Celnicy do przewoźników i spedytorów
Związek Zawodowy Celnicy PL Nysa, 14.02.2009r.
Nr: ZZ Celnicy PL –19/SiS/WS/09
Przewoźnicy, Spedytorzy, Logistyka
Szanowni Państwo!
Funkcjonariusze i pracownicy Służby Celnej z uwagą obserwują liczne Państwa starania o zainteresowanie decydentów problematyką Waszych branż, w tym usprawnienia obsługi w międzynarodowych przewozach drogowych, związanych z obrotem towarowym z zagranicą.
Związek Zawodowy Celnicy PL, powstały po ostatnim oddolnym proteście, podejmuje działania zmierzające do nawiązania współpracy ze zrzeszeniami/organizacjami przewoźników, spedytorów, agencji celnych. We wspólnym interesie leży zapewnienie profesjonalnej obsługi, poprzez drożność granic oraz szybką obsługę transportu międzynarodowego na terenie kraju. Jesteśmy po pierwszym czytaniu w Sejmie RP projektu ustawy o Służbie Celnej. Na dniach sprawą zajmą się właściwe Komisje. Rozwiązania przyjęte w projekcie nie usprawnią Służby, stąd mogą skomplikować dotychczasowe kontakty powstające na styku administracja – przewoźnicy. W trosce o nadanie przyszłym regulacjom optymalnych rozwiązań, apelujemy do wszystkich przewoźników i spedytorów o zainteresowanie wdrażaną ustawą o Służbie Celnej. Sądzimy, że poprzez właściwe dla Państwa branży Komisje sejmowe, warto zainteresować się procesem legislacyjnym, który w swej pragmatyce będzie przekładał się bezpośrednio na jakość obsługi transportu, spedycji i logistyki.
Na co dzień, jako funkcjonariusze celni, stykamy się z działalnością firm spedycyjnych i przewozowych, stąd nasz apel o aktywny udział w procesie legislacyjnym. Jedynie regulacje prawne wdrażane w szeroko rozumianym interesie społecznym, mogą trwale służyć nam wszystkim jako obywatelom. Problem drożności przejść granicznych, szybkości obsługi wewnątrz kraju, która tylko ze względu na trwający kryzys, została chwilowo zażegnana, a także problem odbiurokratyzowania i odformalizowania procedur, jest pomimo upływu wielu lat nie rozwiązany. Uważamy jako szeregowi funkcjonariusze, że forsowane przez Ministerstwo Finansów projekty, nieakceptowane przez celników, spowodują w obliczu kryzysu finansowego trudne do przewidzenia skutki. W sytuacji obecnych problemów tak ważnego działu gospodarki jakim jest transport, dalsze utrudnienia i komplikacje związane z niewydolnością administracji celnej będą skutkować naszym wspólnym stratom.
Osoby postronne, w tym media, obywatele czy przedsiębiorcy, mogą problemu transportu międzynarodowego nie dostrzegać. Naszym obowiązkiem jako administracji celnej jest dbałość o prawidłowe funkcjonowanie w zakresie obsługi przedsiębiorców zajmujących się spedycją i transportem drogowym.
Ponieważ dotychczasowe działania nie są dostatecznie skuteczne, a zapaść wielu firm, jak i niewłaściwe funkcjonowanie służb granicznych, spowodowane złymi przepisami i procedurami tylko się pogłębia, proponujemy podjęcie wspólnych starań o trwałe uregulowania prawne, które pozwolą na obustronne zadowolenie w codziennych kontaktach.
Stanowczo podkreślamy, że jesteśmy od lat niezadowoleni ze stanu obecnego, który skutkuje naszymi codziennymi konfliktami. Funkcjonariusze celni, szczególnie wschodnich granic, od lat zabiegają o działania naprawcze w zakresie zwiększenia drożności granicy, wsparcia kadrowego i zapewnienia infrastruktury do odpraw. W styczniu 2008 roku daliśmy tego wyraz w spontanicznym proteście, który sprowadzono do postulatów płacowych, co nie jest w pełni zgodne z prawdą. Podczas protestu, oczekiwaliśmy również od decydentów reakcji na wieloletnie zaniedbania i pomijanie problematyki obsługi międzynarodowego transportu drogowego. Rząd przyznał, że zatrzymanie granicy w styczniu było wynikiem wieloletnich zaniedbań kolejnych Kierownictw Służby Celnej. Niestety obserwujemy dalszy brak realnych inicjatyw i działań poprawiających fatalny stan prawny oraz codzienną rzeczywistość na styku służby graniczne – przewoźnicy i spedytorzy.
Reasumując, proponujemy podjęcie wspólnych inicjatyw, które wskażą władzy ustawodawczej środki i metody usprawnienia obsługi transportu i obrotu towarowego z zagranicą.
Przewodniczący
ZZ-Celnicy PL
/-/
Sławomir Siwy
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz