"Trasa dotrzymanego słowa Prawa i Sprawiedliwości".

avatar użytkownika Maryla

Bóg dał nam giganta...i z tym, co zostawił nam Jan Paweł II musimy się dziś zmierzyć – mówi dr Dariusz Karłowicz, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie.Spodziewał się Pan tak mocnego ataku na Jana Pawła II? Dariusz Karłowicz: Niestety, można się było tego spodziewać. Konflikt aksjologiczny jest zażarty, a któż doskonalej uosabia wartości wrogie dzisiejszym radykałom... Na dodatek mszczą się dawne zaniechania. Ponieważ Kościół nie odważył się na cywilizowaną lustrację wtedy, kiedy był na to czas, dziś musi się zmierzyć z jej najgorszą wersją. A pamięć o realiach PRL zaciera się przecież coraz bardziej, co z jednej strony utrudnia uczciwy osąd wydobywanych z archiwów dokumentów, a z drugiej – bardzo ułatwia zadanie zarówno łowcom sensacji, jak i przeciwnikom Kościoła. Akurat tym razem mieliśmy do czynienia z zarzutami, które bardzo szybko okazały się kompromitujace dla tych, którzy je postawili. Ale przecież to nie jest koniec ataków na Jana Pawła II. Jak zwykle bywa w przypadku konfliktów – również kulturowych – uderzenie idzie w to, co stanowi centrum. Bóg dał nam giganta...

J. Kaczyński: państwo musi przede wszystkim zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo

Państwo musi przede wszystkim zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo. To kosztuje, to wymaga wysiłku. Warto w kontekście tego wydarzenia stwierdzić, że nasza władza ma to do siebie, że potrafi wymyślić odpowiednie rozwiązania w trudnych sytuacjach i potrafi je zrealizować. To dotyczyło różnych
spraw, w tym także tej bardzo niebezpiecznej dla Polski, która jest przedmiotem tej konferencji. Spełniamy swoje obietnice i trasa spełnionych obietnic będzie przypomnieniem tego, że obietnice
są spełniane, że w Polsce można coś zrobić. Uważamy, że po 2015 roku dokonaliśmy w Polsce zmiany ustroju. W tym poprzednim ustroju, zrobić cokolwiek, co miało charakter społeczny, zbiorowy, było niezwykle trudno, właściwie to zupełnie nie wychodziło. Teraz wychodzi. Polska armia jest radykalnie wzmacniania poprzez zakupy uzbrojenia i własną produkcję, jest tego dobrym przykładem– zwrócił uwagę prezes PiS.

Morawiecki: PiS jest formacją, która w III RP najbardziej radykalnie obniżyła podatki

PiS jest formacją, która w III RP najbardziej radykalnie obniżyła podatki. To łącznie około 46 mld zł - gigantyczna suma, która zostaje w portfelach naszych obywateli - powiedział w piątek w PR24 premier
Mateusz Morawiecki.
W kraju przybywa zagranicznych inwestycji, ale - co ważniejsze -zmienia się ich charakter. Polska staje się technologicznym zagłębiem dla międzynarodowych gigantów.

Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Sejm przyjął w piątek nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma umożliwić użycie sił zbrojnych przeciwko zagrożeniom terrorystycznym wobec infrastruktury energetycznej na morzu, w tym gazociągu Baltic Pipe.

Okręty NATO wpłynęły do portu w Gdyni

Pięć okrętów należących do marynarek wojennych Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i Polski zacumowało w piątek (26 maja) w Porcie Gdynia.

Orlen w Norwegii ma szczęście. Zasoby koncernu mogą być tam dwa razy większe

Jak podał PKN Orlen w złożu Ost Frigg, w którym udziały ma należąca do naszego giganta spółka PGNiG Upstream Norway, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory.

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wzrosło o 12,1 proc. rdr - GUS

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 r. wyniosło 7.430,65 zł, co oznacza wzrost o 12,1 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr
wzrosło o 0,4 proc.

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2023 r. spadła o 6,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 14,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w kwietniu rdr wzrosły o 6,8 proc. - GUS

Ceny produkcji przemysłowej w kwietniu 2023 r. wzrosły rdr o 6,8 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wiceminister Soboń: w sierpniu i wrześniu wypłacimy czternastą emeryturę

W tym roku wypłacimy czternastą emeryturę w sierpniu i wrześniu. Natomiast w kolejnych latach będziemy określać w rozporządzeniu datę wypłacania świadczenia, pewnie będzie to zwykle jesień - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń w poniedziałek w Radiu Lublin.

Japońska agencja potwierdziła rating Polski

Japońska agencja Rating and Investment Information potwierdziła rating Polski w walucie obcej i krajowej na poziomie "A" i utrzymała jego perspektywę na poziomie stabilnej.

W niemieckiej gospodarce recesja techniczna, a Polska liderem wzrostu PKB w UE

W tych dniach ukazały się także dane Oxford Economics, pokazujące wychodzenie gospodarek krajów europejskich ze skutków pandemii Covid19, a także gwałtownego wzrostu cen surowców energetycznych jesienią 2021 roku, spotęgowanego później agresją Rosji na Ukrainę i trwającą już
ponad 15 miesięcy wojną.  Wynika z nich, że zdecydowanym liderem wzrostu gospodarczego w okresie pomiędzy IV kwartałem 2019 roku (ostatnim kwartałem przed rozpoczęciem kryzysu covidowego),
a I kwartałem tego roku jest właśnie Polska. Wyraźny, wynoszący ponad 11% wzrost PKB w Polsce, po trudnym okresie pandemii, gwałtownym wzroście cen nośników energii i trwającej już ponad
15 miesięcy brutalnej wojny za naszą wschodnią granicą, w sytuacji gdy większość krajów UE, dopiero teraz zaledwie odrobiła popandemiczne straty jest wręcz szokiem dla wielu polityków, ale także
i analityków gospodarczych. Polska gospodarka urosła w tym czasie aż o 11,2 proc. PKB, podczas gdy w strefie euro wzrost PKB w tym czasie wyniósł tylko 2,5%, a największe europejskie gospodarki odnotowują wręcz wzrost śladowy .

PKO BP: w kwietniu solidny wzrost gotówki w obiegu

W kwietniu nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu, o 6,7 mld zł -napisali w środę analitycy PKO BP. Wskazali, że dynamika kredytów po raz pierwszy od kwietnia 2021 była ujemna, do czego przyczynił się spadek wolumenu kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla osób prywatnych.

W maju przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku niższej inflacji - GUS

Najnowsze, majowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS.

Recesji w tym roku nie będzie, a inflacja spadnie. Takie są prognozy

W ocenie partnera i głównego ekonomisty firmy doradczej EY na Europę i Azję Centralną Marka Rozkruta strefa euro uniknie recesji gospodarczej, a wzrost PKB w Polsce powinien wynieść w 2023 roku 1 procent.

W maju poprawa zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich - GUS

W maju 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wynik finansowy przedsiębiorstw w I kw. spadł o 0,2 proc. rdr - GUS

Wynik finansowy przedsiębiorstw w I kw. spadł o 0,2 proc. rdr do 58,8 mld zł - podał GUS.

Soboń: założenia do projektu budżetu na 2024 r. zbliżone do programu konwergencji

Założenia do projektu budżetu na 2024 r. będą niewiele się różnić od tego, co jest aktualizacji programu konwergencji – powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń w Radiu TOK FM.

Szef MKiDN: przez 7,5 roku zrealizowaliśmy ponad 6,2 tys. inwestycji

Przeprowadzamy setki remontów i remontów generalnych w szkolnictwie artystycznym; przez 7,5 roku zrealizowaliśmy 6 tys. 272 inwestycje –mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, w sobotę w Żaganiu  podczas otwarcia nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej.

Jest szansa na obniżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku

Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym
kwartale tego roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

10 mld zł deficytu budżetu po kwietniu

Deficyt budżetu po kwietniu wyniósł 10 mld zł. Dochody sięgnęły 173,7 mld zł, a wydatki 183,7 mld zł – podało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Minister Maląg: w 2024 r. płaca minimalna wyniesie powyżej 4,2 tys. zł

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł; w związku z wysoką inflacją, tak jak w tym roku, będzie ono ustalone w dwóch terminach - od 1 stycznia i od 1 lipca - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura będzie na stałe - Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Chodzi o projekt ustawy wprowadzającej wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Szefowa MRiPS: obecnie mamy historycznie niską liczbę kobiet bezrobotnych

Obecnie mamy historycznie niską liczbę kobiet bezrobotnych, w marcu było ich 449 tys., tymczasem w 2015 roku – 816 tys. To oznacza, że po wprowadzeniu programu "Rodzina 500 plus" bezrobocie nie tylko nie wzrosło, ale - jak widać - znacznie spadło - przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Premier: jeżeli będziemy dalej rządzić, kontynuować Program Inwestycji Strategicznych 

Jeżeli będziemy dalej rządzić, chcę kontynuować Program Inwestycji Strategicznych; będę dążył do tego, by takie programy były cykliczne -zarówno wielkie, jak Polski Ład, jak np. programy wspierające specjalne strefy ekonomiczne - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier: w III kwartale tego roku ustawowe uzupełnienie subwencji

Mamy świadomość, że obniżenie podatku PIT to ubytek w dochodach samorządów, dlatego sami sobie nałożyliśmy zobowiązanie - ustawowe uzupełnienie subwencji już w III kwartale tego roku - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Polacy zaciskają pasa. Kolejne słabe dane z polskiej gospodarki

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2023 r. spadła o 7,3 proc. w ujęciu rocznym. Spadł też udział sprzedaży przez internet -podał Główny Urząd Statystyczny.

Szewczak: wyniki Grupy Orlen świadczą o trafności strategii i koncepcji konsolidacji

Wyniki finansowe Grupy Orlen, która w pierwszym kwartale tego roku uzyskała 9,2 mld zł zysku, świadczą o trafności wyboru strategii i potwierdzają koncepcję konsolidacyjną, połączenia z Grupą Lotos, PGNiG i Energą - ocenił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak.

Darmowe leki możliwe już od września lub października

Zastanawiamy się w gronie kierownictwa PiS, czy darmowych leków dla osób powyżej 65 roku życia nie wprowadzić już od września lub od października - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wiceminister Szwed: 58 mln zł wyniesie w tym roku budżet programu "Opieka 75 plus”

Budżet programu "Opieka 75 plus” wyniesie w tym roku 58 mln zł. Szacujemy, że skorzysta z niego 11 tys. osób - powiedział wiceszef MRiPS Stanisław Szwed w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

W 2024 r. bazą do wyliczenia minimalnego wynagrodzenia będzie 3 600 zł

Przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. będzie brane pod uwagę minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące od 1 lipca 2023 r., tj. 3 600 zł.

Soboń: kwota zwrotów podatkowych za 2022 r. wyniosła ok. 24 mld zł

Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld złotych, a najwyższy zwrot podatku wyniósł 8,6 tys. zł – poinformował w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne
okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.

Darmowe autostrady w Polsce. Komisja zdecydowała o poprawkach

Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

PiS, Kukiz'15, Polskie Sprawy - "za" odrzuceniem weta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów;

W piątkowym głosowaniu za odrzuceniem weta Senatu do ustawy ws.powołania komisji ds. rosyjskich wpływów opowiedzieli się prawie wszyscy posłowie klubu PiS (jedna posłanka wstrzymała się od głosu), a także posłowie kół: Kukiz'15 i Polskie Sprawy. Przeciwna była opozycja, m.in. KO, PSL, Lewica, Polska2050.

Bardzo realnym problemem na poziomie UE jest zawłaszczanie kompetencji państw członkowskich w kwestiach energetycznych i środowiskowych poprzez instytucje unijne - ocenił w piątek doradca
prezydenta RP Paweł Sałek.

Nawet KE przyznaje, że polska pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych krajów UE

Sprawozdanie dotyczące Polski, to obszerny aż 76 stronicowy dokument, który zawiera, cały szereg ustaleń podkreślających, bardzo dobre wyniki polskiej gospodarki, mimo negatywnych konsekwencji wynikających z pandemii Covid-19, a później gwałtownego wzrostu cen surowców energetycznych spowodowanych działaniami Rosji, a także agresją Rosji na Ukrainę. Do Polski ze względu na trwający spór z Komisją Europejską z tego Funduszu nie trafiło ani jedno euro, choć nasza koperta wynosi 58 mld
euro z tego około 24 mld euro w postaci dotacji i 34 mld euro w postaci pożyczek (do tej pory aplikujemy do UE o blisko 35,5 mld euro (całość dotacji i blisko 11,5 mld pożyczek). W sprawozdaniu KE zwraca uwagę na bardzo wysoki poziom zatrudnienia osób w wieku zdolności do pracy (20-64 lata), który wyniósł w 2022 roku aż 76,7 proc. i był wyższy niż średnia unijna, która wyniosła 74,9 proc.

M. Błaszczak do opozycji: przez lata waszych rządów uczyniliście Polskę bezbronną

Nie macie moralnego prawa wypowiadać się o bezpieczeństwie, przez lata waszych rządów uczyniliście Polskę bezbronną - mówił w czwartek do opozycji wicepremier Mariusz Błaszczak. Przedstawiciele opozycji zarzucili szefowi MON m.in., że ponosi odpowiedzialność za brak skutecznego systemu obrony powietrznej.

Polska kupi okręty podwodne. Będzie transfer technologii

Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak

Szef MSWiA: nie ma i nie będzie zgody na przymusową relokację migrantów do Polski

Nie ma i nie będzie zgody na przymusową relokację migrantów do Polski - podkreślił w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Z informacji PAP wynika, że do kwestii
de facto obowiązkowych relokacji migrantów do państw członkowskich powróciła Komisja Europejska.

Rzecznik PiS: na pewno 800 plus będzie wprowadzone od 1 stycznia 2024 roku

Na pewno 800 plus będzie wprowadzone od 1 stycznia 2024 roku; w najbliższych miesiącach pokażemy, że pieniądze na ten program będą zagwarantowane - zapewnił w czwartek rzecznik PiS Rafał Bochenek. Dodał, że projekt KO dot. waloryzacji świadczenia 500 plus do 800 zł. już od 1 czerwca to "oszustwo".

Prezes NFZ: dodatkowe 15 mld zł w systemie ochrony zdrowia to niebagatelna kwota

Dodatkowe 15 mld zł, które trafi do systemu ochrony zdrowia to niebagatelna kwota – stwierdził w czwartek w Warszawie prezes NFZ Filip Nowak. Zaznaczył, że 5 mld zł zasili szpitale powiatowe, co jest dobrą informacją dla zarządzających placówkami i pacjentów.

Nowe limity podatku od darowizn. Tyle zapłacisz

Rosną progi zwolnień, jakie obowiązują w podatku od spadków i darowizn; w górę idą także progi w skali podatkowej obowiązującej w tym podatku – wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów
opublikowanego w czwartek na stronach RCL

Projektowanie polskiej elektrowni atomowej potrwa ok. półtora roku

Przewidujemy, że od momentu podpisania umowy inżynieryjnej prace związane z zaprojektowaniem elektrowni jądrowej zajmą około 18 miesięcy – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Będziemy intensywnie pracować nad zmianą stanowiska Niemiec

Wypowiedź ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera nt. reparacji, to swobodna polemika z uchwałą polskiego rządu; będziemy intensywnie pracować nad zmianą niemieckiego stanowiska, jestem pewien, że ono ulegnie zmianie - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Wiceszef MI: tunelem pod Świną kierowcy przejadą w czerwcu

Tunel pod Świną zostanie otwarty przed wakacjami, w czerwcu kierowcy będą mogli już z niego korzystać - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam oraz zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia.

Szef MON: do Polski trafiły wyrzutnie HIMARS oraz elementy systemu Patriot

Do Polski trafiły 2 kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak

Coraz mniej Europy jest w Unii Europejskiej. "Piątka Scholza to: ateizm, ideologizm, centralizm, egoizm, kosmopolityzm"

W połowie lipca odbędzie się w Parlamencie Europejskim głosowanie, któremu uważnie powinien przyjrzeć się cały świat. To będzie pierwsza, prawdziwa próba sił przeciwników i zwolenników federalizacji Unii Europejskiej. Szykuje się starcie obrońców demokracji z orędownikami nowego, a raczej neokomunistycznego porządku. Co to oznacza w praktyce? Najprościej rzecz ujmując grozi to odebraniem państwom członkowskim podmiotowości decyzyjnej i wyrzuceniem do lamusa
historii pojęcia: interes narodowy. Łatwo sobie też wyobrazić proces budowy kwalifikowanej większości. Wiele państw jest uzależnionych od niemieckiej gospodarki, a wewnętrznie są szachowane przez
lewicowo-liberalne wpływowe elity. Będą głosować, jak im najsilniejsi gracze zagrają.

Wszystko, co robią PO i Tusk jest falstartem albo dopingiem. Wciąż coś goniąc albo wyprzedzając, popadają w fiksację i fikcję

Nawet gdy czasowo Platforma zyskuje kosztem innych opozycyjnych ugrupowań. Wszystko to dowodzi, że Tusk stracił czucie i rozumienie polskiej polityki i wszystko robi tak, jakby wciąż urzędował w Brukseli
i miał brukselski ogląd polskich spraw. To skądinąd jest w dużym stopniu prawdą, bo Tusk narzucił PO realizację zewnętrznych wobec Polski scenariuszy. To, co jest wkładem własnym PO i Tuska polega tylko na ekstremalizacji negatywnych emocji. Jeśli cała strategia PO i Donalda Tuska są falstartem, to w ogromnej większości nie mogą być skuteczne, rozmijając się nie tylko z nastrojami, ale przede
wszystkim z wydarzeniami, które się na tę strategię nakładają. Tusk i PO wciąż coś gonią albo wyprzedzają, popadając w coraz większą fiksację i poruszając się w świecie fikcji. Stały jest tylko poziom wrogości i nienawiści, a to akurat nie pomaga racjonalizować problemów i ich rozwiązywać. W sporcie za falstart grozi dyskwalifikacja, choć tylko w konkretnym starcie. Za doping grozi dyskwalifikacja wieloletnia, a czasem nawet dożywotnia. Platforma i Tusk są coraz bliżej tego drugiego wariantu.

Minister Rau: Jako Polska nie możemy się zgodzić na zastąpienie jednomyślności większością w głosowaniach w UE

Minister w poniedziałek uczestniczył w Brukseli w spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej. Udało
się dzisiaj przedyskutować sprawę Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. Wszystko wydaje się już bliskie sukcesu, a więc wypłaty tych 0,5 mld euro i przyjęcia kolejnego 1 mld euro. To jest ta 8. transza. Pewien szczegół wymaga jeszcze dopracowania — przekazał po spotkaniu. Rau wskazał, że w kuluarach rozmowy dotyczyły kwestii  głosowania w UE w przyszłości. Jest silna tendencja po stronie niemieckich sąsiadów, (…) by te sprawy, które zgodnie z obecnym stanem prawnym podlegają jednomyślności w głosowaniu, jak chociażby kwestie podatkowe, a co dla nas najważniejsze - dotyczące polityk bezpieczeństwa i zagranicznej, były podejmowane większością głosów. My na to, jako Polska nie możemy się zgodzić — powiedział. Dodał, że Polska w tej sprawie nie jest osamotniona, bo coraz więcej krajów wskazuje, że takimi rozwiązaniami nie są zainteresowane.

 

Etykietowanie:

27 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Akademia PiS o sprawach

Akademia PiS o sprawach europejskich

Kolejna edycja Akademii PiS była poświęcona sprawom europejskim,
Anna Zalewska mówiła o pakiecie Fit for 55, Szymon Szynkowski vel Sęk o
pozycji Polski w UE, a Genowefa Grabowska o relacjach między prawem
polskim i unijnym - poinformował w sobotę PAP kierownik Akademii
Krzysztof Szczucki.

Holandia: Policja odblokowała autostradę A12 w Hadze, zatrzymano setki protestujących

Funkcjonariusze holenderskiej policji usunęli w sobotę tzw.
aktywistów klimatycznych blokujących autostradę A12 w Hadze -
poinformowała komenda policji w tym mieście. Rzecznik policji podał, iż
zatrzymano setki osób, z których jedna ugryzła policjanta.

Min. Maląg: Stawiamy na zrównoważony rozwój wszystkich regionów Polski

Stawiamy na zrównoważony rozwój wszystkich regionów Polski –
podkreślała w sobotę w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) minister rodziny i
polityki społecznej Marlena Maląg.

W. Brytania: Publicysta "The Times" pisze o paszporcie od grupy Ładosia, który uratował jego matkę

Fragment niezwykłej historii swoich rodziców, matki, którą uratował
od śmierci w niemieckim obozie zagłady paszport od grupy Ładosia i ojca,
przedsiębiorcy ze Lwowa, który trafił do sowieckiego gułagu, opisuje w
sobotę w "The Times" publicysta tej gazety i członek Izby Lordów David
Finkelstein.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Min. Niedzielski: Rodzice

Min. Niedzielski: Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci na szczepienia przeciw HPV

Gabinety POZ wystawiły w swoich kalendarzach 2750 terminów szczepień
przeciw HPV. Rodzice zapisali już ponad 400 dzieci. Na infolinię
dzwoniło blisko 1,5 tys. osób - poinformował w sobotę, w pierwszym dniu
zapisów na szczepienia, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mularczyk: wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o
stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny
światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do
zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział
PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. “Foreign Affairs”: to Europa,

“Foreign Affairs”: to Europa, w tym Polska jako kluczowy gracz, a nie USA, wiedzie prym w pomocy ukraińskiemu wojsku

To Europa, w tym Polska, która jest kluczowym graczem, a nie Stany
Zjednoczone, wiedzie prym w pomocy Ukrainie w wojnie przeciwko Rosji,
organizując ćwiczenia dla ukraińskich żołnierzy i przekazując sprzęt
bojowy, w tym czołgi – piszą na łamach amerykańskiego pisma „Foreign
Affairs” politolog Alexandra Chinchilla i znawca wojskowości Jahara
Matisek.

"Polscy przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją poza UE"

Wspieramy polskich przedsiębiorców na 85 zagranicznych rynkach; w
ub. r. wartość sfinansowanego przez nas eksportu i ekspansji
zagranicznej to 3,3 mld zł - wskazał PAP Marek Tomczuk z Banku
Gospodarstwa Krajowego.

USA: Jest porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Republikanie w Kongresie
osiągnęli w nocy z soboty na niedzielę wstępne porozumienie w sprawie
podniesienia limitu zadłużenia rządu USA, które obecnie wynosi 31,4 bln
dolarów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Okręty podwodne to

Okręty podwodne to odstraszanie

Okręty podwodne w polskiej Marynarce Wojennej będą nie tylko
ochraniać szlaki komunikacyjne, ale także zapewnią możliwość
odstraszania przez zdolność do skutecznego kontrataku - powiedział
rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

Minister Puda: Polska otrzymała już z Komisji Europejskiej 8,4 mld zł zaliczek na realizację programów w perspektywie 2021-2027

Jak wygląda realizacja programów z polityki spójności z nowej perspektywy finansowej 2021-2027? W ramach
15 programów: czterech krajowych i 11 regionalnych - ogłoszono już
97 naborów na kwotę 25,4 mld zł. Wnioskodawcy rozpoczęli składanie
wniosków o dofinansowanie. W sumie wpłynęły już 394 wnioski, w których
podmioty aplikowały o wsparcie w wysokości 7,3 mld
zł dofinansowania z UE.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. "Business Insider": "Spiegel"

"Business Insider": "Spiegel" przeżywa poważny kryzys: w tle walka o władzę, intrygi i toksyczna atmosfera w redakcji

Zakulisowej walce w kierownictwie "Spiegla" o kierunek rozwoju tego
magazynu informacyjnego towarzyszą poważne zarzuty: mobbing, toksyczny
sposób zarządzania w jednym z ważniejszych działów redakcji – opisuje w
niedzielę portal "Business Insider" (BI). "Spiegel" przeżywa poważny
kryzys – podkreśla portal.

Jarosław Kaczyński: ataki na szefa MON to ataki kremlowskie

To są ataki kremlowskie, nawet jeśli ktoś z atakujących nie ma
świadomości, w czyjej grze uczestniczy i na czyją korzyść działa -
powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" Jarosław Kaczyński, komentując
zarzuty opozycji wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Minister zdrowia przekazał szefowi GIS czek na niemal 90 mln zł na doposażenie sanepidów

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w niedzielę Głównemu
Inspektorowi Sanitarnemu Krzysztofowi Saczce czek na blisko 90 mln zł.
Szef resortu zdrowia wskazał, że środki te mają być przeznaczone na
doposażenie i modernizację sanepidów w Polsce na poziomie powiatowym.

Większość Polaków przeciw rezygnacji z prawa weta w UE

Z sondażu przeprowadzonego przez Social Changes dla portalu
wPolityce.pl wynika, że większość Polaków jest przeciwna rezygnacji z
prawa weta przez Polskę w Unii Europejskiej. 58 proc. badanych opowiada się przeciwko rezygnacji przez Polskę z prawa
weta w UE, za opowiedziało się 11 proc. badanych, 31 proc. nie ma
zdania w tej sprawie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Premier: Mikołajczyk

Premier:
Mikołajczyk powiedział komunistom, że "plują na wszystko, co jeszcze
wczoraj było świętością" - czy dziś to czegoś nie przypomina?

Lider ruchu ludowego Stanisław Mikołajczyk po II wojnie światowej
nie bał się powiedzieć komunistom, że "plują na wszystko, co jeszcze
wczoraj było świętością" - czy czegoś nam to dzisiaj nie przypomina? -
powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas święta ruchu ludowego w
Starej Błotnicy.

Eurostat: Polska wśród krajów UE o najniższym bezrobociu młodych ludzi

Polska należała w 2022 roku do pięciu krajów Unii Europejskiej,
gdzie bezrobocie wśród osób w wieku od 15 do 29 lat wynosiło poniżej 4
proc. - poinformował Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

Europoseł Rzońca: Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia

Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego
zadłużenia. Prowadzony jest wielki przegląd ram finansowych UE i
pojawiają się propozycje nowych podatków – powiedział PAP europoseł
komisji budżetowej PE Bogdan Rzońca. Dodał, że KE ma przedstawić zmiany w
budżecie przed wakacjami.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Święto niepodległościowego

Święto niepodległościowego ruchu ludowego w Starej Błotnicy z udziałem premiera i ministrów

Polscy rolnicy mogą liczyć na wsparcie rządu - powiedział premier
Mateusz Morawiecki do rolników podczas święta ruchu ludowego w Starej
Błotnicy. "Dzisiaj spadkobiercą niepodległościowego ruchu ludowego jest
Prawo i Sprawiedliwość; także i dziś, kiedy jest problem ze zbożem
działamy zdecydowanie w interesie polskiego rolnika, nawet wbrew Unii
Europejskiej" - dodał.

Turcja: Media: Erdogan wygrywa wybory prezydenckie zdobywając ponad 50 proc. głosów

Po otwarciu 90 proc. urn z lokali wyborczych agencja Anatolia daje
prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi 53 proc. głosów w
niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich. Według agencji ANKA
zdobył on niecałe 51 proc głosów.

Prezes PiS podziękował bohaterom polskiej wsi za ich wkład w naszą dzisiejszą wolność

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, w dniu ogólnopolskiego Święta
Niepodległościowego Ruchu Ludowego, podziękował w specjalnym liście
bohaterom wsi polskiej za ich wkład w naszą dzisiejszą wolność, za ich
trud i poświęcenie.

Minister rolnictwa: będziemy robić wszystko, by polska ziemia była w polskich rękach

Będziemy robić wszystko, by polska ziemia była w polskich rękach;
dla wszystkich rolników i ruchów ludowych ważna jest niepodległa Polska;
obrona niepodległej Polski to obowiązek każdego chłopa - powiedział
minister rolnictwa Robert Telus podczas święta ruchu ludowego w Starej
Błotnicy koło Białobrzegów.

Premier: dzisiaj spadkobiercą niepodległościowego ruchu ludowego jest Prawo i Sprawiedliwość

Dzisiaj spadkobiercą niepodległościowego ruchu ludowego jest Prawo i
Sprawiedliwość; także i dziś, kiedy jest problem ze zbożem działamy
zdecydowanie w interesie polskiego rolnika, nawet wbrew Unii
Europejskiej - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Na ulicach Ankary świętują

Na ulicach Ankary świętują

Ulicami Ankary przejeżdżają w niedzielę wieczorem tysiące samochodów
ozdobionych flagami Turcji, Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz
wizerunkami prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej
turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów -
wynika z rezultatów opublikowanych przez agencje Anatolia i ANKA po
otwarciu 99 proc. urn z lokali wyborczych. Oznacza to trzecią kadencję
prezydencką Erdogana.
Polska należała w 2022 roku do pięciu krajów Unii
Europejskiej, gdzie bezrobocie wśród osób w wieku od 15 do 29 lat
wynosiło poniżej 4 proc. - poinformował Europejski Urząd Statystyczny
(Eurostat).W
ubiegłym roku w całej UE bezrobotnych było 4,48 mln młodych ludzi w
wieku od 15 do 29 lat, co stanowi 6,3 proc. całej populacji w takim
wieku. Patrząc na trend długoterminowy, udział ten w 2022 roku jest
historycznie najniższy od 2009 roku (9 procent).

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. W USA ropa powiększa wzrosty

W USA ropa powiększa wzrosty cen po ważnym porozumieniu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają wzrosty w
reakcji na osiągnięcie w USA porozumienia w sprawie limitu zadłużenia -
podają maklerzy.

ONZ: Sekretarz generalny gratuluje zwycięstwa wyborczego Erdoganowi, liczy na dalszą współpracę

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres pogratulował zwycięstwa w
wyborach prezydenckich w Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi - napisał w
poniedziałek na Twitterze rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.

W tym roku GDDKiA planuje podpisać umowy za około 15 mld zł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje podpisać w tym
roku umowy na budowę nowych dróg o wartości około 15 mld zł -
poinformował PAP p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad
Tomasz Żuchowski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Niemcy wyłączyli elektrownie

Niemcy wyłączyli elektrownie jądrowe i muszą importować energię

Niemcy po wyłączeniu w połowie kwietnia 2023 r. ostatnich
działających elektrowni jądrowych, z eksportera stały się importerem
energii elektrycznej. W okresie od 16 kwietnia do 15 maja 2023 r. import
netto wyniósł 2,2 TWh.

Kosowo: Etniczni Serbowie próbowali przejąć siedziby władz lokalnych

Etniczni Serbowie próbowali w poniedziałek rano opanować siedziby
władz lokalnych w Kosowie po tym jak w ubiegłym tygodniu burmistrzowie
albańskiego pochodzenia wkroczyli do swoich biur w eskorcie policji -
poinformowała agencja AP.

Portal Politico krytykuje KE za tajne renegocjacje umowy na szczepionki z firmą Pfizer

Komisja Europejska ma problem z przejrzystym działaniem;
poinformowała co prawda o renegocjowaniu umowy na szczepionki przeciwko
Covid-19 z firmą Pfizer, ale zrobiła to w taki sposób, że pozostaje
więcej pytań, niż odpowiedzi - ocenia w poniedziałek portal Politico.

BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w maju nie zmienił wartości wobec kwietnia

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o
przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju tego roku nie zmienił
wartości wobec notowań kwietniowych - przekazało Biuro Inwestycji i
Cykli Ekonomicznych.

Politico: kolejne zwycięstwo wyborcze Erdogana i wyjątkowo silna pozycja Turcji w polityce międzynarodowej

Recep Tayyip Erdogan rozpocznie kolejną pięcioletnią kadencję jako
prezydent Turcji po zwycięstwie w wyborach, które w pewnym momencie
wydawały się zagrażać jego władzy - komentuje w poniedziałek brukselski
portal Politico. Reelekcja Erdogana oznacza też wyjątkowo silną pozycję
Turcji na arenie międzynarodowej.

Największe banki gotowe do wprowadzenia "bezpiecznego kredytu"

Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość
wprowadzenia do oferty rządowego programu "bezpieczny kredyt" -
powiedział w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w
Programie 1 Polskiego Radia. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie -
dodał.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Premier: mam nadzieję, że jak

Premier: mam nadzieję, że jak najwięcej państw UE będzie chciało powołania komisji ds. wpływów rosyjskich na poziomie unijnym

Mam nadzieję, że jak najwięcej państw UE i instytucji będzie chciało
powołania komisji ds. wpływów rosyjskich na poziomie unijnym; będę
działał w tej sprawie na poziomie Rady Europejskiej, jestem w kontakcie z
prezydentem - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Hiszpania: Premier Sanchez ogłosił przedterminowe wybory do parlamentu

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w poniedziałek rozwiązanie
parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Ich
termin wyznaczył na 23 lipca. Decyzja ma związek z porażką partii
Sancheza w niedzielnych wyborach regionalnych i lokalnych.

Premier: za czasów PO bezrobocie było na rekordowym poziomie

Za czasów Platformy Obywatelskiej bezrobocie było na rekordowym
poziomie, ponad 2,3 mln ludzi na bezrobotnym - oświadczył w poniedziałek
premier Mateusz Morawiecki w Radomiu. Jak dodał, za czasów Donalda
Tuska były "pijawki VAT-owskie", a PO to "partia niemocy".

Premier: dzięki Centrum Informatyki Resortu Finansów dokonano uszczelnienia podatków

Dzięki Centrum Informatyki Resortu Finansów i pracownikom aparatu
skarbowego udało się w Polsce dokonać uszczelnienia systemu podatkowego -
oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas
konferencji przed Centrum Informatyki Resortu Finansów, które jest
zlokalizowane w Radomiu.

Analiza: średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków to 7,05 proc.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków
oszczędnościowych wynosi 7,05 proc. – wynika z majowej analizy HREIT
opublikowanej w poniedziałek.

Polska zyskuje w świecie esportu

Jak wygląda sytuacja sportu elektronicznego w Polsce? Czy esport ma
szansę na dobrą współpracę ze sportem tradycyjnym? Na jakim etapie są
przygotowania do pierwszych w historii Igrzysk Europejskich w Esporcie,
które odbędą się w Polsce?

Białoruś: Polski podręcznik do historii na liście "materiałów ekstremistycznych"

Polski podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów
najdawniejszych do współczesności" oraz książka "Polskie pieśni
patriotyczne" znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście
"materiałów ekstremistycznych" - poinformował w poniedziałek niezależny
białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz
białoruskich.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Wojewoda mazowiecki: nie

Wojewoda mazowiecki: nie uznajemy skargi Rady Warszawy do WSA w sprawie strefy płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku

W poniedziałek wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński podkreślił, że
nie uznaje skargi Rady Warszawy do WSA na rozstrzygnięcie wojewody
stwierdzające nieważność uchwały wprowadzającej strefę płatnego
parkowania na Kamionku i Saskiej Kępie.

MF: chcemy kontynuować uszczelnianie systemu podatkowego, dalej upraszczać prawo podatkowe

W najbliższych miesiącach chcemy kontynuować uszczelnianie systemu
podatkowego, dalej upraszczać prawo podatkowe, wprowadzać nowe
technologie – zadeklarował w poniedziałek w Warszawie dyrektor
departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin
Lachowicz.

J. Cieszyński: każdy samorząd w Polsce otrzyma grant na infrastrukturę cyberbezpieczeństwa

W ramach programu "Cyberbezpieczny Samorząd" każdy samorząd w Polsce
dostanie grant na to, aby wspomóc swoją infrastrukturę w obszarze
cyberbezpieczeństwa — powiedział w poniedziałek w Toruniu minister
cyfryzacji Janusz Cieszyński. Projekt ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Jest polska odpowiedź na ChatGPT

SentiOne, polski startup wspierający firmy w automatyzacji obsługi
klienta z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji opartej na
ich własnych bazach danych, opracował własną technologię generatywnej
AI podobną do ChatGPT.

Szef MSWiA: 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu wpisanych na listę sankcyjną

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli
białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy
Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców
powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA
Mariusz Kamiński.

Szef MSZ w Bratysławie i Oslo będzie rozmawiał m.in. o roli państw UE i NATO we wsparciu Ukrainy

O roli państw UE i NATO w działaniu na rzecz wsparcia Ukrainy będzie
we wtorek w Bratysławie, w ramach konferencji GLOBSEC, rozmawiał szef
MSZ Zbigniew Rau. Następnie polski minister uda się do Oslo na spotkanie
szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rosyjskie
wpływy są badane przez komisje w różnych krajach; Rosja wydała ponad
300 mln dolarów na ingerowanie w politykę innych państw

Od 2014 r. Rosja wydała ponad 300 mln dolarów, by wpływać na
polityków i władzę w ponad 20 państwach świata - ostrzegał w 2022 r.
rząd USA. Według amerykańskiego wywiadu Rosja prowadziła też działania
mające wpłynąć na amerykańskie wybory w 2016 i 2020 r. Ingerowanie Rosji
w życie polityczne było lub jest badane przez komisje parlamentarne
m.in. w USA, Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Niemcy w coraz gorszej sytuacji. Kuleje nie tylko rynek pracy

Według IAB liczba długotrwale bezrobotnych jest już o prawie 180 tys. wyższa niż przed kryzysem z 2019 roku

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Szykują się nowe obowiązki

Szykują się nowe obowiązki dla właścicieli aut. Za ich niedopełnienie nawet 1 tys. zł kary

Nowi właściciele samochodów będą mieli 30 dni od dnia podpisania
umowy na przerejestrowanie zakupionego auta. Jeśli nie złożą w terminie
wniosku rejestracyjnego, będą musieli zapłacić 500 złotych kary. Gdy
opóźnienie przekroczy 180 dni, kara wzroście do 1000 złotych.

Tak Mercedes będzie budował elektryczne vany w Jaworze

Mercedes zaprezentował szczegóły budowy nowej rodziny samochodów
dostawczych, których pierwsza fabryka ruszy w Polsce, w Jaworze. Od 2026
roku wszystkie elektryczne samochody dostawcze Mercedesa będą
powstawały na bazie trzech zaprezentowanych obecnie modułów.

Powstanie nowa linia kolejowa na Mazowszu. Kolejne projekty czekają na wykonawców

Mieszkańcy województwa mazowieckiego zyskają lepszy dostęp do kolei.
Z Kozienic będzie można dojechać koleją do Warszawy, a w przyszłości
także w kierunku Dęblina i Radomia - poinformowała w poniedziałek spółka
PKP PLK, która podpisała umowę na projekt budowy nowej linii.

Od tej decyzji nie będzie odwołania. Rząd szykuje rewolucję w inwestycjach

Zgodnie z zaproponowanymi przez rząd rozwiązaniami legislacyjnymi
inwestycje, które zostaną uznane za strategiczne z punktu widzenia
państwa będą mogły być realizowane bez konieczności przeprowadzania
konsultacji społecznych i oceny ich oddziaływania na środowisko.

Müller: komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału
władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd
rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

OBWE może zostać rozwiązana. Rosja i Białoruś nie chcą przewodnictwa Estonii

Rosja i Białoruś nie zgadzają się na przewodnictwo Estonii w
Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jeżeli nie będzie
konsensusu w tej sprawie, to organizacja może się rozpaść - powiedział
fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto cytowany przez portal
Yle.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. R. Terlecki: jesteśmy za jak

R. Terlecki: jesteśmy za jak najszybszym dołączeniem Mołdawii do UE

Głównymi tematami IX Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RP i
Republiki Mołdawii było bezpieczeństwo, współpraca bilateralna i
kandydowanie Mołdawii do UE; zapewnialiśmy, że jesteśmy stanowczo za jak
najszybszym dołączeniem Mołdawii do Unii - podkreślił w poniedziałek
wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Prezydent: politycy działający w interesie RP nie boją się w Polsce żadnej komisji

Politycy, którzy działali w interesie RP w ostatnich 16 latach, nie
boją się w Polsce żadnej komisji - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Dodał, że "raczej to rosyjskie wpływy mogłyby zniszczyć polską
demokrację, a nie komisja, która będzie to sprawdzała".

Polska zawiesza ruch towarowy na granicy z Białorusią

Polska zawiesi ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek,
ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów
zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji - wynika z
rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komisja śledcza zbada zarzut o przesyłanie broni do Rosji

Prezydent Republiki Południowej Afryki powołał komisję, która ma
zbadać prawdziwość postawionego przez ambasadora USA zarzutu o
przesyłaniu broni z RPA do Rosji - oświadczyło biuro prezydenta Cyrila
Rampahosy.

Włochy: Centroprawica wygrała w częściowych wyborach samorządowych

Rządząca we Włoszech centroprawica wygrała w drugiej turze
częściowych wyborów samorządowych w większości miast - wynika z
pierwszych rezultatów, podanych po zamknięciu lokali wyborczych w
poniedziałek po południu. Najbardziej spektakularny sukces zanotowano w
Ankonie, gdzie centroprawica przejmie władzę po ponad 30 latach rządów
centrolewicy.

Syn Łukaszenki, szef KGB i sędzia, który skazał Poczobuta, na liście sankcyjnej MSWiA

Syn Alaksandra Łukaszenki i szef białoruskiego Komitetu
Olimpijskiego Wiktor Łukaszenka, szef KGB Białorusi, prokurator
generalny oraz sędzia, który ogłosił wyrok na Andrzeja Poczobuta, są
wśród osób wpisanych na listę sankcyjną MSWiA. Na listę trafiły też
spółki związane z federacją High League.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Prezes RCL: zasady dot.

Prezes RCL: zasady dot. funkcjonowania komisji ds. wpływów rosyjskich są znane systemowi prawnemu w Polsce

Zasady dotyczące funkcjonowania komisji ds. badania wpływów
rosyjskich są znane systemowi prawnemu w Polsce i nikt ich nie
zakwestionował - powiedział PAP prezes Rządowego Centrum Legislacyjnego
Krzysztof Szczucki.

S.Kaleta: zarzuty wobec komisji ds. rosyjskich wpływów wybrzmiały już przy komisji ds. reprywatyzacji

Cała paleta zarzutów, która obecnie wybrzmiewa wobec komisji ds.
wpływów rosyjskich padła już sześć lat temu, kiedy powstała komisja ds.
warszawskiej reprywatyzacji - powiedział PAP wiceminister
sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji
Sebastian Kaleta.

Sobolewski o kandydatach PiS do komisji: decyzję wkrótce podejmie kierownictwo ugrupowania

Decyzja dotycząca kandydatów, których zgłosi Prawo i Sprawiedliwość
do komisji ds. badania wpływów rosyjskich wkrótce będzie przedmiotem
dyskusji w kierownictwie ugrupowania - powiedział sekretarz generalny
PiS Krzysztof Sobolewski.

Kancelaria premiera Justina Trudeau: premier Polski Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Kanadzie

Premier Polski Mateusz Morawiecki w najbliższy piątek złoży wizytę w
Kanadzie – poinformowała w poniedziałek w komunikacie kancelaria
kanadyjskiego premiera Justina Trudeau. Będzie to pierwsza oficjalna
wizyta premiera Morawieckiego w Kanadzie.

Z. Kuźmiuk: Bruksela ma problem ze znalezieniem dodatkowych pieniędzy na obsługę długu

Bruksela ma problem ze znalezieniem dodatkowych pieniędzy na obsługę
długu związanego z pożyczkami na utworzenie Funduszu Odbudowy - czytamy
we wtorkowej "GPC". Padła propozycja, aby zrzuciły się wszystkie
państwa członkowskie, Polska się sprzeciwia - powiedział "GPC" europoseł
PiS Zbigniew Kuźmiuk

TVN znów atakuje ORLEN. Poważne zarzuty! Jest stanowcza odpowiedź

ORLEN twierdzi, że to same pomówienia i podejmie stosowne kroki prawne w celu ochrony wizerunku i dobrego imienia

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. A. Mularczyk: w czerwcu w

A. Mularczyk: w czerwcu w Atenach odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona reparacjom wojennym

W sprawie reparacji wojennych od Niemiec w czerwcu w Atenach
odbędzie się duża międzynarodowa konferencja z udziałem polskich,
włoskich, greckich i serbskich prawników; rozpoczynamy międzynarodową
dyskusję - mówił we wtorek w PR24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

BIK: w kwietniu banki udzieliły więcej kredytów mikroprzedsiębiorcom

W kwietniu 2023 r., w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego
roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów i na wyższą
kwotę - przekazało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Politico: najważniejsza

Politico: najważniejsza kwestia w stosunkach transatlantyckich - stosunek do Chin - wciąż dzieli USA i UE

We wtorek urzędnicy wysokiego szczebla z UE i USA - w tym wiceszef
KE Valdis Dombrovskis i sekretarz stanu Anthony Blinken - spotykają się w
szwedzkim mieście Lulea na dwudniowym szczycie Rady ds. Handlu i
Technologii. Uzgodnią wiele rzeczy poza jedną: wspólną linią wobec Chin -
pisze brukselski portal informacyjny Politico.

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. projektem uchwały ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady; ma się zająć m.in.
projektem uchwały ws. zapewnienia finansowania budowy elektrowni
jądrowej na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, a także
propozycją noweli ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.

Holandia: Elektorzy wybierają senat, największą liczbę mandatów obejmą przedstawiciele farmerskiej partii BBB

Kolegium 616 elektorów wybiera we wtorek izbę wyższą parlamentu
(Erste kamer). W marcowych wyborach prowincjonalnych zwyciężyła
farmerska partia BBB, która zdobyła największą liczbę radnych
wojewódzkich i to ona będzie miała największą liczbę senatorów.

Włochy: Prasa po wyborach samorządowych: triumf centroprawicy, kubeł zimnej wody dla centrolewicy

Centroprawica „bierze wszystko” - taki jest ton komentarzy we
włoskiej prasie we wtorek po częściowych wyborach samorządowych, w
których rządzący krajem blok wygrał w prawie wszystkich miastach, gdzie
odbyło się głosowanie. Dziennik „La Repubblica” ogłasza w nagłówku, że
wieje „wiatr prawicy”. Według „Corriere della Sera” to „kubeł zimnej
wojny” dla opozycyjnej centrolewicy pod nowym kierownictwem.

Polskie śmigłowce dostaną rakiety Hellfire - jest umowa na dostawę

O podpisaniu umowy na dostawę pocisków rakietowych Hellfire, które
będą uzbrojeniem dla śmigłowców wsparcia AW149 - poinformował we wtorek
wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Komisarz UE: jesteśmy zaniepokojeni polską ustawą o specjalnej komisji

"Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni polską ustawą o specjalnej
komisji. (...) KE nie zawaha się podjąć działań w tej sprawie, jeśli
będzie to potrzebne" - powiedział we wtorek rano przed posiedzeniem Rady
UE ds. Ogólnych komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Wiceszef MSWiA po spotkaniu z

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować
zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we
wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową
niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Finlandia: Ukończono pierwszy fragment bariery na granicy z Rosją; opóźnienia w projekcie

W Imatrze przedstawiono gotowy już fragment testowego odcinka
ogrodzenia, które powstaje na granicy z Rosją w płd.-wsch. Finlandii.
Metalowe ogrodzenie o kolorze zielonym ma ok. 3 m wysokości i jest
zwieńczone drutem kolczastym tworzącym cylindryczną zaporę.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w maju wyniósł 93,3 pkt. - KE

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment
Indicator - ESI) w maju wyniósł 93,3 pkt. wobec 91,4 w kwietniu 2023 r.
- wynika z danych Komisji Europejskiej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Grupa Orlen nabyła udziały w

Grupa Orlen nabyła udziały w koncesji na Morzu Norweskim

Spółka PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen nabyła 10 proc. udziałów w
koncesji na Morzu Norweskim obejmującej złoża Adriana i Sabina -
poinformował PKN Orlen. Dodano, że zasoby wydobywalne złóż szacowane są
na 38 do 88 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Minister ds. europejskich: Polska i KE podjęły wspólną inicjatywie na rzecz ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji

Premier Mateusz Morawiecki i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von
der Leyen podjęli wspólną inicjatywę na rzecz dzieci ukraińskich
deportowanych do Rosji - poinformował we wtorek minister ds.
europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Minister ds. UE: wypowiedź Reyndersa o komisji badającej wpływy rosyjskie zawiera dwie oczywiste nieprawdy

Wypowiedź komisarza Didiera Reyndersa o komisji ds. badania wpływów
rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP zawiera dwie oczywiste
nieprawdy - ocenił minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Poinformował, że poprosił Reyndersa o pilną rozmowę telefoniczną w tej
sprawie.

Szefowie MSW Polski i Niemiec: nie ma uzasadnienia dla przywrócenia kontroli na naszej granicy

Nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na
wspólnej polsko-niemieckiej granicy - głosi oświadczenie ministrów
spraw wewnętrznych Polski i Niemiec. Na tej granicy wzmocnione zostaną
patrole polskich i niemieckich służb, będą też dodatkowe wspólne
kontrole w pociągach.

K.Szczucki: komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie będzie wydawać wyroków

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich będzie organem administracji
publicznej, co oznacza, że ona nie będzie wydawać wyroków, a decyzje
administracyjne będą pod pełną kontrolą sądów administracyjnych -
podkreślił we wtorek szef Rządowego Centrum Legislacji (RCL) Krzysztof
Szczucki.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej: kolejna edycja programu Polskie Powroty

Ruszyła siódma edycja programu Polskie Powroty organizowanego przez
Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Jego celem jest
umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i
zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach.

P.Müller o reakcji Departamentu Stanu i KE: reakcje na bazie informacji, które nie mają pokrycia w rzeczywistości legislacyjnej

Widać po tych reakcjach, że one niestety są na bazie informacji,
które nie mają pokrycia w rzeczywistości legislacyjnej - powiedział
rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News, pytany o krytykę ze strony
Departamentu Stanu oraz KE odnośnie ustawy o komisji ds. badania wpływów
rosyjskich.

UE:
Ambasador RP: w Brukseli jeden z komisarzy przekazywał nieprawdziwe
informacje, że ustawa o komisji nie przewiduje odwołania do sądu

W Brukseli jeden z unijnych komisarzy przekazywał mediom
nieprawdziwe informacje, że ustawa o komisji ds. badania wpływów
rosyjskich nie przewiduje odwołania do sądu. To jest nieprawda –
powiedział dziennikarzom w Brukseli ambasador Polski przy UE Andrzej
Sadoś.

Adamczyk: nowy węzeł "Emilia" łączący A2 z S14 ma być w realizacji około 2027 r.

Nowe węzeł drogowy "Emilia", łączący autostradę A2, ekspresówkę S14 i
drogę krajową nr 91, ma być w realizacji około 2027 r. - poinformował
we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wicepremier Piotr
Gliński dodał, że w lipcu ma zostać otwarty odcinek S14, który domknie
ring wokół Łodzi.

UE prawie podwaja pomoc finansową dla Mołdawii - do łącznej kwoty 295 mln euro

Rada UE - czyli państwa członkowskie - podjęła we wtorek decyzję, by
niemal podwoić kwotę pomocy finansowej dla Mołdawii, której zgodziła
się udzielić rok temu. W kwietniu 2022 r. Rada przyjęła przepisy, które
umożliwiają UE przekazanie pomocy finansowej dla Mołdawii w wysokości
150 mln euro. We wtorek kwota ta została zwiększona o 145 mln euro, co
oznacza, że ​​łącznie dla Mołdawii będzie dostępne 295 mln euro.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Norwegia: Jens Stoltenberg: w

Norwegia: Jens Stoltenberg: w Kosowie będzie 700 dodatkowych żołnierzy NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował we wtorek o
rozmieszczeniu w Kosowie 700 dodatkowych żołnierzy Sojuszu. Wcześniej
NATO w oświadczeniu informowało o tej decyzji, ale nie podał szczegółów
wzmocnienia swoich sił w Kosowie.

PKP Cargo poprawia wyniki. Strata została zamieniona na solidny zysk

PKP Cargo w pierwszym kwartale 2023 roku miało skonsolidowane
przychody netto na poziomie 1,57 miliarda złotych. Zysk netto w tym
okresie wyniósł nieco ponad 104 miliony złotych. Zgodnie z deklaracją
zarządu trwają intensywne prace nad nową strategią grupy na kolejne
lata.

Szef MSZ: nie mogę zgodzić się z wypowiedzią Reyndersa nt. komisji ds. badania wpływów rosyjskich

Zupełnie nie mogę zgodzić się z wypowiedzią unijnego komisarza ds.
sprawiedliwości Didiera Reyndersa na temat komisji ds. badania wpływów
rosyjskich; najprawdopodobniej tylko jeden z nas czytał tę ustawę i zna
zasady funkcjonujące w polskim systemie prawa - powiedział we wtorek
szef MSZ Zbigniew Rau.

Minister Czarnek: nie ma lex anty-Tusk, jest lex anty-Putin

Nie ma lex anty-Tusk, jest lex anty-Putin – powiedział we wtorek
szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do ustawy o powołaniu Komisji
ds. badania wpływów rosyjskich.

Minister
Telus: choć decyzja o wypłacie 100 mln euro dla rolników w pięciu
krajach jest przekładana, to polscy rolnicy dostaną obiecane od rządu
wsparcie

Minister rolnictwa RP Robert Telus poinformował we wtorek w
Brukseli, że decyzja o wypłacie 100 mln euro rolnikom z 5 krajów
graniczących z Ukrainą jest wciąż przekładana; uspokajał jednak, że nie
są to środki najważniejsze i że polscy rolnicy dostaną obiecane od rządu
wsparcie.

UE:
Minister rolnictwa w Brukseli: nie wyobrażam sobie, by zakaz importu
czterech ukraińskich zbóż do Polski nie został przedłużony

Nie wyobrażam sobie, żeby rozporządzenie, które uniemożliwia import
ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika do Polski,
Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii - ale nie ogranicza tranzytu tych
zbóż - nie zostało przedłużony - powiedział we wtorek w Brukseli
minister rolnictwa RP Robert Telus.

ARiMR: w czerwcu ruszają trzy nabory wniosków w ramach KPO

Na początku czerwca startują trzy nabory wniosków w ramach Krajowego
Planu Odbudowy. Będzie można ubiegać się m.in. o pomoc w sfinansowaniu
budowy silosów - poinformowała we wtorek ARiMR.

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz

Zrobiliśmy wszystko, żeby zapobiec powtórzeniu się wydarzeń z
ubiegłego roku - zapewniła podczas konferencji prasowej w
Kędzierzynie-Koźlu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, która
podsumowała eksperyment dotyczący ograniczenia populacji złotej algi w
wodach Kanału Gliwickiego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

21. Ten Reynders

to wyjatkowo oblesny osobnik

avatar użytkownika Maryla

22. J.Kaczyński: 44 proc.

J.Kaczyński: 44 proc. poparcia przełoży się większość mandatów w Sejmie

44 proc. w każdej sytuacji przełoży się na liczbę mandatów dających
większość. W niektórych okolicznościach to może być i 42 proc. głosów –
powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla „Gazety Polskiej”
prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Antoniak z ING BSK: inflacja w maju spadła do 13 proc.

Inflacja w maju spadła do 13 proc. – powiedział PAP ekonomista banku
ING BSK Adam Antoniak. Dodał, że spadek inflacji to efekt niższych cen
paliw i energii oraz jedynie niewielkiego wzrostu cen żywności względem
kwietnia.

MEiN nie planuje zmian zasad programu wspierającego najlepsze polskie uczelnie

MEiN nie planuje zmian zasad programu wspierającego najlepsze
polskie uczelnie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) -
przekazała PAP rzecznik resortu Adrianna Całus-Polak. Ogłoszenie
następnego konkursu w programie IDUB powinno nastąpić w 2025 r. -
dodała.

Kryńska z PKO BP: dane GUS o PKB najpewniej pokażą, że w I kw. dobrze radził sobie sektor usługowy

Środowe dane GUS o PKB najpewniej pokażą, że w I kw. dobrze radził
sobie sektor usługowy – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula
Kryńska. Dodała, że spodziewa się także wzrostu inwestycji w
gospodarce.

Oto majątek Morawieckiego

Przekazał na cele charytatywne więcej niż zarobił w KPRM. Premier Mateusz Morawiecki w roku 2022 z tytułu zatrudnienia
w KPRM zarobił 285 045,36 zł, przy czym łącznie aż 380 000 zł przekazał
na cele charytatywne. Takie informacje wynikają z oświadczenia
majątkowego szefa rządu. Jak wynika z oświadczenia
majątkowego złożonego przez premiera Mateusza Morawieckiego 28 kwietnia
2023 r., w roku ubiegłym szef rządu zarobił z tytułu zatrudnienia w KPRM
285 045,061 zł. Nie jest to jedyna kwota, jaka wpłynęła w ubiegłym roku na konto premiera - jako poseł pobiera również dietę parlamentarną. Sejm - dieta parlamentarna: 45 679,92 zł (w tym dochód 9 679,92 zł)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. M. Paprocka: skierujemy do

M. Paprocka: skierujemy do Waszyngtonu stosowną korespondencję wyjaśniającą dot. ustawy ds. wpływów rosyjskich

Głosy płynące z Brukseli i stanowisko Departamentu dotyczące ustawy
ds. wpływów rosyjskich opierają się na nieprawdziwych informacjach -
powiedziała w Polsat News prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Przekazała, że Kancelaria Prezydenta wystosuje do Waszyngtonu
korespondencję wyjaśniającą w tej sprawie.

Telus: odkąd nasze służby kontrolują zboże z Ukrainy - nie wjechało żadne niespełniające wymogów

Do Polskie nie wjechało żadne zboże z Ukrainy, które nie spełniało
wymagań polskich i europejskich, odkąd nasze służby zaczęły je na
granicy mocno kontrolować - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 minister
rolnictwa Robert Telus.

1 czerwca w Mołdawii szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej; tłem spotkania inwazja Rosji na Ukrainę

1 czerwca w Mołdawii w zamku Mimi w Bulboace odbędzie się drugi
szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Gospodarzem będzie prezydent
tego kraju Maia Sandu „Tłem szczytu będzie nielegalna inwazja Rosji na
Ukrainę i destabilizacja europejskiego bezpieczeństwa” – mówi PAP
ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Prezes firmy Exatel: posiadanie rodzimych technologii to fundament cybersuwerenności

Fundamentem cybersuwerenności jest posiadanie własnych, rodzimych
technologii. Nasza technologia Self Defined Network, Exatel SDN, podnosi
kwestię cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych na nowy poziom –
powiedział PAP prezes firmy Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski.

Kaczyński: jest niemal pewne, że Rosja przeprowadzi prowokacje przed wyborami

Jest niemal pewne, że Rosja przeprowadzi prowokacje przed wyborami w
Polsce – powiedział w opublikowanym w środę w wywiadzie dla Gazety
Polskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Minister Czarnek: W Polsce

Minister Czarnek: W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego
"jeden do jednego". Ma on powstać w perspektywie najbliższych trzech,
czterech lat - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław
Czarnek.

PIE: spodziewamy się jednocyfrowych odczytów inflacji w październiku

Spodziewamy się jednocyfrowych odczytów inflacji w październiku -
prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do
danych GUS o inflacji. Oceniają, że do jej spadku przyczyniły się
głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności.

Premier: 110 mld zł przekroczyły w Polsce inwestycje zagraniczne w latach 2021-2022

Inwestycje zagraniczne w Polsce w latach 2021-2022 przekroczyły 110
mld zł, tym samym sprawdza się strategia przyciągania inwestorów
zagranicznych - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas
uroczystości otwarcia fabryki PepsiCO w Świętem (woj. dolnośląskie).

Amerykański koncern otworzył w Polsce zakład za miliard złotych

Z udziałem premiera Morawieckiego uroczyście otwarto nowy zakład
PepsiCo w Świętem k. Środy Śląskiej. Wartość inwestycji to ponad 1
miliard złotych. Budowa trwała niecałe 20 miesięcy, generalnym wykonawcą
był Budimex.

Do sieci trafiły loginy i hasła milionów Polaków. Dane można sprawdzić

W sieci pojawił się duży zbiór loginów i haseł obywateli Polski.
Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy dane znalazły się w
tym wycieku - poinformował w środę minister cyfryzacji Janusz
Cieszyński.

Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w '22 w gosp. domowym wzrosły o 15,2 proc. rdr - GUS

Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w 2022 roku w gospodarstwie domowym wzrosły o 15,2 proc. rdr - podał GUS.

PKB mocniej wyhamował. GUS podał dane

Produkt Krajowy Brutto Polski w I kw. spadł o 0,3 proc. rdr w
porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rdr w IV kw. 2022 r. - wynika z
komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w I kw. spadł o 0,2
proc.

Skala wpływu poszczególnych składowych na PKB w I kw. 2023 r. - GUS

Skala wpływu poszczególnych składowych na PKB w I kwartale 2023 r., opublikowana przez Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane GUS o PKB

W I kw. tego roku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo
– jak poinformował GUS, publikując wstępny szacunek PKB - zmniejszył
się realnie o 0,3 proc. r/r.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Atak na ustawę o rosyjskich


Atak na ustawę o rosyjskich wpływach i komisję mającą to badać wynika ze strachu przed ujawnieniem agenturalności oraz z…

Trudno uwierzyć, że nawet uwzględniając prawo Lema po stronie
opozycji nie znalazł się nikt, kto przeczytałby 22-stronicową ustawę
i nie zrozumiał choćby tego, że chodzi o organ administracji publicznej
oraz o postępowanie administracyjne. Jeśli opozycja nie
jest taka głupia, za jaką chce uchodzić, to powodem „rżnięcia głupa”
musi być istota rzeczy, czyli strach przed wyjaśnieniem rosyjskich
wpływów i ujawnieniem rosyjskich uwikłań i zależności. Kto wie,
czy nie interesownych bądź wynikających z szantażu, a może nawet
agenturalności. O tym się nawet nie szepce, żeby nie wywoływać wilka
z lasu, a opowiadanie o strasznej ustawie i jeszcze straszniejszej
komisji jest oczywiście odwracaniem uwagi od sedna sprawy.


Pamiętacie
agenturalne uderzenie w rząd Olszewskiego? Dziś czuć ten sam swąd w
salonie III RP. Tusk w potrzasku własnej biografii

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku upadł niepodległościowy i dziś
już legendarny rząd śp. Jana Olszewskiego. Ta straszna politycznie noc
zawładnęła Polską na długie lata. Wszyscy pamiętamy przerażoną twarz
Wałęsy, nerwowe słowa Donalda Tuska i agenturalny smród, który miała
przewietrzyć lista Antoniego Macierewicza. Dziś znów wraca ta atmosfera.
Wściekło-ślepej nagonki na tych, którzy domagają się prawdy. Czy
komisja ds. badania rosyjskich wpływów powtórzy los lustracji? Ta wojna wciąż trwa, a polityczni idioci i powiązani z nimi rosyjscy
agenci kręcą dziś tą polityczną i medialną korbą. Im głośniej, tym
lepiej. Tylko Polski szkoda.

Pierwszy filar stwarza możliwość nabycia mieszkania na rynku
pierwotnym, bądź wtórnym, albo budowę we własnym zakresie w oparciu
o uzyskany kredyt do wysokości 500 tys. zł dla jednoosobowego
gospodarstwa domowego, bądź 600 tys. zł dla większego
gospodarstwa domowego. Kredyt będzie oprocentowany w wysokości
2 proc., a różnicę do oprocentowania rynkowego, dopłaci państwo przez
pierwsze 10 lat, przy czym spłacanie tych kredytów będzie tak
skonstruowane, że po 10 latach spłacania i ustaniu dopłat rządowych,
kolejne raty kredytu będą już stałe i nawet niższe, niż z tą dopłatą. Z kolei
drugi filar tego programu to stworzenie bardzo atrakcyjnej formy
oszczędzania na przyszłe mieszkanie, przez minimum 3 lata, maksymalnie
10 lat, przy czym wpłaty miesięczne mogą być zmienne i wynosić od 500
zł do 2 tys. zł (obowiązuje przynajmniej 11 wpłat w roku). Z programu będą mogły skorzystać także rodziny, które posiadają własny
lokal, w którym mieszkają (do 50 m2 z dwójką dzieci, do 75 m2 z trójką,
do 90 m2 z czwórką i bez limitu z piątką i większa ilością dzieci),
a teraz będą chciały poprawić swoje warunki mieszkaniowe.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Min. Buda: w tym roku z

Min. Buda: w tym roku z przedłużenia Małego ZUS skorzysta ponad 60 tys. małych przedsiębiorców

Z przedłużenia o rok tzw. Małego ZUS-u plus skorzysta jeszcze w tym
roku ponad 60 tys. małych przedsiębiorców - podkreślił w środę minister
rozwoju Waldemar Buda. Wskazał, że z możliwości płacenia niższych
składek będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy już utracili to
uprawnienie.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wyraziła zgodę na podpisanie porozumienia z rządem

Komisja Krajowej NSZZ "Solidarność" niemal jednogłośnie upoważniła
przewodniczącego Komisji Krajowej do podpisania porozumienia z rządem -
poinformował w środę rzecznik przewodniczącego Komisji NSZZ
"Solidarność" Marek Lewandowski.

Szef MON: na kolejny rok akademicki przygotowano 2089 miejsc w uczelniach wojskowych

Na kolejny rok akademicki przygotowaliśmy 2089 miejsc dla przyszłych
studentów w uczelniach wojskowych. Warto związać swoją przyszłość z
mundurem - napisał w środę na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz
Błaszczak.

KE postanowiła zarejestrować europejską inicjatywę obywatelską dotyczącą wzajemnego uznawania prawomocnych orzeczeń sądowych

Komisja Europejska postanowiła zarejestrować w środę europejską
inicjatywę obywatelską zatytułowaną "Skuteczne wdrażanie koncepcji
precedensu sądowego w krajach UE". Dotyczy ona wzajemnego uznawania
prawomocnych orzeczeń sądowych wydanych przez sądy innych państw
członkowskich oraz możliwości powoływania się na krajowe precedensy
sądowe.

Wiceminister infrastruktury: jesteśmy na ostatnim etapie przed otwarciem Via Baltica od Warszawy do Kowna

Jesteśmy na ostatnim etapie przed otwarciem Via Baltica od Warszawy
do Kowna; po stronie polskiej w najbliższych miesiącach oddamy do ruchu
dwa z trzech brakujących odcinków S61 - zapowiedział wiceminister
infrastruktury Rafał Weber, który spotkał się w środę ze swoim litewskim
odpowiednikiem.

Bank Pekao: eksport polskiej żywności w 2022 r wyniósł 47,6 mld euro

Eksport polskiej żywności w 2022 roku ustanowił nowy rekord i
wyniósł 47,6 mld euro - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku
Pekao S.A. Pod względem nominalnego wzrostu był to czwarty najwyższy
wynik w Unii Europejskiej.

Co dalej z polską gospodarką? Prognozy analityków

Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku.
Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące
przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu
makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. "WSJ": Polska wzmacnia

"WSJ": Polska wzmacnia obronę, ale martwi się europejską słabością i czy USA będą dalej bronić Starego Kontynentu

W reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę Polska powaznie zwiększyła
swoje wydatki na obronę, ale politycy w Warszawie martwią się militarną
słabością Europy i tym, czy USA pozostaną zaangażowane w obronę
kontynentu - pisze w środę w komentarzu Jillian Kay Melchior, członkini
rady redakcyjnej "Wall Street Journal".

Izrael: Media: normalizacja stosunków z Arabią Saudyjską daleka od finału

Przedstawiciele władz Izraela przekazali, że trwające pod patronatem
USA rozmowy mające na celu normalizację stosunków między Arabią
Saudyjską a Izraelem są dalekie od finalizacji ze względu na kwestie,
które mogłyby wpłynąć na przewagę militarną Izraela i jego hegemonię
nuklearną w regionie - informują w środę izraelskie media.

Premier Morawiecki przybył do Hagi, gdzie spotka się z premierem Holandii; wśród tematów m.in. szczyt NATO w Wilnie

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę wieczorem do Hagi, gdzie
spotka się z premierem Holandii Markiem Rutte. Politycy rozmawiać będą
m.in. o szczycie NATO w Wilnie, a także o dalszym wsparciu dla Ukrainy
oraz omówią plan odbudowy tego kraju.

Prof. Krasnodębski: KE chce tropić i zwalczać w krajach Unii wpływy rosyjskie. W Polsce to samo chce uznać za łamanie prawa

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Pani Jourová działa
tak, jak zwykle. To zaniepokojenie wynika najprawdopodobniej z sygnałów
politycznych, które płyną do niej ze strony polskich europosłów
i środowisk opozycyjnych. To oni zazwyczaj alarmują Komisję czy
Parlament Europejski, że w Polsce rzekomo dzieje się coś niedobrego. W tym
przypadku sprawa jest o tyle kuriozalna, że chodzi o wpływy rosyjskie,
którymi Komisja przecież tak bardzo się martwi. Wpływy rosyjskie w Unii
Europejskiej i w wielu krajach Unii Europejskiej są i były. O tym pani
Jourová w swoim, wspomnianym wystąpieniu akurat nie wspomniała. Reaguje
tak, jak reagowała wielu innych sprawach. Tak samo zresztą, jak komisarz
ds. sprawiedliwości Didier Reynders.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl