WerteUnion jako platforma dla nowej niemieckiej konserwatywnej partii chrześcijansko-demokratycznej (II)

avatar użytkownika En passant

Nadzieje na zmiane kursu CDU na bardziej konserwatywny po przejeciu kierownictwa partii przez F.Merza topnialy z biegiem czasu. Merkelowskie zielono-socjaldemokratyczne skrzydlo mialo nadal na tyle sil, aby ciegle blokowac konserwatywne tendencje. Ostoja tegoz skrzydla sa premierzy i przewodniczacy takich landow jak Nordrhein-Westfalen (nastepca A.Lascheta H.Wüst), Schleswig-Holstein (D.Günther) oraz K.Wegner (Berlin) a takze ugrupowanie socjalne (Christlich-Demokratische Arbeitnehmerschaft Deutschland) pod wodza K.J.Laumanna. Nie trzeba bylo zbyt dlugo czekac, a zarowno jakby prawicowe oraz socjalne skrzydlo zaczely atakowac dryfujaca w kierunku prawdziwego konserwatyzmu WerteUnion, bedaca zagrozeniem dla partyjnego establishmentu.

 

Ataki nie ustaly po przejeciu kierownictwa przez konserwatywnego F.Merza, czego przedsmak dostarczylo wydalenie Prof. M.Otte z partii. Wtedy wladze w WerteUnion przejal w 2022 typowy konserwatywny dzialacz Dr. Hans Georg Maaßen. H.G.Maßen, rocznik 1962) jest doktorem prawa, ktory byl dlugie lata lojalnym urzednikiem panstwowym zatrudnionym w ministerstwie spraw wewnetrznych, w wydziale zajmujacym sie prawem migracyjnym. W tym czasie prowadzil tez zajecia dydaktyczne na temat prawa imigracyjnego na wydziale prawa na Freie Universität Berlin. Jest autorem i wspolautorem prawniczych publikacji z tej dziedziny. W sierpniu 2012 zostal zamianowany na Prezydenta

Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV) czyli Federalnego Urzedu Ochrony Konstytucji. Po szesciu latach, w listopadzie 2018, zostal odwolany z tego stanowiska. Wladzom nie podobaly sie jego krytyczne poglady na polityke migracyjna, szczegolnie po 2015 roku. Krytykowal tez lewicowe tendencje w SPD. Pretekstem do zwolnienia byly rozbieznosci miedzy nim a czlonkami rzadzacej koalicji CDU/CSU i SPD w sprawie tzw. polowania na azylantow w Chemnitz w sierpniu 2018. Twierdzil on, ze niczego takiego nie bylo, co potwierdzaly skladane mu raporty policji i sluzb specjalnych. Jego krytycy opierali sie jednak na zrobionym przez kogos i opublikowanym w internecie kilkunastosekundowym nagraniu ze smartphona, na ktorym byla zerejestrowana trudna do zinterpretowania sytuacja. W efekcie, nawet proba zamianowania go na wiceministra w MSW przez H.Seehofera nie powiodla sie. Ostatecznie Maaßen zostal przeniesiony w stan spoczynku.

 

Dlugie ramiona krytykow scigaly go tez w WerteUnion. W stosunku do niej kierowano szereg oskarzen i obelg. Juz w roku 2019 owczesna szefowa CDU A.Kramp-Kannenbauer twierdzila, ze podkreslanie wartosci przez ta organizacje jest zbyteczne, gdyz kazdy czlonek partii popiera tak czy owak wartosci partyjne. F.Merz bronil w tym czasie WerteUnion, twierdzac, za przyczyna jej powstania jest brak mozliwosci dzialania dla konserwatywnych czlonkow oraz brak kultury dyskusyjnej. Inni (P.Tauber) negowali sens istnienia tego stowarzyszenia. Znany polityk CDU, E.Brok rezydujacy w Brukseli przez prawie 40 lat posel parlamentu UE, nazwal stowarzyszenie nawet nowotworem w partii, ktory nalezy od poczatku zwalczac. Premier rzadu w Saarland T.Hans uznal, ze przyznawanie sie do WerteUnion jest obraza dla wszystkich czlonkow CDU. Skrzydlo socjalne twierdzilo, ze stowarzyszenie nie nalezy wlasciwie do CDU a przynaleznosc czlonkow partii do niego jest nawet sprzeczne z celami partyjnymi. Inne zarzuty dotyczyly brak zdecydowanego odgraniczenia sie od AfD.

 

Widac bylo wyraznie, ze konflikt z CDU bedzie sie nasilal. Eksplodowal on po tym jak prezydium CDU 28.1.2023 wyrazilo sie z dezaprobata o czlonkach WerteUnion. Stwierdzono wtedy, ze podwojne czonkostwo jest naganne. Wobec Maßen wystosowano pismo zadajace, aby wystapil z CDU. Jego odpowiedz byla szybka. Wedlug niego CDU powinno zastanowic sie czy stanie sie jedna z lewicowych partii w Bundestagu albo czy wroci na droge konserwatyzmu. Uwazal on, ze konieczne jest powstanie partii (czyli WerteUnion) miedzy dryfujaca na lewo CDU a AfD, ktora grupowalaby osoby o umiarkowanych i konserwatywnych pogladach. Juz kiedy powiedzial F.J.Strauß (CSU), ze chadecja nie moze dopuscic do powstania jakiejkolwiek demokratycznej partii, ktora stala by na prawo od CDU/CSU. Tymczasem jest juz takowa w postaci AfD, stad nowa partia stala by pomiedzy chadecja a AfD. Wkrotce po tym, w marcu 2023, niektorzy unijni politycy zazadali, aby partia podjela uchwale odcinajaca sie od WerteUnion. Odpowiedzia ze strony WerteUnion bylo ogloszenie planu o zamiarze utworzenia nowej partii (poczatek stycznia 2024.

 

Sam H.G.Maßen wystapil z CDU pod koniec stycznia 2024. W liscie do przewodniczacego Merza zarzucil CDU, ze odstapilo od konserwatywnych, demokratycznych wartosci dawnej CDU, partii Adenauera, Kohla. Obecna chadecja, ktora zostala uformowana przez A.Merkel jest wariantem partii socjalistycznej. Jest ona odpowiedzialna za: katastrofe migracyjna, nieprzemyslana polityke energetyczna, zaleznosc od Rosji, zla polityke edukacyjna, rodzinna, gospodarcza, erozje panstwa, prawa i demokracji, odgrodzenie sie od osob myslacych inaczej, blokade koalicyjna (Brandmauer – mur wobec innych partii), wspolprace z ekstremistami zielonej i lewicowej ideologii. Zarzuca tez Merzowi, ze zostal wybrany na szefa CDU, aby zapoczatkowac konserwatywne zmiany. Dlatego mial wtedy poparcie ze strony WerteUnion. Okazalo sie, ze te oczekiwania nie zostaly spelnione, a chadecja brnie dalej w kierunku neosocjalizmu. Jest to jego zdaniem zdrada podstawowych wartosci CDU. Dlatego Maaßen i jego stowarzyszenie wybiera wolnosc i jest przeciwko socjalizmowi.

 

Na zgromadzeniu czlonkow stowarzyszenia 20.01.2024, w Erfurcie udzielono wiekszoscia glosow 95% zgody na utworzenie nowej konserwatywno-liberalnej partii o nazwie WerteUnion. Zjazd zalozycielski ma odbyc sie 17.02.2024 w Bonn. Partia wezmie juz w sierpniu 2024 udzial w wyborach do landtagow w Niemczech Wschodnich (Turyngia, Saksonia i Brandenbur).

 

Stanowisko kierownictwa CDU wobec odszczepiencow bylo jasne juz od poczatku stycznia 2024. F.Merz zapowiedzial, ze jezeli dojdzie do utworzenia nowej partii, wszyscy czlonkowie WerteUnion beda musieli wystapic z CDU, gdyz nie ma sensu tolerowanie paralelnych struktur. W tym celu na nastepnym zjezdzie chadekow zostanie podjeta uchwala, tzw. Unvereinbarkeitsbeschluss czyli niezgodnosci/sprzecznosci. Oznacza to, ze czlonkowie nowej partii beda musieli odejsc z CDU. Dzien utworzenia partii rebeliantow bedzie tez tym samym dniem ogloszenia rozwodu pomiedzy obydwu stronami.

 

A tymczasem nowa partia rosnie. Na wiesc o zamiarach formalnego jej utworzenia wzrosla szybka liczba jej czlonkow z 4 do 6,6 tysiecy, stan na koniec stycznia 2024.

W nastepnej czesci przedstawie cele WerteUnion, jej mozliwe strategie, oddzialywanie na strategie innych partii i na uklad sil politycznych w Niemczech.

3 komentarze

avatar użytkownika Tymczasowy

1. Wszystko dobre

co sluzy rozbicu duopolu SPD-CDU. Takze dla samych Niemiec. Tyle lat spijali sobie dzubkow i co wyszlo?

avatar użytkownika Maryla

2. dryf samoobronny na prawo

Wreszcie przeczytać można w prasie europejskiej, choć oczywiście nie w tej zdegenerowanej, czyli mizdrzącej się do lewicy, że przez Europę właśnie przepływa fala prawicowych nastrojów.

Szkoda jednak, że Polskę to tsunami ominęło w ostatnich wyborach, ale widocznie fajnopolacy są zapóźnieni i wciąż wydaje im się, że to zapateryzm jest na fali wschodzącej.

Wielu analityków prognozuje, że partie lewicowe stoją w obliczu porażki wyborczej na całym kontynencie europejskim. Miejmy nadzieję, że zostanie ona utrwalona podczas zbliżających się czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Wiele radości sprawiła ostatnio Finlandia, która ponownie i stanowczo postawiła na konserwatystów. Parę dni temu odbyła się druga tura wyborów prezydenckich i zwycięzcą został Alexander Stubb, startujący z ramienia centroprawicowej partii Koalicji Narodowej, która obecnie przewodzi też koalicji rządzącej z premierem Petteri Orpo na czele.

We Włoszech, pomimo zaklęć i ogólnoeuropejskiej paniki - Giorgia Meloni- rządzi skutecznie i przy dużej aprobacie społecznej od października 2022 r. Nie traci na popularności, bo nawet opozycja nie znalazła jak dotąd jej słabych punktów.

Na Węgrzech od 2010 r. rządzi Viktor Orbán, który stał się w oczach wielu Europejczyków razem z PiS-em symbolem przeciwwagi i przekory wobec socjalistycznego walca polityki unijnej.

We Francji Marine Le Pen, nazywana złośliwie - wieczną kandydatką na prezydenta Republiki, może po raz pierwszy przerwać błędne koło swych porażek w drugiej turze i utrzeć nosa liberałom i lewicy.

Niemcy opętane histerią w obliczu rosnącej w siłę AfD kombinują „jak obronić demokrację przed prawicowym ekstremizmem” i zapewne bardzo posłuży im przykład Polski, aby walczyć z adwersarzem zupełnie poza regułami politycznej gry. Umiejętność otaczania kordonem sanitarnym politycznego rywala cechuje przecież wyjątkowych „demokratów”.

W Holandii prawicowy Geert Wilders odniósł historyczne zwycięstwo wyborcze w listopadzie.

W Hiszpanii choć władzę sprawuje koalicja socjalistów z komunistami i zlepkiem separatystycznych partii to jednak w Kongresie prawica stanowi większość, choć niewystarczającą do sprawowania rządów. Nie wolno też zapominać, że na szczeblu samorządowym większościowo rządzi centroprawicowa Partia Ludowa, bo samodzielnie lub w koalicji z VOX aż w 13 wspólnotach autonomicznych na wszystkich 17 w kraju.

W Portugalii już za moment w marcu odbędą się wybory po spektakularnej dymisji premiera António Costy, a wedle wszelkich sondaży prawica ma ponownie przejąć władzę. Centroprawicowa partia Sojusz Demokratyczny prowadzi w sondażach przed socjalistami, a depcze jej po piętach odpowiednik hiszpańskiego Vox czyli zaprzyjaźniona z nim partia -Chega. Skręt Portugalii w prawo jest już uważany za oczywistość.

W Szwecji centroprawicowa Partia Umiarkowana jest druga, ale poparcie bloku partii prawicowych pozwoliło na powołanie przez parlament jej lidera Ulfa Kristerssona na nowego premiera i tym samym położyło kres wieloletnim rządom socjaldemokratów.

I tylko w Polsce, zmanipulowane społeczeństwo, zakompleksione przez pokrzykiwanie i rezolucje płynące z Brukseli zdecydowało się postawić kolejny raz na Donalda Tuska, który przyznajmy – oddał więcej zasług Peru niż Polsce, otrzymując tamtejsze odznaczenie państwowe „Słońce Peru” w 2008 r. https://wpolityce.pl/swiat/682091-europa-idzie-na-prawo-a-polska-na-lewo

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika En passant

3. @Maryla @Tymczasowy

Wiele wskazuje na zahamowanie pochodu sil lewicowych i ekologicznych. Oczywiscie nie wystepuje to wszedzie. Jednak mechanizm dzialania sil lewicowo-ekologicznych, socjalistycznych czy tez ekologicznego socjalizmu jest ciagle ten sam. Wprowadzaja one coraz wiecej elementow gospodarki planowej, nie zalezy im na wzroscie gospodarczym, ktory poswiecaja na oltarzu ekologicznego ratowania swiata (degrowth). To z kolei prowadzi do zalamania gospodarki i utraty wladzy przez lewice. Kolo sie zamyka. Dziekuje za ciekawe wypowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie
S.

En passant