"Pikuś z Sącza".Boni i Rostowski czyli między dżumą a cholerą.Pożegnamy generała Mieczysława Wałęgę

avatar użytkownika Maryla
Rząd ukrywa podatki

Rząd ukrywa podatki

Rusza fala dodatkowych opłat za prąd, gaz i paliwa . Fala podwyżek zacznie się w przyszłym roku - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". »

Boni i Rostowski z szansą na tekę premiera

Boni i Rostowski z szansą na tekę premiera

Jeżeli Donald Tusk zostanie prezydentem, jego miejsce w kancelarii premiera zajmie Jacek Rostowski lub Michał Boni - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". »

"Jeszcze nic straconego, Rysiu"

BYŁY MINISTER SKŁAMAŁ WS. ROZMOWY Z BIZNESMENEM?

Tajne spotkania Drzewieckiego sprawdzi komisja

Tajne spotkania Drzewieckiego sprawdzi komisja

Spotkania byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego z biznesmenem od hazardu Ryszardem Sobiesiakiem zbada komisja hazardowa...czytaj dalej »

 

Wskaźnik Dobrobytu spadł w XI kolejny raz - BIEC

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczne nastroje społeczeństwa, w listopadzie ponownie spadł, ale są szanse na powrót optymizmu konsumentów - podał instytut BIEC. »

 

OD NOWEGO ROKU BĘDZIEMY PŁACIĆ WYŻSZE... PARAPODATKI

Wzrost danin "na szczytne cele", czyli łatanie budżetu

Wzrost danin "na szczytne cele", czyli łatanie budżetu

Parę groszy tu, parę groszy tam - czeka nas wzrost opłat dodatkowych. Zbiorżą się z tego całkiem poważne kwoty. Od nowego roku za...czytaj dalej »

 

PRAKTYCZNIE NIE MA SZANS NA KONTYNUACJĘ PRODUKCJI

Co będą robić stoczniowcy? Na pewno nie statki

Co będą robić stoczniowcy? Na pewno nie statki

Stoczniowcy nie mają co liczyć na powrót do starej pracy. - Nie ma inwestora, który chciałby kupić cały majątek stoczni w Gdyni...czytaj dalej »

 

Leszkiewicz: MSP analizuje oferty na zakup akcji GPW

Leszkiewicz: MSP analizuje oferty na zakup akcji GPW

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział w czwartek PAP, że resort wciąż analizuje pod kątem merytorycznym i formalnym oferty na zakup akcji Giełdy Papierów Wartościowych. »

 

 
Przyszłość warszawskiej giełdy jest zagrożona z powodu zaniedbania kwestii wymiany sprzętu informatycznego
Na giełdzie liczy się szybkość

Rezygnacja Giełdy Papierów Wartościowych z wymiany systemu informatycznego w chwili prywatyzacji może się skończyć na dwa sposoby: albo inwestor strategiczny drogo sprzeda GPW nowy system informatyczny, drenując przy okazji warszawski parkiet z kapitału, albo zrezygnuje z wymiany systemu i przeniesie notowania z Warszawy na inny parkiet - twierdzi były członek władz GPW. ABW sprawdza, czy rezygnacja z wymiany systemu informatycznego była działaniem na szkodę giełdy.
   > Więcej <

 

Pierwsza dywidenda

Za niespełna dwa miesiące zostanie wypłacona pierwsza w historii dywidenda z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dniem wypłaty będzie 11 stycznia 2010 roku - zdecydowała na wczorajszym posiedzeniu Rada Giełdy. Do wyznaczenia terminu wypłaty zobligowały Radę uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy, podjęte bez podstawy prawnej i w trybie warunkowym w lipcu tego roku.
   > Więcej <

 

MSP zastanawia się nad przyspieszeniem prywatyzacji Polic

Ministerstwo Skarbu Państwa zastanawia się nad przyspieszeniem prywatyzacji Zakładów Chemicznych Police, gdyż ma wątpliwości, czy spółka poradzi sobie z trudną sytuacją finansową do czasu znalezienia wspólnego inwestora z Puławami -... »

MSP chce zorganizować spotkanie PGNiG i spółek chemicznych w sprawie gazu

MSP chce zorganizować spotkanie PGNiG i spółek chemicznych w sprawie gazu

Ministerstwo Skarbu Państwa chce włączyć się w rozwiązanie problemu zadłużenia m.in. Zakładów Chemicznych Police wobec PGNiG . Wiceminister skarbu państwa Adam Leszkiewicz zapowiada na przyszły tydzień spotkanie zarządu PGNiG ze... »

Komorowski o ustawie hazardowej

Komorowski o ustawie hazardowej Tv

Po kilkunastu godzinach pracy posłowie sejmowej komisji finansów pozytywnie zaopiniowali projekt ustawy o grach hazardowych. Dziś ma się odbyć jego drugie czytanie. »

Leszkiewicz o planowanych przychodach z prywatyzacji w 2011 i 2012 r.

Leszkiewicz o planowanych przychodach z prywatyzacji w 2011 i 2012 r.

Ministerstwo Skarbu Państwa wstępnie szacuje, że przychody z prywatyzacji w 2011 roku wyniosą 7 mld zł, a w 2012 roku 3 mld zł - poinformował w Senacie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. »

Rząd zmieni złotą akcję

Rząd zmieni złotą akcję Tv

Zniknie lista kilkunastu spółek, które państwo kontroluje dzięki tzw. złotej akcji. To konsekwencja stanowiska Komisji Europejskiej, która od dawna ostrzegała polski rząd... »

W produkcji lepiej, niż się spodziewano

W produkcji lepiej, niż się spodziewano

W październiku produkcja przemysłowa obniżyła się o 1,2 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku. To spadek znacznie mniejszy, niż oczekiwano. Niespodziankę sprawiły też ceny produkcji sprzedanej przemysłu, wzrastając o 2 proc. -... »

Sprzedawcy leków pozwą skarb

Sprzedawcy leków pozwą skarb

178 zapowiedzi wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko skarbowi państwa dostarczyli w środę do Ministerstwa Zdrowia przedstawiciele Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek - pisze "Puls Biznesu". »

 

 

  Małe apteki złapane w sieć

Z polskiego rynku znikają apteki, które nie wytrzymują konkurencji z aptekami należącymi do dużych sieci farmaceutycznych zajmujących się dystrybucją leków. Wiele małych aptek tonie w długach i ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań, co wkrótce może doprowadzić do ich bankructwa. Niestety, sytuacja z roku na rok będzie się pogarszać. Czy za kilkanaście lat pozostanie w Polsce kilku sieciowych gigantów, z których każdy będzie zarządzać tysiącami punktów sprzedaży leków? To niestety realna perspektywa.
   > Więcej <

 

Atomowa współpraca

Atomowa współpraca Tv

Polska Grupa Energetyczna i francuska firma EDF będą współpracować przy projekcie budowy w Polsce elektrowni atomowej. Firmy podpisały memorandum w tej sprawie. »

Kiedy ruszy cyfrowa telewizja?

Kiedy ruszy cyfrowa telewizja? Tv

Według projektu KRRiT uruchomienie pierwszego obszaru telewizji cyfrowej miało nastąpić w IX 2009 W II etapie cyfrowa tv miała ruszyć w III 2010 na kolejnych 24 obszarach, w III etapie w VII 2011 na 16 obszarach. »

Rada EuRoPol Gazu uzgodniła taryfy za tranzyt gazu na 2010 r.

Rada EuRoPol Gazu uzgodniła taryfy za tranzyt gazu na 2010 r.

Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu, spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a potem do Niemiec, uzgodniła wysokość opłat za usługi tranzytowe w 2010 roku - poinformował Gazprom. »

 

 

MOSKALIKOWIE I GŁOWACCY PO WYROKU WS. DOMU W NARTACH

"Ona chce ciemiężyć. A my się już umordowali"

"Ona chce ciemiężyć. A my się już umordowali"

- Będziemy organizować pomoc, ale odpowiedzialność za tę sprawę ponosi rząd - tak Jarosław Kaczyński komentuje decyzję sądu,...czytaj dalej »

 

 

Bogate kraje wschodzące zalewają rynki obligacjami

Bogate kraje wschodzące zalewają rynki obligacjami

Na rynkach rozwijających się pojawia się niecodzienny trend. Kraje, które nie muszą pożyczać żadnych środków, dokładnie tak właśnie czynią. Pomimo stosów gotówki zarzucają swoimi obligacjami międzynarodowe rynki, jakby gromadziły... »

Rosja może wprowadzić podatek Tobina

Rosja może wprowadzić podatek Tobina

Rosyjski bank centralny rozważa możliwość wprowadzenia podatku Tobina - podatku od spekulacyjnych transakcji walutowych - poinformował zastępca prezesa rosyjskiego banku centralnego, Alexei Ulyukayew. »

Białoruś: monitoring klientów kupujących euro i dolara

Białoruś: monitoring klientów kupujących euro i dolara

Białoruski bank narodowy polecił wszystkim bankom działającym na terytorium Białorusi monitorować zakup obcej waluty przez indywidualnych klientów. Władze uważają, że osoby, które często wymieniają białoruskie ruble na dolary lub euro,... »

 

 

CHIŃCZYCY AKTYWIZUJĄ SIĘ NA BLISKIM WSCHODZIE

Pekin krytykuje Izrael

Pekin krytykuje Izrael

Po Waszyngtonie i Londynie do grona krytyków izraelskiej decyzji o budowie osiedli we wschodniej, okupowanej Jerozolimie dołączył...czytaj dalej »

 

 

 
Nie w maju, nie w lipcu, nawet nie w listopadzie
Kwaśniewski przesunięty

Koniec roku - to ostateczny, według Instytutu Pamięci Narodowej, termin publikacji na temat domniemanej współpracy Aleksandra Kwaśniewskiego z komunistycznymi specsłużbami.
   > Więcej <

 

UKRAINA: OTWARTO PIERWSZE MUZEUM UPA

Oskarżana o zbrodnie na Polakach armia ma swoje muzeum

Oskarżana o zbrodnie na Polakach armia ma swoje muzeum

Na Ukrainie otwarto pierwsze muzeum Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W Polsce UPA obarczana jest odpowiedzialnością za...czytaj dalej »

 

Jutro na cmentarzu w Londynie pożegnamy generała Mieczysława Wałęgę, jednego z ostatnich bohaterów II wojny światowej. W życiu miał trzy miłości: do żony, do Ojczyzny i do Wojska Polskiego
Życie niczym otwarta księga patriotyzmu

W raportach do gen. Władysława Andersa pisano o nim: "Doskonały żołnierz z zamiłowania, o wielkiej wiedzy wojskowej, którą stale pogłębia. Inteligentny, lojalny, bardzo pracowity. Wzorowy oficer i patriota. Nadaje się na dowódcę brygady. Wybitny!".
   > Więcej <

 

 
Pod patronatem Naszego Dziennika
Wolność świętowana pieśnią

Uroczysty koncert patriotyczny z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie przyciągnął rzesze warszawiaków. Wzruszył wszystkich. Występowała Orkiestra Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz warszawskie chóry: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dziecięcy Kantylena.
   > Więcej <

 

Sejm obroni krzyż?

Projekt uchwały w obronie obecności krzyża w przestrzeni publicznej, krytykującej orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada br., zakazującego obecności krzyży w jednej ze szkół we Włoszech, trafił do marszałka Sejmu.
   > Więcej <

 

FOTOGRAFIE SPRZED LAT TO TAKŻE DANE OSOBOWE

Nasza-Klasa przegrywa w&nbsp;sądzie

Nasza-Klasa przegrywa w sądzie

Nadchodzą ciężkie czasy dla portali społecznościowych. Portal Nasza Klasa właśnie przegrał proces przed Naczelnym Sądem...czytaj dalej »

 

Człowiek, który rozszyfrował "cudowną broń” Hitlera

Antoni Adamski

Rakietę V-2 Polacy przekazali Brytyjczykom. Akcją kierował związany z Rzeszowem podpułkownik Mieczysław Wałęga.

Mieczysław Wałęga, choć związany z Rzeszowem, ma znikome szanse na tytuł honorowego obywatela miasta. Prawdopodobnie dostanie tylko medal "Zasłużony dla Rzeszowa”.

(FOT. ARCHIWUM)

Produkcja rakiet V-1 i V-2 była jedną z najbardziej strzeżonych przez Niemców tajemnic II wojny światowej. Ale dla wywiadu Armii Krajowej nie było rzeczy niemożliwych.

We wrześniu 1943 r. żołnierze AK zaobserwowali, że na pilnie strzeżonym poligonie SS Blizna - Pustków (pow. dębicki) rozpoczęły się jakieś gorączkowe przygotowania. W listopadzie z poligonu odpalono pierwsze rakiety V-1.

Już w miesiąc później gotowy był obszerny raport na ten temat sporządzony przez Mieczysława Jerzego Wałęgę, oficera wywiadu Rzeszowskiego Inspektoratu AK.

Czytamy w nim: "Chodzi o nowy rodzaj torped powietrznych czy też pocisków artyleryjskich o zasięgu do 300 km. W ostatnich tygodniach słyszano trzy razy nagłe dudnienie w powietrzu (...) nocą widziano przy tym jak gdyby płonący samolot (...) który spadł kilka kilometrów od Blizny.”

Jak V-2 trafił do Londynu

Raport dostarczony za pośrednictwem Komendy Głównej AK do Londynu podawał, że paliwem niemieckich rakiet był ciekły tlen. Te informacje pozwoliły aliantom na poznanie broni, która użyta została do bombardowania angielskich miast.

Jak Polakom udało się przeniknąć na ściśle odizolowany poligon? W siatce wywiadowczej Wałęgi było sto osób: doświadczeni oficerowie wywiadu, chłopcy, kolejarze, księża...

- Penetracja poligonu była czymś niesłychanie trudnym, prawie niemożliwym - mówi profesor Jan Łopuski, który w sierpniu 1944 r. jako oficer łączności konspiracyjnej obserwował ze wzgórza koło Ropczyc loty V-1 i V-2. - Ale Polacy potrafią robić rzeczy niemożliwe.

Anglicy do dokładnego rozpoznania broni potrzebowali oryginalnej rakiety. Wtedy powstał zuchwały pomysł ataku na transportujący je niemiecki pociąg. Atak nie doszedł do skutku. Żołnierzom AK udało się jednak przechwycić niewybuch V-2, który angielskim samolotem został przetransportowany do Londynu. Była to operacja "Most III”, w której Wałęga, (przeniesiony w 1944 r. do Tarnowa) odpowiadał za łączność.


Mieczysław Jerzy Wałęga, pseudonimy "Jur” i "Mat” ur. 1 maja 1914 w Rzędzinie pow. Tarnów. Uczył się w szkole powszechnej i gimnazjum w Tarnowie. Po ukończeniu podchorążówki w Ostrowi Mazowieckiej - Komorowie 15 października 1938 otrzymał nominacje na podporucznika piechoty i przydział do 17. pułku piechoty w Rzeszowie. We wrześniu 1939 r. walczył pod Częstochową. Uniknął niewoli i w końcu września wrócił do Rzeszowa.
Zaangażował się w działalność konspiracyjną, został adiutantem por. Łukasza Cieplińskiego "Pługa”, inspektora Inspektoratu Związku Walki Zbrojnej w Rzeszowie. W 1942 został oficerem wywiadu i kontrwywiadu Rzeszowskiego Inspektoratu Armii Krajowej. Kierował pracami wywiadu AK wokół niemieckiego poligonu Blizna - Pustków. W lutym 1944 po przeniesieniu do Inspektoratu AK w Tarnowie. Tutaj przygotował akcje lotnicze "Most II” i "Most III”. W ramach tej ostatniej AK przekazała Anglikom zdobytą rakietę V-2. To największy - obok rozszyfrowania aparatu "Enigma” sukces polskiego wywiadu, który znacząco wpłynął na losy wojny.
Uczestnik akcji "Burza”, po wojnie rozpoczął działalność w Okręgu Śląsko - Dąbrowskim WiN. Tropiony przez Urząd Bezpieczeństwa w marcu 1946 r. przedostał się do Londynu. Tutaj zaangażował się w szkolenie oficerów w Brygadowym Kole Młodych "Pogoń”. Prowadził biuro weryfikacyjne AK pomagając kombatantom w kraju. Nominowany przez gen. Władysława Andersa do stopnia podpułkownika, z jego rekomendacji dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 15 sierpnia 2006 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Potajemny ślub w rzeszowskiej farze

