Ponad 120 tysięcy osób obejrzy inscenizację - Grunwald 2010 rocznica zwycięstwa bez transmisji
Wielką inscenizację przedstawiającą bitwę i zwycięstwo wojsk polsko-litewskich i sprzymierzonych nad Zakonem Krzyżackim sprzed 600 lat obejrzy w sobotę publiczność na Polach Grunwaldzkich.
Widowisko, w którym ma wziąć udział 2 tys. 200 odtwórców z bractw rycerskich z Polski i Europy jest największą atrakcją 600. rocznicy grunwaldzkiej bitwy. Organizatorzy obliczają, że inscenizację, która rozpocznie się o godz. 14.00, może obejrzeć ponad 120 tysięcy ludzi.
O godz. 10.00 w obozie harcerzy odprawiona została msza polowa. Godzinę później na Wzgórzu Pomnikowym odbył się Apel Grunwaldzki zgodny z ceremoniałem wojskowym.Na pole bitwy grunwaldzkiej wyjeżdża już rycerstwo wojsk polsko-litewskich oraz Zakonu Krzyżackiego. Wojowie przechodzą przed szpalerem publiczności, których entuzjastycznie ich pozdrawia.
Rycerstwu przed bitwą towarzyszą białogłowy, tzw. pojki, które podają wodę rycerzom zakutym w zbroje od stóp do głów. Ocierają im też pot z czoła. Przechodzą też łucznicy i piechota.
W stronę Krzyżaków ze strony publiczności padają okrzyki "na pohybel", natomiast wojska polskie, litewskie i sprzymierzone są witane okrzykami "zwyciężymy, do boju biało-czerwoni".
Na miejsce bitwy przyjechali już konno głównodowodzący oby stron - król Władysław Jagiełło i książę Witold oraz Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulrich von Jungingen.
Na Polach Grunwaldzkich są nieprzebrane tłumy publiczności, których współczesny Grunwald jeszcze nie widział. Sieć telefonii komórkowej jest przeciążona. Ludzie zajmowali sobie miejsca trzy - cztery godziny temu. Temperatura powietrza daje się we znaki zgromadzonym na polach. Są wyznaczone punkty, w których bezpłatnie wydawana jest woda mineralna.
"Bitwa zrodziła definicję wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych"
Sobotnie uroczystości na Polach pod Stebarkiem rozpoczęły sie o godz. 9.00 sejmikiem grunwaldzkim czyli wspólnym posiedzeniem radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, rady powiatu ostródzkiego i rady gminy Grunwald.
Warmińsko-mazurscy samorządowcy podkreślili, że zwycięstwo sprzed 600 lat zapoczątkowało budowę w centrum Europy nowoczesnego i tolerancyjnego państwa - Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zaznaczyli, że dziś, żyjąc we wspólnej Europie, szanujemy własną odrębność, ale współpracujemy na rzecz społeczności lokalnych i ogólnoeuropejskich.
W proklamacji grunwaldzkiej podpisanej w 600-lecie bitwy pod Grunwaldem radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu ostródzkiego i gminy Grunwald podkreślili, że bitwa zrodziła definicję wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych, przyniosła też nową wizję Europy Środkowej jako wspólnej Europy państw i narodów.
Jak zaznaczyli, konsekwencją Grunwaldu był cywilizacyjny postęp w gospodarce, kulturze i nauce oraz stworzenie rządów opartych na demokracji, wówczas nazywanej szlachecką.
"Dziś, upamiętniając bitwę pod Grunwaldem, podkreślamy prawdę, że ziemia nie należy do tych, którzy zawładnęli ją orężem, ale do tych, którzy codzienną pracą przyczyniają się do jej rozwoju" - napisali samorządowcy.
Radni zadeklarowali, że uczynią wszystko, aby młode pokolenia w Polsce i krajach na kontynencie, pamiętając o historii, mogły realizować marzenia we wspólnym europejskim domu.
Oryginał proklamacji grunwaldzkiej przekazany będzie do muzeum bitwy znajdującego się na Polach Grunwaldzkich i przesłany do najwyższych władz.
Przed uczestnikami szereg atrakcji
Po widowisku odbędzie się jeszcze szereg atrakcji takich jak przeloty samolotów Iskra, koncert tysiącosobowej orkiestry strażackiej oraz Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz koncerty zespołów Harlem i Armia. Wieczór zakończy sie pokazem sztucznych ogni, festiwalem ognia i seansami filmowymi w kinie plenerowym.
Na drogach dojazdowych na Pola Grunwaldzkie tworzą się wielokilometrowe korki. Według policji ludzie w stojących samochodach nie mają szans zdążyć na inscenizację bitwy. Wśród stojących w korkach pojazdów jest wiele na litewskich rejestracjach. Doszło do kilkunastu kolizji i poważniejszych wypadków. Karetki z trudem przedzierały się przez zakorkowaną szosę. Nie ma na razie dokładniejszych informacji o poszkodowanych. Jedynie motocykliści poruszali się bez większych problemów, choć wolno.
Policja przypomina wszystkim przyjezdnym o zmienionej organizacji ruchu. Wokół Pól Grunwaldzkich w sobotę od godz. 6.00 do niedzieli (18 lipca) do godz. 6.00 będzie obowiązywać jazda jednokierunkowa na trasie Grunwald, Lodwigowo, Stebark. Obowiązywać będzie całkowity zakaz parkowania aut na poboczach. Parkować samochody będzie można tylko na parkingach zlokalizowanych na okolicznych lakach, gdzie specjalne służby będą kierować ruchem. Policja apeluje także do kierowców o ostrożną jazdę ponieważ drogami dojazdowymi poruszać się będą także piesi i rowerzyści.
kh,PAP
http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/kraj/artykul177175.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. Europride ważniejsza od Grunwaldu ?
Widać priorytety w przekazie informacji (screen 15:26):
http://lastmohican.salon24.pl/208972,europride-wazniejsza-od-grunwaldu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Widziałem to grunwaldzkie przedstawienie w TVP Info.
Żenujące.
Szkoda było kasy i zdrowia ludzi,ale skoro trzeba nam igrzysk zamiast pracy i płacy...
Pzdr.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
3. @natenczas
jezeli patrzysz na to jak na widowisko, to nic dziwnego, ale to jest 600 rocznica zwycięstwa na Krzyzakami - nad kwiatem niemieckiego rycerstwa.
A ludzie przyjechali tam z całego świata, bo to ich pasja - rekonstrukcja.
Jak widać propaganda nawet pokazując, nie propaguje celu.
Gdyby zył ś.p. Lech Kaczyński to i rocznica bitwy pod Kłuszynem i Grunwald miały własciwa oprawę i wydźwięk, a tak zrobiono z tego cyrk , i o to propagandzie chodzi.
Pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Owszem,
patrzyłem na to,jak na przedstawienie nie mające nic wspólnego ( poza kostiumami ) z prawdziwą bitwą.
Chyba,ze chodziło o zaznaczenie faktu rocznicy,ale i to im nie wyszło.Klapa organizacyjna na całego.
Zgadzam się,to był cyrk.
Gdyby żył,...
Pzdr.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/