Dla "Rzeczpospolitej" Witold Pilecki mniej ważny od Waldemara Kuczyńskiego
Dziennik "Rzeczpospolita" (podobnie jak inne media) informowany był sukcesywnie o liście do Jerzego Buzka z 2.09.2009, liście do europosłów z 4.09.09, liście do tych samych adresatów prezesa Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich z 8.09.09 oraz o petycji, którą podpisują internauci począwszy od 7.09. b.r.
25 września b.r. trafił do redakcji "Rzepy" list siedmiu byłych więźniów KL Auschwitz.
Dziś, 6 października, skrócona wersja tego listu została opublikowana na - uwaga! - piętnastej stronie papierowego wydania "Rzeczpospolitej". List byłych polskich więźniów Auschwitz został opublikowany na marginesie strony, której większą część zajmują nekrologi. Redakcja - która jest adresatem listu - nie uznała za stosowne opatrzyć go jakimkolwiek komentarzem.
List, w którym umieszczono adres internetowy petycji, nie został zamieszczony w internetowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
Można sądzić, że 90 % czytelników tej gazety w ogóle nie zauważy listu byłych więźniów Auschwitz, którzy apelują do europosłów, mediów i opinii publicznej o ustanowienie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Powtórzę: nie chodzi w tym przypadku o "Kurier Kikutkowa", "Fuckty & Mity", czy "Wiadomości Reklamowe".
Mówimy tu o gazecie, w której logo znajduje się orzeł w koronie i której tytuł odwołuje się do oficjalnej nazwy państwa polskiego.
Zapamiętajmy tę datę: 6 października 2009 r.
Michał Tyrpa
- Zaloguj się, by odpowiadać
7 komentarzy
1. na pierwszym miejscu, w polecanych
POLECAMY
Waldemar Kuczyński pisze:CBA? Rozwiązać lub poddać odtruciu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. "Przypomnijmy o Rotmistrzu"
Apelują do europosłów w sprawie Pileckiego.
Byli polscy więźniowie KL Auschwitz popierają projekt europejskiego święta Bohaterów, którzy sprzeciwili się narodowo-socjalistycznemu i komunistycznemu złu.
Krakowska Fundacja Paradis Judaeorum od ponad półtora roku prowadzi kampanię pod hasłem "Przypomnijmy o Rotmistrzu" (Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Jednym z celów akcji jest ustanowienie rocznicy śmierci twórcy konspiracji w Auschwitz, europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Główne cele zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let’s Reminisce About Witold Pilecki") to upowszechnienie tzw. "Raportu Witolda” z 1945 r. (także w tłumaczeniach na języki obce), lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy "Ochotnika do Auschwitz" oraz ustanowienie 25 maja świętem w Unii Europejskiej – Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Z inspiracji Fundacji Paradis Judaeorum, 18 lutego 2009 r. grupa Unia na Rzecz Europy Narodów (UEN) w Parlamencie Europejskim uchwaliła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
4 marca 2009 r. projekt poparł Prezydent Republiki Czeskiej, zaś 20 lipca b.r. życzliwie ustosunkowała się do niego Kancelaria Premiera Królestwa Szwecji. Ideę majowego święta europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem popierają również m. in. Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także poprzedni i obecny Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
25 maja 2008 r. - w 60. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego - fundacja opublikowała w Internecie angielskie tłumaczenie tzw. "Raportu Witolda" z 1945 roku (zob. www.witoldsreport.blogspot.com)
Przed rokiem, 17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji ś.p. Rotmistrza Witolda Pileckiego. 25 stycznia 2009 r. z inicjatywy fundacji odprawiono uroczystą Mszę Św. w Katedrze Wawelskiej, podczas której modlono się o wyniesienie na ołtarze Bohatera z Auschwitz.
Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się także do samorządów wielu miast o nadawanie ulicom bądź placom imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Na apel pozytywnie zareagowały władze kilkunastu miast w Polsce (m. in. Zakopanego, Wadowic, Suwałk, Poznania, Łodzi). Do akcji przystąpiło wiele instytucji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy. Znalazły się wśród nich m. in. organizacje kombatanckie i młodzieżowe, a także szkoły wyższe.
4 września 2009 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się z zaproszeniem do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji.
Z poparciem projektu święta europejskich bohaterów zmagań z totalitaryzmem wystąpiło Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. W liście przesłanym polskim eurodeutowanym 8 września b.r., Grzegorz Rosengarten – prezes ChSRO napisał:
„w imieniu zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, organizacji założonej z inicjatywy byłych polskich więźniów KL Auschwitz, wyrażam zdecydowane poparcie dla szczytnej inicjatywy zaprezentowanej w piśmie Pana Michała Tyrpy z dnia 4.09. b.r., a dotyczącej ustanowienia dnia 25 maja Europejskim Dniem Pamięci o Bohaterach Walki z Totalitaryzmem.”
Wielu internautów z Polski i zagranicy (m. in. z Niemiec, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Indonezji, Szwajcarii, Austrii) deklaruje wsparcie dla akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, podpisując petycję do polskich eurodeputowanych.
W akcję zaangażowało się miasto Zakopane, a także samorządowcy z Krakowa, Wadowic, Suwałk, Jaworzyny Śląskiej, Poznania i in. miast.
"Budzi niepokój, że choć od wysłania listu do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego minęły dwa tygodnie, a w międzyczasie Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich oraz ponad stu internautów z całego świata poparło apel, znakomita większość europodeputowanych nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, czy w sprawie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem można na nich liczyć." - stwierdził prezes fundacji i pomysłodawca europejskiego święta, Michał Tyrpa. Fakt, iż mimo ponad półtorarocznych wysiłków uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" przedstawiciele RP w Brukseli nadal lekceważą sprawę rtm.Pileckiego napawa głębokim smutkiem.
Petycję można podpisać pod adresem:
http://www.petycje.pl/4376
Zob. także:
Materiał video o akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu"
Notatka z oficjalnej strony internetowej miasta Zakopane
Depesza KAI z 11.09.2009. na stonie "Gazety Wyborczej"
Krakowski "Dziennik Polski" z 17.09.2009
"Zakopane upamiętni bohatera" Gazeta Krakowska z 15.09.2009
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. cos Ci powiem
4. Michał Tyrpa - uzupełnienie w sprawie mediów
"Warto dodać, że mimo moich monitów - a stały się one bardzo intensywne w ciągu ostatnich 4 tygodni - "Nasz Dziennik" zachowuje się w tej sprawie jeszcze gorzej.
Oni nawet na 15 stronie, w dziale "Nekrologi" (tak jak to zrobiła Rzepa) nie zamieścili apelu polskich "numerów" z Auschwitz.
Ale skoro "Nasz Dziennik" potrafił nawet nigdy nie wspomnieć o moim liście do Ojca Świętego Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji Rotmistrza, pewnie nie należy się temu dziwić..."
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. tu poieram
6. No to do dzieła ..
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com
7. Co w odpowiedzi ..?
Myślę że kilka ( naście) telefonów od czytelników , pozwoliło by zrewidować dotychczasowe stanowisko redakcji w tej sprawie.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com