Projekt pisma do NIK w sprawie wyborów 2007 (kontynuacja zapytania do PKW)
Warszawa, .... maja 2009 r.
Prezes
Najwyższej Izby Kontroli
Pan Jacek Jezierski
ul. Filtrowa 57
02-056 Warszawa
Dot. domniemania nieprawidłowości w pracy Państwowej Komisji Wyborczej i jej organów terenowych w związku z wyborami do Sejmu i Senatu R.P. w roku 2007.
Szanowny Panie Prezesie!
W nieodległym czasie pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje o nieprawidłowościach w przebiegu w/w wyborów. Informacje te wskazywały na wadliwe zarzą-dzanie kartami wyborczymi w procesie wyborczym, co mogło skutkować zniekształceniami wyniku wyborów.
Szczególne zainteresowanie naszych członków i sympatyków wzbudził fakt braku kart do głosowania na pewnym etapie procesu wyborczego w dniu 21.X.2007 r. w pewnej ilości obwodowych komisji wyborczych.
Zjawisko to jest niezrozumiałe w konfrontacji z zapisami ustawy „Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu R.P.”.
Otóż zapisy ustawy są jednoznaczne w odniesieniu do zarządzania kartami wybor-czymi. Precyzuje to art. 61.1. ustawy „Ordynacja wyborcza”:
Przed rozpoczęciem głosowania obwodowa komisja wyborcza sprawdza, czy urna jest pusta, po czym zamyka się urnę wyborczą i opieczętowuje ją pieczęcią komisji oraz sprawdza, czy na miejscu znajduje się spis wyborców i potrzebna liczba kart do głosowania właściwych dla przeprowadzanych wyborów, jak również czy w lokalu wyborczym znajduje się odpowiednia liczba łatwo dostępnych miejsc zapewniających tajność głosowania.
Zwracamy uwagę na fragment przytoczonego wyżej zapisu:
...oraz sprawdza, czy na miejscu znajduje się spis wyborców i potrzebna liczba kart do głosowania właściwych dla przeprowadzanych wyborów. ...
Z całości przytoczonego ustępu 1. wynika, że liczba kart w lokalu wyborczym ma być „potrzebna”. Ustawodawca nie podaje tu ani w innym miejscy Ustawy1) dyspozycji o jakiejkolwiek rezerwie poza lokalem wyborczym. W Ustawie nie ma też delegacji dla jakiegokolwiek organu do regulowania sprawy ilości kart do głosowania poza danym lokalem wyborczym. Wynika z tego, że w tymże lokalu powinny znajdować się karty do głosowania w ilości zgodnej z liczbą osób umieszczonych na liście wyborczej.
Dla porządku przypominamy, że także w PKW i jego organach terenowych obowiązuje Kodeks Postępowania Administracyjnego, który w art. 6 stanowi, że:
Organy administracji publicznej działają na podstawie prawa.
Konkluzja z powyższego wywodu jest oczywista:
W świetle obowiązującego prawa zjawisko braku kart do głosowania w obwodowych komisjach wyborczych nie miało prawa się zdarzyć.
Skoro braki kart są niezaprzeczalnym faktem, to znaczy, że prawo zostało naruszone, a więc Państwowa Komisja Wyborcza nie wykonała ciążącego na niej obo-wiązku zapisanego w art. 39.1. Ustawy „Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu RP.
Oto treść części przywołanego ustępu:
Art. 39.1. Do zadań Państwowej Komisji Wyborczej należy:
1) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego; ...
Społeczność Stowarzyszenia Blogmedia24 zainteresowała się ujawnionymi wątpli-wościami i w wyniku dyskusji skierowaliśmy stosowne zapytanie na piśmie do prezesa PKW (zał. 1).Chcieliśmy poznać rozmiary zjawiska nazwanego przez media „brakiem kart do głosowania”, które wg tychże mediów miało świadczyć o „nadzwyczajnej frekwencji wyborczej”.
Odpowiedź prezesa PKW (zał. 2) była zaskakująca i to z dwu powodów.
Po pierwsze.
Okazało się, że PKW w dwa lata po wyborach nie ma wiedzy o ilościowym ujęciu zarządzania kartami do głosowania w obw. komisjach wyborczych, w których wystąpiły braki. PKW nie ma wiedzy o liczbie kart w lokalach wyborczych przed rozpoczęciem głosowania i o ilości kart dowiezionych w wyniku braków.
A przecież Ustawa wyraźnie stanowi w przywołanym wyżej art. 61.1, że:
...oraz sprawdza, czy na miejscu znajduje się spis wyborców i potrzebna liczba kart do głosowania właściwych dla przeprowadzanych wyborów. ...
Ta dyspozycja Ustawy w połączeniu z następującymi dyspozycjami Kodeksu Postępowania Administracyjnego:
Art. 67. § 1. Organ administracji publicznej sporządza zwięzły protokół z każdej czynności postępowania, mającej istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że czynność została w inny sposób utrwalona na piśmie.
Art. 68. § 1. Protokół sporządza się tak, aby z niego wynikało, kto, kiedy, gdzie i jakich czynności dokonał, kto i w jakim charakterze był przy tym obecny, co i w jaki sposób w wyniku tych czynności ustalono i jakie uwagi zgłosiły obecne osoby.
pokazują, że stosowna dokumentacja związana z zarządzaniem kartami powinna być wykonana. Fakt nie umieszczenia szczegółowych zapisów w Ustawie nie zwalnia organów wyborczych z zapisów zawartych w Kodeksie Postępowania Admi-nistracyjnego, który jest normą prawną wyższego rzędu.
Po drugie.
Z pisma (zał. 2) wynika, że wiedza PKW w przedmiocie ogranicza się do wykazu obw. komisji wyborczych uzupełniających braki kart.
Wiemy, że jest to wiedza niepełna. Mamy dowód (zał. 3), że z niewiadomych powodów w wykazie prezesa PKW nie znalazły się n.p. dwie komisje wyborcze 607 i 608 z warszawskiego Ursynowa.
W tym przypadku mamy swoiste kuriozum. Otóż z relacji wynika, że komisja 607 pożyczała karty do głosowania komisji 608.
Na jednym ze zdjęć widać bezczynna obw. komisje wyborczą w oczekiwaniu na dostawę kart. Zatem jest przerwa, przed którą wg. art. 64. 2.
...komisja zapieczętowuje otwór urny wyborczej i oddaje urnę wraz z zapieczętowanym spisem wyborców na przechowanie przewodniczącemu komisji. ...
Na wspomnianym zdjęciu widać, że wbrew dyspozycjom Ustawy spisy wyborców leżą sobie na stole.
Tu samo nasuwa się pytania:
1. W ilu jeszcze obwodowych. komisjach wyborczych działy się podobne rzeczy?
2. Dlaczego – mimo szkoleń – członkowie obwodowych komisji wyborczych w sposób rażący ignorowali obowiązujące prawo?
3. Co wiadomo o przebiegu tych szkoleń i kto je prowadził?
4. W jaki sposób ta „beztroska” biurokracji wyborczej wpłynęła na wynik wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 21 październiku 2007?
Pokażemy Państwu jeszcze jeden przypadek, który traktujemy jako zastanawiający. Otóż jest to interesujące zjawisko dwu krakowskich obwodowych komisji wyborczych zlokalizowanych w dniu wyborów w 2007 r. w budynku szkolnym Gimnazjum nr 14, ul. Czerwieńskiego 16. Są to komisje 88 i 89.
Teren obejmowany przez obie komisje cechuje podobna zabudowa. Są to domy zbudowane zapewne w ostatnich 30 latach. Wniosek stąd prosty, że jest to zupełnie przypadkowy skład społeczny mieszkańców.
Coś jednak w zasadniczy sposób różnicuje wyniki wyborcze w obu obwodach wyborczych.
Otóż jest to zjawisko frekwencji i wyników.
Komisji nr 88 - zabrakło kart do głosowania. Uzupełniano je. Tu wygrała PO
Liczba wyborców = 1804 osoby
Liczba wydanych kar t= 1400 szt.
Frekwencja – 77,61%
Komisji nr 89 - nie zabrakło kart do głosowania. Tu wygrał PiS.
Liczba wyborców = 1222 osoby
Liczba wydanych kart = 824 szt.
Frekwencja – 67,43%
Różnica frekwencji nieco ponad 10 % na podobnym ludnościowo obszarze, przy pokazanym ignorowaniu prawa w działaniach komisji wyborczych właściwie w skali całego Kraju, wydaje się niezrozumiała, chyba że zaistniała sytuacja nie była przypadkowa...
W związku z powyższym pozwalamy sobie prosić o spowodowanie wszczęcia działań, mających na celu sprawdzenie pracy Państwowej Komisji Wyborczej oraz wszystkich organów wyborczych w związku z wyborami w dniu 21 października 2007 r. Wskazane przez nas uchybienia są wyrazem troski obywatelskiej o prawidłowy stan demokracji w Polsce oraz o celowe wydawanie pieniędzy publicznych na procesy wyborcze oraz na szkolenia i prace członków komisji wyborczych wszystkich szczebli.
1) Wszędzie, gdzie użyto w tekście słowo „Ustawa” pisane dużą literą w środku zdania, jest mowa o ustawie „Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu R.P.”
W załączeniu:
1. Pismo Stowarzyszenia Blogmedia24 do prezesa PKW z dnia 16.04.2009 r.
2. Pismo-odpowiedź prezesa PKW z dnia 30.04.2009 r.
3. Dyskietka z zapisem relacji internetowej z komisji 608 na warszawskim Ursynowie w dniu 21 października 2009 r.
(http://follow.salon24.pl/49994,wybory-to-jeszcze-potrwa )
- Zaloguj się, by odpowiadać
42 komentarzy
1. A gdyby tak "nieprawidłowości"
powiązać też z pewną "wpadką" zaniebieszczonej telewizji, której jeszcze w trakcie ciszy wyborczej się już "wypsnęły" pierwsze sondażowe wyniki. Jakoś tak dziwnie zbliżone do oficjalnych.
Wy głosujecie, oni wybierają. Bowiem, nieważne kto i jak głosuje, ważne kto i jak te głosy liczy.
Dlatego od ostatnich dwóch wyborów uważam, że jest to zabawa dla frajerów. Ciekawe tylko, jaka panika mogłaby być, gdyby ktoś tak naprawdę chciał głębiej sprawdziż wybory poprzednie.
2. Moherowy Fighter
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Pani Marylo,
4. Zresztą, to było głośne.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Pani Marylo,
6. Moherowy Fighter
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Trop
Podaję pierwszy trop
http://di.com.pl/news/17897,0.html
http://www.press.pl/newsy/pokaz.php?id=12550
Pozdrawiam
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
8. natenczas ;))
Dziś pytanie, dziś odpowiedź ;) dziękuję !
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Marylko
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
10. drąż, a jak komuś pokaże sie plansza - "nie udało się
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Ideksowanie w Google
12. MoherowyFighter,
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
13. wcześniejsze pisma w sprawie wyborów 2007 PKW
http://www.blogmedia24.pl/node/12468
http://www.blogmedia24.pl/node/12934
http://www.blogmedia24.pl/node/13095
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Oct 21, 07, 15:59
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
15. Natenczas, to pod tym linkiem
16. MoherowyFighter
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
17. Fakty i logika :)
18. Natenczas, zobacz
19. Czas podania wyników
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
20. Aspiryna ;))
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. natenczas - cd.
Tylko czy to jest czas ostatniego wpisu ? Czyli licząc:
16:42 = 20:11 ?
Moim zdaniem, to był czas rzeczywisty. Google zarchiwizowało tę stronę z jej rzeczywistymi (aka faktycznymi) ustawieniami (globalnymi). To jest komunikat o formatowaniu strony (z licznikiem czasowym) a nie o ostatnim na niej zdareniu zdarzeniu. Ostatni post w tamtym wątku masz "Oct 31, 07, 05:24". Warto by wiedzieć, kiedy Google zarchiwizował tę stronę i która to była wersja.
22. Pani Aspiryno!
23. kwestia dowiedzenia się
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
24. Barres,
25. Ad Moherowy Fighter.
26. Pani Marylko, Panie Barres!
27. Riebjata się ograżała, że
28. Maryla
29. Anula
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. List do NIK ws PKW
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. http://www.searchengines.pl/Z
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
32. Unicorn,
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
33. Kwity trzeba zbierać
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
34. dowodów przybywa
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
35. 27.68 - ciekawa godzina ;) a jaka była naprawdę?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. Należy się zastanowić
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
37. Uznalismy, że sa to dwie różne sprawy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
38. a propos nadchodzących wyborów i sondaży
Kopuję pytanie zamieszczone na moim blogu w Salon 24 :
Pani Maryla,off topic,ważna sprawa
Czy blogmedia.24 (stowarzyszenie,portal) może zainterweniować w sprawie sondaży GfK Polonia w "Rzeczpospolitej?"
2009-05-13 01:06 napastnik 0 3855 zablokujCzy jest szansa aby wasze stowarzyszenie zapytało red. naczelnego Rzepy o sondażownie GfK Polonia,jej śmieszne (a zarazem skandaliczne) sondaże,dlaczego "Rz" mimo licznych wpadek dalej współpracuje z Gfk Polonia?
Zbliżają się wybory do PE,i niestety powtarza się kolejny "schemat GfK Polonia",który zaniża wynik PiS,a pompuje absurdalnie wysoko PO.
Dziś z papierowego wydania "Rz" dowiedziałem się że frekwencja w wyborach do PE wyniesie (uwaga) 60%! (za GfK Polonia),i że PiS przegra zdecydowanie na Podkarpaciu (za GfK Polonia).
W 2007 (wybory parlamentarne) GfK Polonia wielokrotnie przedstawiała sondaż z którego wynikało że,w okręgu krakowskim Gowin wygra ze Z.Ziobro.Po wyborach okazało się że było odwrotnie!,Ziobro zdobył więcej glosów,niż Gowin.
O innych okręgach i wyborach z 2005 roku nie będę pisać,wszyscy wiemy jak było.A brylowała tu znowu głównie....GfK Polonia.
Zastanawia mnie jedno,czemu Rzeczpospolita współpracuje z Gfk Polonia?
Jak długo "Rz" zamierza współpracować z niewiarygodną sondażownią?
Czy blogmedia24,jako stowarzyszenie może interwenjować w tej konkretnej sprawie,czy może spytać "Rz" (red. naczelnego) o skandaliczne sondaże w gazecie?
Pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
39. Różnica czasów
40. Różnica czasów -cd.
41. Różnica czasów - cd.
42. Jazzek, a Lukasz