Platforma nie lubi Konopnickiej - kolejny skandal! ciotka Aniela nie pozwala?
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2010 rokiem Marii Konopnickiej. Za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie PO, przeciw byli m.in. posłowie PiS i PSL. W 2010 r. przypada 100. rocznica śmierci Marii Konopnickiej.
Projekt uchwały, którego autorami są posłowie PiS, negatywnie zaopiniowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, według którego jest za późno na podejmowanie tego rodzaju inicjatywy. - W tej chwili, w listopadzie, gdy mamy już zamknięte programy ministra na rok przyszły i zamknięty kalendarz najważniejszych wydarzeń, trudno byłoby nam przygotować Rok Marii Konopnickiej - powiedziała Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreśliła, że największy wysiłek resortu kultury, jeśli chodzi o uczczenie wybitnych Polaków w 2010 r., poświęcony będzie upamiętnieniu postaci Fryderyka Chopina. Jak przypomniała, Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu 2010 r. Rokiem Fryderyka Chopina już w maju 2008 r.
"Historia wam nie wybaczy"
Ze stanowiskiem ministerstwa kultury zgodzili się posłowie PO argumentując, że przyjęcie uchwały o Roku Konopnickiej musi wiązać się z wcześniejszym ustaleniem programu obchodów, którego zabrakło przy składaniu wniosku do komisji. - Tego rodzaju inicjatywy muszą być poparte konkretem, a tutaj nie widzę żadnego pomysłu jak Rok Konopnickiej obchodzić - powiedział poseł PO Kazimierz Kutz. Z kolei w opinii posłanki PiS Anny Sobeckiej odrzucenie projektu jest "lekceważeniem wzorca patriotyzmu, który dała Polsce Maria Konopnicka". - 250 polskich szkół noszące jej imię daje wyraz jak bardzo jest ta osoba szanowana. Jeśli komisja i Sejm to zlekceważy i nie podejmie uchwały ws. ustanowienia roku 2010 Rokiem Marii Konopnickiej to tego historia nam nie wybaczy - powiedziała Sobecka.
PO proponuje kompromis
Za "kompromisowe rozwiązanie" uznała posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska wniosek o podjęciu przez komisję "uchwały o upamiętnieniu Marii Konopnickiej" w styczniu 2010 r. - Chodzi o przyjęcie komisyjnej uchwały Sejmu czczącej postać Marii Konopnickiej i wzywającej władze publiczne, oświatowe, kulturalne i samorządowe do otoczenia opieką i pamięcią tej rocznicy - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.
Maria Konopnicka żyła w latach 1842-1910. W 1908 r. napisała słynną "Rotę" ze słowami "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". Jest także autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") oraz poematu z dziejów emigracji polskiej ("Pan Balcer w Brazylii").
PAP, arb
http://www.wprost.pl/ar/178542/Platforma-nie-lubi-Konopnickiej/
- Zaloguj się, by odpowiadać
6 komentarzy
1. A to ścierwa ..raczej im po
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com
2. rzutem na tasmę przeszedł w sejmie rok Herberta w 2009
'Herbert' z wierszami Zbigniewa Herberta
29 października ukaże się album "Herbert" z wierszami Zbigniewa Herberta śpiewanymi i recytowanymi przez znanych artystów, m.in. Gabę Kulkę, Wojciecha Waglewskiego, Sebastiana Karpiela-Bułeckę i Macieja Stuhra. Płyta upamiętnia przypadającą w tym roku 85. rocznicę urodzin poety.
Pomysłodawcą projektu i kompozytorem muzyki do albumu "Herbert" jest Karim Martusewicz, lider międzynarodowej grupy muzycznej Karimski Club oraz basista legendarnego zespołu Voo Voo.
Zaproszenie do śpiewania i recytowania poezji Herberta przyjęli: Sylwia Wiśniewska, Gaba Kulka, Jan Nowicki, Wojciech Waglewski, Adam Nowak, Muniek Staszczyk, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Stuhr, Rafał Mohr oraz przyjaciele z międzynarodowej grupy muzycznej Karimski Club, którzy w swoich ojczystych językach interpretują twórczość mistrza. Dzięki archiwalnym nagraniom Polskiego Radia na płycie można też usłyszeć głos samego Herberta.
W książce znajdują się wiersze Zbigniewa Herberta (m.in. "Głos wewnętrzny", "Do Marka Aurelego", "Pan Cogito a pop", "Węgrom", "Dwie krople", "Kołatka", "Przedmioty", "Jedwab duszy", "Kamyk", "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz", "Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta", "Różowe ucho", "Domysły na temat Barabasza", "Testament", "Przesłanie Pana Cogito") oraz zdjęcia wykonawców.
- Herbert jest genialny, uniwersalny. Gdy czytałem jego teksty, kompozycje same układały mi się w głowie, jedna za drugą. Ta muzyka nie przypomina poezji śpiewanej w tradycyjnej formie. Nie chcę, by ludzie słuchając poezji, nawet trudnej i poważnej, cierpieli. Starałem się dodać jej lekkości, nowego wymiaru, dlatego ta płyta jest eklektyczna - łączy elektronikę, jazz, stary funk, klasykę - mówi Karim Martusewicz. - Mam nadzieję, że słychać na niej radość poznania Herberta i że młode pokolenie pokocha - tak jak ja - jego poezję.
Koncert promujący album odbył się 20 października w Lublinie. Zarejestrowany spektakl zostanie wyemitowany przez TVP 1 w niedzielę, 1 listopada.
Album "Herbert" będzie dostępny od 29 października w kioskach, salonach Empik, księgarniach, na www.kulturalnysklep.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 130 000, w cenie 32,99 zł.
Więcej informacji:
Herbert,
Zbigniew Herberthttp://www.wirtualnemedia.pl/article/2843890_Herbert_z_wierszami_Zbigniewa_Herberta_.htm
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Za późno poinformowano
4. Na płycie nie usłyszymy już
5. Beta
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"),