Nie chcemy parytetów!
Nie chcemy parytetów!
Konstytucja III RP stanowi: Art. 33, 1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
Art. 33, 2. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagrodzenia za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych.
Tak więc wedle obowiązujących nas zasad prawa kobiet i mężczyzn są w III RP równe. Jednak praktyka odbiega często od prawnych regulacji, stąd wiele kobiecych i męskich pomysłów zmierzających do tego, by praktyka i regulacje stanowiły jedno.
Ostatnio wiele postulatów zrównujących kobiety i mężczyzn zaproponował Kongres Kobiet “Kobiety dla Polski, Polska dla kobiet” (Warszawa 20 – 21.06.2009). Jednym z nich jest postulat wprowadzenia w życie tzw. parytetów, czyli prawnych gwarancji obecności kobiet w parlamencie, rządzie czy w radach naukowych w wymiarze 50 procent składu tychże gremiów.
Mamy zasadnicze wątpliwości, czy równe prawa kobiet i mężczyzn powinny być rozumiane aż tak dosłownie – czyli jako obowiązkowy udział po 50 procent obecności przedstawicieli obu płci we wszystkich ważniejszych ciałach społecznych, politycznych, naukowych itd.
Czy owe 50 procent wymyślono na podstawie założenia, że wszędzie jest nas, kobiet i mężczyzn, po połowie? Przecież to nieprawda, w różnych grupach demograficznych w zależności od wieku, zawodu, wykształcenia i miejsca zamieszkania jest nas raz nieco mniej, innym razem nieco więcej niż 50 procent. W Radzie Naukowej WAT i na Wydziale Pedagogiki owe 50 procent oznacza zupełnie inne rozwiązanie. Na jednym trzeba będzie zapewne ograniczyć liczbę kobiet, na drugim dokooptować je niezależnie od kompetencji, doświadczenia i dorobku. Po co?
dr Monika Michaliszyn, bałtysta, Uniwersytet Warszawski Bogusława Radziwon, dyrektor i właścicielka Wydawnictwa TRIO
dr Barbara Giza, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Bogusława Radziwon, dyrektor i właścicielka Wydawnictwa TRIO
prof. Maria Wieruszewska, etnolog, Polska Akademia Nauk
prof. Iwona Modrzewska-Pianetti, archeolog, Uniwersytet Warszawski
dr hab. Grażyna Łypacewicz, Towarzystwo im. Stanisława ze Skarbimierza
dr hab. Izabella Bukraba-Rylska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Filozofii i Socjologii; Instytut Socjologii
dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog, Polska Akademia Nauk, Politechnika Warszawska
prof. Anna Parzymies, Wydział Orientalistyczny UW, dyrektor Wydawnictwa Akademickiego Dialog
Krystyna Forowicz, dziennikarka
Maria Przełomiec, dziennikarka
Grażyna Kępka, właścicielka Tuzzi Fashion is Personal
Ewa Pajestka-Kojder, dyrektor Oficyny Naukowej
Bożena Walewska, dziennikarka
Krystyna Mokrosińska, dziennikarka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Jeśli popierasz treść listu, w polu komentarza wpisz imię, nazwisko i rodzaj wykonywanego zawodu. Wszystkie wpisy zawierające inne informacje i komentarze nie będą publikowane. Prosimy o podanie adresu e-mail (do wiadomości redakcji).
http://blog.rp.pl/listotwarty/2009/07/09/nie-chcemy-parytetow/#comment-9137
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz