Sześćset dwadzieścia trzy lata temu, 4 marca 1386 roku,Wielki Książe Litewski Władysław Jagiełło, Jogaila Algirdaitis, został koronowany w Krakowie, w Katedrze Wawelskiej na Króla Polski przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Bodzante, herbu Szeliga, wielkorządcę krakowskiego. Po koronacji Władysław II Jagiełło przyjął tytuł:
W Rzeczypospolitej Szlacheckiej a potem Rzeczypospolitej Obojga Narodów zawsze drogi do korony polskiej były usłane cierniami. Syn Olgierda litewskiego z dynastii Giedyminowiczów nawet nie mógł śnić o koronie Królów Polski.
Ostatnim przedstawicielem Dynastii Piastów, na tronie Polski, był Kazimierz zwany Wielkim. Wielki, gdyż zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Zostawił ład społeczny, gospodarczy. Pokój i spokój na granicach. Nie zostawił potomka z prawego łoża, gdyż wszechpotężny Kościół rzymski mu na to nie pozwolił. Kościół zwykle w takich sprawach mówi " niezbadane są wyroki Boże"
Król Kazimierz zwany Wielkim, widział no tronie Polskim, przedstawiciela polskiej Dynastii Piastowskiej. Chciał by Jego następcą został Książę Kazimierz Słupski, najstarszy syn córki z pierwszego małżeństwa. Obdarzony licznymi dobrami Książe Słupski, Kaśko, zaczął flirtować z * Niemcami* Wielkopolanie, nie byli chętni młodemu Królowi. Do tronu polskiego, pretensje mieli węgierscy Andegawenowie. Po śmierci Kazimierza Wielkiego w dniu 5 listopada 1370 r. prawdopodobnie na zapalenie płuc po ranie jaką odniósł na polowaniu w Żelaźnicy, ustalono, w Koszycach w 1373 i 1374 r. że na tronie Polski zasiądzie ta córka Króla Węgierskiego, która osiądzie na stałe w Polsce. Po dwuletnich wojenkach domowych o obsadzenie tronu, w maju 1384 r. przybywa do Polski jedenastoletnia Jadwiga.
Jan Długosz Pisze:
"Zaprawdę nadzwyczajnym widowiskiem był ów wjazd niedorosłego dziewczęcia, samego bez matki, otoczonego tylko wspaniałym dworem, wiedzionego przez sędziwe duchowieństwo, urzędników poważnych, świetne niepewności, zabiegów grożących losom państwa,chwilę tę czyniły jakby zwiastunką zbawienia. Kraj w Jadwidze,w "młodym królu" swym, w dziewicy zachwycającej piękności, której sam wiek dodawał uroku - widział zbawcę i zesłańca bożego"
Jadwiga Andegaweńska,16. X zostaje koronowana na Królową Polski. W imieniu małoletniej Królowej,rządy w Polsce sprawują wojewoda krakowski Spytek z Melsztyna, oraz sandomierski Jan z Tarnowa. Panowie małopolscy, wybrali dla Królowej Jadwigi na męża, poganina, Wielkiego Księcia Litewskiego.
Jadwiga jeszcze w czasach węgierskich, została zaręczona, łącznie z pokładzinami w dniu 15 czerwca 1378/ sponsalia de futuro / z Wilhelmem z domu Habsburgów.
Wilhelm nie zamierzał zrezygnować z ożenku z piękną Polską Królową. Można odnieść wrażenie, że Wilhelm był mile widzianym kandydatem na męża. Młodzi spotykali się na terenach klasztoru. Sprawy polityczne zadecydowały, że mężem powinien zostać Książe Jagiełło.
Dziś wiemy że cholewki do Jadwigi smalił Witołd. Posłańców Witołda złapano na Mazowszu, gzie rządziła siostra Jagiełly. Panowie małopolscy wychodzili z założenia, że połączenie unią personalną Wielkiego Księstwa Litewskiego z Polską, pozwoli, znormalizować stosunki z Zakonem Krzyżackim. Do spotkania polskiej i litewskiej delegacji doszło 14 sierpnia 1385 r. w Krewie. Układ przewidywał, że Jagiełło przyjmie chrzest, piaty juz raz, poślubi któryś raz z rzędu, tym razem katoliczkę Jadwigę i zostanie Królem Polski.Następnie doprowadzi do chrztu całej Litwy.
Władysław Jagiełło przyjął chrzest w dniu 15 lutego 1386 roku. Jak juz pisałem piąty raz. Kościołowi to nie przeszkadzało.
Królowa Jadwiga, wielka i dumna pani umiera cztery dni po narodzinach córki w dniu 13 lipca 1399 roku. Paweł Jasienica twierdzi, że umarła na wrodzony syfilis, chorobę rodzinną Andegawenów.
Pawłowi Jasienicy nie zawsze można wierzyć.
W dniu 11 stycznia 1386 roku w Wołkowysku, panowie małopolscy formalnie dokonali wyboru Jagiełły na tron polski.
Siermiężny, zabobonny chłop z Litwy,barbarzyńca, pięć razy biorący chrzest i pięć razy żonaty przed Jadwigą Andegaweńską, zostaje Królem Polskim. Później się okaże, że jednym z najlepszych. Może najlepszym.
Po bezpotomnej śmierci Jadwigi by umocnić swe prawa do korony,Władysław Jagiełło, poślubił 29 stycznia 1402 r. wnuczkę Kazimierza Wielkiego, Annę Cylejską córkę Jadwigi Żagańskiej a rok wcześniej na nowo określono stosunki Polski i Litwy aktem unii wileńsko-radomskiej.
Działania panów polskich były podyktowane wzrastająca potęgą Krzyżacka w Europie. W owym czasie zajmowali polskie terytoria nad Bałtykiem. Atakowali Litwę,Planowali przyłączyć do Zakonu Żmudź. W 1404 roku Krzyżacy zajęli Litwę. Polska w 1409 roku udziela pomocy Żmudzi. Wojna Polsko- Krzyżacka był nieunikniona.
Krzyżacy, prowadzili na szeroko zakrojoną skalę propagandę. Do Malborka przybywały tysiące rycerzy, gotowych na wszystko w imie Europy i walki z "poganami".
Władysław Jagiełło wyprzedził Krzyżaków, przygotował się do walnej bitwy. Te najważniejszą bitwę dla siebie, przyszłej dynastii, Polski i Litwy wygrał. Polskie siły bezapelacyjnie bitwę wygrały,
Zakon krzyżacki juz nigdy nie osiągnął potęgi jaka dysponował przed lipcem 1410 roku. Czy jest prawdą, że stryjeczni bracia, Władysław Jagielło i Witołd, nie chcieli dobić śmiertelnego wroga, by stale być potrzebnymi przewrotnym Polakom. Tego już się nie dowiemy. Wiemy, że odstąpiono od zdobywania Malborka, choć Polscy wojowie juz byli w dolnym zamku a załoga nie miało pożywienia. Nigdy się nie dowiemy dlaczego Król Polski, Litwin, przepuścił wojów, rycerstwo Zachody idące na odsiecz Malborka. Mógł je rozbroić i odesłać na zachód, mógł rozbić połową swoich wojsk .
Wojna zakończyła się rok później pokojem w Toruniu zawartym 1 lutego 1411. Pokój był bardzo korzystny dla pokonanych Krzyżaków. Polsce zwrócono Ziemie Dobrzyńską. Toruń i ziemia Chełmińska, ziemie polskie przypadły Krzyżakom.Litwa odzyskała Żmudź.
Po wielkiej bitwie, Polska Jagiełły, zaczęła zacieśniać stosunki z Litwą Witołda. W wyniku Unii w Horodle 2 października 1413,wprowadza, Samodzielne Państwo Litewskie na salony Europy. Wprowadza wspólne sejmy i zjazdy polsko-litewskie, urzędy wojewodów i kasztelanów na Litwie, a litewską szlachtę zrównała z polskimi rodami.
Władysław Jagiełło po śmierci swej pierwszej żony, Królowej Polski, ponownie żenił się trzy razy.
1. Anna Cylejska, wnuczka Kazimierza Wielkiego,córki Jadwigi Żagańskiej, została najpierw żoną Jagiełły, 25 lutego 1403 w katedrze wawelskiej została koronowana na Królową Polski. Zmarła 21 maja 1416. Była oskarżana za niestosowne zachowanie. Owocem tego małżeństwa była córka Jadwiga. Prawdopodobnie otruta przez następną żonę Władysława Jagiełły Zofia, Sonka Holszańska.
2.Elżbieta Granowska z Pileckich.Ślub zawarto 2 maja 1417 r. w Sanoku. Koronacja nastąpiła na Wawelu 19 listopada 1417 roku. W wyniku gruźlicy, zmarła w Krakowie w 1420 r.
3. Zofia Sonka Holszańska, księżniczka litewska. Ślub odbył się w lutym 1422 w Nowogródku, koronowana na Kroplową 5 marca 1424 w Krakowie.
W dniu 1 czerwca 1434 roku Władysław II Jagiełło zmarł w Gródku pod Lwowem, w wieku 83 lat. Pochowany w Katedrze na Wawelu.
Za panowania Władysława Jagiełły odbył się w Konstancji sobór powszechny, na którym uczony polski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek delegacji polskiej Paweł Włodkowic, broniąc spraw polskich, pierwszy ogłosił, że poganom nie wolno narzucać gwałtem chrześcijaństwa i nawracać ich ogniem i mieczem oraz potępił wszelkie wojny zaborcze.
W dniu 25 lipca 1434 roku dziesięcioletni Władysław III, syn Zofii, został wybrany królem. Koronowany królem 25 lipca 1434 w Krakowie. Od roku 1434. Król Węgier. Zginął w bitwie pod Warną 10 listopada 1444. Następcą został jego młodszy brat Kazimierz IV Jagiellończyk. Koronowany 25 czerwca 1447 roku w Krakowie
.
napisz pierwszy komentarz