Najstarsza Pielgrzymka Kaliska,
Michał St. de Z..., czw., 13/08/2009 - 19:15
W dniu 9 sierpnia 2009 roku wyruszyła z Kalisza najstarsza Polska Pielgrzymka do Tronu Częstochowskiego Matki Boga, Królowej i Patronki Polski.
Tegoroczna Piesza Pielgrzymka jest już trzysta siedemdziesiątą drugą.
Od 17 lat w kaliskie pielgrzymowanie wpisuje się pielgrzymka diecezjalna, którą stanowią grupy wychodzące z parafii kaliskich są nimi Sanktuarium Św. Józefa, par. Katedralna, par. Miłosierdzia Bożego, par. Opatrzności Bożej, par. Św. Gotarda, par. MB Królowej Polski, par. Św. Rodziny par. Św. Stanisława i wielu miejsc naszej diecezji takich jak: Jarocin, Ostrów Wlkp., Krotoszyn, Kępno, Odolanów, Koźmin Wlkp., Syców, Giżyce, Opatówek i Chełmce.
Piesza Pielgrzymka, odbywa się per pedes apostolorum we dwie strony.
Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Kaliska jest inicjowana pod hasłem:
"Święty Józef, patron na nasze czasy"
Słowa zaczerpnięte z adhortacji Jana Pawła II Redemptoris Custos, gdzie Ojciec Święty w podobnych słowach określa św. Józefa.
Pod takim hasłem będzie zmierzała tegoroczna 372 Kaliska i 18. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło to zaczerpnięte z Listu Św. Pawła do Filipian bezpośrednio odnosi się do roku Św. Pawła jaki w czerwcu ogłosił Ojciec Św. Benedykt XVI.
Od wielu już lat pojawiał się temat wydłużenia pielgrzymki o jeden dzień, bądź też rozbicie najdłuższego etapu, ponieważ w drugim dniu pielgrzymki pątnicy mieli do przejścia blisko 50 km. Głuszyna – Wieluń. Po wielu dyskusjach, naradach w tym roku podjęto decyzję, aby pielgrzymkę wydłużyć o jeden dzień a co za tym idzie rozbić najdłuższy etap blisko 50 km na dwa krótsze po ok. 25 km. Jakie są konsekwencje tych zmian. Żadnych.
Kalisz, Calisia, to jedno z najstarszych miast polskich. Leży na Szlaku Bursztynowym.
Pierwsze wzmianki o Kaliszu pochodzą z zapisów greckiego uczonego, Klaudiusza Ptolomeusza z Tebaiu z II wieku naszej ery.
W czasie potrzeby grunwaldzkiej, to w Kaliszu zbierało się zwoływane przez wici pospolite ruszenie ze wschodnich rejonów Wielkiej Polski. Polonia Maior
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz