Wybory są dobrym okresem, by przyjrzeć się ordynacji wyborczej i funkcjonowaniu przepisów wyborczych w praktyce. Wtedy mamy na to czas, mamy chęć i możemy obserwować na gorąco skutki rozmaitych rozporządzeń i innych uregulowań.

W swoim arcyciekawym wystąpieniu w Klubie Ronina znany ekonomista Krzysztof Rybiński powiedział, że w badaniach na temat przejrzystości procesów demokratycznych i politycznych Polska wśród 133 krajów zajmuje 127 miejsce.

To smętne. Daleko za Europą, daleko za wieloma krajami wcale niekojarzącymi się z rozwiniętą demokracją. Specjalnie mnie to nie dziwi, bo okazuje się, że są obywatele, których brak przejrzystości państwa nie razi. Próbę zadania przeze mnie paru pytań o niezrozumiałe procedury w komisjach wyborczych niektórzy blogerzy nazwali niszczeniem przeze mnie demokracji i podobnie. Tymczasem przejrzystość jest konieczna, żeby obywatele, głosujący na ostatecznie przegranych, dobrze rozumieli konieczność podporządkowania się wygranym, żeby akceptowali to, i żeby umacniało się generalne zaufanie do państwa i jego instytucji.

Prawem obywatela jest wymagać jasności, przejrzystości i spójności przepisów, skoro prawem państwa jest wymaganie, by obywatel się im podporządkował, krótko mówiąc. Drążenie prawdy nie przyniesie zniszczenia czegokolwiek cennego.

W ostatnich wyborach ukazało się sporo luk w przepisach. Motywem próby ich wyjaśnienia nie jest podważenie wyników ani legalności wyborów, ale upewnienie się, ze wszystko było w porządku i wyciagnięcie wniosków na przyszłość - zapobieżenie wątpliwościom i niejasnościom w kolejnych wyborach.

Leży to w najgłębiej pojętym interesie również partii rządzącej.

Proszę o wpisywanie poniżej zauważonych nieprawidłowości. Proszę o podawanie numeru komisji wyborczej, ew. miejscowości. Część uwag znajduje się w mojej poprzedniej notce. Dotyczą niezrozumiałych praktyk związanych z zaświadczeniami (np. zezwolenie na zaświadczenia bez pieczęci gminy), z na nowo wydrukowanymi spisami do II tury w niektórych komisjach i innych. Proszę o podawanie zarówno podobnych, jak i innego rodzaju przypadków. Przekażemy je naszym posłom (tryb protestów wyborczych trwa tylko do jutra, więc można składać je tylko w konkretnych rażących przypadkach).

Bardzo proszę prawników salonowych o bieżące komentowanie uwag.

 

http://tbochwic.salon24.pl/204674,porzadki-i-demokracja