Meldunki przepisywała Maria Pasterz, ps. "Rita” - pracownica kancelarii adwokackiej, która mieściła się najpierw przy ul Zamkowej w Rzeszowie, a później w dworku przy ul. Krakowskiej (dziś róg ul. Jałowego i al. Cieplińskiego). Pomagała jej druga pracownica kancelarii i przyjaciółka - Ada Hofman, wkrótce żona Wałęgi.

- Teksty odczytywałam z mikrofilmów przy pomocy szkła powiększającego. Nie bardzo rozumiałam, o jaką broń chodzi - przyznaje pani Maria, która niedługo skończy 87 lat.

Maria Pasterz poznała Wałęgę jeszcze przed wojną: był to przystojny, elegancki porucznik rzeszowskiego garnizonu. Gdy wrócił z kampanii wrześniowej, nie poznała go. Ubrany w szary drelich, w robociarskim kaszkiecie na głowie wtapiał się w szary tłum ulicy.

- Tylko głos pozostał ten sam - wspomina pani Maria.

Ślub Ady i Mietka odbył się potajemnie w kościele farnym (jako oficer Wałęga ukrywał się). Maria Pasterz była świadkiem. Panna młoda ubrana w garsonkę w kolorze lila róż, pan młody przyszedł w białej koszuli, ale w ostatniej chwili pożyczył od kogoś marynarkę.

Żeby tylko granaty nie wybuchły!

Młodzi zamieszkali w domu panny młodej przy ul. Hetmańskiej. Rodzina Hofmanów miała niemieckie korzenie, ale odmówiła podpisania volkslisty tak stanowczo, że zrobiło to wrażenie nawet na Niemcach. Mieczysław ukrywał się na ostatnim piętrze u Hofmanów. Maria Pasterz wspomina:

- Na parterze w mieszkaniu Hofmanów kwaterował oficer niemiecki, chyba lekarz. W jego pokoju urządziliśmy magazyn broni. Karabiny ukrywano za podwójną tylną ścianą szafy, w której wisiały mundury Niemca. W tapicerce siedzenia fotela złożono granaty. Nieraz bałam się, myśląc: żeby tylko nie wybuchły!

Pewnego razu o mało nie doszło do wsypy. Pod nieobecność Niemca żołnierz AK odbierał karabin.

- Już miał wychodzić, gdy na schodach usłyszeliśmy kroki wracającego oficera - opowiada Maria Pasterz. - W ostatniej chwili AK-owiec wyszedł przez okno i uciekł po rynnie.


W listopadzie 1943 roku z poligonu w Bliznej odpalono pierwsze rakiety V-1.

(Fot. Archiwum prof. dr hab. Grzegorza Ostasza)

Spotkanie po pół wieku

Janina Wierzbicka-Kopeć, ps. "Roza” i "Osa”, lat 84, w czasie wojny była łączniczką Komendy Inspektoratu AK w Rzeszowie, a później łączniczką Łukasza Cieplińskiego "Pługa”. Roznosiła pocztę i prasę konspiracyjną, w tym przesyłki dla Wałęgi. Zostawiała je w kancelarii adwokackiej, w której pracowała Ada Hofman. Chodziła też do sklepu Krauzów przy Jagiellońskiej - naprzeciw siedziby Gestapo, gdzie mieścił się konspiracyjny skład broni.

- W czasie okupacji nie zetknęłam się osobiście z Wałęgą - opowiada pani Janina. - Zobaczyłam go dopiero w pół wieku później, w latach 90., kiedy przyjechał do Rzeszowa. Bywał tu wielokrotnie. Życzliwy, wręcz serdeczny pomagał kombatantom jako przewodniczący Komisji Weryfikacji Żołnierzy AK w Londynie. Zabiegał dla nich o Ordery Virtuti Militari. Było to jedyne odznaczenie londyńskie, które uznawały władze PRL i które pozwalało na otrzymywanie dodatku finansowego do emerytury.

Chwalebny życiorys to za mało

Czy dziś Mieczysław Wałęga powinien dostać tytuł honorowego obywatela Rzeszowa? Wniosek w tej sprawie złożyła we wrześniu ub.r. posłanka Anna Pakuła-Sacharczuk wraz z 8 stowarzyszeniami kombatanckimi. Miejscy radni mają mieszane uczucia. Może dlatego do dziś nie podjęli decyzji.

- To postać historyczna. Jestem "za” - mówi radny Maślanka. Tego samego zdania jest Jacek Adamowicz. Radni Zdzisław Daraż i Adolf Gubernat uważają jednak, że honorowym obywatelem może być tylko osoba sławna - taka, która promuje Rzeszów w świecie. Np. Prezydent RP na Uchodztwie Ryszard Kaczorowski, prof. Józef Szajna, kompozytor Wojciech Kilar czy pianista Adam Harasiewicz.

- Mieczysława Wałęgę można raczej obdarować medalem "Zasłużonego dla Rzeszowa” - uważa Daraż. Taki medal przewiduje nowy statut Rady Miasta. Problem w tym, że nie został jeszcze zatwierdzony.

Według Andrzeja Deca kandydat był z Rzeszowem zbyt luźno związany:

- Ma bardzo chwalebny życiorys, ale to trochę za mało - tłumaczy Dec.

- Przecież Wałęga od 1946 r. jest na emigracji w Londynie - argumentuje radna Maria Korczowska.

Elżbieta Jakimek-Zapart, historyk z krakowskiego Oddziału IPN, biograf Łukasza Cieplińskiego odpowiada:

- Jak mógł być zameldowany, skoro się ukrywał przed Niemcami? W Rzeszowie przebywał ponad pięć lat: od października 1938 do lutego 1944. Dłużej niż Łukasz Ciepliński. Ludzie, którzy przyczynili się do zwycięstwa aliantów, we własnym kraju zostali skazani na zapomnienie.

***

Dwa lata temu ppłk Wałęga otrzymał uroczyste podziękowanie od rządu brytyjskiego. W tym samym czasie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Na ostatniej sesji Rady Miasta radny Jacek Adamowicz wystosował interpelację w sprawie honorowego obywatelstwa miasta dla ppłk Wałęgi. Wszystko wskazuje iż zostanie przyznany mu tylko medal "Zasłużony dla Rzeszowa”.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080303/WEEKEND/240007286

 

Sesja naukowo-edukacyjna „Polacy w pościgu za bronią V” – Rzeszów, 16 września 2008 r.

 


 

We wtorek 16 września na Politechnice Rzeszowskiej w Rzeszowie odbyła się sesja naukowo-edukacyjna „Polacy w pościgu za bronią V”. Sesję zorganizował Zakład Nauk Humanistycznych Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego w Rzeszowie. Patronat nad sesją objęła Fundacja Armii Krajowej w Londynie i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Patronat medialny objęły: Telewizja Polska Oddział w Rzeszowie i Polskie Radio Kraków.

W sesji wzięło udział dwóch pracowników IPN, a także prezentowana była publikacja oddziału krakowskiego o Łukaszu Cieplińskim.
 

PROGRAM

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/7926/Sesja_naukowoedukacyjna__Polacy_w_poscigu_za_bronia_V__

Rzeszow_16_wrzesnia_2008_.html

1 komentarz

avatar użytkownika Tymczasowy

1. Boni na premiera

On i tak juz od dawna dla mnie na trupa wygladal. Jakis taki bladawy, a przeszlosc, to wyrok. Za okupacji, byle malolat by go odstrzelil i nie mialby nawet grzechu!