Platforma nie lubi Konopnickiej - kolejny skandal! ciotka Aniela nie pozwala?

avatar użytkownika Maryla

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2010 rokiem Marii Konopnickiej. Za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie PO, przeciw byli m.in. posłowie PiS i PSL. W 2010 r. przypada 100. rocznica śmierci Marii Konopnickiej.

Projekt uchwały, którego autorami są posłowie PiS, negatywnie zaopiniowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, według którego jest za późno na podejmowanie tego rodzaju inicjatywy. - W tej chwili, w listopadzie, gdy mamy już zamknięte programy ministra na rok przyszły i zamknięty kalendarz najważniejszych wydarzeń, trudno byłoby nam przygotować Rok Marii Konopnickiej - powiedziała Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreśliła, że największy wysiłek resortu kultury, jeśli chodzi o uczczenie wybitnych Polaków w 2010 r., poświęcony będzie upamiętnieniu postaci Fryderyka Chopina. Jak przypomniała, Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu 2010 r. Rokiem Fryderyka Chopina już w maju 2008 r.

"Historia wam nie wybaczy"

Ze stanowiskiem ministerstwa kultury zgodzili się posłowie PO argumentując, że przyjęcie uchwały o Roku Konopnickiej musi wiązać się z wcześniejszym ustaleniem programu obchodów, którego zabrakło przy składaniu wniosku do komisji. - Tego rodzaju inicjatywy muszą być poparte konkretem, a tutaj nie widzę żadnego pomysłu jak Rok Konopnickiej obchodzić - powiedział poseł PO Kazimierz Kutz. Z kolei w opinii posłanki PiS Anny Sobeckiej odrzucenie projektu jest "lekceważeniem wzorca patriotyzmu, który dała Polsce Maria Konopnicka". - 250 polskich szkół noszące jej imię daje wyraz jak bardzo jest ta osoba szanowana. Jeśli komisja i Sejm to zlekceważy i nie podejmie uchwały ws. ustanowienia roku 2010 Rokiem Marii Konopnickiej to tego historia nam nie wybaczy - powiedziała Sobecka.

PO proponuje kompromis

Za "kompromisowe rozwiązanie" uznała posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska wniosek o podjęciu przez komisję "uchwały o upamiętnieniu Marii Konopnickiej" w styczniu 2010 r. - Chodzi o przyjęcie komisyjnej uchwały Sejmu czczącej postać Marii Konopnickiej i wzywającej władze publiczne, oświatowe, kulturalne i samorządowe do otoczenia opieką i pamięcią tej rocznicy - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.

Maria Konopnicka żyła w latach 1842-1910. W 1908 r. napisała słynną "Rotę" ze słowami "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". Jest także autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") oraz poematu z dziejów emigracji polskiej ("Pan Balcer w Brazylii").
PAP, arb

 

http://www.wprost.pl/ar/178542/Platforma-nie-lubi-Konopnickiej/

 

Etykietowanie:

6 komentarzy

avatar użytkownika andruch2001

1. A to ścierwa ..raczej im po

A to ścierwa ..raczej im po drodze z takimi idolami jak Jean Paul Sartre .. Napluć na te ścierwa to mało im trzeba by było te świńskie mordy obić ..z "buta"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com

avatar użytkownika Maryla

2. rzutem na tasmę przeszedł w sejmie rok Herberta w 2009

 

'Herbert' z wierszami Zbigniewa Herberta

2009-10-27 rozmiar tekstu: A A A

29 października ukaże się album "Herbert" z wierszami Zbigniewa Herberta śpiewanymi i recytowanymi przez znanych artystów, m.in. Gabę Kulkę, Wojciecha Waglewskiego, Sebastiana Karpiela-Bułeckę i Macieja Stuhra. Płyta upamiętnia przypadającą w tym roku 85. rocznicę urodzin poety.

Pomysłodawcą projektu i kompozytorem muzyki do albumu "Herbert" jest Karim Martusewicz, lider międzynarodowej grupy muzycznej Karimski Club oraz basista legendarnego zespołu Voo Voo.

Zaproszenie do śpiewania i recytowania poezji Herberta przyjęli: Sylwia Wiśniewska, Gaba Kulka, Jan Nowicki, Wojciech Waglewski, Adam Nowak, Muniek Staszczyk, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Stuhr, Rafał Mohr oraz przyjaciele z międzynarodowej grupy muzycznej Karimski Club, którzy w swoich ojczystych językach interpretują twórczość mistrza. Dzięki archiwalnym nagraniom Polskiego Radia na płycie można też usłyszeć głos samego Herberta.

W książce znajdują się wiersze Zbigniewa Herberta (m.in. "Głos wewnętrzny", "Do Marka Aurelego", "Pan Cogito a pop", "Węgrom", "Dwie krople", "Kołatka", "Przedmioty", "Jedwab duszy", "Kamyk", "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz", "Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta", "Różowe ucho", "Domysły na temat Barabasza", "Testament", "Przesłanie Pana Cogito") oraz zdjęcia wykonawców.

- Herbert jest genialny, uniwersalny. Gdy czytałem jego teksty, kompozycje same układały mi się w głowie, jedna za drugą. Ta muzyka nie przypomina poezji śpiewanej w tradycyjnej formie. Nie chcę, by ludzie słuchając poezji, nawet trudnej i poważnej, cierpieli. Starałem się dodać jej lekkości, nowego wymiaru, dlatego ta płyta jest eklektyczna - łączy elektronikę, jazz, stary funk, klasykę - mówi Karim Martusewicz. - Mam nadzieję, że słychać na niej radość poznania Herberta i że młode pokolenie pokocha - tak jak ja - jego poezję.

Koncert promujący album odbył się 20 października w Lublinie. Zarejestrowany spektakl zostanie wyemitowany przez TVP 1 w niedzielę, 1 listopada.

Album "Herbert" będzie dostępny od 29 października w kioskach, salonach Empik, księgarniach, na www.kulturalnysklep.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 130 000, w cenie 32,99 zł.

Więcej informacji:

Herbert

,

Zbigniew Herbert

http://www.wirtualnemedia.pl/article/2843890_Herbert_z_wierszami_Zbigniewa_Herberta_.htm

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Beta

3. Za późno poinformowano

Za późno poinformowano urzędników MKiDN o przypadającej,setnej rocznicy śmierci Marii Konopnickiej? Czy tam też pracuje tylu sportowców, ilu zasiada w Klubie PO? Ale nie dziwię się PO, że jeszcze po stu latach boi się Konopnickiej. Pisarka oprócz tematyki dziecięcej i patriotycznej poruszała ważkie problemy społeczne. Pisała o losie ludzi, których dziś uczeni socjologowie nazywają ludźmi wykluczonymi.A takich ludzi, po niszczycielskiej działalności neoliberałów, jest tak wielu, że skojarzenia mogą być politycznie szkodliwe.
avatar użytkownika Beta

4. Na płycie nie usłyszymy już

Na płycie nie usłyszymy już Zbigniewa Zapasiewicza tak bardzo,za życia, związanego z Panem Cogito.
avatar użytkownika Maryla

5. Beta

Witam, ręce opadają. Najgorsze, że nie mamy żadnego wpływu na te decyzje. Przegłosują, co chcą . Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika joanna

6. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"),

Bardzo dobra haslo do nieoficjalnego uczczenia poetki. Ale to juz wyzwanie dla srodowiska artystycznego, ktore moze przejac inicjatywe w swoje rece.
joanna