Rotmistrz w każdej szkole!
Szanowni Państwo,
PETYCJA W SPRAWIE WPROWADZENIA WIEDZY O ROTMISTRZU WITOLDZIE PILECKIM DO LUBELSKICH SZKÓŁ
Szanowni Państwo,
rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych polskich bohaterów, który dobrowolnie został więźniem KL Auschwitz, aby utworzyć obozowy ruch oporu oraz informować świat o warunkach panujących wewnątrz. Całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Jednocześnie przez długie lata, także już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pozostawał wielkim nieobecnym w polskiej historii i świadomości zbiorowej. Naszym celem jest przywrócenie rotmistrzowi Pileckiemu należnego miejsca w świadomości współczesnych. Chcielibyśmy, aby postawa Rotmistrza, Jego odwaga, miłość Ojczyzny i wierność wartościom chrześcijańskim w sytuacji największej próby, stały się pozytywnym wzorem dla młodzieży szkolnej i służyły wychowaniu przyszłych pokoleń.
Zainicjowana przez Pana Michała Tyrpę, Prezesa Fundacji Paradis Judaeorum, ogólnopolska akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” trwa od stycznia 2008 roku i spotkała się z wielkim zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i na forum międzynarodowym. Jej zasadnicze cele to: upowszechnienie „Raportu Witolda”, lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy „Ochotnika do Auschwitz” oraz ustanowienie 25 maja „Międzynarodowym Dniem Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem”. Do istotniejszych działań podjętych w ramach akcji należy zaliczyć również: prośbę do Benedykta XVI o rozważenie beatyfikacji Witolda Pileckiego, apel do Poczty Polskie o wyemitowanie znaczka okolicznościowego oraz wnioski do samorządów miast o nadanie ulicom i placom imienia rtm. Pileckiego.
Warto wspomnieć o poparciu, jakiego udzielił akcji Rektor Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego, Jego Magnificencja Ksiądz Profesor Stanisław Wilk i przytoczyć Jego słowa: „Na tle dziejów narodu polskiego Witold Pilecki jest postacią szczególną. Wierność ideałom, cnota męstwa, ofiarność i poczucie honoru – te cechy Rotmistrza mogą dla całego społeczeństwa, szczególnie dla młodzieży, być wzorem umiłowania Ojczyzny, nawet za cenę własnego życia. W trudzie nieustannego budowania wolności potrzebna jest także głęboka świadomość własnej historii, wszak „... narody tracąc pamięć, tracą życie ...”.
Lubelski Oddział Stowarzyszenia KoLiber od 2008 r. organizuje lubelskie uroczystości poświęcone pamięci bohaterskiego Rotmistrza m.in. marsze i konferencje. Chcielibyśmy, aby w tym roku symboliczne uroczystości rocznicowe 13 maja zostały połączone z konkretnymi działaniami ze strony Samorządu Miasta Lublin na rzecz upowszechnienia wiedzy o Witoldzie Pileckim. Pozytywnym wzorem, godnym naśladowania są tu dla nas działania wrocławskich władz samorządowych, które podjęły się upamiętnienia jednego z największych bohaterów II wojny światowej, poprzez budowę pomnika Witolda Pileckiego i wprowadzenie specjalnego programu edukacyjnego do wrocławskich szkół.
Zgodnie z preambułą ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty „Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata.„ Art. 7 pkt 4 w/w ustawy stanowi, iż do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych. Zgodnie z art. 7.1. pkt 8. ustawy o samorządzie gminnym, zadania gminy obejmują sprawy edukacji publicznej.
W związku z powyższym zwracamy się uprzejmą prośbą do przedstawicieli Samorządu Miasta Lublin o podjęcie działań na rzecz upowszechnienia wiedzy o rtm. Witoldzie Pileckim wśród lubelskiej młodzieży szkolnej, a w szczególności:
- wprowadzenie „Raportu Witolda” do bibliotek w szkołach podległych Samorządowi Miasta Lublin,
- uwzględnienie wiedzy o rtm. Witoldzie Pileckim w programie nauczania w w/w szkołach,
- wyposażenie szkół w niezbędne pomoce dydaktyczne, takie jak: spektakl telewizyjny „Śmierć rotmistrza Pileckiego”, publikacje naukowe i albumy,
- nadawanie patronatu Witolda Pileckiego lubelskim szkołom
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz