Boni: Reformy będą. Po wyborach
Do niedawna rząd skarżył się, że nie reformuje kraju, bo prezydent i tak zawetuje plany.Gdy wybory wygrał Bronisław Komorowski, to szef doradców premiera, Michał Boni tłumaczy, że reformy trzeba odłożyć, bo mogą nie przejść w Sejmie. Minister zapewnia jednak, że rząd pracuje nad zmianami w finansach i systemie socjalnym.
Na razie państwo powiedziało obywatelom, że od przyszłego roku podnosi VAT. Będą kolejne podwyżki podatków?
Gdy popatrzymy na różne kraje, zobaczymy kombinację dwóch rodzajów działań. Pierwsze jest nastawione na oszczędności, drugie na zwiększenie dochodów. Po stronie oszczędności w 2009 roku zrobiliśmy bardzo dużo, jak wejdzie reguła wydatkowa, zasady pozwalające gospodarować środkami funduszy i agencji, to zarówno budżet, jak i dług publiczny będą się miały lepiej. Nie uciekałbym jednak od dyskusji na temat wzrostu dochodów, nie tylko poprzez wzrost gospodarczy, ale także wyższe podatki. W grę nie wchodzi PIT ani CIT choćby ze względów rozwojowych.
Czas mija, a rząd tylko przygląda się rozwiązaniom. Co z reformami?
Przygotowujemy się do przedstawienia jesienią kilku pakietów. Wraz z budżetem przedstawimy pakiet konsolidacji finansów publicznych, a w nim regułę wydatkową, inne zarządzanie środkami agencji i funduszy, będą też rozwiązania pozwalające racjonalizować zatrudnienie i oszczędzać. Jesienią pojawi się też pakiet deregulacyjny. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje ustawę dotyczącą znoszenia barier administracyjnych dla przedsiębiorców i obywateli – jej projekt przeglądamy co tydzień. Wiemy już, w ilu przepisach jesteśmy zobowiązani do przedstawiania różnego typu zaświadczeń. Tam, gdzie to będzie możliwe, zamienimy zaświadczenie na oświadczenie. Jednocześnie z resortem sprawiedliwości pracujemy nad uproszczeniem różnych formalności, takich jak rejestrowanie elektroniczne spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, uzyskiwanie elektroniczne wypisów z KRS. Trzeci pakiet jest zdrowotny, dotyczyć będzie spraw farmaceutycznych, rynku leków, działalności leczniczej. Będzie niósł rozwiązania działające na rzecz satysfakcji pacjenta. Dyskutujemy też o pakiecie społeczno-cywilizacyjnym, w którym zawiera się cyfryzacja telewizji, ustawa o szkolnictwie wyższym, co wprowadzi odpowiedzialność tych szkół za jakość absolwentów.
Czy w tych pakietach są takie hasła jak mundurówki, KRUS, zasiłki pogrzebowe, zastąpienie becikowego innymi metodami sprzyjającymi dzietności?
Powinniśmy szybko przyjąć projekt ustawy dotyczący opieki nad dziećmi od zera do trzech lat – to jest najważniejsze w kwestii dzietności. Becikowe zawsze można zastąpić bardziej wysublimowanym rozwiązaniem, choćby powiązanym z dochodami. Wrócimy do projektów dotyczących emerytur mundurowych. Przypominam, że te rozwiązania nie będą dotyczyć obecnie pracujących w tych służbach, tylko wstępujących. Określimy, od kiedy będzie obowiązywał nowy model. KRUS – tu nie chodzi o zwiększenie składki, przeniesienie wszystkiego do ZUS-u. To jest bajdurzenie. Trzeba uświadomić sobie, że KRUS musi zostać, ale trzeba go zmodyfikować, m.in. uzależnić od dochodów rolników. 95 proc. z nich ma dochody do 24 tys. zł na gospodarstwo, a część ma rosnące. Trzeba wspomóc ten rozwój. Tak aby od pewnego poziomu wyższa stawka dawała wyższą emeryturę. Bez straszenia, spokojnie takie rozwiązanie przygotujemy.
całość tu :
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/299151,boni-reformy-beda-po-wyborach.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. mhm
znowu coś przygotują. A dokładniej mówiąc obiecują, że przygotują. Nawet już im się nie chce ściemniać, że obiecają, że zrobią...
Debata, debata maja... (to po rusku)
2. (to po rusku)
:)) jak widzę, wszyscy jakoś czują podświadomie odświeżyć sobie bukwy...
coś w tym jest, a nawet upatruję niejaki plus , bo my, kombatanci PRL-u, bukwy znajem i razbirajem :)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. nu da,
toczno...