Klęskę jaką poniósł Witołd stryjeczny brat Jagiełły , pod Worsklą, zmusiła dumnego, okrutnego, dzikiego poganina,ubiegającego się również o rękę Jadwigi, do szukania pojednania z Polską, na której tronie zasiadł prawnuk pierwszego i jedynego Króla Litwy Mendoga.
Bitwa pod Worsklą odbyła się 12 sierpnia 1399 roku. Koalicja wojsk litewskich i ruskich wspomaganych przez chorągwie pancernych, przysłane przez Jadwigę, Królową Polski, oraz luźne oddziały krzyżackie, poniosły sromotną klęskę nad brzegami rzeki Worskli, dopływu Dniepru z wojskami tatarskimi dowodzonymi przez Edygeja, Hana Złotej Ordy. Tym samym załamały się plany Witolda podboju Rusi Moskiewskiej, rządzonej przez dynastię Rurykowiczów Wielkiego Księstwa Moskiewskiego a bezpośrednio od Aleksandra Newskiego, świętego prawosławnego. Mimo mądrości Jadwigi i opiekującej się Nią panami Małopolskimi, Jagiełło i Witold popełniają wiele błędów natury politycznej. Pchani do podboju Rusi przez swoich książąt, zawierali niekorzystne układy z Krzyżakami. W 1392 roku Jagiełło zawarł ugodę z Witoldem. Przekazał mu rządy nad Litwą . Witold gnany podbojami księstw ruskich, zmuszony był zawrzeć pokój z Zakonem Krzyżackim. Aby mieć spokój oddał Zakonowi Żmudź. Akt ten pozwolił Krzyżakom połączyć się z zakonem Kawalerów Mieczowych Inflantach. W obliczu wspólnego zagrożenia, Jagiełło i Witold zawierają pokój, pierwszy akt przyszłej Unii Polsko Litewskiej w dniu 11 marca 1401 roku w Wilnie, Radomiu. Układ w którym Jagiełło i Korona są zwierzchnikami Litwy i Witolda. W zamian Litwa zostaje dożywotnio przekazana Wielkiemu Księciu Witoldowi. Oba państwa wiążę sojusz wojskowy.
W dniu 15 lipca 1410 roku Wojska Rzeczpospolitej i Litwy odnoszą druzgocące zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim. Mimo, iż, zwycięstwo to nie przyniosło Polsce oczekiwanych korzyści, to politycznie pokazało Światu potęgę militarną i gospodarczą Rzeczpospolitej, która po potrzebie grunwaldzkiej urosła do pierwszego mocarstwa Europy. Można się zastanawiać razem z Litwinem Pawłem Jasienicą, czy Rzeczpospolita i Witold chcieli a mogli wymazać Zakon Krzyżacki z mapy Europy. Mimo "wspólnego" zwycięstwa nad Zakonem, chrystianizacja Litwy w 1387 roku, większa część Litwy nadal wierzyła w swe litewskie bogi. Ponoć tak było aż do XVII wieku.
Jagiełło i Witold po potrzebie grunwaldzkiej chcąc zespolić Litwę w jeden organizm, w czasie Unii Horodelskiej zaproponował zrównanie wszystkich polskich rodów szlacheckich z bojarami litewskimi.Unia horodelska potwierdziła wolę obydwu narodów dalszego zacieśniania wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego. Bojarzy zobowiązali się powołać po śmierci Witolda nowego wielkiego księcia w porozumieniu z Polską, panowie polscy godzili się na wybór króla polskiego w porozumieniu z Litwą. Postanowiono także zwoływać wspólne sejmy polsko-litewskie w Lublinie lub Parczewie. Przyjęto do polskich rodów herbowych 47 rodów bojarskich wyznania rzymskokatolickiego. Utrzymanie unii miało na celu przede wszystkim wspólne wystąpienia przeciw Krzyżakom i innym wrogom obydwu krajów Szlachta Polska wywodząca się z najwybitniejszych czterdziestu siedmiu rodów , przypisała do swych herbów bojarów Litewskich, którzy wspierali Witolda i widzieli w Polsce sojusznika, który swym orężem może pomóc Litwie w podbojach Rusi.Uchwalono wspólne zjazdy dostojników obu państw.
Dokument Unii Horodelskiej z(2 października 1413, Horodło.
W imię Pańskie. Amen. Na wieczną rzecz pamiątkę. Obowiązkiem naszym jest użyczać zbawiennego krzyża z duchowym pokarmem tym, którym panując w doczesnych pożytkach pomagamy; czyniąc zadość ich potrzebom cielesnym również powinniśmy podawać, ile naszej możności starczy, pomoc do zbawienia; niech się nie zdaje, że starając się tylko o pożytki doczesne zaniedbujemy największego szczęścia; niech nie doznamy zatracenia tam, gdzie darów błogosławieństwa i nagrody wiecznej czekamy; niech nie będziemy pozbawieni pożądanego uznania i wszelkich pożytków z pracy naszej. Należy pilnie uważać, abyśmy dając ludziom cielesne dobrodziejstwa rozmyślali i nad tym, jakbyśmy mogli dać i niebieskie pokarmy i wskazać drogę wiecznej szczęśliwości temu, komu udzielamy na tym świecie obfitości w rzeczach przemijających, by mogli i tutaj doznać pomocy naszej szczodrobliwości i jednocześnie dostąpić w wykonaniu naszych wskazówek przyszłej chwały w zbawieniu świata.
Przeto my, Władysław, z bożej łaski król polski, pan i dziedzic ziem: krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej, najwyższy książ litewski, Pomorza i Rusi itd., oznajmiamy brzemieniem niniejszego wszystkim komu należy, obecnym i przyszłym, którzy wiadomość o niniejszym mieć będą. Szczodrobliwą dłonią zlewając łaski na podległe naszemu panowaniu ziemie litewskie i ich mieszkańców, usiłowaliśmy zawsze stan i warunki ich bytu poprawić; gorąco pragnęliśmy utwierdzić i ugruntować ich na zawsze w wierze przyjętej, aby Najwyższy, za którego zrządzeniem, a przez nasze staranie otrzymali światło wiary, wzmocnł ich łaską swoją ku chwale i czci imienia swego i pomnożeniu swej wiary katolickiej. Jak dawniej zasilaliśmy ich często darami szczodroty naszej, tak obecnie chcemy duchownymi łaskami ich ożywić, a prawem i pracą tym pewniej ich ująć. Przeto, aby się w stałości swej wiary lepiej ćwiczyli i z cnoty w cnotę wzrastali, zdejmujemy z nich jarzmo niewoli, którym dotąd byli skrępowani i związani, i z wrodzonej nam szczodrobliwości brzmieniem niniejszego (pisma) nadajemy i darowujemy im łaski, wolności, swobody i przywileje, które zwykle katolikom się daje, podług treści niżej pisanych artykułów:
1. A naprzód, aczkolwiek w owy czasie, gdy po przyjęciu z natchnienia Ducha św. światła wiry katolickiej dostąpiliśmy korony Królestwa Polskiego, już wtedy dla pomnożenia chrześcijańskiej wiary oraz dla dobra i pożytku ziem naszych litewskich, takowe z ziemiami i państwami im podległymi i z niemi połączonymi, rzeczonemu Królestwu Polskiemu przywłaszczyliśmy, wcielili, połączyli, zjednoczyli, przydali, sprzymierzyli z jednomyślną wolą naszą i zgodą naszych braci oraz ze zgodą i przyzwoleniem wszystkich panów, szlachty, wielmożów i bojarów ziemi litewskiej; wszakże chcąc ziemie owe litewskie przed wrogimi najazdami i zdradami Krzyżaków i ich sprzymierzeńców oraz innych nieprzyjaciół, którzy ziemie litewskie i Królestwo Polskie starają się zburzyć i knują ich zniszczenie, w większym bezpieczeństwie i obronie postawić oraz zapewnić im wieczny pożytek, ziemie te, które zawsze pełnią władzą i wszelkim prawem dotąd posiadaliśmy i posiadamy od przodków naszych i z porządkiem urodzenia naszego, jako prawy pan - z wolą i zgodą panów, szlachty i bojarów rzeczonemu Króestwu Polskiemu powtórnie znowu wcielamy, do wnętrzności kładziemy, przywłaszczamy, złączamy, przyłączamy, sprzymierzamy i na wieki przywiązujemy. Stanowimy jednocześnie, aby takowe ze wszystkimi swoimi księstwami, ziemiami, własnościami, ze wszystkim prawem na wieczne czasy nieodwołalnie i nierozerwalnie z koroną Królestwa Polskiego były złączone.
2. Wszystkie kościoły ziem litewskich, katedralne, kolegiaty, parafialne i zakonne, wileńskie i inne, tak założone i zbudowane, jak założyć i zbudować się mające, mocą niniejszego pisma zgodnie z obyczajem Królestwa Polskiego zachowamy we wszystkich ich wolnościach, przywilejach, egzempcjach i zwyczajach powszechnych.
3. Panowie, szlachta i bojarowie ziem naszych litewskich mają na równi z panami i szlachtą Królestwa Polskiego używać i korzystać ze wszystkich udzielonych im przez nas nadań i przywilejów, o ile są katolikami i poddanymi Kościoła Rzymskiego oraz mają nadane klejnoty herbowe.
(...)
7. Panowie i szlachta ziem litewskich będą mogli łączyć córki, siostry, krewne i powinowate swe i dawać je w małżeństwie podług swego upodobania i stosowanie do dawnego zwyczaju Królestwa Polskiego, lecz tylko mężom wyznania katolickiego.
(...)
11. Ustanowione będą na wieczne czasy dygnitarstwa, krzesła i urzędy podług tych, które są w Królestwie Polskim, mianowicie wojewoda i kasztelan w Wilnie, w Trokach i innych miejscowościach podług uznania i woli naszej.
12. Dygnitarzami zaś tymi mają być tacy tylko, którzy wyznają katolicką wiarę i podlegli są święętemu Rzymskiemu Kościołowi; również i wszelkie urzędy ziemskie dożywotnie, jak kasztelanie i inne, mają być nadane tylko mężom chrześcijańskiej (katolickiej) wiary i tacy tylko mają być do rady naszej dopuszczeni i w niej zasiadać, gdy będzie się toczyła narada o dobro publiczne; albowiem częstokroć różność wyznania wywołuje niezgodność umysłów, a stąd i rozgłaszanie tajemnych narad.
(...)
15. Z powyższych wolności, przywilejów i łask ci tylko z panów i szlachty ziem litewskich korzystać mają , którym są nadane herby i klejnoty szlachty Królestwa Polskiego i którzy są chrześcijańskiej wiary, podlegli Rzymskiemu Kościołowi, nie zaś schizmatycy lub inni niewierni.
(...).
Przeto my, Władysław, z bożej łaski król polski, pan i dziedzic ziem: krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej, najwyższy książ litewski, Pomorza i Rusi itd., oznajmiamy brzemieniem niniejszego wszystkim komu należy, obecnym i przyszłym, którzy wiadomość o niniejszym mieć będą. Szczodrobliwą dłonią zlewając łaski na podległe naszemu panowaniu ziemie litewskie i ich mieszkańców, usiłowaliśmy zawsze stan i warunki ich bytu poprawić; gorąco pragnęliśmy utwierdzić i ugruntować ich na zawsze w wierze przyjętej, aby Najwyższy, za którego zrządzeniem, a przez nasze staranie otrzymali światło wiary, wzmocnł ich łaską swoją ku chwale i czci imienia swego i pomnożeniu swej wiary katolickiej. Jak dawniej zasilaliśmy ich często darami szczodroty naszej, tak obecnie chcemy duchownymi łaskami ich ożywić, a prawem i pracą tym pewniej ich ująć. Przeto, aby się w stałości swej wiary lepiej ćwiczyli i z cnoty w cnotę wzrastali, zdejmujemy z nich jarzmo niewoli, którym dotąd byli skrępowani i związani, i z wrodzonej nam szczodrobliwości brzmieniem niniejszego (pisma) nadajemy i darowujemy im łaski, wolności, swobody i przywileje, które zwykle katolikom się daje, podług treści niżej pisanych artykułów:
1. A naprzód, aczkolwiek w owy czasie, gdy po przyjęciu z natchnienia Ducha św. światła wiry katolickiej dostąpiliśmy korony Królestwa Polskiego, już wtedy dla pomnożenia chrześcijańskiej wiary oraz dla dobra i pożytku ziem naszych litewskich, takowe z ziemiami i państwami im podległymi i z niemi połączonymi, rzeczonemu Królestwu Polskiemu przywłaszczyliśmy, wcielili, połączyli, zjednoczyli, przydali, sprzymierzyli z jednomyślną wolą naszą i zgodą naszych braci oraz ze zgodą i przyzwoleniem wszystkich panów, szlachty, wielmożów i bojarów ziemi litewskiej; wszakże chcąc ziemie owe litewskie przed wrogimi najazdami i zdradami Krzyżaków i ich sprzymierzeńców oraz innych nieprzyjaciół, którzy ziemie litewskie i Królestwo Polskie starają się zburzyć i knują ich zniszczenie, w większym bezpieczeństwie i obronie postawić oraz zapewnić im wieczny pożytek, ziemie te, które zawsze pełnią władzą i wszelkim prawem dotąd posiadaliśmy i posiadamy od przodków naszych i z porządkiem urodzenia naszego, jako prawy pan - z wolą i zgodą panów, szlachty i bojarów rzeczonemu Króestwu Polskiemu powtórnie znowu wcielamy, do wnętrzności kładziemy, przywłaszczamy, złączamy, przyłączamy, sprzymierzamy i na wieki przywiązujemy. Stanowimy jednocześnie, aby takowe ze wszystkimi swoimi księstwami, ziemiami, własnościami, ze wszystkim prawem na wieczne czasy nieodwołalnie i nierozerwalnie z koroną Królestwa Polskiego były złączone.
2. Wszystkie kościoły ziem litewskich, katedralne, kolegiaty, parafialne i zakonne, wileńskie i inne, tak założone i zbudowane, jak założyć i zbudować się mające, mocą niniejszego pisma zgodnie z obyczajem Królestwa Polskiego zachowamy we wszystkich ich wolnościach, przywilejach, egzempcjach i zwyczajach powszechnych.
3. Panowie, szlachta i bojarowie ziem naszych litewskich mają na równi z panami i szlachtą Królestwa Polskiego używać i korzystać ze wszystkich udzielonych im przez nas nadań i przywilejów, o ile są katolikami i poddanymi Kościoła Rzymskiego oraz mają nadane klejnoty herbowe.
(...)
7. Panowie i szlachta ziem litewskich będą mogli łączyć córki, siostry, krewne i powinowate swe i dawać je w małżeństwie podług swego upodobania i stosowanie do dawnego zwyczaju Królestwa Polskiego, lecz tylko mężom wyznania katolickiego.
(...)
11. Ustanowione będą na wieczne czasy dygnitarstwa, krzesła i urzędy podług tych, które są w Królestwie Polskim, mianowicie wojewoda i kasztelan w Wilnie, w Trokach i innych miejscowościach podług uznania i woli naszej.
12. Dygnitarzami zaś tymi mają być tacy tylko, którzy wyznają katolicką wiarę i podlegli są święętemu Rzymskiemu Kościołowi; również i wszelkie urzędy ziemskie dożywotnie, jak kasztelanie i inne, mają być nadane tylko mężom chrześcijańskiej (katolickiej) wiary i tacy tylko mają być do rady naszej dopuszczeni i w niej zasiadać, gdy będzie się toczyła narada o dobro publiczne; albowiem częstokroć różność wyznania wywołuje niezgodność umysłów, a stąd i rozgłaszanie tajemnych narad.
(...)
15. Z powyższych wolności, przywilejów i łask ci tylko z panów i szlachty ziem litewskich korzystać mają , którym są nadane herby i klejnoty szlachty Królestwa Polskiego i którzy są chrześcijańskiej wiary, podlegli Rzymskiemu Kościołowi, nie zaś schizmatycy lub inni niewierni.
(...).
W wyniku Unii Horodelskiej, 47 polskich rodów szlacheckich przyjęło pod swe znaki, zawołania; bojarskie rody litewskie wyznania rzymskokatolickiego.
Oto polskie rody
Awdaniec
Bogoria
Ciołek
Dębno
Doliwa
Dołęga
Drya
Działosza
Gierałt
Dębno
Doliwa
Dołęga
Drya
Działosza
Gierałt
Osmoróg
Godziemba
Gryf
Grzymała
Janina
Jastrzębiec
Jelita
Kopacz
Korczak
Kot Morski
Kuszaba
Leliwa
Lis
Łabędź
Łodzia
Nałęcz
Nowina
Odrowąż
Ogończyk
Oksza
Ossoria
Pierzchała
Pobóg
Pomian
Poraj
Półkozic
Rawicz
Rola
Sulima
Syrokomla
Szreniawa
Świnka
Topór
Trąby
Trzaska
Wadwicz
Godziemba
Gryf
Grzymała
Janina
Jastrzębiec
Jelita
Kopacz
Korczak
Kot Morski
Kuszaba
Leliwa
Lis
Łabędź
Łodzia
Nałęcz
Nowina
Odrowąż
Ogończyk
Oksza
Ossoria
Pierzchała
Pobóg
Pomian
Poraj
Półkozic
Rawicz
Rola
Sulima
Syrokomla
Szreniawa
Świnka
Topór
Trąby
Trzaska
Wadwicz
Wężyk
Zadora
Zaremba
Zaremba
Z herbami szlacheckimi wymienionymi wyżej, wiążę swą genealogie wielu Blogerów piszących w Blogmedia, lub znanych na Blogmedia.
9 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
Tą drogą chcę złożyć życzenia z okazji Pana jubileuszu. Ilustrowane ma pan u Koteusza.
Pozdrawiam
2. Pani Gosia,
Szanowna Pani Gosiu,
Bardzo dziękuję. Już biegnę do Kota.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. tak, zgoda, np. moja matka...
... ma herb Lis. Jak cała masa innych ludzi, bo to wyjątkowo popularny herb.
Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów
4. Pan triarius
Szanowny Panie,
Ja nie mogłem umieścić wszystkich Blogerów na liście "kto jest kto" bo wszystkich nie znam. Poza tym mam zgodę tylko nielicznych na publikowanie ich pochodzenia.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. a niby dlaczego...
... miałby Pan (swoją drogą, dlaczego na "pan"?) umieszczać wszystkich?
Po prostu, raczej żartem, potwierdziłem, że zgoda - sporo blogerów ma te herby.
Tak przy okazji: to są WSZYSTKIE szlacheckie herby ówczesnej Polski? Czy niektórzy może się nie zgodzili na ten deal? Albo ich nie zakwalifikowano?
Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów
6. Pan triarius
Szanowny Panie,
Ja do wszystkich, nawet tych z którymi się przyjaźnie zwracam się per "Pan"
W Rzeczypospolitej było 47 herbów głównych. Wiele polskiej szlachty pieczętowało się odmianami herbów.
Ród Piłsudskich pięczętował się herbem Kościesza odmiany własnej "Piłsudski'
Podaję Panu prawie pełna liste herbów Szlachty Polskiej:
Abdank (Abdanek, Abdaniec, Abdanka, Białkotka, Hadbank, Łękawa, Skuba)
Abgarowicz
Abrahimowicz
Abstagen
Achinger (Aichinger, Ajchigier)
Achinger II (Aichinger II)
Achinger III (Aichinger III)
Achmat
Achmetowicz
Adamowicz – odmiana herbu Trąby
Adamowicz – odmiana herbu Leliwa
Aderkas
Agryppa
Aksak (Akszak, Axak, Kara, Obrona)
Aksak II
Aksak III
Alabanda (Alaband, Albalant, Alba – luna, Bielina, Koniowaszyja)
Alabis (herb szlachecki)
Alant
Albecki
Albedyl
Albergatti
Albertrandi
Albijewicz
Albrich
Alejewicz
Aleksander Pan (herb szlachecki)
Aleksandrowicz
Alemani
Allan (Alan)
Allas-armas
Alopeus, Alopaeus
Aloy, Aloe, Orzeł Złoty
Altexwange
Amadej (Amadejowa, Amadey, Hamadaj, Hamadej, Hemadejowa, Homadziej, Orlek, Orłek bez ogona)
Amandi (herb szlachecki)
Amboten
Ambros (herb szlachecki)
Ambrożewicz (herb szlachecki)
Amirowicz (herb szlachecki)
Ancuta
Anderson
Andrault de Buy
Andruszkiewicz
Anrep
Antici
Antoniewicz (Bołoz)
Araż
Arcemberski
Arquien
Arłamowski
Aurszwald
Awstacz
Azewoja (odmiana Czewoja)
Azulewicz
Babel
Bacciarelli
Baisen
Batorsag (Rodzina Szuch, herb szlachecki własny)
Bajbuza
Bakałowicz
Bandinelli
Baran
Barszcz
Bartliński
Bartold
Bartsch
Baryczka
Barzta
Bastion
Baudouin
Bawola Głowa
Baworowski
Bawół I
Bawół II
Bażeński
Bąkowski
Beaulieu
Beczka
Behem I
Behem II
Bejnart
Bekaw
Bekiesz
Belina
Beliny
Bełdowski – odmiana herbu Gozdawa
Bełty
Bełza – odmiana herbu Jastrzębiec
Benkin
Bensa
Berens
Berensdorff
Bereśniewicz – odmiana herbu Kościesza
Berkler
Berkowicz – odmiana herbu Ostrzew
Bernatowicz
Bernaux de Pieardi
Bernowicz
Bersin
Berszten I (Bersztyn I)
Berszten II (Bersztyn II)
Bertrand de Dombales
Berżewicz
Bes
Betman
Beyzym
Bezpalij
Beztrwogi
Biała
Białachowski
Białęga
Bialina
Białkotka
Białowicz
Białobłocki
Białogłowski
Białokurowicz
Białoskórski
Białoskrzydł
Białostocki
Białynia (Bialina)
Bianki (Bianchi)
Biberstein (Momot)
Biderman
Biegaczewicz
Biel
Bielak
Bielański
Bielawa
Bielawski
Bieliny
Bielikowicz
Bieliński
Bielski
Bielina
Biełosielski-Biełozierski (herb szlachecki)
Bienicki – odmiana herbu Siekierz
Bieniewiec
Bieńkowski – odmiana herbu Korwin
Bieńkuński – odmiana herbu Bajbuza
Biliński – odmiana herbu Sas
Biskupiec
Birkut
Biszpink (Bisping, Gallen)
Biwojno – odmiana herbu Mogiła
Blank – odmiana herbu Prus III
Blankensztajn I (Blankenstein)
Blankensztajn II (Blankenstein)
Blankensztajn III (Blankenstein)
Bloch
Block
Blum
Blumberk
Błażowski – odmiana herbu Sas
Błeszyński – odmiana herbu Suchekomnaty
Bniński – odmiana herbu Łodzia
Boberfeld
Bobiński – Dekaloga – odmiana herbu Leliwa
Bobowski Baron – odmiana herbu Gryf
Bobrowski Hrabia – odmiana herbu Jastrzębiec
Bochdanowicz
Bocheński I – odmiana herbu Rawicz
Bocheński II – odmiana herbu Rawicz
Bock I
Bock II
Bodek
Boduła, Goduła
Bodziec
Boenisch (Behnisch, Benisz)
Boessner
Bogdanowicz I
Bogdanowicz II
Bogoria
Boguszewicz
Bohusz
Bojcza (Boycza, Modzele, Piasnicza)
Bojomir
Bokij
Boll
Bombek I
Bombek II
Bonarowa
Bonelli
Bołoz (Antoniewicz)
Bończa (Głoworożec, Jednorożec)
Borch (Trzy Kawki, Trzy Kruki)
Borrmann (herb szlachecki)
Bożawola
Bożezdarz
Bożęski
Bożydar
Bóbr I
Bóbr II
Brahe (herb szlachecki własny) Marskalk Polski, rodziny w DK,SE
Brama(Oginiec)
Brant (herb szlachecki)
Brochwicz (Jeleń, Opole)
Brodzic
Bronic (Jelec, Łopot)
Bronisław
Brzozy
Brzuchański
Bujno
Bursokola
Butler
von Börtzell - Szuch (herb szlachecki własny)
Bylina
(wróć do indeksu)
Casafranca (Kazafranka)
Celejów
Chalecki – odmiana herbu Abdank
Charyton (Charytan, Charytonowicz)
Chitry
Chlibkiewicz I
Chlibkiewicz II
Chludziński – odmiana herbu Cholewa
Chłusowicz – odmiana herbu Gozdawa
Chłusowicz Baron odmiana herbu Gozdawa
Chodkiewicz – odmiana herbu Kościesza
Cholewa
Chomąto (Pantera)
Choryński
Chośnicki – odmiana herbu Podjaski
Chromy
Chroniewski – odmiana herbu Gryf
Chunowski – odmiana herbu Janina
Chyliński – odmiana herbu Jastrzębiec
Ciborski – odmiana herbu Jastrzębiec
Cichiński
Ciechanowiecki
Cielątkowa (Kucza)
Cieleski
Cieńcewicz (Cieńciewicz, Falkenfeldt)
Ciężosił
Ciołek (Biała)
Ciołek Torelli
Cios
Czarnowron
Czewoja (Czawa, Czawuja, Czewuja, Lżawia, Łzawia, Łzawa, Psawia)
Daszkiewicz (odm. (herbu Korybut)
Dąb (Dub, Ehler, Żelechy)
Dąbrowa
Dąbrowo – Korab
Dąbrowski (Panna)
Dąbrowski I – odmiana herbu Dołęga
Dąbrówka
Deboli
Denhoff (Denhof)
Deszpot
Dęboróg
Dębno (Sędowojna)
Doliwa
Dołęga
Drogomir (Borzyma)
Drogosław
Druck (Drucki Książę)
Drużyna
Dryja (Drya, Mutina)
Drzewica
Dwa Lwy
Działosza
Eberc (Ebertz, Eberz)
Eberhard (Eberhardt)
Ebert (Eberd. Ebbert)
Ehrenkreutz (Sas, Sas – Komarnicki)
Einberger
Ejgird
Engestrem (Engeström, Engelstrem)
Erbs
Essen (Essenius)
Estken (Essken, Estko)
Etmajer (Ettmayer)
Farensbach
Felden
Felseis
Felsztyński
Ferber
Fernberg
Figenau (Figenaw)
Finke
Fleming (Flemming)
Fogelfeder (Fogelweder, Fogelvander, Fogelveder, Vogelfeder)
Fontana
Fornalski (Orlica odmienna)
Frantzius (Frantius)
Frejberg (Freyberg)
Frentzel
Freznel (Fresnel)
Frycz (Fritsch)
Frydhuber (Friedhuber)
Fuks (Fuchs)
Garczyński (Sas odm. Garczyński)
Gąska (Budzisz, Paparona)
Giejsz (Geisz, Gieysz)
Giełgud
Gierałt (Ciecierza, Cietrzew, Osmoróg, Rogów)
Ginwiłł (Ginwił)
Glaubicz (Glajbicz, Gluboz)
Gliński
Gnieszawa (Słodkowski)
Godziemba (Godzięba, Godzięby)
Gorawin
Gozdawa (Gozdowa, Gzdow, Gozdzie, Smora)
Grabie (Chlewiotki, Grabia, Graby, Kocina, Leśniowie)
Grabowiec
Groty
Grunwalth
Gryf (Swoboda, Świeboda, Jaxa )
Gryzima (Gryżyna, Lupus)
Grzymała
Gwiazdy
Gwiaździcz (Gwiaździc)
Gulewicz
Gutak
Gontarz
Hagen
Haller
Haubicki
Hełm
Herburt (Herbott, Fulsztyn, Herbolt, Herbort, Herbortowa)
Herenszwand (Herrenschwandt, Herrenschwend)
Herner (Hoerner)
Herman (Hermann)
Heyking (Hoeking)
Hilchen
Hilburg
Hilzen (Hülsen, Hylzen, Ilzen)
Hippocentaurus (Hipocentaurus, Kitaurus)
Hłuszanin
Hodyc (Hoditz, Hodicki)
Holczynowski (Holzanowski), odmiana herbu Kopacz
Holde
Holfeld
Hołowiński
Hornowski
Hołobok (Gołobok, Ołobok)
Hoppe
Hozyusz
Hubal
Hulewicz
Husarzewski (Prus i Sas)
Hutor (Kotwica)
Hybener
Igelstrem (Igelström)
Ilmanowski
Iwanowski
Jachowicz odmiana herbu Dąb
Jacyna
Jagnię
Jakimowicz
Jakobson (Gehemo, Gehema)
Janina (Pole w polu)
Jasieńczyk (Jasieniec, Jasiona, Klucz)
Jaskolecki
Jastrzębiec (Bolesta, Boleścic, Kamiona, Ludbrza, Łazęki, Nagóra, Zarasy ,Wierzchowski /1635 r./ – Jastrzębiec odmienny)
Jaślin
Jaxa (herb szlachecki Gryf ( Swoboda, Świeboda, Jaxa)]
Jelita (Koźlarogi, Koźlerogi, Nagody)
Jełowicki (Jałowicki, Brama, Bożeniec odm.)
Jerlicz
Jerzysław
Jezierza
Jeziora
Jeż (Lisowski)
Jeżewski
Jodzieszko
Judycki
Junosza (Baran, Junoszyc)
Juńczyk
Kalinowa
Kalwarya
Kamecki
Kandor
Karalio (Caralio)
Karczewski
Karęga (de Quatro)
Karmel
Karnicki I
Karnicki II (Kroschnitzky)
Karozi (Carosi)
Karp (Carpio)
Kałmucki
Kemlada
Kierdeja (Kierdejowa)
Kietlicz (Kiczka, Kyczka)
Klamry
Kolumna
Konderski (Konder, Kondek)
Kopacz (Skrzydło, Topacz)
Kopaszyna (Czeluść, Kopasina, Poruba, Zawotuł)
Korab (Korabczyk, Korabczyce, Korabiów)
Korczak (Wręby)
Korczak VII
Korczak VIII
Korczyk
Kordysz
Kornic (Błogosław hospody, Kornicz, Kurnicz)
Korwin (Corvus, Corvinus, Corvin, Bujno, Ślepowron odmiana Korwin)
Korybut
Korzbok (Korbog, Korcbok, Kurczbach)
Kos (Koss)
Kostrowiec
Kościesza (Kościerza, Strzegomia, Strzegonia)
Kościesza – Kuszaba
Kot Morski
Kotwica (Strumberg)
Kotwicz (Ćwieki, Kotficz)
Kownia (Koprynia, Kowinia, Równia, Skowina)
Krociusz (Strocyusz, Krocyusz, Trzy Księżyce)
Kromer (Cromer)
Kronwald (Kronfeld)
Krucini (herb szlachecki) (Kruszyna, Krucyni, Kruczyn, Krzyż)
Kruk
Krukowski
Krumes (Krummes)
Krutta
Kruzer
Krybelli
Krydener
Kryg
Krygel
Kryger
Krygshaber (Kriegshaber)
Krygstein (Krygsztein, Kriegstein)
Krygsztejn
Krynicki
Kryszpin
Kryweczki (Krzyweczki)
Krzeczunowicz
Krzywda
Krzyżostrzał
Księżyc
Kubin (Struś)
Kuczera
Kujawa
Kujk(Kuicke, Kuycke)
Kulikowski
Kulpiński
Kułak
Kuksz
Kur
Kurcz
Kurowski (Ślepowron odm. Kurowski)
Kuszaba (Bychawa, Kuczaba, Parzyca, Rakwicz)
Kuśmierz
Labor
Lachnicki
Larysza (Borysowie, Gleżyn, Laryssa)
Leliwa
Leszczyc (Bróg, Brożek, Brożyna, Laska, Laski, Wyszowie)
Lew Złoty (Majewski)
Lewalt
Lewart (Walny, Wali – uszy)
Lewicki (odmiana herbu Rogala)
Liczbiński
Lis (Lisowie, Mzura, Strempacz, Orzi – Orzi)
Lubicz (luba)
Lubiczobra
Lubowla
Łabędzik
Łabędziogrot
Łabędź (Skrzynno, Skrzyńscy)
Łada (Ładzice, Łady, Mancz)
Łagoda (Bienia, Połańcze, Wierzynkowa)
Łaska
Łodzia (Framberg, Fragenbarg, Frymbark, Szmigielski, Smigielski)
Łuk
Łukocz (Łuniewski)
Łyszczyński (Korczak odm.)
Mach (Leliwa odm.)
Machnowski
Madan de Magura
Materna (Ślepowron odm.)
Mądrostki (Śmiara, Zmiara)
Mandywel
Mięszaniec (Mieszaniec, Media Aquilea)
Miller (Miller von Zaklika)
Mikuszewski
Mniejada (Mnippus, Włoszec)
Mniszech (Mniszech)
Modrzycki
Mogilewski (Mogilowski)
Mogilnicki
Mogiła
Montowt
Mora (Mory, Morawa, Murzynowa Głowa)
Multan
Murdelio
Nabram (Kłobuk, Nabra, Stańczowie, Waldorf)
Nałęcz (Pomłość, Nałęcz – Jezioro)
Napiwon
Nawarski (Burbońskie lilie – trzy złote lilie w polu niebieskim)
Nieczaj (Pobóg odm.)
Nieczuja (Cielech, Cielechy, Ostref, Ostrzew, Pień, Necznia)
Niedźwiedź Biały
Niedźwiedź Czarny
Niesobia (Krzywosąd, Słodziej, Złodzieje)
Niezgoda
Nowakowski (Krociusz, Trzy Księżyce odm.)
Nowina (Złotogoleńczyk, Zawiasa)
Nowina – Nowa
Nycz
Odrowąż
Odyniec
Odwaga (Mur Konopackich)
Ogończyk (Drogodław, Ogony, Powała, Sudkowicz)
Oginiec (Brama)
Okno (Okniński)
Oksza (Bradacica, Hoksza, Kołda)
Oszyk
Olawa (Oliwa)
Orla (Opala, Odrza, Mściug, Szaszor, Zapala)
Oskierka (Murdelio odm.)
Ossorya (Ossolińczyk, Poświst, Szarza)
Ostoja (Mościc)
Ostrogski
Owada (Ulina)
Paprzyca
Pawęża
Pczelicz
Pelikan
Pielesz
Pielgrzym
Pierzchała (Kolumna, Colonna, Roch, Trzaska)
Pietyróg
Piękostki
Pilawa (Piława, Zet)
Piłsudski
Plater
Piotrowski
Płomioła
Płonia
Pniejnia (Cwalina, Karwowski)
Pobędzie
Pobóg (Pobodze, Pobożany)
Pobóg II
Pocisk
Podjaski
Podrzeczewski
Pogonia (Borzezdarz, Zdarzbog)
Pomerzanin
Pokojski
Pokora
Pomian (Bawola Głowa, Pomianowicz, Proporczyk, Odn. Leszyński)
Poraj (Róża)
Poronia
Potruga
Powaby
Półkozic (Połukoza, Ośla Głowa)
Pół Orła (Orlica)
Późniak (Przestrzał)
Prawdzic (Prawda, Lew z Muru)
Promnic
Protwic
Prozor
Prus (Słubica, Turzyna, Wagi, Wiskałła, Moszczenica, Ważanki, Wilcze Kosy, Napole, Nagody, Napora)
Prus II Wilczekosy
Prus III
Przeginia (Przegonia)
Przerowa (Grotowie, Proporzec)
Przestrzał (Poźniakowie, Przewłoccy, Wiktorowie)
Przosna (Prozna)
Przyjaciel
Przykorwin (Korwin odm. Przykorwin)
Puchała (Sławęcin, Biała)
Puzyna
Radzic (Radzicz)
Radwan (Wierzbowa, Kaja)
Radzisław
Rak (Borewa, Warnia)
Rawicz (Rawa, Niedźwiada)
Regencja
Rejtan (Reytan)
Rodowicz (Rudnica)
Rogala
Rola (Kroje)
Roch
Rosyniec (Ślepowron odmiana Rosyniec)
Romul (Romul)
Różyński
Ryc
Ryś
Rzepczyński
Sadowski
Salamandra
Samson (Watta)
Sandrecki (Ślepowron odmiana Sandrecki)
Sas (Drag) (Sas – Komarnicki) (Ehrenkreutz)
Sas II
Siekierz
Silicz (Korczak odm.)
Skarbomierz
Skarzyna (Weiher)
Słoń
Słońce
Sokola
Sołtyk
Starnberg (Sztembark)
Stankar
Starykoń (Zaprzaniec)
Starża
Strocki
Strzemię (Larysza, Ławszowa, Strepa, Zarosie)
Suchekomnaty (Kownaty, Suchekownaty)
Sulima
Syrokomla
Szaława
Szeliga
Szembek
Szorfas
Szymanski (herb szlachecki)
Szuch (herb szlachecki wlasny)
Szreniawa (Krzywaśń, Occele, Ocele, Śrzeniawita, Śrzeniawa, Śrzeniewta, Śreniawa)
Ślepowron (Bujno, Pęszno, Korwin, Corvin, Ślepy Wron)
Świerczek
Świeńczyc
Świnka (Męda)
Taczała (Żóraw)
Tarnawa
Tępa Podkowa
Thun
Topacz
Topór (Bipenn, Kołki, Starża, Wścieklica)
Trach
Trąby (Brzezina)
Trestka
Trójstrzał
Trubecki
Trzaska (Biała, Lubiewo)
Trzy Kawki (Borch)
Trzy Kotwice
Trzywdar
Unrug (Unruh, Lew)
Ustarbowski
W [edytuj]
Wadwicz
Warkocz
Waxman
Waś
Wąż (Wężyk, Zachórz, Zatorz)
Wczele (Łębno, Pczelicz, Szachownica)
Wdzięczność
Wejher
Wiekowicz
Wielorad
Wieniawa (Żubrza Głowa, Pierścina)
Wierność
Wieruszowa
Wierzbicki (Wierzbicki)
Wierzbna
Wierzchowski – Jastrzębiec odmienny, 1635 r.
Wieże
Wilcza Głowa (Klejna)
Wilczewski (Trzy Radła)
Wittan
Wiwerna
Wolański
Wrona
Wukry
Wysocki
Wyssogota (Wyskota, Wyszkota)
Zabawa
Zadora (Budziszyn, Płomień)
Zagłoba
Zaremba
Zawadyniec
Zawadzki (Ostoja odmienna)
Zbiświcz
Zerwikaptur(Koziegłowy)
Zgraja (Kunraczyc, Janina)
Złota Wolność
Pozdrawiam
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. a "Breza herbu własnego"?
Może to się zresztą liczy jako niepolski, bo faktycznie importowany?
W każdym razie dzięki - fajna lista!
Ja w realu też do ludzi na ogół mówię "pan/pani", ale tutaj, idę widać śladem Nicponia i zaczyna mnie to nieco razić.
Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów
8. Szanowny Panie, Podaje Panu
Szanowny Panie,
Podaje Panu linki do denarów Mieszka I ?
Denary Mieszka:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Denar_rys_mieszko1.png&fi...
http://www.katalogmonet.pl/images/historia_mennictwa/mieszko-i.png
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
9. Szanowny Panie, Tu Pan
Szanowny Panie,
Tu Pan znajdzie:
http://www.przodkowie.com/niesiecki/b/breza/7685.php?lit=b
Pozdrawiam
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz