Nowy wspaniały świat, czyli okropny „zamordyzm demokratyczny”.

avatar użytkownika Maryla

Agencja Fitch ostrzega: "Eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządu"

Koalicja 13 Grudnia prowadząc swoją politykę zemsty poważnie naraziła interesy Polski. Na problem zwróciła uwagę agencja Fitch. Opinię agencji przytoczył na swoim profilu na portalu X mBank.Eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządu, co może skomplikować wysiłki na rzecz konsolidacji fiskalnej, opóźnić otrzymanie funduszy unijnych i negatywnie wpłynąć na nastroje rynkowe, zwłaszcza jeśli podważy to stabilność i funkcjonowanie kluczowych instytucji — czytamy.

Wiosna Ludów 2024. "Ostatnia szansa, aby powiedzieć 'stop' ideologicznemu szaleństwu, które ciągnie na dno Europę"

Ideologiczne szaleństwo Komisji Europejskiej zredukowało do zera możliwość racjonalnego kompromisu w sprawie unijnej polityki klimatycznej. Czerwcowe wybory do europarlamentu staną się polem bitwy o naszą przyszłość. Europa będzie dumna i bogata albo stanie się pośmiewiskiem świata, uzależnionym od Chin i wystawionym na żer imperialistycznej Rosji. Komisja Europejska zaleciła redukcję emisji dwutlenku węgla o 90 proc. do 2040 roku. Wyniszczający pakiet „Fit for 55” zamiast przyhamować nabierze jeszcze większego tempa. Co nas czeka, jeśli po 2024 roku ekipa rządząca Unią Europejską utrzyma władzę i zrealizuje swoją lewicowo-zieloną utopię?

20 lutego ciągniki zablokują drogi i najadą stolicę. Determinacja i rozgoryczenie rolników narastają

 Kolejny protest, w formie marszu na Warszawę, jest planowany na 20 lutego.Jutro rolnicy z całej Polski, po raz kolejny w ostatnich tygodniach, wyjdą na drogi, by wyrazić swój sprzeciw wobec braku reakcji UE na kryzysową sytuację na europejskim rynku. Jak wynika z udostępnionej publicznie mapy, lokalni koordynatorzy zgłosili już ponad 200 miejsc, w których dojdzie do zorganizowanych blokad. Skala mobilizacji rolników jest porównywalna z protestem z 24 stycznia, gdy na dwie godziny zablokowano ok. 250 dróg we wszystkich województwach. Również postulaty rolników pozostają niezmienne i dotyczą przede wszystkim zluzowania środowiskowych restrykcji uderzających w opłacalność produkcji.

Morawiecki: Słyszymy, że rząd premiera Tuska chce zlikwidować Program Inwestycji Strategicznych.

Mateusz Morawiecki ostrzegał w Sejmie przed likwidacją Programu Inwestycji Strategicznych!Naprawiliśmy ten budżet. Przygotowaliśmy Program Inwestycji Strategicznych (…). Dziś słyszymy, że rząd premiera Tuska chce zlikwidować ten program, chce zlikwidować Program Inwestycji Strategicznych, program który znakomicie służył jednemu: wyrównywaniu szans. Służył temu, żeby każdy Polak, każda Polka, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, gdzie żyją, gdzie się urodzili, mieli podobne szanse — mówił Morawiecki.

Rządzący zablokowali program kierujący do samorządów ponad 100 mld zł. To oznacza, że zostaną na wiele lat bez wsparcia

Wczoraj w mediach pojawiła się informacja, że Kancelaria Premiera rozwiązała zespół ekspertów, który opiniował wnioski samorządów o finansowanie projektów w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, co oznacza, że wspieranie finansowania inwestycji samorządowych zostało zakończone. Przypomnijmy, że w połowie października poprzedniego roku rozstrzygnięto już VIII edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a w jej ramach do samorządów gminnych powiatowych i wojewódzkich zostało skierowanych ponad 26 mld zł.

Termin minął. Część CPK bez dotacji z UE? "Chałupnictwo"

 CPK zaniechało złożenia przygotowanych wniosków o środki unijne na dwie inwestycje, w tym budowę kolei dużych prędkości Warszawa-Łódź - poinformował poseł PiS Marcin Horała. Chodzi o ponad 1 mld zł. Maciej Lasek w rozmowie z money.pl odpowiada, że wniosków nie złożono, bo zostały negatywnie ocenione.

"Stu obwodnic" nie będzie. Wiceminister infrastruktury

W trakcie konferencji prasowej w opolskim oddziale GDDKiA, wiceminister Gancarz odniósł się do realizacji głównych projektów drogowych zaplanowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Przechodzimy etap weryfikacji wszystkich programów, które w ostatnich latach były uruchomione, nie zawsze w racjonalny sposób - często decyzje co do dużych inwestycji infrastrukturalnych były dyktowane decyzjami politycznymi. (...) Lista stu obwodnic, rozrosła się do ponad 150, a już dzisiaj wiadomo, że przewidziane nawet na te sto obwodnic środki w wysokości 28 mld, są niewystarczające.

Jest ruch rządu w sprawie Intela. Co dalej z fabryką?

W poniedziałek ujawniliśmy, że rząd nie przesłał jeszcze Komisji Europejskiej notyfikacji, czyli wniosku o zgodę na przekazanie Intelowi ok. 6 mld zł pomocy publicznej. Amerykański gigant ma pod Wrocławiem postawić Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników wart w sumie ok. 20 mld zł. Inwestycja, według nieoficjalnych zapowiedzi, miała szanse ruszyć nawet w pierwszym kwartale 2024 r., ale już wiadomo, że ten termin nie jest realny. Byłoby to możliwe, jeśli notyfikacja trafiłaby do Brukseli do końca grudnia. 

Dochody z VAT mogą być o 29 mld zł niższe. Oto powód 

Wpływy z VAT powinny wynieść 287,4 mld zł w br. wobec 316,4 mld zł zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2024 r., przy założeniu, że od kwietnia nastąpi powrót do 5-proc. stawki VAT na żywność, prognozują ekonomiści Banku Pekao.  "Prognozę na 2024 r. dodatkowo komplikuje fakt, że w trakcie roku oczekiwać należy likwidacji zerowej stawki VAT na żywność. Naszym zdaniem, ta reforma, o ile wejdzie w życie zgodnie z oczekiwaniami, przyniesie budżetowi dodatkowe 12,5 mld zł dochodu" - czytamy dalej. Wreszcie spodziewany efekt uszczelnienia systemu poboru VAT poprzez implementację Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) wyniesie 0,9 mld zł po stronie dochodowej. Łącznie oznacza to, że wpływy z VAT powinny wynieść teoretycznie 287,4 mld zł, dodali ekonomiści.

Polska ma ponad 175 mld euro w oficjalnej rezerwie

Narodowy Bank Polski podał w środowym komunikacie, że na koniec stycznia 2024 r. stan oficjalnych aktywów rezerwowych wyrażony w euro wyniósł 175,2 mld euro i był niższy o 0,2 mld euro niż na koniec grudnia 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 4,3 mld dol. i osiągnął poziom 189,6 mld dol.Z danych przedstawionych przez NBP wynika, że na koniec stycznia wartość złota w rezerwach banku centralnego wyniosła 21 mld 716,8 mln euro (w grudniu było to 21 mld 525,2 mln euro) lub - w przeliczeniu na dolary amerykańskie 23 mld 501,8 mln (na koniec grudnia były to 23 mld 784,4 mln).NBP przypomniał, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Będzie więcej złota w aktywach rezerwowych - NBP podjął decyzję

Jak zaznaczył, decyzja zarządu NBP zapadła w środę. Poziom 20 proc. udziału złota w rezerwach jest charakterystyczny dla krajów najbogatszych, najbardziej bezpiecznych i najbardziej wiarygodnych - dodał Glapiński, wyjaśniając, że decyzja oznacza także dalsze zakupy złota przez NBP. Jak dodał, obecnie rezerwy złota NBP są przechowywane mniej więcej po jednej trzeciej w Bank of England w Londynie, w Federal Reserve w Nowym Jorku oraz w bezpiecznych miejscach w Polsce. Nowe zakupy mają być rozmieszczane w podobny sposób.

Glapiński: wszystko wskazuje, że w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP

Wszystko wskazuje, że w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP; może się zdarzyć, że w marcu wyniesie 2,5 proc. lub bardzo blisko tego - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Przeciętne wynagrodzenie w IV kw. '23 wzrosło o 12 proc. rdr i wyniosło 7.540,36 zł - GUS

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w IV kw. 2023 r. wzrosło o 12 proc. rdr i wyniosło 7.540,36 zł - podał GUS.

Tusk znakomicie wybrał kandydatów na „leszcze” w swoim systemie i teraz oni wykonują za niego najbrudniejszą robotę

„Leszcze” są tymi, którzy wszystko firmują i legitymizują własnymi twarzami, zaś Tusk siedzi rozparty na tylnej kanapie, za ciemnymi szybami, paląc cygaro. I śmieje się do rozpuku, że jego „leszcze” uznały wyjątkowo brudną robotę za swoje życiowe zadanie i powołanie. „Leszcze” Tuska to oczywiście Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, czyli marszałek Sejmu i wicepremier. Hołownia i Kosiniak-Kamysz wierzą, że mają misję. A Tusk nie musi nic robić poza tym, że ich umiejętnie podpuszcza i pozwala się pławić w narcyzmie i samouwielbieniu.To niesamowite jak prosty jest przepis na wyhodowanie i wykorzystywanie wzorcowych „leszczy, szczególnie przez kogoś, kto „leszczami” zwykł się nagminnie posługiwać. A jeśli już nie będą funkcjonalni czy użyteczni, to zostaną wykopani, a właściwe przyrządzeni i podani na półmisku.

Morawiecki: nasza wizja Polski to wizja Polski ambitnej

 Od tego, na kogo zagłosujemy w najbliższych wyborach samorządowych, zależy, jaka będzie Polska za dziesięć lat, w 2034. (...) Nasza wizja Polski to wizja Polski ambitnej. Tak, jak ją realizowaliśmy przez mijające właśnie osiem lat" - mówił Morawiecki. "Nie baliśmy się śmiałej wizji, realizowaliśmy ją dla dobra Polaków. Zespół Pracy dla Polski będzie działał według tej recepty, recepty dla Polski ambitnej" - kontynuował. Podkreślił, że on potrafi sobie wyobrazić, że "rok 2034 będzie rokiem wielkiej, dumnej, śmiałej Polski". Od tego, na kogo będziemy głosowali w wyborach samorządowych, europejskich i w każdych następnych, będzie zależało, czy Polska będzie jednym z tygrysów Europy Środkowo-Wschodniej, czy będzie silna. Czy Polska będzie krajem wysokiego dochodu, na poziomie co najmniej Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, w sile nabywczej pieniądza. Czy będzie w Polsce Centralny Port Komunikacyjny w 2034 roku, czy będzie polski atom" - mówił Morawiecki.

Koalicja 13 Grudnia odkłada zamach na Trybunał Konstytucyjny! "Nie dogadaliśmy się"; "Sejmowe uchwały i tak byłyby nieskuteczne"

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie będzie próby zamachu na Trybunał Konstytucyjny! Jak informuje Onet, decyzja w tej sprawie zapadła już wczoraj wieczorem, a „koalicjanci nie porozumieli się co do treści uchwał”. „Nie dogadaliśmy się” - cytuje portal w tytule.

Pakt migracyjny przyjęty przez kolejny organ Unii.

Pakt migracyjny został zatwierdzony przez ambasadorów unijnych krajów - poinformowało Polskie Radio 24. Teraz pakt zostanie przesłany Parlamentowi Europejskiemu do zatwierdzenia.

Ważna decyzja dot. Funduszu Kościelnego. Szef MON ogłasza zmiany 

Jest koncepcja odpisu podatkowego, pojawiła się również koncepcja związana tylko z zabezpieczeniem społecznym, zabezpieczeniem emerytalnym. Przypomniał, że w pracach zespołu biorą udział przedstawiciele wszystkich formacji politycznych tworzących koalicję. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zaproponować nowe rozwiązania - powiedział.Zaznaczył, że rozwiązanie będzie poddane konsultacjom. Początkowo w zespole, później na Radzie Ministrów a następnie ze wszystkimi kościołami i związkami wyznaniowymi w Polsce. To jest nasz obowiązek, to jest wypełnienie Konstytucji mówiącej o współdziałaniu państwa z kościołami i związkami wyznaniowymi dla dobra obywateli i dobra wspólnoty - powiedział.

Grzech koalicji nie do wybaczenia. "Żenada z pseudokonkursami"

Właściwie dzień w dzień poznajemy nazwiska członków kolejnych rad nadzorczych kontrolowanych przez państwo spółek. Nie ma dnia bez medialnej giełdy nazwisk: kto obejmie prezesurę w Orlenie, kto w PGE, a kto w Totalizatorze Sportowym. Zapowiadanych konkursów jak nie było, tak nie ma. Zacznijmy od tego, co obiecywano przed wyborami. Koalicja Obywatelska w jednym ze swoich konkretów wskazała:W spółkach z udziałem Skarbu Państwa zwolnimy wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów. Przeprowadzimy nowy nabór w transparentnych konkursach, w których decydować będą kompetencje a nie znajomości rodzinne i partyjne. 

W rządzie Donalda Tuska szaleje nepotyzm 

 Mija 57. dzień rządów Donalda Tuska, a do zrealizowania obiecanych 100 konkretów daleka droga – zaalarmowali posłowie PiS, którzy dodali, że statystycznie co druga, a nawet i częściej, z powołanych osób do spółek Skarbu Państwa to nominaci partyjni.– Pan Tomasz Sójka, pełnomocnik Polski 2050 w Wielkopolsce, rada nadzorcza Orlenu (…). Pani Hennig-Kloska po prostu upycha swoich kolegów i koleżanki. Każdy chyba, kto jej roznosił ulotki, będzie albo prezesem, albo wiceprezesem wojewódzkich funduszy lub będzie miał stanowisko w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział Andrzej Śliwka, poseł PiS. Poseł przypomniał, że jest to powtórka tego, z czym mieliśmy do czynienia za rządów PO-PSL, kiedy w spółkach Skarbu Państwa byli ludzie wybierani na podstawie partyjnych nominacji.– My już to przerabialiśmy w latach 2007–2015, gdy niekompetentni nominaci PO zarządzali nimi fatalnie.

Kogo wymiecie rządowa miotła z polskiej zbrojeniówki?

Minister aktywów państwowych Borys Budka rozpoczął wielką wymianę kadr w spółkach Skarbu Państwa. Rewolucje przechodzą Orlen, Enea czy PKO BP. Wśród wielu informacji próżno szukać tych, które dotyczyłyby przemysłu zbrojeniowego."Jeśli chodzi o zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej i innych spółkach sektora zbrojeniowego, należy wskazać, że zgodnie z art. 368 par. 4 ksh członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, a nie akcjonariusz. W tym zakresie statut PGZ nie stanowi inaczej. Termin czy zakres ewentualnych zmian nie są więc uzależnione od MAP" - poinformowało WNP.PL Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Czekają nas kolosalne podwyżki! Prąd, paliwo, czynsze, parkingi, bilety. Co jeszcze zdrożeje?

W czasie, kiedy premier Donald Tusk korzysta ze słońca w Dolomitach i szusuje na nartach, alarm podnoszą politycy aktualnej opozycji i - co ciekawe - lewicowo-liberalne media, przychylne na co dzień aktualnie rządzącym. Wiele wskazuje na to, że te ostatnie zaczynają powolne oswajanie Polaków z wysokimi cenami i potencjalnymi cięciami wydatków socjalnych państwa.Zanim zabiorą dodatki socjalne, podniosą nam ceny wielu innych produktów. Więcej zapłacimy m. in. za benzynę, więc może przepowiednia Donalda Tuska z 2011 roku o tym, że za paliwo zapłacimy więcej niż 7 złotych wkrótce się ziści. Ceny paliw wzrosły już nieznacznie od 1 stycznia, ale to jeszcze nie koniec.Wszystko z powodu podwyższenia stawki opłaty paliwowej na 2024 r. dla wszystkich rodzajów paliw o 13,2 proc. Wyższa opłata może przynieść podwyżkę o kilka groszy na litrze, a jeśli sytuacja geopolityczna się nie ustabilizuje, to na dłuższy czas będziemy mogli zapomnieć o tanim paliwie.Pewne jest także i to, że czekają nas wkrótce znaczące podwyżki czynszów, nawet o kilkadziesiąt procent. Wiele ze spółdzielni reguluje ceny z powodów wspomnianych wyżej, czyli dlatego, że same muszą więcej płacić za energię elektryczną i ciepło. Rosną także stawki pensji minimalnej, co przekłada się na wyższe koszty i stawki firm zewnętrznych, które współpracują ze spółdzielniami.Ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi związana jest jeszcze jedna ogromna podwyżka, która czeka nas do końca 2024 roku. Zgodnie z unijnymi wymogami, poziom segregacji i recyklingu odpadów komunalnych w spółdzielniach i wspólnotach ma sięgnąć 55 procent. Ceny za utylizowanie i odbiór odpadów także wzrosną.

Niemcy znów protestują. Wojna o terminal w Świnoujściu rozgorzała na nowo

Jarosław Korpysa, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i specjalista ds. gospodarczych, przekonuje w rozmowie z Interią, że budowa terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest inwestycją strategiczną. W jego ocenie Świnoujście może stać się konkurencyjne pod kątem kosztów przeładunku, a także zapewnienia transportu lądowego, bezpośrednio na południe. Chodzi o Czechy, Słowację, Węgry, Szwajcarię, Austrię, a nawet Niemcy.Niemiecka europosłanka z partii Zielonych Hannah Neumann podała na swej stronie internetowej, że "nowy polski rząd przedłużył termin wniesienia sprzeciwu od decyzji środowiskowej", dotyczącej terminalu w Świnoujściu.Ale Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyjaśnia, że owszem, termin został przedłużony, ale nie na wniesienie odwołania, tylko na prowadzenie postępowania odwoławczego. Prolongata wynika z obszerności dokumentacji, a także złożonego charakteru rozpatrywanej sprawy.W postępowaniu odwołania złożyły trzy podmioty: Gmina Miasto Świnoujście, Stowarzyszenie Zielone Wyspy Świnoujście oraz Stowarzyszenie Lebensraum Vorpommern.Wydaje się jednak, że nie o przyrodę czy środowisko w istocie chodzi. Kluczowym wyzwaniem jest projekt towarzyszący inwestycji, czyli 70-kilometrowy wodny tor podejścia do terminalu o długości blisko 2100 metrów.70-kilometrowy tor wodny ominie niemieckie wody terytorialne. Tutaj znowu pojawia się jednak wątek zachodniego sąsiada. Niemcy mogą wrócić do spraw wpływu na środowisko podczas inwestycji w wodny tor podejścia.

Polskie porty przyniosły trzykrotny wzrost wpływów podatkowych, dlatego Niemcy utrudniają ich rozwój

Gwałtowny przyrost przeładunków w portach w Gdańsku i  w Gdyni jest związany z ogromnymi inwestycjami infrastrukturalnymi współfinansowanymi także ze środków budżetowych, w zespole portów Szczecin-Świnoujście, te inwestycje na dużą skalę dopiero się rozpoczęły. Niestety narastają sprzeciwy strony niemieckiej dotyczące rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu, mimo tego że jeszcze rząd premiera Morawieckiego zdecydował aby zbudować nowy tor wody do tego portu tylko na polskich wodach terytorialnych, co wymaga znacznego wzrostu nakładów inwestycyjnych. Przypomnijmy, że pod koniec maja poprzedniego roku Rada Ministrów podjęła decyzję o budowie nowego toru wodnego do rozbudowywanego do dużych rozmiarów Terminala Kontenerowego w Świnoujściu. Nowy tor podejściowy ma mieć aż 65 km długości i 500 m szerokości i będzie przebiegał w taki sposób, aby ominąć wody niemieckie, bo już wcześniej władze landowe i niektóre niemieckie organizacje ekologiczne, publicznie zapowiadały sprzeciwy w tej sprawie. Koszt tej inwestycji jest szacowany na ok. 10 mld zł, przy czym na sam tor ma być przeznaczone ok. 8 mld zł, a na inwestycje towarzyszące, miedzy innymi budowę falochronu, kwota ok. 2 mld zł.

Niemcy chcą rozmawiać z Polską o dostawach ropy dla rafinerii PCK

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck chce rozmawiać z Polską na temat kontynuacji dostaw ropy naftowej do ważnej rafinerii PCK w Schwedt. Temat ten zostanie poruszony podczas inauguracyjnej wizyty Habecka w Polsce w przyszłym tygodniu.Rafineria, która zaopatruje duże obszary północno-wschodnich Niemiec i zachodniej Polski w benzynę, olej napędowy itp., przez dziesięciolecia, aż do końca 2022 roku, korzystała z rosyjskiej ropy naftowej, pisze agencja dpa.

Orlen: ustalenia NIK ws. połączenia z Lotosem bezwartościowe

"Raport jest nierzetelny i bardzo szkodliwy: dla rynku, kapitalizacji, akcjonariuszy i bezpieczeństwa państwa. Naraża cały kraj na utratę wiarygodności" - powiedział Szewczak, dodając, że "ustalenia są bezwartościowe", i sporządzone pod polityczną tezę, że aktywa Lotosu sprzedano za zbyt niską cenę."W naszej ocenie nie tylko nie straciliśmy 5 czy 7 mld zł, ale zyskaliśmy 9 mld zł na tej transakcji" - stwierdził Szewczak, zapowiadając publikację dowodzących tego danych.

W CPK rozpoczął się trzymiesięczny audyt, potem będzie kolejny

W planowanej inwestycji Centralny Port Komunikacyjny rozpoczął się 3-miesiączny audyt. Na bazie tego audytu oraz kolejnego, który także potrwa 3 miesiące - zostanie podjęta decyzja, co dalej z CPK - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Posłanka Lewicy donosi o dużym zaniedbaniu w CPK. Uciekły pieniądze

 Posłanka Nowej Lewicy Paulina Matysiak podała na portalu X (dawniej Twitter), że skierowała interpelację do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zaniechania złożenia wniosków na dofinansowanie budowy kolei dużych prędkości na odcinku Łódź-Warszawa.
 
Rząd Donalda Tuska: "Władza, która nieustannie łamie prawo"

Minister finansów chce przekształcić oszczędności obywateli w inwestycje. Polacy obawiają się powtórki z OFE

Minister finansów, Andrzej Domański, chciałby przekształcić oszczędności obywateli w skuteczne inwestycje, między innymi w zielone technologie. Politycy koalicji rządzącej zapewniają, że chodzi o dobrowolne inwestowanie. Polacy jednak obawiają utraty środków, tak jak było w przypadku OFE.
Indeks postrzegania korupcji Corruption Perceptions Index (CPI) za rok 2023 pokazuje, że korupcja kwitnie na całym świecie. CPI klasyfikuje 180 krajów i terytoriów na całym świecie pod tym względem. Indeks ocenia je w skali od zera (wysoce skorumpowany) do 100 (czysty od korupcji) ze średnim wynikiem na poziomie zaledwie 43 na 100.Według Transparency International w Polsce korupcja jest coraz większa. Wartość wskaźnik CPI jest w trendzie spadkowym od 2015 r., gdy był na najwyższym poziomie 63 pkt, co w tamtym czasie plasowało nasz kraj na 29. pozycji na liście najmniej skorumpowanych państw.W 2023 r. Polska spadła w rankingu o dwie pozycje w porównaniu z poprzednim rokiem, plasując się na 47 miejscu. W ubiegłym roku wskaźnika Corruption Perceptions Index dla Polski wynosił 54 pkt, czyli nieco powyżej globalnej średniej.

W związku z opublikowaniem w poprzednim tygodniu przez ministerstwo finansów informacji o szacunkowym wykonaniu budżetu państwa za 2023 rok, wczoraj na portalu Onet.pl, w dziale gospodarka, ukazał się artykuł red. Rafała Hirsza pod znamiennym tytułem „Dochody z VAT w budżecie spadły w grudniu aż o 36 proc.”.  Szczególnie rzuca się w oczy załamanie wpływów z VAT, które spadły z poziomu 25 mld zł we wrześniu zaczęły gwałtownie spadać w październiku i listopadzie, żeby w grudniu osiągnąć poziom zaledwie 12 mld zł. Ten zastój we wpływach z VAT i CIT w IV kwartale 2023 roku, świadczy o tym, że  część przedsiębiorców prawdopodobnie uznała, że po 15 października nie trzeba tych podatków płacić, albo że można je płacić w znacznie niższej niż do tej pory wysokości, bo urzędy skarbowe teraz będą już dla nich bardziej tolerancyjne.

Barbara Nowacka: nie ma pieniędzy na laptopy dla uczniów

Minister edukacji Barbara Nowacka zapytana we wtorek w TVN24, czy zgodnie z założeniami programu wspierania kompetencji cyfrowych uczniów czwartoklasiści otrzymają 1 września bezpłatnie laptopy, powiedziała, że "nie ma pieniędzy". Dodała jednak, że przygotowywany jest "program naprawczy" i wspólnie z ministrem cyfryzacji ogłoszą go w czwartek.

Szkoła Basi Nowackiej dla idiotów. Lewica potrzebuje elektoratu nieuków. Kto inaczej wierzyłby w jej brednie, czy klimatyzm wyznawał

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że na Zachodzie i w krajach zachodniej cywilizacji jak Polska, systematycznie obniża się poziom wykształcenia ogólnego. Szkoły wypuszczają coraz większą liczbę matołów i nikomu to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, cały system ustawiony jest tak, by ludzie byli coraz głupsi. Nieliczni, bardzo wyspecjalizowani w jakiejś dziedzinie pchają rozwój nauki i technologii do przodu, a reszta ma być stadem.

Ministra Kotula wskazała grupę uczniów, którzy są najbardziej narażeni na dyskryminację  

Uczniowie LGBT są najbardziej narażeni na dyskryminację - oceniła w rozmowie z PAP ministra ds. równości Katarzyna Kotula. W poniedziałek rusza kolejna edycja rankingu szkół przyjaznych społeczności LGBT.W poniedziałek w KPRM o godz. 10 odbędzie się konferencja z fundacją Grow Space na temat 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, którą patronatem objęła ministra ds. równości."Ten ranking opowiada o tym, które szkoły - w postrzeganiu uczniów - są otwarte, które stawiają na akceptację, tolerancję i bezpieczeństwo"
Były premier w obszernym wpisie na Facebooku podsumował zakończony szczyt Unii Europejskiej. Szczyt zakończył kilkunastomiesięczny proces negocjacji nad rewizją unijnego budżetu. Głównym elementem, który do 13 grudnia ubiegłego roku determinował stanowisko polskich negocjatorów, było uwzględnienie finansowych skutków wojny na Ukrainie – od wydatków na uchodźców wojennych, refundacji dostaw sprzętu wojskowego, poprzez inwestycje w zabezpieczenie granic przed hybrydową agresją z użyciem nielegalnych migrantów, do rozbudowy infrastruktury transportowej i wsparcia dla producentów żywności, dotkniętych zalewem konkurencyjnych produktów z Ukrainy. Podkreślaliśmy, że do tego potrzebne są nowe środki finansowe, a nie przesunięcia w ramach budżetu. Jednocześnie nieakceptowalne były dla nas cięcia w polityce spójności i wydatkach na rolnictwo

Będzie milion nowych mieszkań? Sprzeczne opinie w koalicji rządzącej 

Minister rozwoju, Krzysztof Hetman, zapytany przez dziennikarkę TVP Info, czy powtórzy słowa Szymona Hołowni, wypowiedziane w trakcie konwencji Trzeciej Drogi "My jesteśmy w stanie mieć milion nowych mieszkań trakcie jednej parlamentarnej kadencji", zaprzeczył.

Reżim Tuska jest tylko razwiedką armii instalującej na Zachodzie nowy wspaniały świat, czyli okropny „zamordyzm demokratyczny”

W obecnej fazie „liberalnej demokracji”, czyli już od co najmniej kilku lat ten system nie ma nic wspólnego ani z demokracją, ani z liberalizmem. Tuskowi udaje się bezkarnie łamać prawo i niszczyć Polskę, gdyż jego rządy przypadły na okres przyspieszonej degeneracji, a w konsekwencji upadku systemu zwanego demokracją liberalną. Dlatego ani instytucje Unii Europejskiej, ani administracja Joe Bidena nie widzą nic złego w Tuskowym zamordyzmie. On jest wręcz dla nich pionierski, bowiem w formie narzuconej przez Tuska w większości państw Zachodu nie mógłby jeszcze zaistnieć. Jeszcze. Ale instrumenty obrony demokracji są już coraz słabsze, a wiele po prostu zlikwidowano bądź pozostały wyłącznie atrapami.

Wzrosty cen będą szokować. Były premier ostrzega rząd 

Morawiecki: odmrożenie cen energii może spowodować wzrost cen sięgający nawet 100 proc.We wtorek w Sejmie zebrał się Zespół Pracy dla Polski, który zajmował się kwestią cen energii oraz zerowego VAT na żywność. Przewodniczący zespołu, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że "ceny energii to matka wszystkich cen", bo jak tłumaczył, ceny energii są bardzo ważną częścią struktury kosztów.

M. Kamiński i M. Wąsik nie zostali wpuszczeni do Sejmu 

W środę rano Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbowali wejść w grupie z posłami PiS do Sejmu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński prosił o przejście dla "posłów Kamińskiego i Wąsika". Straż Marszałkowska odpowiedziała, że zaprasza ich do biura przepustek, gdzie "dostaną odpowiednie uprawnienia i wejdą na teren Sejmu".

Rzecznik MSZ: minister Sikorski w poniedziałek udaje się do Paryża na spotkanie szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego

W poniedziałek Tusk i Sikorski polecą do Paryża. Tusk spotka się tam z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Sikorski weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego z szefem MSZ Stephane'em Sejourne i jego niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock. Po południu, po rozmowach w Paryżu, Tusk poleci do Berlina, by spotkać się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem" - podała Wyborcza.pl.

Szef ONZ: świat wkracza w erę chaosu, Rada Bezpieczeństwa nie działa

Rada Bezpieczeństwa, główne narzędzie pokoju na świecie, znajduje się w stanie impasu z powodu geopolitycznych konfliktów" - powiedział szef ONZ, przedstawiając Zgromadzeniu Ogólnemu swoje priorytety na 2024 rok.Podczas zimnej wojny dobrze ugruntowane mechanizmy pomagały zarządzać stosunkami między supermocarstwami" - zauważył. Ale "w dzisiejszym wielobiegunowym świecie takie mechanizmy są nieobecne. Nasz świat wkracza w erę chaosu" - ostrzegł.W dzisiejszym świecie jest tak wiele gniewu, nienawiści i zamętu. Wydaje się, że każdego dnia i przy każdej okazji toczy się wojna. Wojny na słowa. Wojny o terytorium. Wojny kulturowe" - powiedział.Koncentrując się w szczególności na konflikcie między Izraelem a Hamasem, Guterres ostrzegł przed możliwym izraelskim atakiem naziemnym na Rafah. Znajdują się tam obecnie setki tysięcy palestyńskich cywilów, którzy uciekli ze swoich domów w północnej części enklawy przed izraelską ofensywą.

ONZ: masowe niszczenie przez Izrael zabudowań w Strefie Gazy to zbrodnia wojenna

Jego zdaniem masowe i nieuzasadnione niszczenie budynków, "dokonywane w sposób arbitralny (...), stanowi zbrodnię wojenną".Turk zwrócił również uwagę, że od października zeszłego roku odnotował "powszechne niszczenie i burzenie infrastruktury cywilnej przez (izraelską) armię". Sprecyzował, że należą do niej "budynki mieszkalne, szkoły i uniwersytety na obszarach, gdzie walki nie toczą się lub nigdy tam nie miały miejsca".Takie zniszczenia, jak zauważył, zaobserwowano w ostatnich tygodniach w Beit Hanun i mieście Gaza na północy terytorium palestyńskiego, a także w obozie dla uchodźców Nuseirat i w mieście Chan Junus na południu."Izrael nie przedstawił przekonujących powodów uzasadniających to masowe niszczenie infrastruktury cywilnej" - stwierdził Turk. "Wydaje się, że zniszczenia te mają na celu uniemożliwienie ludności cywilnej powrotu na te obszary. Przypominam władzom, że przymusowe przesiedlenia ludności cywilnej mogą stanowić zbrodnię wojenną" - podkreślił.

USA ostrzegają Izrael, że nieprzemyślany atak na Rafah grozi katastrofą

Bez starannego przygotowania operacja wojskowa Izraela w palestyńskim mieście Rafah przy granicy z Egiptem, gdzie przed wojną schroniło się ponad milion osób, byłaby katastrofą - ostrzegł w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel.Nie poparlibyśmy podjęcia takiego kroku (przez Izrael) bez poważnego i wiarygodnego planu (...), jak i bez wzięcia pod uwagę jego wpływu na pomoc humanitarną i możliwość bezpiecznego wyjazdu zagranicznych obywateli" - oznajmił Patel.Dodał, że Waszyngton nie zauważył jak dotąd, by Izrael w sposób przemyślany planował przeprowadzenie takiej operacji, mimo iż sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w środę z izraelskim gabinetem wojennym.Na poniedziałkowym posiedzeniu izraelskiego gabinetu premier Benjamin Netanjahu poinformował, że izraelskie wojsko zlikwidowało 17 z 24 batalionów Hamasu. Reszta znajduje się przeważnie w południowej części Strefy Gazy, w tym w Rafah na granicy z Egiptem, i "też się nimi zajmiemy" - zapewnił Netanjahu.Wcześniej w czwartek dziennik "Jerusalem Post" przekazał, że Hamas nadal rządzi w Rafah, gdzie kontroluje dostawy pomocy humanitarnej dla cywilów;

Strefa Gazy: ONZ: nie chcemy widzieć żadnego przymusowego wysiedlania ludzi z Rafah

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni losem ludności cywilnej w Rafah - stwierdził Dujarric. - Jasne jest, że ludzi należy chronić, ale nie chcemy też widzieć żadnego przymusowego wysiedlenia ludzi, co z definicji jest sprzeczne z ich wolą"."Jesteśmy przeciwni przymusowym wysiedleniom, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym" - dodał.W sprawie Rafah alarmuje też Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, które zwróciło uwagę w komunikacie, że "bezprecedensowa gęstość zaludnienia w Rafah sprawia, że ochrona ludności cywilnej w przypadku ataków naziemnych jest prawie niemożliwa"."Zaludnienie w Rafah osiągnęło punkt, w którym ulice są blokowane przez namioty rozstawione przez rodziny szukające wolnego, płaskiego, czystego miejsca" - oświadczono.

 

 

Przez Polskę płynie kazachska ropa

Kazachstan wysłał w styczniu do Niemiec 100 tys. ton ropy - poinformowała spółka KazTransOil JSC. Całość transportu do naszego zachodniego sąsiada trafiła przez rurociąg "Przyjaźń".- Wielkość transportu kazachskiej ropy systemem ropociągów przesyłowych do punktu Adamów (początek polskiego odcinka ropociągu "Przyjaźń") wyniosła w styczniu obecnego roku 100 tys. ton - poinformowała kazachska spółka. Tym samym został wypełniony miesięczny plan.Ogółem w 2024 roku KazTransOil planuje przewieźć do 1,2 mln ton kazachskiej ropy magistralnym systemem ropociągów Transniefti przez Rosję i Polskę do Niemiec.

 

 

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Protest przed Trybunałem


Protest przed Trybunałem Konstytucyjnym. Jarosław Kaczyński: Walczymy o TK, o los naszego narodu, o los naszego bezpieczeństwa

Przed Trybunałem Konstytucyjnym przy al. Jana Chrystiana Szucha
w Warszawie odbył się „Protest Wolnych Polaków”. Tłumy Polaków
przyjechały, by wyrazić swój sprzeciw wobec bezprawia koalicji pod wodzą
Donalda Tuska, która zapowiada zmiany w Trybunale. W tej
chwili walczymy o Trybunał Konstytucyjny. Ta walka jest niezmiernie
ważna, bo bez niezależnego TK nie ma praworządności, nie ma możliwości
zapewnienia, by konstytucja była przestrzegana. Dziś ci sami, którzy
niedawno nosili napis Konstytucja na koszulkach, dziś ją depczą. Łamią
konstytucję tutaj, atakując niezależne media, siłą zmieniając ważny
element demokracji. Bo demokracja wymaga pluralizmu medialnego,
wyrażania różnych poglądów. Nie może być tak, że wielka część Polaków
to Polacy milczący, którzy nie mają swoich mediów. Musimy odzyskać
medialną siłę, by w Polsce była demokracja, a demokracja do podstawa
tego, że jesteśmy obywatelami, wolnymi ludźmi. Dlatego to spotkanie jest
kolejnym spotkaniem wolnych Polaków — powiedział podczas demonstracji Jarosław Kaczyński.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl