Odpowiedź w sprawie PISF - Ministerstwo Kultury i D. N.

avatar użytkownika Franek

Ministerstwo Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego

DEPARTAMENT NARODOWYCH
INSTYTUCJI KULTURY
                                                  Warszawa, dnia 14 lipca 2009r.

DIK.DS.-051/2/09 DIK/1029/09

Stowarzyszenie Blogmedia24.p1
ul. Rzędziana 32
11-041 Olsztyn

ZAWIADOMIENIE O SPOSOBIE ZAŁATWIENIA SKARGI

Na podstawie art. 229 pkt 7 i art. 238 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.), po rozpatrzeniu skargi Stowarzyszenia Blogmedia24.p1 z dnia 14 czerwca 2009 r. na Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), dotyczącej nieprzestrzegania przez ten Instytut obowiązującego prawa, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

1) uznaje za bezzasadny zarzut podpisania w imieniu PISF odpowiedzi na e-maila Stowarzyszenia Blogmedia24.p1 z 23 maja 2009 r. przez pracownika Instytutu (Rzecznika prasowego), nie będącego jego Dyrektorem. Zgodnie z§ 17 ust. 1 zarządzenia Ministra Kultury z dnia 2 września 2005r. w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej - strukturę organizacyjną Instytutu określa Dyrektor w odpowiednim regulaminie. Nadany na podstawie w/w zapisu statutu Regulamin Organizacyjny PISF określa zasady organizacji pracy w Instytucie, w tym m.in. zadania i kompetencje tzw. reprezentantów Instytutu, którzy umocowani są do podpisywania, we własnym imieniu, pism i dokumentów wynikających z przyjętego podziału czynności. Lista reprezentantów Instytutu podana jest do publicznej wiadomości na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Należy do nich m.in. Rzecznik prasowy PISF, który sprawując
nadzór nad działalnością Działu Public Relations, jest odpowiedzialny za prowadzenie komunikacji zewnętrznej PISF z mediami, środowiskiem filmowym, środowiskami opiniotwórczymi oraz wszystkimi organizacjami społecznymi, nie będącymi Beneficjentami PISF. Ponadto do jego obowiązków należy udzielanie odpowiedzi w trybie ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.). Należy nadmienić, iż korespondencja pomiędzy PISF a Stowarzyszeniem Blogmedia24.p1 służy Państwu do umieszczania i komentowania na prowadzonym przez siebie portalu internetowym (działalność medialna). Tym bardziej oczywistym jest kierowanie odpowiedzi PISF przezjego Rzecznika;

2) uznaje za bezzasadny zarzut opieszałości PISF w załatwianiu sprawy z wniosku Stowarzyszenia Blogmedia24.p1 z dnia 4 czerwca 2009 r., a właściwie 5 czerwca 2009r. (e-mail z 4 czerwca z godziny 23,03) o przesłanie, przekazanej uprzednio drogą elektroniczną, odpowiedzi PISF z dnia 3 czerwca 2009r., w wersji papierowej. Przedmiotowe pismo zostało, zgodnie z Państwa życzeniem, wysłane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru w dniu 17 czerwca 2009r. Zgodnie z ogólną dyrektywą wynikającą z art. 35 ~ 1 k.p.a, na którą Państwo się powołują w niniejszej skardze, sprawy administracyjne powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Sformułowanie takie oznacza w szczególności, że „organ administracji publicznej powinien załatwić sprawę bez zbędnej zwłoki, jeżeli w toku postępowania administracyjnego okaże się, że sprawa może być załatwiona przed upływem ustawowych terminów do jej załatwienia" (A.Wróbel (w:) M.Jaśkowska, A.Wróbel. Kodeks..., s.307). Powołana dyrektywa jest związana z obowiązkiem niezwłocznego załatwienia sprawy (art. 35 ~ 2 k.p.a) i obowiązkiem załatwienia sprawy w terminach określonych w art. 35 ~ 3 k.p.a. Zwrot „niezwłocznie" zawarty w art. 35 $ 2 k.p.a oznacza, że nie ma wyznaczonego terminu w sposób bezwzględny. Toteż załatwienie Państwa prośby, w terminie 11 dni od daty zgłoszenia - należy uznać za realizację reguły niezwłocznego załatwienia sprawy.

                                              Dyrektor
                            Departamentu Narodowych Instytucji
                                               Kultury
 

                                         Zenon Butkiewicz

 

6 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. alez bzdury i nie na temat !!!

terminu nie dotrzymano w wersji papierowej, tylko nie dotrzymano terminu 30 dniowego w udzieleniu odpowiedzi. Czeka nas kolejna odpowiedź urzędnikowi, który mataczy w sprawie. Ale chociaż odpowiedział w terminie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. nasze pismo

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Warszawa, 15 czerwca 2009 r.
11-041 Olsztyn
Ul. Rzędziana 32

Nasz znak 02/06/2009

Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Pan Bohdan Zdrojewski

Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa

Dot. Skarga na dyrektora PISF w związku z nieprzestrzeganiem w tej instytucji obowiązującego prawa.

Szanowny Panie Ministrze!

W dniu 1 czerwca 2009 r. przesłaliśmy do wiadomości Pana Ministra kopię pisma do Prokuratora Generalnego z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w PISF.

Zapewne ten fakt spowodował, że wreszcie w dniu 4 czerwca 2009 r. PISF zareagował drogą internetową (patrz: załącznik). Pismo to jest podpisane przez rzecznika prasowego (p. Annę Godzisz). Nie będziemy absorbować Pańskiego cennego czasu merytoryczną zawartością tej „odpowiedzi”. Będzie to przedmiotem zainteresowań innych organów Państwa.

Tu zwracamy tylko uwagę na autora odpowiedzi. Naszym zdaniem odpowiedzi powinien udzielać dyrektor instytucji, gdyż do niego kierowane było pismo. Dopuszczalna jest odpowiedź urzędnika kompetentnego w sprawie, który ma obowiązek powołać się na upoważnienie dyrektora instytucji.
W załączonym piśmie nie ma powołania się na działanie z upoważnienia dyrektora.

Rzecznik prasowy ma w swym zakresie obowiązków udzielanie informacji na potrzeby publikacji medialnych. My o takie dane nie zwracaliśmy się. Nas – jako Stowarzyszenie – interesują wszelkie (formalne i merytoryczne) okoliczności związane z prawidłowością działań PISF jako organu Państwa w zakresie dysponowania funduszami publicznymi. Wiedza ta jest nam potrzebna do ewentualnych, dalszych działań prawnych.

Ponadto w dniu 4 czerwca 2009 r. zwróciliśmy się do dyrektora PISF z wnioskiem o przysłanie nam odpowiedzi z dnia 04.06 b.r. w tradycyjnej papierowej formie. Art. 35 §1 KPA nakazuje organom Państwa załatwiać sprawy obywateli bez zbędnej zwłoki. Dziś mamy 15 czerwca i życzenie nasze nie zostało spełnione. Wysłanie dokumentu już istniejącego jest przecież najprostszą z możliwych czynności urzędowych. Minęło 11 dni...

Informację powyższą kierujemy do Pana z nadzieją, że – z Pańskiej inicjatywy - „artystyczne” podejście do obowiązującego prawa zostanie w PISF zastąpione przez praktykę urzędniczą, mającą na uwadze poszanowanie istniejących norm prawa i elementarny choćby szacunek dla obywateli.

Łączymy wyrazy szacunku!

W imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl

Franciszek Gajek

W załączeniu:
1. Pismo z PISF z dnia 4.06.2009 r.
Odpowiedź dla Stowarzyszenia z PISF

 

 

PISF nie odpowiedział na list Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z dnia 20.04.2009 r, nie dostalismy równiez odpowiedzi na nasze przypomnienie, ze termin odpowiedzi juz minął, z dnia 23 maja 2009 r. Państwowy Instytut nie przestrzega prawa. W związku z tym przygotowalismy projekt pisma, prosimy o ewentualne korekty i uwagi.

 

Projekt kolejnego listu do PISF (nasz list z dnia 20.04.2009 bez odpowiedzi)

 

Olsztyn, 1 czerwca 2009 r.

 

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl   

Rzędziana 32

11-041 Olsztyn  

 

  Minister Sprawiedliwości
i Prokurator Generalny
Pan Andrzej Czuma
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa

Dot. : Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, polegającego na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, składane w trybie art. 304 $ 1 KPK.

W dniu 20.04.2009 r. zwróciliśmy się do dyrektora Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (dalej: PISF) z pisemnym wnioskiem o uzgodnienie terminu  udostępnienia do wglądu osobie upoważnionej przez Stowarzyszenie Blogmedia24.pl zbioru dokumentów zgromadzonych w PISF w związku z ubieganiem się twórców filmu "Tajemnice Westerplatte" o dotację na realizację wymienionego obrazu. (Załącznik 1)

Podstawą prawną naszego wniosku do PISF jest „Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.”

Zgodnie z dyspozycją art. 13 przywołanej wyżej ustawy wniosek nasz winien być załatwiony bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia jego złożenia. Do dnia dzisiejszego (01.06.2009 r.) nie otrzymaliśmy odpowiedzi, mimo iż termin załatwienia wniosku minął w dniu 4 maja 2009 r.

Nasza obecna determinacja wynika ze wcześniejszych, złych doświadczeń, kiedy to w korespondencji z PISF, trwającej od 27.08.2008  roku w związku z dotacją do filmu „Westerplatte, byliśmy zbywani nic nieznaczącymi ogólnikami.

W związku z powyższym wszystko wskazuje na to, że jakaś osoba (lub grupa osób) nie dopełnia obowiązków lub przekracza uprawnienia. Zachodzi zatem uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu opisanego w art. 231 kodeksu karnego.
Wnosimy zatem o spowodowanie przewidzianych prawem czynności.

W załączeniu:
1. Pismo Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z 20.04.2009 r.

Propozycja listu do PISF - kontynuacja finansowania filmu "Tajemnice Westerplatte"
 
Do wiadomości:
  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Barres

3. Panie Franku!

To pismo jest papierowe czy elektroniczne? Jeśli elektroniczne, to zażyczmy sobie przysłania dokumentu papierowego. To wazne... Pozdrawiam!
avatar użytkownika Franek

4. Jest Papierowe

Jakby co Pozdrawiam
avatar użytkownika Barres

5. Panie Franku!

To świetnie! Do wtorku coś sklecę... Podłożyli się okrutnie. Właściwie to min. Czuma nas polubi. Pozdrawiam! PS. Ja papieru nie potrzebuję. Ważne, że jest w naszych rękach.
avatar użytkownika Maryla

6. dlaczego PISF moze trwonic fundusze publiczne na pornusy

Zdrojewski: pieniądze na kulturę marnują się

 
2009-07-23 18:58
W Polsce przeznacza się wciąż za mało pieniędzy na kulturę, a sporo środków na ten cel marnuje się - uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Dlaczego? Ponieważ "często dając środki na administrację, dach, ogrzewanie czy oświetlenie uważamy, że dajemy na kulturę. A może być tak, że wydane środki zamiast na aktywność artystyczną, idą na utrzymanie ścian i budynków - uważa minister kultury.
REKLAMA
Minister spotkał się w czwartek w Kielcach z ludźmi kultury na terenie Bazy Zbożowej, w ramach cyklu "Mapa Kultury". Baza to poprzemysłowe obiekty na ulicy Zbożowej w Kielcach, m. in. hale i garaże, które władze miasta przekazały stowarzyszeniom twórczym i artystom. Podczas spotkania mówił, że w dziedzinie kultury musi obowiązywać zasada, że resort wspiera to, co oryginalne, indywidualne, niepowtarzalne. Jego zdaniem, inwestycje kulturalne w Polsce były często bardzo kosztowne, a ich realizacja trwała zbyt długo. Często były także nieefektywne z punktu widzenia możliwości prowadzenia działalności artystycznej. 

Nie: dla marnowania pieniędzy

- W pierwszej kolejności moim zadaniem jest efektywne zarządzanie środkami inwestycyjnymi - podkreślił Zdrojewski. I dodał: "Inwestycja musi być dla kogoś, dla określonego środowiska; także to środowisko musi być w stanie wykorzystać pieniądze wpakowane w przedsięwzięcie we właściwy sposób - powiedział. - Nie będzie wspierania przedsięwzięcia, za którym nie ma odpowiedzialności za finał - powiedział. I dodał: "Nie uzyskują ministerialnego wsparcia: przedsięwzięcia inwestycyjne dla samej inwestycji".

Zdrojewski zapowiedział również, że będzie wspierał projekty inwestycyjne o lżejszej formie, gdzie większość budżetu będzie pochłaniała działalność artystyczna. Obiecywał także wsparcie dla projektów podobnych do kieleckiej Bazy Zbożowej czy starej gazowni w Bytomiu - z teatrem tańca.

Trzeba pomyśleć o dzieciach

Zdrojewski przypomniał również, że nie wszystkie instytucje kultury, wspierane ze środków publicznych, mają zagwarantowany program dla dzieci. A to, według niego, powinno być priorytetem, dla każdej instytucji. Dlatego zapowiedział, że od teraz będzie to obowiązkowe. - Trzeba pamiętać, że instytucje artystyczne, szanując dziecko, będą miały dorosłego widza, wykształconego, wrażliwego i bogatego w różnego rodzaju doświadczenia artystyczne - podkreślił minister.

Zdrojewski deklarował także współpracę z prezydentami miast i marszałkami województw w dziedzinie wsparcia tych projektów kulturalnych, które będą promować samorządy. Minister chce równoważyć to wsparcie poprzez dofinansowanie innych przedsięwzięć, ale tylko takich, które mają eksperymentalny charakter albo budują nowy mechanizm w kulturze.

pap, dar

Zdrojewski: pieniądze na kulturę marnują się

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl