Narodowa Wirtualna Sztafeta Pamięci o 14 czerwca

avatar użytkownika Maryla
Weźcie udział i namówcie kogo się da do uczestnictwa w Narodowej Wirtualnej Sztafecie Pamięci o 14 czerwca.. Dołączcie do takich osób jak Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, czy Marcin Kwaśny. Szczegóły :  https://www.facebook.com/events/887874535014762

Szanowni Państwo
 
Dziś w Tarnowie, z udziałem m.in. Pani Barbary Wojnarowskiej - Gautier, przewodniczącej Społecznego Komitetu 14 czerwca i prezesa IPN Jarosława Szarka,  inaugurowane są obchody niezwykle ważnej, 80. rocznicy pierwszego transportu 728 Polaków do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W realizację tych - i w całym kraju - obchodów czynnie włączył się  ( Międzynarodowy) Społeczny Komitet 14 czerwca.
W załączeniu znajdziecie Państwo obszerne informacje - zarówno program najważniejszych obchodów realizowanych pod szyldem, Komitet jak i małe sprawozdanie z ponad półrocznej pracy naszych wolontariuszy. Prosimy o uważne zapoznanie się  z tym materiałem i wykorzystywanie informacji w odpowiednich fragmentach (ale prosimy nie dokonywać kopiuj/ wklej całości materiału !)  
Oto pierwsze z punktów realizowanego już w Tarnowie programu.
Na ulicy Wałowej można już od południa oglądać 728 plansz upamiętniających każdego z pierwszych więźniów największego niemieckiego obozu a  na placu Sobieskiego małą plenerową wystawę.
W sobotę (13 VI) o godz. 17:00 zaplanowano uroczystość rocznicową pod Pomnikiem I Transportu. O 18:00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta.
W niedzielę (14 VI)  rano o godz. 9:00  zapraszamy do  przejścia z nami  spod Pomnika, przez Plac pod Dębem, Wałową, Krakowską, na rampę kolejową - czyli historyczną trasą, którą pokonali do wagonów ci, których 80 lat Niemcym jako pierwszych, wywieźli do Auschwitz. Następnie uczestnicy tego Marszu Pamięci będą mogli zwiedzić otwartą już wystawę sztuki obozowej przygotowaną na Dworcu PKP przez Muzeum Okręgowe.
Kulminacyjnym punktem obchodów niedzielnych będzie, rozpoczynający się dokładnie w południe,  swoisty multimedialny piknik historyczny w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika, podczas którego zobaczymy kilka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i krótkich unikalnych reportaży  poświęconych tematyce Auschwitz, a także teledysków i spotów kampanii społecznej "Projekt 14 czerwca". Materiały filmowe  przeplatać będą nasze kolejne "na żywo" rozmowy z przedstawicielami rodzin i przyjaciółmi więżniów ( nie tylko Auschwitz) oraz społecznikami i badaczami zajmującymi się tą tematyką. Całość zakończy premiera najnowszego dokumentu Gabrieli Mruszczak "Auschwitz, boks i chleb", poświęconego słynnej  postaci "boksera z Auschwitz" Tadeusza Pietrzykowskiego. 
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tych i innych punktach  programu obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu 728 Polaków do KL Auschwitz. 
 
Notka informacyjna 

Polacy przywiezieni do Auschwitz jako pierwsi, dotarli tu  z więzienia w Tarnowie. To byli zwykle młodzi ludzie, członkowie powstającego ruchu oporu. Wśród osób starszych dominowali przedstawiciele przedwojennych polskich elit lokalnych, również kilka osób żydowskiego pochodzenia, którzy jednak do Auschwitz trafili nie jako Żydzi, ale jako polscy nauczyciele, polski urzędnik, czy prawnik. Jako Polacy. Bo Auschwitz i wiele innych obozów (np. wcześniej KL Stutthoff) stworzono z myślą o eksterminacji narodu polskiego.

Również kolejne transporty do Auschwitz stanowili Polacy. Przez kolejne dwa lata funkcjonowania tego piekła na ziemi urządzonego przez Niemców to nasi rodacy stanowili zdecydowaną, dominującą większość męczonych i mordowanych tu osób. A transporty z Polakami trafiały tu do samego końca wojny.

 

W roku 2006 dzięki staraniom byłych więźniów i ich rodzin skupionych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich Sejm RP ustanowił rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Apelujemy do parlamentarzystów o usunięcie z nazwy tego oficjalnego święta przymiotnika „nazistowski”, jako powodującego rozmycie jednoznacznej odpowiedzialności za gigantyczne zbrodnie popełnione w NIEMIECKICH obozach. Apelujemy także, zgodnie z wolą inicjatorów święta, o uzupełnienie nazwy o przymiotnik „Polskich” (Ofiar).

Niemniej data 14 czerwca pozostaje oficjalnym, ogólnonarodowym świętem.

Niestety, od kilkunastu lat nie doczekała się ona właściwej oprawy, również oprawy medialnej, przez co wciąż ani samo wydarzenie ani święto nie utrwaliły się w świadomości społecznej. A przecież stanowią one wręcz idealny oręż do rozprawiania się z coraz liczniejszymi przykładami fałszowania historii, objawiającymi się m.in. ciągłym przywoływaniem kłamliwego terminu „polskie obozy koncentracyjne”.

Mamy nadzieję, że nareszcie – w roku 80. rocznicy początku funkcjonowania największej niemieckiej fabryki śmierci - sytuacja ta ulegnie zmianie. 

 
 
 
Piotr Dziża

tel. 692 282 970
www.14 czerwca.pl

1406.png

logo14.png
Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich
Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Równo 80 lat temu miała też
miejsce pierwsza deportacja Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl