30 pytań PiS o finanse państwa
Dziś o godzinie 15.00 rząd odbyło się specjalne posiedzenie Rady Ministrów. Rząd zamierza pochylić się nad przyszłorocznym projektem budżetu państwa. Na kilka godzin przed spotkaniem Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zorganizował konferencję prasową, na której politycy przedstawili pytania skierowane do rządu.
archiwum
ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ>>
Dzisiaj chcemy zapytać premiera o to, co naszym zdaniem jest najistotniejsze - podkreśliła na konferencji posłanka Beata Szydło.
Posłanka pytała m.in. czy została przeprowadzona symulacja, w jaki sposób planowana przez rząd podwyżka podatku VAT wpłynie na konsumpcję. - PiS chce też wiedzieć co zrobił rząd, aby pozostawić zerową stawkę VAT-u na książki, w tym podręczniki szkolne. "Czy pan premier Tusk wie, ile kosztuje komplet podręczników szkolnych?" - pytała. Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za zachowaniem zerowej stawki VAT na podręczniki szkolne, które według Beaty Szydło są i tak bardzo drogie.
Posłanka pytała również o planowaną likwidację ulgi budowlanej. "Rząd planuje zlikwidować ulgę podatkową na materiały budowlane, twierdzi, że te pieniądze zostaną przeznaczone na budownictwo społeczne i socjalne, stawiamy pytanie - w jaki sposób będzie to realizowane?" - pytała poseł Szydło.
Kolejną z kwestii, o którą pyta PiS jest prywatyzacja. - Prosimy o przestawienie listy spółek, które mają być prywatyzowane, etapy prywatyzacji, kondycji finansowej tych spółek. Czy zaplanowana kwota (na prywatyzację) w budżecie na 2011 rok jest realna czy jest tylko zapisem? - mówiła posłanka.
PiS chce również wiedzieć, w jaki sposób rząd planuje pomoc powodzianom, jaką kwotę przeznaczy na usuwanie szkód i czy zabezpieczy środki na ewentualne przyszłoroczne powodzie.
Wiceszefowa PiS powiedziała, że gabinet Donalda Tuska powinien poinformować, jak wyobraża sobie zapewnienie środków na wypłatę emerytur, które zdaniem opozycyjnej partii mogą być zagrożone. Szydło przypomniała ostatnie doniesienia mówiące o zaciąganiu kredytów na poczet wypłaty świadczeń socjalnych.
Posłanka Szydło w imieniu Prawa i Sprawiedliwości zapytała, jakie konkretnie działania rząd chce podjąć, aby zmniejszyć deficyt publiczny. Jej zdaniem obecna sytuacja finansowa państwa jest bardzo trudna i rząd powinien jak najszybciej odpowiedzieć na zadane pytania.
PiS chce też wiedzieć, jaka jest sytuacja w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ocenie tej partii, zagrożone są wypłaty emerytur w listopadzie i grudniu tego roku. Szydło zapowiedziała, że pytania PiS zostaną także przedstawione w formie interpelacji poselskiej. "Mamy nadzieję, że premier odpowie na nie przed skierowaniem budżetu do prac sejmowych" - mówiła posłanka Beata Szydło.
30 pytań PiS do Premiera
Rząd mówi, że nie chce „łupić banków”. Dlaczego więc chce „łupić obywateli”, podnosząc stawki podatku VAT?
Czy rząd wie jak podniesienie VAT wpłynie na konsumpcję?
Czy rząd wie jak podwyżka VAT wpłynie na koszty produkcji, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców?
Czy rząd wie jak podwyżka VAT odbije się na finansach samorządów?
Co rząd zrobił by przedłużyć obowiązywanie zerowej stawki VAT na książki
Czy Donald Tusk wie ile kosztuje komplet podręczników dla ucznia I klasy szkoły podstawowej, I klasy gimnazjum, I klasy liceum?
Rząd planuje zlikwidować ulgę podatkową na materiały budowlane, twierdząc, że te pieniądze przeznaczy na budownictwo społeczne. Pytamy rząd w jaki sposób ta obietnica będzie to zrealizowana?
Dlaczego rząd chce zmniejszyć blisko o połowę zasiłek pogrzebowy?
W jaki sposób rząd zamierza ograniczyć liczbę urzędników, skoro przez trzy lata sukcesywnie powiększał ich liczbę, uzasadniając to zwiększoną liczbą zadań i polepszeniem jakości pracy. Czy oznacza to, że teraz zadania nie będą wykonywane?
Jaka kwota zostanie przeznaczona na odprawy dla tych urzędników?
Jakie będą koszty likwidacji rządowych ośrodków i gospodarstw pomocniczych?
Jak rząd planuje ograniczyć wydatki na armię? Jakie dokładnie wydatki będą ograniczone czy wpłyną one na ochronę bezpieczeństwa kraju?
W jaki sposób rząd zamierza zmusić samorządy i administrację państwową do korzystania ze wspólnego konta w BGK, skoro samorządy mają konstytucyjnie zagwarantowaną niezawisłość
Rząd ma zamiar uzyskać 15 mld złotych. Jakie dokładnie spółki są przeznaczone do prywatyzacji i jaka jest ich aktualna sytuacja finansowa, wartości oraz na jakim etapie są przygotowania do tych prywatyzacji? Czy zyski z prywatyzacji są rzeczywiście realne, skoro w tym roku na koniec lipca wykonanie jest na poziomie 45% procent, a w 2009 osiągnięto 40% planowanej kwoty?
Na jakiej podstawie rząd planuje uzyskanie dywidendy ze spółek z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 9,2 mld złotych? W tym roku dywidenda wyniesie 4,2 mld i jest to kwota rekordowa.
Na jakiej podstawie rząd zakłada polepszenie na rynku pracy, skoro na koniec grudnia bezrobocie ma wynieść 12,3%? W ostatnich miesiącach zanotowano wzrost bezrobocia o prawie procent. Jak rząd zamierza zatrzymać tę tendencję
Jaka jest obecnie sytuacja FUS, w związku z decyzją o przesunięciu z rezerwy demograficznej do FUS 7,5 mld złotych? Do FUS trafiają kolejne dotacje i pożyczki. Jaka jest realna sytuacja fundusz?
Jak rząd zamierza rozwiązać problem ZUS, któremu zabrakło pieniędzy na wypłatę listopadowych i grudniowych emerytur?
Czy rząd ma informację na temat zadłużenia samorządów?
W jaki sposób rząd zamierza pomóc samorządom w realizacji obietnic rządowych podwyżek dla nauczycieli?
Czy w budżecie zaplanowano środki na przywrócenie ulgi za przejazdy dla studentów?
Czym kieruje się rząd nie podnosząc kryterium dochodowego w pomocy społecznej?
Dlaczego ograniczono obniżanie wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych?
Jaki będzie wzrost cen paliwa po zniesieniu ulg akcyzowych dla biokomponentów?
Czy rząd wie, co w tej chwili jest największym czynnikiem powodującym inflacje? Jak premier ocenia to w kontekście prognoz na rok przyszły?
Czy rząd wyliczył o ile średnio wzrośnie utrzymanie polskiej rodziny, mającej średnie dochody w związku ze wzrostem podatków?
Czy pan premier wie ilu Polaków zalega obecnie ze swoimi zobowiązaniami? Dlaczego nie płacą swoich zobowiązań i na co im brakuje?
Wiceminister Hanna Majszczyk, przyznaje, że ryzyko przekroczenia 55% progu ostrożnościowego deficytu w roku przyszłym jest bardzo duże. Czy oznacza to, że w lipcu 2011 roku stawka podatku VAT zostanie podniesiona i czekają nas kolejne podwyżki?
W projekcie budżetu założono 1,7 mld złotych wpływu z NBP. W tym roku zysk NBP jest dwukrotnie niższy niż rok temu, wiceprezes NBP Zdzisław Sokal twierdzi, że nie można być pewnym czy taka kwota zostanie osiągnięta. Skąd te wyliczenia rządu?
Jakie środki zaplanował rząd na usuwanie skutków tegorocznych powodzi, pomoc poszkodowanym, naprawę infrastruktury powodziowej i czy zabezpiecza środki na ewentualne przyszłoroczne? Przy okazji proszę poinformować jaka jest decyzja KE w sprawie przyznania Polsce pieniędzy z rezerwy solidarnościowej na usuwanie skutków powodzi.
http://mypis.pl/aktualnosci/431-30-pytan-pis-o-finanse-panstwa
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Sławomir Adamiec
Sławomir
Adamiec
Towarzystwo
Nauczycieli Szkół Polskich, popiera stanowisko Klubu Parlamentarnego
Prawa i Sprawiedliwości, które w dniu dzisiejszym (3.09) zostało
sformułowane w związku pracami Rządu (PO) nad przyszłorocznym budżetem.
Szczególnego
znaczenia w kontekście edukacji i przyszłości Polski mają dla nas
pytania postawione Rząd...owi (PO):
1. Co rząd zrobił by
przedłużyć obowiązywanie zerowej stawki VAT na książki? PiS (również
TNSP) chce też wiedzieć co zrobił rząd, aby pozostawić zerową stawkę
VAT-u na książki, w tym podręczniki szkolne. "Czy Pan Premier Tusk wie,
ile kosztuje komplet podręczników szkolnych?". Prawo i Sprawiedliwość
opowiada się za zachowaniem zerowej stawki VAT na podręczniki szkolne,
ponieważ są bardzo drogie (Beaty Szydło).
2. Czy rząd ma
informację na temat zadłużenia samorządów? (TNSP uważa, że łatwo
przychodzi rządowi nakładać nowe zadania na samorządy, np.
upowszechnianie i tworzenie nowych przedszkoli, bez zapewnienia środków
na ich budowę z budżetu państwa oraz uniemożliwia jakąkolwiek dyskusję o
subwencji przedszkolnej; odbierać samorządom część dotacji rządowych na
realizację zadań oświatowych – np. stypendia socjalne),
3. W
jaki sposób rząd zamierza pomóc samorządom w realizacji obietnic
rządowych podwyżek dla nauczycieli? (TNSP przypomina obietnice 50%
podwyżki do 2011- kampania D. Tuska i PO 2007; 30% podwyżkę
zapowiedzianą na lata 2010-2013 w kampanii Prezydenta B. Komorowskiego),
4. Czy w budżecie zaplanowano środki na przywrócenie ulgi za
przejazdy dla studentów? TNSP oczekuje również spełnienia obietnicy
wyborczej Prezydenta B. Komorowskiego – 50% zniżka na przejazdy dla
studentów.
5. A poza tym Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich
pyta również: „Dlaczego Rząd (PO) chce „łupić obywateli”, podnosząc
stawki podatku VAT?”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Słuchając tych panów od kaski
Słuchając tych panów od kaski i oglądając ich fizjonomie mam skojarzenia z:
http://www.youtube.com/watch?v=zFRBlP1p-Do
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'