Spośród dziesięciu kandydatów na najwyższy urząd w państwie, wymienionym trzem zależy na naszych głosach. Pozostali lekceważą nie tylko nas, ale i Sprawę, o którą walczymy.
Zainaugurowana w styczniu 2008 r. akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) to apolityczna inicjatywa obywatelska. Najważniejszym celem, do urzeczywistnienia którego dążymy jest ustanowienie rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Jako inicjator akcji zawsze podkreślałem jej apolityczny charakter. To szacunek dla postaci Witolda Pileckiego i namysł nad znaczeniem jego dziedzictwa powodują, że zaproszenie do „przypominania o Rotmistrzu” zawsze kierowałem do wszystkich ludzi dobrej woli. O niezwykłej sile naszej akcji stanowi jej obywatelski wymiar. Dlatego uczestników (i tych, którzy chcieli nimi zostać) nigdy nie pytałem o przekonania, legitymację partyjną, czy wyborcze preferencje. Pamięć o patronie europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem stanowi świętość. Ale jej odbudową zajmujemy się my - zwykli ludzie. Ci wszyscy, którzy tworzą społeczeństwo obywatelskie.
Wielu z nas zamierza wziąć udział w nadchodzących wyborach prezydenckich. Fundacja Paradis Judaeorum, w myśl zasady apolityczności, nie deklaruje poparcia dla któregokolwiek z kandydatów.
Nie znaczy to przecież, żebyśmy nie byli zainteresowani stosunkiem osób, które ubiegają się o nasze głosy zarówno do głównego celu naszej akcji, jak i do samego społeczeństwa obywatelskiego.
Nie twierdzę, że są to kwestie dla oceny kandydatów najważniejsze. Niemniej – z punktu widzenia uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” – mogą one być dodatkową wskazówką przy wyborze jakiego dokonamy wrzucając kartkę do urny.
Z tego względu zwróciłem się do dziewięciu kandydatów na urząd prezydenta z listem, który przedstawiam poniżej. Dlaczego tylko do dziewięciu? Kandydatem, do którego listu nie wysłałem jest Kornel Morawiecki. Wynika to z faktu, że stosunek tego kandydata do Sprawy, o którą walczymy znany jest od kilku miesięcy. Kornel Morawiecki złożył podpis pod petycją siedmiu więźniów Auschwitz i (obecnie) 777 internautów, o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (link w liście).
Oto treść listu, który 30 maja, a potem 5 i 8 czerwca b.r. trafił do Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Waldemara Pawlaka, Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Leppera, Marka Jurka, Janusza Korwin-Mikkego, Bogusława Ziętka i Andrzeja Olechowskiego:
„Szanowny Pan
[imię i nazwisko]
Kandydat na Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie,
od stycznia 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Dokumentacja naszej akcji dostępna jest w materiałach publikowanych od ponad 2 lat pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com .
Najważniejszym z celów oddolnej inicjatywy obywatelskiej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") jest ustanowienie 25 maja - rocznicy śmierci rtm.Witolda Pileckiego - Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na terenie Unii Europejskiej.
Ideę popiera wiele instytucji i środowisk. Siedmiu byłych więźniów Auschwitz oraz siedmiuset siedemdziesięciu internautów podpisało apel w tej sprawie, skierowany do europosłów i dostępny pod adresem http://www.petycje.pl/4376 .
W realizację idei, o którą walczymy włączyli się m. in. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Europejska Partia Ludowa, a także eurodeputowani innych frakcji.
W imieniu uczestników akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie:
"Czy popiera Pan ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?".
Dla wielu z uczestników naszej inicjatywy, Pańska odpowiedź (lub jej brak) będzie nie tylko istotną wskazówką przed wyborami na urząd głowy państwa, ale także wyraźnym dowodem Pańskiego stosunku do najszlachetniejszych tradycji Rzeczypospolitej, jak i do polskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Z poważaniem,
Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum
ul. Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków
http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258
Do wiadomości uczestników akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki) oraz mediów.”
Na powyższy list otrzymałem następujące odpowiedzi
1) Pełnomocnika Komitetu Wyborczego Jarosława Kaczyńskiego
Od: Krzysztof Sobolewski krzysztof.sobolewski@pis.org.pl
Data: 7 czerwca 2010 09:28
Temat: Odpowiedź ws. ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem
Do: michal.tyrpa@gmail.com
DW: Katarzyna Lubiak katarzyna.lubiak@pis.org.pl
„Szanowny Panie
W imieniu Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, kandydata na Prezydenta RP pragnę przekazać wyrazy szacunku i uznania za podjęcie bardzo ważnego tematu, jakim jest upamiętnienie bohaterów walczących z wszelkimi formami totalitaryzmu w Polsce i na całym świecie. Pięknym przykładem takiej walki jest postać Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Pan Prezes Jarosław Kaczyński oczywiście popiera ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Zpoważaniem
Krzysztof Sobolewski
Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Jarosława Kaczyńskiego”
2) Andrzeja Leppera osobiście.
Od: <andrzej100lepper@onet.pl>
Data: 9 czerwca 2010 15:53
Temat: Odpowiedź na pytanie
Do: michal.tyrpa@gmail.com
”Witam,
Nie wiem czy mój sztab juz odpowiedział, ale znalazłem na skrzynce mailowej Pana pismo i postanowiłem na nie odpowiedzieć osobiście.
Odpowiadając na pytanie: Popieram ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem wraz z uzasadnieniem jego ustanowienia, z którym się zapoznałem.
Pozdrawiam
Andrzej Lepper”
Dla porządku dodam, że otrzymanie korespondencji skierowanej do Bronisława Komorowskiego w dniu 7 czerwca potwierdziła Agata Urbanek z Biura Prasowego Komitetu Wyborczego Bronisława Komorowskiego. Niestety odpowiedzi co do meritum, ani od tego Marszałka Sejmu, ani od pozostałych kandydatów się nie doczekałem.
Nikogo ani namawiać, ani zniechęcać do udziału w wyborach prezydenckich nie zamierzam. Sądzę jednak, że wśród kryteriów, jakie ci, którzy zagłosować zechcą, powinni wziąć pod uwagę jest i to, czy kandydat szanuje zwykłych obywateli, czy zależy mu na głosach uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” oraz czy potrafi myśleć w kategoriach męża stanu.
Polsce potrzeba bowiem mężów stanu. Polityków mamy aż nadto.
A męża stanu od polityka odróżnia umiejętność myślenia i działania ( ! ) w horyzoncie szerszym niż najbliższe dwie kadencje.
Pytanie o europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem znakomicie weryfikuje tę zdolność.
napisz pierwszy komentarz