Narodowa Wirtualna Sztafeta Pamięci o 14 czerwca
Polacy przywiezieni do Auschwitz jako pierwsi, dotarli tu z więzienia w Tarnowie. To byli zwykle młodzi ludzie, członkowie powstającego ruchu oporu. Wśród osób starszych dominowali przedstawiciele przedwojennych polskich elit lokalnych, również kilka osób żydowskiego pochodzenia, którzy jednak do Auschwitz trafili nie jako Żydzi, ale jako polscy nauczyciele, polski urzędnik, czy prawnik. Jako Polacy. Bo Auschwitz i wiele innych obozów (np. wcześniej KL Stutthoff) stworzono z myślą o eksterminacji narodu polskiego.
Również kolejne transporty do Auschwitz stanowili Polacy. Przez kolejne dwa lata funkcjonowania tego piekła na ziemi urządzonego przez Niemców to nasi rodacy stanowili zdecydowaną, dominującą większość męczonych i mordowanych tu osób. A transporty z Polakami trafiały tu do samego końca wojny.
W roku 2006 dzięki staraniom byłych więźniów i ich rodzin skupionych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich Sejm RP ustanowił rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Apelujemy do parlamentarzystów o usunięcie z nazwy tego oficjalnego święta przymiotnika „nazistowski”, jako powodującego rozmycie jednoznacznej odpowiedzialności za gigantyczne zbrodnie popełnione w NIEMIECKICH obozach. Apelujemy także, zgodnie z wolą inicjatorów święta, o uzupełnienie nazwy o przymiotnik „Polskich” (Ofiar).
Niemniej data 14 czerwca pozostaje oficjalnym, ogólnonarodowym świętem.
Niestety, od kilkunastu lat nie doczekała się ona właściwej oprawy, również oprawy medialnej, przez co wciąż ani samo wydarzenie ani święto nie utrwaliły się w świadomości społecznej. A przecież stanowią one wręcz idealny oręż do rozprawiania się z coraz liczniejszymi przykładami fałszowania historii, objawiającymi się m.in. ciągłym przywoływaniem kłamliwego terminu „polskie obozy koncentracyjne”.
Mamy nadzieję, że nareszcie – w roku 80. rocznicy początku funkcjonowania największej niemieckiej fabryki śmierci - sytuacja ta ulegnie zmianie.
tel. 692 282 970
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich
Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Równo 80 lat temu miała też
miejsce pierwsza deportacja Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl