Gosiewska, Jadwiga Gosiewska, Teresa Guzowska, Marianna Handzlik, Katarzyna Indecka, Krzysztof Indecki, Grzegorz Januszko, Ewa Kochanowska, Helena Kotzbach, Krystyna Kwiatkowska, Andrzej Melak, Magdalena Merta, Dorota Skrzypek, Renata Szczęsna, Małgorzata Wassermann, Małgorzata Wypych, Mieczysław Ziętek.
Planowane będzie również połączenie konferencyjne z profesorem Michaelem Badenem oraz telemost z centrum prasowym Foksal w Warszawie.
Wysłuchanie publiczne będzie dostępne na żywo za pomocą webstreamingu. Gdy tylko będzie dostępny i znany link/adres zostanie przekazany oraz umieszczony na stronie www.SmolenskCrash.eu. Link/adres do webstreamingu będzie znany prawdopodobnie jutro rano, i bedzie dostępny w 4 wersjach językowych (francuski, angielski, polski oraz niemiecki) oraz w wersji oryginalnej (dzwięk - jak na sali).
Po wysłuchaniu publicznym będzie miała miejsce debata oraz konferencja prasowa.
Więcej informacji oraz pakiet prasowy na www.SmolenskCrash.eu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl