. Według szacunków Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, współorganizatorów II Międzynarodowego Kongresu Green Power, wskaźnik realizacji naszych zobowiązań w 2009 roku wyglądał następująco:
- 47% energii zostało wyprodukowane przez współspalanie biomasy
- 30% z energetyki wodnej
- 13% z elektrowni wiatrowych
- 6,3% to elektrownie wyłącznie na biomasę
- 3,7% elektrownie na biogaz
„Chociaż wydaje się, że powyższe wyniki są zadawalające, warto podkreślić, że podane wartości to tylko 5,5% całkowitej produkcji energii, w stosunku, do 7,5%, które nakładają na nas wymogi wynikające z naszej akcesji do UE.Należy także pamiętać, że w 2010 roku wymogiem jest uzyskanie wspomnianego 7,5% poziomu.
Zacytuję kilka wypowiedzi ekspertów z materiałów prasowych
Jaką polską specjalność wykreowaliśmy za te wielkie środki?Odpowiedź jest niestety bardzo smutna. One zostały zawrócone do wielkich elektrowni węglowych, na pokrycie niepotrzebnych kosztów i sfinansowanie niezasłużonych zysków. Do elektrowni, w których realizuje się współspalanie (biomasy z węglem). Ta technologia z całą pewnością nie służy ochronie środowiska. Ta technologia, kreowana przez rządowe regulacje, niszczy środowisko.
Energetyka OZE/URE na razie nie rozwija się, bo rząd jest skoncentrowany z jednej strony na ratowaniu budżetu sprytnym sposobem polegającym na drenowaniu energetyki WEK (wielkoskalowa energetyka korporacyjna) z pieniędzy za pomocą kupowania firm państwowych (ENERGA) przez firmy państwowe (PGE) za zawyżoną cenę, a z drugiej strony na robieniu dobrze energetyce WEK. To robienie dobrze energetyce WEK oznacza jej ochronę, jeszcze przez kilka lat, za pomocą derogacji, czyli oznacza koncentrowanie się rządu na zabiegach w Brukseli o uzyskanie jak największej ilości darmowych uprawnień do emisji CO2 dla energetyki węglowej.
Komentarz Profesora Jana Popczyka, Politechnika Śląska
Czy regulacje prawne w Polsce, dają rynkowi OZE odpowiednią przestrzeń do rozwoju?
. Udawanie wdrażania niezbędnych przepisów - o ile ma miejsce
- odbywa się zbyt wolno i w sposób urągający standardom cywilizowanego świata. Ze wszystkimi regulacjami jesteśmy spóźnieni, tak jakby nikomu nie zależało na wypełnieniu wymogów dyrektyw, które przecież mają w przyszłości przełożyć się na czystsze środowisko i większe bezpieczeństwo energetyczne.
Konsekwencje braku odpowiednich regulacji, to nie tylko potencjalne kary dla państwa, czyli dla podatników, ale przede wszystkim opóźnienie w realizacji inwestycji. To nie rząd a inwestorzy wykładają pieniądze, podejmują ryzyko gospodarcze i liczą na to, że uzyskają odpowiednią stopę zwrotu. W naszych realiach wygląda to tak, że nie dość, że sam proces przygotowania do inwestycji traw 3-5 lat, to samo funkcjonowanie przy braku stabilnego systemu prawnego rodzi tak duże ryzyko, że ogromna ilość środków, które mogłyby być zainwestowana w energetykę opartą o odnawialne źródła energii, omijają ten sektor szerokim łukiem. Podstawowe zadania w zakresie regulacji prawnych to zapewnienie stabilnego i długofalowego, przynajmniej 15-letniego okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
Komentarz Andrzeja Dejneki, Dyrektora Generalnego, Polskiej Izby Gospodarczej Energii
Bardzo ciekawe w II dniu konferencji panele dyskusyjne dot. energetyki wiatrowej, geotermii oraz finansów.
Kejow
3 komentarze
1. Kejow
Mógłbyś podać gdzie jest ta konferencja. A jeżeli nie dam rady czy mógłbyś wrzucić więcej info na ten temat, będę wdzięczny.
Pozdrawiam Jacyl
"Jeżeli państwo jest zbudowane na występku i rządzone przez ludzi, depczących sprawiedliwość, niema dlań ocalenia" Platon "Państwo"
2. Jacyl
Konferencja była w dniach 6-7 .10.2010 w Warszawie
NOWINKI Z KONFERENCJI
Samochody, które zaparkują przed Hotelem Hilton w Warszawie, gdzie odbędzie się Kongres, to przykład najnowocześniejszej myśli technologicznej, w których tradycyjne paliwo zastąpiono, energią elektryczną. Wyróżnia je nie tylko design, ale i zastosowanie rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska.
W odróżnieniu od tradycyjnych pojazdów Tesla Roadster Sport, Tazzari Zero i Re-Volt są znacznie cichsze, a ich zasięg może wynoście nawet do 320 km, po jednokrotnym naładowaniu akumulatorów. Każdy z pojazdów ma także swoje niepowtarzalne właściwości np. Re-Volt wyposażony jest w system KERS znany z torów Formuły 1 i umożliwiający odzyskiwanie energii, ponadto może być poddany recyklingowi w 98%. Tesla Roadster Sport charakteryzuje się sportowymi osiągami – w ciągu 3,7 sekund rozpędza się do 100 km na godzinę, a Tazzari Zero to prawdziwe dzieło włoskiej kreatywności.
„Ekologia, to coraz istotniejszy element biznesu, który wpisuje się w strategię działania wielu firm. Doskonałym przykładem są rozwiązania stosowane w motoryzacji, dlatego zdecydowaliśmy się je pokazać podczas II Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej Green Power. To doskonałe miejsce, ponieważ przez dwa dni nasi goście będą rozmawiać o odnawialnych źródłach energii, a pojazdy typu Re-Volt, Tesla, czy Tazzari Zero to wyraz odpowiedzialnego podejścia do środowiska naturalnego.” – mówi Agnieszka Rup – Wasilewska z Fundacji REO, współorganizator Kongresu. „Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w losowaniu darmowego przejazdu jednym z pojazdów i osobiście przekonać się o jego funkcjonalności i osiągach” – dodaje Agnieszka Rup - Wasilewska.
Dodatkową atrakcją, która zostanie zaprezentowana uczestnikom Kongresu będzie łódź elektryczna Fiten Solar Team z Gdyni. Łódź będąca polskim wynalazkiem, napędzana jest energią elektryczną ze słońca. Fiten Solar Team została zbudowana z kompozytu węglowego w technologii infuzji, co pozwoliło uzyskać bardzo lekką
i sztywną konstrukcje. Ten sposób budowy wykorzystywany jest m.in. w Formule 1 oraz jachtach regatowych American Cup.
Nadchodzący II Międzynarodowy Kongres Green Power 2010 będzie doskonałym miejscem by zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami proekologicznymi w dziedzinie motoryzacji, ale przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń i szansą na dyskusje o rynku OZE z czołowymi postaciami z branży energetyki odnawialnej w Polsce i na świecie. Na uczestników kongresu czekają panele dyskusyjne, interaktywne debaty, które obejmą zagadnienia z zakresu polityki, biznesu, nauki, nowych technologii oraz poszczególnych źródeł energii odnawialnej.
Kongres odbędzie się w dniach 6-7 października w Hotelu Hilton. Więcej informacji na temat programu II Międzynarodowego Kongresu Green Power 2010 znajduje się pod adresem:
www.kongresgreenpower.pl
3. Kejow
Dzięki za linka.
"Jeżeli państwo jest zbudowane na występku i rządzone przez ludzi, depczących sprawiedliwość, niema dlań ocalenia" Platon "Państwo"