"Jeśli chodzi o gimnazjum [w Karwinie-Granicach], to wiadomo już, że nie będzie 101 lat", napisał w mejlu znajomy z lewego brzegu Olzy, nawiązując do tytułu mej relacji z obchodów stulecia szkoły. "Filia karwińska nie zostanie po wakacjach otwarta. Ale może [czesko]cieszyńskie gimnazjum przejmie nazwę Słowackiego, więc przynajmniej symboliczna kontynuacja będzie". Znajomy był absolwentem likwidowanej właśnie szkoły.

A szkoła była kontynuatorką sławetnego polskiego gimnazjum w Orłowej, które niecały miesiąc temu hucznie obchodziło stulecie istnienia.Jedyną zatem placówką, gdzie będzie można obecnie zdać maturę w języku polskim pozostanie gimnazjum w Czeskim Cieszynie. "Jest mi przykro, że stało się to akurat w roku jubileuszowym, ale nic nie można zrobić, skoro nie ma młodzieży" - powiedziała dla "Głosu Ludu" (25.06.2009) dyrektor karwińskiej filii p. Ewa Hrnčíř, która wielokrotnie alarmowała, że "że uczniów z 'dołów' jest coraz mniej", z "dołów", czyli z Bogumina, Piotrowic, Orłowej, Karwiny-Frysztatu, czy Karwiny-Raju. Bo od kilkudziesięciu lat centrum polskości przesuwa się stopniowo na południe, w stronę Cieszyna i "Goroliji" czyli podgórskich miescowości takich jak Wędrynia, Bystrzyca, Gródek i Jabłonków. I to jest tendencja nieodwracalna.

Natomiast Dariusz Branny, członek Rady Kongresu Polaków w dyskusji na zaolziańskim forum internetowym odnotował, że "według ostatniego spisu powszechnego z roku 2001 przynależność do narodowości polskiej zadeklarowalo na Zaolziu niespełna 40 tysięcy osób". "W szkołach podstawowych jest okolo 1.800 dzieci, co daje średnio 200 dzieci na rocznik. W polskim liceum (Polskie Gimnazjum w Czeskim Cieszynie) naukę pobierać będzie 90 uczniów, czyli połowa absolwentów polskich podstawówek. Tyle liczby..." A liczby są bezwzględne, w Karwinie mieszka tylko 8,1 proc. Polaków.

Nie jest jeszcze do końca jasne jak będą ulokowane polskie klasy w czeskocieszyńskim gimnazjum, czy powstaną nowe, czy młodzież zostanie dokooptowana do starych. Wiadomo natomiast, że w listopadzie tego roku szkoła będzie hucznie obchodziła 60-lecie istnienia - i tym optymistycznym akcentem spikerka "Polskiego Kwadransa" (polskojęzycznej audycji na falach Czeskiego Radia Ostrawa) zakończyła relację o definitywnym zamknięciu orłowsko-łaziańsko-karwińskiego gimnazjum.
___

PS. Na wspomniany we wstępie tekst z obchodów jubileuszowych zareagował na forum dyskusyjnym Kongresu Polaków jeden z działaczy zaolziańskich, występujący pod nickiem "Zwrotnik" (15.06.2009):