Dwadziescia piec najbogatszych krajow Europy wedlug PKB per capita z uwzglednieniem sily nabywczej

avatar użytkownika En passant

Porownywanie i stawianie sie w relacji do innych osob, grup, organizacji czy panstw jest stale na porzadku dziennym. Ludzie chca wiedziec co maja, ile osiagaja inni i odnosza to do swojej sytuacji. W dzialanosci roznych podmiotow gospodarczych jest niezbedne prowadzenie statystyck finansowych, ktore pozwalaja na okreslanie kierunkow dzialan, oceny realizacji obranych celow. Do takich kluczowych statystyk miedzynarodowych nalezy obliczanie i porownywanie wypracowanego PKB. Dobrym wskaznikiem dla porownan gospodarki roznych panstw jest PKB per capita (na glowe). W artykule tym przedstawie klasyfikacje 25-tki najbogatszych krajow Europy pod wzgledem PKB na glowe mieszkanca przeliczonego wedlug sily nabywczej.

 

Ogladanie tej statystyki moze wydac sie interesujace z roznych wzgledow. Zawsze chcialo sie wiedziec ile maja inni, nasi blizsi i dalsi sasiedzi. Wlasne usytuowanie w relacji do innych pozwala nam zobaczyc rozbieznosci majatkowe. Ogladanie zasobnych na pewno sprzyja powstawaniu dysonasow. Jak to moze byc, ze moja dzialanoscia wypracowuje tak malo w porownaniu z bogaczami. Jednak w odniesieniu do biedniakow europejskich nasze dysonanse ulegaja redukcji. Mozna sobie bowiem wszystko wytlumaczyc i pokazac palcem na biede, ktora tez istnieje w Europie. Na bogactwo narodow sklada sie zbudowana przez stulecia techniczna, technologiczna i gospodarcza infrastruktura. To ona oddzialywuje na tworzenie miedzynarodowego zroznicowania majatkowego.

 

W artykule skupie sie na wiekszych panstwach i pomine malutkie, takie jak jak Monaco czy Liechtenstein. Za podstawe przyjme dane Banku Swiatowego i OECD za rok 2019, w ktorych PKB na jednego mieszkanca zostal przeliczony pod katem sily nabywczej w danym kraju i przeliczony w tzw. miedzynarodowym dolarze. Wziecie pod uwagi okreslonej sily nabywczej w danym kraju uwzglednia faktyczna ilosc dobr i uslug, ktore mozna tutaj nabyc za okreslona sume wyrazona w miedzynarodowym USD, ktory jest w tym przypadku sztuczna waluta. W kazdym badz razie w celu porownania uzywany jest tutaj PKB zrelatywizowany poprzez oczyszczenie go w wyniku uwzglednienia czynnika jakim jest realna miejscowa krajowa sila nabywcza. Przy prezentacji kazdego kraju, podaje PKB per capita w aktualnym miedzynarodowym dolarze (GDP per capita current international $). Dane te roznia sie od normalnie stosowanych wyliczen PKB per capita wyrazonym w aktualnym dolarze amerykanskim USD (GDP per capita current US $). Stad miejsce niektorych krajow moze byc wyzsze albo nizsze, niz te jakie przyslugiwaloby im przy uwzglednieniu powszechnie stosowanej statystyk przy uzyciu PKB wyrazonym w aktualnym USD. Stad obok danych wedlug PKP per capita wyrazonych w miedzynarodowym dolarze (wg. sily nabywczej) bede podawal w nawiasie dane PKB per capita wyrazone w aktualnym USD. Dane podaje w tysiacach, zaokraglone do pierwszej cyfry po przecinku.

 

Najbogatszym krajem Europy pod wzgledem PKB na glowe oczyszczonego ze wzgledu na sile nabywcza jest

 

  1. Luksemburg – 121,3 tysiace miedzynarodowe $, (ale 114,7 US $). Po nim nastepuja:

  2. Irlandia – 88,2 tys. miedzynarodowe $, (78,7 tys. US $)

  3. Szwajcaria – 71 tys. miedzynarodowe $, (82 tys US $)

  4. Norwegia – 66,8 tys. tys. miedzynarodowe $, (ale az 75,4 tys. US $)

  5. Dania – 60,2 tys. miedzynarodowe $, (60,2 tys. US $)

  6. Islandia – 60,1 tys. miedzynarodowe $, (ale az 66,9 tys. US $)

  7. Holandia – 59,6 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 52,3 tys. US $)

  8. Austria – 58,9 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 50,1 tys. US $)

  9. Niemcy – 56,3 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 46,4 tys. US $)

  10. Szwecja – 55,8 tys. miedzynarodowe $, (51,6 tys. US $)

  11. Belgia – 54,9 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 46,4 tys. US $)

  12. Finlandia – 51,4 tys. miedzynarodowe $, (48,8 tys. US $)

  13. Francja – 49,4 tys. miedzynarodowe $, (40,5 tys. US $)

  14. Wielka Brytania 48,7 tys. miedzynarodowe $, (42,3 tys. US $)

  15. Wlochy – 44,2 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 33,2 tys. US $)

  16. Czechy – 43,3 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 23,5 tys. US $)

  17. Hiszpania – 42,2 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 29,6 tys. US $)

  18. Slowenia - 41 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 25,9 tys. US $)

  19. Estonia – 38,9 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 23,7 tys. US $)

  20. Litwa – 38,5 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 19,6 tys. US $)

  21. Portugalia – 36,6 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 23,3 tys. US $)

  22. Wegry – 34,5 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko16,7 tys. US $)

  23. Polska – 34,4 tys. miedzynarodowe $, (ale tylko 15,7 US $)

  24. Slowacja – 34,1 tys. miedzynarodowe $, (19,3 tys. US $)

  25. Rumunia – 32,3 tys. miedzynarodowe $, (12,9 tys. US $)

 

Wsrod innych krajow europejskich, ktore sa poza ta grupa znajduja sie: Grecja – 30,7 tys. miedzynarodowe $, (19,6 tys. US $), Rosja 29,9 tys. (11,6 tys US $), Bulgaria 24,8 tys. (9,8 tys US $), Bialorus 20 tys. (6,7 tys. US $), Albania 14,5 tys. (5,4 tys US $), Moldawia 13,6 (4,5 US $), Ukraina 13,3 tys. (3,7 tys. US $).

 

Dla porownania przedstawie kilka krajow z innych czesci swiata.

USA 65,3 tys. miedzynarodowe $, (65,3 tys. US $), Kanada 51,3 tys. (46,2 tys. US $), Australia 53,5 tys. (55,1 tys. US $), Argentyna 23 tys. (9,9 tys. US $), Meksyk 20,6 tys. (9,9 tys US $), Brazylia 15,3 tys. ( 8,7 tys. US $), Chiny 16,8 tys. (10,2 tys. US $), Indie 7 tys. (2,1 tys. US $).

 

Srednie swiatowe PKB per capita wyrazone w dolarze miedzynarodowym wynosi 17,7 tys., a w dolarze US $ 11,4 tys. Niemcy i Polska stoja o wiele wyzej niz ta srednia. Ciezko maja ludzie z naszych sasiednich krajow czyli na Bialorusi i Ukrainie. Unia Europejska wykazuje sie srednia 46,6 tys. (34,9 tys. US $), a Ameryka Polnocna zas az 63,9 tys. (63,3 tys. US $). Widac wyraznie, ze Ameryka Polnocna bije na glowe Unie Europejska.

 

Przy przegladaniu przedstawionych tutaj statystyk rzucaja sie w oczy rozbieznosci miedzy PKB per capita przeliczonym na podstawie sily nabywczej w danym kraju a danymi dla PKB per capita ujetymi w biezacych dolarach amerykanskich. Wynikaja one z wysokich albo niskich kosztow utrzymania w okreslonych krajach. W Szwajcarii, Norwegii, czy Islandii sa one wysokie, w innych krajach duzo nizsze. Takie porownanie z uzyciem sztucznego dolara miedzynarodowego uwzgledniajacego sile nabywcza jest blizsze rzeczywistosci, gdyz pozwala porownac rozne gospodarki niezaleznie od roznicy cen w roznych krajach.

 

Mam nadzieje, ze przebrneli Panstwo jakos przez ten gaszcz liczb. Moglo to byc troche nudne, ale uwazam, ze nie ma nic wartosciowszego niz „twarde dane“. To jest tzw. kawa na lawe. Teraz, spogladajac na efekty dziela statystykow Banku Swiatowego i OECD mamy dobry przeglad sytuacji gospodarczej roznych krajow i polozenia materialnego ich ludnosci. Mozemy popatrzyc w gore statystyki i podziwiac inne narody albo zazdroscic im. Jak sie popatrzy w dol zestawienia i porowna sie wlasna sytuacje z ta tych biedniejszych krajow, to az serce rosnie z dumy za to czego dokonala Polska. Jak na dloni widac tez, ze PKB Polski rosnie szybko od czasu transformacji, od odrzucenia gospodarki planowej i wprowadzenia gospodarki rynkowej. Z kryzysow swiatowych Polska wychodzi tez obronna reka i jest za to ceniona w Europie i na swiecie.

 

Zrodla: The World Bank, GDP per capita 2019 (current international $), Data;

GDP per capita 2019 (current US $), Data

 

 

 

 

 

 

2 komentarze

avatar użytkownika Tymczasowy

1. En passant

Jestem zaskoczony, ze Polska jest na tak niskiej pozycji.
Pozdrawiam.

avatar użytkownika Maryla

2. Tymczasowy

jak ma być wyżej, jak dopiero od 4 lat podnoszona jest minimalna płaca w Polsce i wciąż jest niska, w porównaniu z sąsiadami, nie mówiąc o "starej Unii", siła nabywcza przy głodowych pensjach była żadna.

z uwzglednieniem sily nabywczej

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl