Rośnie dług Polski . Grad wyprzedaje Polskę zgodnie z planem.

avatar użytkownika Maryla
W tym roku zadłużenie naszego państwa przypadające na obywatela zwiększy się o 2,1 tys. zł. Na koniec roku każdy z nas będzie obciążony kwotą ponad 19 tys. zł -

pisze "Rzeczpospolita".

Zdaniem ekonomistów, w 2011 roku sytuacja się nie poprawi. Wręcz przeciwnie - zadłużenie jeszcze wzrośnie. "Jeśli rząd nie zacznie oszczędzać, w ciągu 10 - 15 lat osiągniemy poziom, jaki dziś ma Hiszpania czy Grecja" - mówi Maciej Zieliński z Centrum im. Adama Smitha.

Wprawdzie, jak wylicza Eurostat, u nas zadłużenie na jednego mieszkańca sięgało na koniec 2009 roku 4,3 tys. euro (ok. 17 tys. zł), a np. w Grecji 24,3 tys. euro, jednak tamtejszy rząd już podjął działania na rzecz ograniczenia zadłużenia. Poza tym średnie wynagrodzenie w Grecji jest trzykrotnie wyższe niż w Polsce, a PKB na mieszkańca prawie dorównuje średniej UE. U nas jest aż o 39 proc. niższy.
O tym więcej w publikacji "Rzeczpospolitej".

 

Czytaj więcej:     dług publiczny

 

Aleksander Grad: prywatyzacja nie może być przedmiotem targów politycznych (zobacz video)

Prywatyzacja, własność prywatna jest podstawą rozwoju kraju. Dlatego też nie może być przedmiotem targów politycznych, gdyż wówczas gubi się jej sens - mówi Aleksander Grad, minister skarbu.
Zobacz całą wypowiedź Aleksandra Grada:


Europejski Kongres Gospodarczy 2010 (EEC 2010) w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (31 maja - 2 czerwca) w ponad 50 panelach tematycznych wzięło udział około 4000 gości i blisko 700 prelegentów, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP, wydawca miesięcznika "Nowy Przemysł" i portalu wnp.pl. Najświeższe informacje z Kongresu na stronie eec.wnp.pl.

Czytaj więcej:     Grad Aleksander | prywatyzacja | Europejski Kongres Gospodarczy

 

 

Wiceprezes PKO BP: prywatyzacja znalazła się paradoksalnym momencie

wnp.pl - 24-06-2010 10:29

Prywatyzacja w tej chwili znalazła się paradoksalnym momencie. Z jednej strony patrzymy na sferę realnej ekonomii, gdzie prywatyzacja jest jedynym rozsądnym wyjściem, żeby przynieść efektywność działaniom gospodarczym. Z drugiej strony obserwujemy sytuację, gdy wbrew wszelkim trendom i przewidywaniom posypała się nacjonalizacja - mówi Jarosław Myjak, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski.

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz