OKRUCHY XXIII

avatar użytkownika Tymczasowy

Pewnie, że czytam wieści z Brukseli i Luksemburga. Coraz bardziej jestem przekonany, że dziennikarze w Polsce nie dostrzega słonia w pokoju. Wszyscy, doslownie wszyscy, patrzą  na  "zagranicę", która pozostala jedyną nadzieją sprzedawczyków za srebrniki, jako smrodliwa czy zbawienna, która idzie z odsieczą,  chmura o charakterze ideologicznym.  Takie mendy postępackie. Czesciowo, prawda. Tylko czesciowa.  Uwazam, ze na to naklada sie  zjawisko   calkiem innego rodzaju. Jest nim biurokracja. To zjawisko swietnie opisane przez Maxa Webera, prawdziwego mistrza. Kiedys napisalem tutaj tekst na temat wplywu etyki protestanckiej na rozwoj kapitalizmu, ktory Weber wykazal. A biurokracja to taka hydra, nasz rzad  nawet  jej nie dotknal , co pozwala na zarzuty sekty "korwinowcow". Profesor Parkinson, znany mojemu pokoleniu opisal zjawisko dosc szczegolowo. Jest tam "prawo tysiaca", wedlug ktorego wystarczy 1 000 urzednikow, by instytucja mogla zajmowac sie tylo soba, nie przejmujac sie otoczeniem zewnetrznym.  Inne spostrzezenie, to niebywaly rozrost i festiwal aktywnosci Ministerstwa Kolonii Wloch w czasie, gdy ten kraj stracil wszystkie kolonie. Kiedys podawano stgatystyki zarobkow biurasow z Brukseli Wyszlo, ze setki z nich zarabiaja wiecej niz premierzy cakiem duzych panstw. Oni beda walczyc o "wartosci europejskie" jak o niepodleglosc.  Wsrod nich jest gromada polskich ludzi nowego sortu.

Lepiej na sprawach biurokracji zna sie moj mlodszy brat, ktory tu pisuje.  Byl na stypendioum u mistrza od Biurokracji, Michela Croziera w Paryzu. Pozniej Mannheim-Heidelberg.

.............................................................................................................................................

Nasi i oni do dzis nie wyklarowali sobie tego, o czym kiedys pisalem - sprawa nowej szefowej  Sadu Najwyzszego zostala definitywnie rozstrzygnieta pare miesiecy temu. Pan Prezydent dr Andrzej Duda w stosownym momencie wyznaczy p.o.  i tyle. Kto sie chce podniecac pozornymi problemami, to jego sprawa.

Ostatnie podniecanie sie dotyczylo decyzji ropuchy. Ona tak naprade nie ma juz nic do gadania. Jej kadencja mija w ostatnim dniu kwietnia, czyli biezacego miesiaca.

Tak dla porzadku: Ministerstwo Sprawiedliwosci, Trybunal Konstytucyjny, Krajowa Rada Sadownictwa, po czyjej sa stronie? Prawa czy pipkow? Teraz dojdzie Sad Najwyzszy. Jak to mowia, pozamiatane!

............................................................................................................................................

Jest piata nad ranem i zebralo mi sie na konkurs. Kto wygra? Uwazany za profesora prawa Rzeplinski ostatnio zapodal po glosowaniu w Sejmie: "To bylo haniebne". Glosowanie w Sejmie skladajacym sie z prtzedstawicieli spoleczenstwa? A moze zoneczka Kosiniakowa, ktora zdradzila tajemnice alkowy westchnienem: "Ty moj tygrysie!"? Jest tez nieszczesna postac blakajaca sie jak smrod po gaciach, Gowin - jego nazwisko.  "Jestem miesozerny!", zagrozil  struchlalej przyrodzie, maz stanu z krakowskiego grodu.

............................................................................................................................................

Jezeli ktos jest za glupi, by pojac istote dzisiejszej polskiej polityki, to powinien  zapisac sobie w kajecie slowa Pana doktora prawa, najwybitniejszego polskiego polityka od czasow marszalka Polski Jozefa Pilsudskiego, Jaroslawa Kaczynskiego, ktory stwierdzil: "Obecna opozycja nie dotarla do demokracji". To matolki z ostatniej lawki powinny przepisywac po sto razy w swoich kajetach za kare za swoje oczywiste matolectwo.

.............................................................................................................................................

Niejaki Budka, okaz antropologiczny, ktorego czaszka  juz dawno powinna spoczywac  w sloiku w jakims podrzednym  laboratorium,  jak najglupszy na swiecie cymbal wyjasnil role, ktora stara sie w polskim kabarecie politycznym odgrywac. Mianowicie, rzekl o Gowinie:"Chce wywolac w nim  odruch odpowiedzialnosci". No i co my tu mamy? Professore Pawlowa mamy, warunkowujacego zwierzaki. Wczesniej doswiadczyla  tego Kidawa, ktora jest  blonska, co pozwolilo jej przed wiekami  stac/lezec po obu stronach w bitwie pod Grunwaldem. A dzisiaj byle budka zrobil z niej popychadlo. Oj placza blonscy rycerze w swych grobach! Nie po to wojowali by Sophie Liren wyszla na kompletna idiotke!

.............................................................................................................................................

Ida wybory. Czy Poczta Polska, w koncu mundurowa, wykaze, ze ma swoj honor? Moze okazac sie, ze to zwykle dupki.

...........................................................................................................................................

Co z dupkiem Marcinkiewiczem? Siedzi wreszcie w ciupie, jak nalezy? A co bedzie z firma transportowa Waadka, wroclawskiego szoferaka?  Czy ktos dopilnuje, by  zatonela z honorem jak sledz?

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Tymczasowy

ludzie listy pisza codziennie,  a urzędy jak ZUS wysyłają milionami.

Jabłoński: wysłanie 30 mln kart wyborczych jest w zasięgu możliwości Poczty Polskiej

W
czasie świąt Poczta Polska codziennie dostarcza ok. 10 mln listów,
zatem wysłanie do 30 mln kart wyborczych jest w zasięgu jej możliwości -
zapewnił w piątek podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw
Zagranicznych Paweł Jabłoński w rozmowie z radiem "Siódma9".

Pocztowcy: Jesteśmy w stanie doręczyć pakiety wyborcze, ale są pewne wątpliwości

Poczta
Polska jest w stanie dostarczyć pakiety wyborcze do wyborców; jest
jednak wiele wątpliwości w zapisach ustawy - powiedział w piątek
Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Sławomir...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. ostatnie POdrygi ropuszki

TK: Uchwała trzech izb SN niezgodna z konstytucją oraz przepisami europejskimi

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, od momentu podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały z 23 stycznia br., kwestionującej status sędziów, MS nie miało wątpliwości, że uchwała ta z mocy prawa jest nieważna. Została bowiem wydana z rażącym naruszeniem obowiązujących przepisów, w tym art. 179, art. 180 ust. 1 oraz art. 10 Konstytucji RP - przekazał resort.

MS przypomniało przy tym, że przepisy te wyraźnie stanowią, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa na czas nieoznaczony. Sędziowie są nieusuwalni, a ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej - wskazano.

W ocenie ministerstwa, żaden sąd nie może więc badać, a tym bardziej kwestionować nominacji sędziowskich, ani ustaw regulujących status sędziów i sposób wyboru kandydatów. Sąd Najwyższy nie może zatem wkraczać w kompetencje Krajowej Rady Sądownictwa, Prezydenta RP ani Sejmu - podkreśliło MS.
Przekazanie spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego do innych izb tego sądu - Karnej i Pracy - zarządziła w poniedziałek I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Zarządzenie ma związek z postanowieniem TSUE z 8 kwietnia br.

Jednocześnie prezes Gersdorf - w przekazanym PAP przez zespół prasowy SN zarządzeniu - zabroniła pracownikom Biura Podawczego SN rejestrowania nowych spraw jako należących do właściwości Izby Dyscyplinarnej, albo prezesa tej Izby i rejestrowanie ich jako podlegających Izbie Karnej lub Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, czyli w poniedziałek. Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN Piotr Falkowski powiedział rozmowie z PAP, że Izba analizuje zarządzenie Małgorzaty Gersdorf. Dodał, że decyzja co do dalszych czynności w związku z tym dokumentem zostanie podjęta po jego pełnej analizie.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił 8 kwietnia br. zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.Dzień po tym postanowieniu TSUE prezes Gersdorf wezwała Izbę Dyscyplinarną do natychmiastowego powstrzymania się od rozpatrywania wszelkich spraw. Ponadto wezwała wtedy sędziów Izby Dyscyplinarnej "do natychmiastowego powstrzymania się od jakichkolwiek czynności związanych z rozpoznawaniem spraw" należących do kompetencji tej Izby. Z kolei pracowników Izby Dyscyplinarnej I prezes SN wezwała do przekazania wszystkich akt spraw, również tych zakończonych, do innej izby SN właściwej do ich rozpoznania.

Kolejnego dnia, czyli 10 kwietnia br., Izba Dyscyplinarna SN skierowała do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne ws. możliwości stosowania przez unijny trybunał środków tymczasowych dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich UE. Do wezwania Gersdorf odniósł się zaś wówczas w oświadczeniu prezes Izby Dyscyplinarnej Tomasz Przesławski. Jak podkreślił, przyjął to wezwanie "z niepokojem, wynikającym z troski o prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

Wydane w poniedziałek przez prezes Gersdorf zarządzenie - jak przekazał zespół prasowy SN - dotyczy rozwiązań organizacyjnych "służących zapewnieniu należytego rejestrowania, przyjmowania do rozpoznania lub kontynuacji spraw należących do właściwości Izby Dyscyplinarnej SN i niektórych spraw należących do kompetencji prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej". Nakazano w nim, aby sprawy już rozpoznawane lub te, które będą wpływać były przekazywane Izbie Karnej - jeśli są to sprawy dyscyplinarne, albo Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - jeśli są to sprawy dotyczące prawa pracy sędziów SN lub przechodzenia tych sędziów w stan spoczynku.

Zarządzenie Gersdorf zawiera też szczegółowe zalecenia dla pracowników SN dotyczące rejestrowania nowych spraw poprzednio kierowanych do Izby Dyscyplinarnej i przekazywania ich do innych izb tego sądu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. TK: Sąd Najwyższy arbitralnie

TK: Sąd Najwyższy arbitralnie zakwestionował zasady ustrojowe RP

Sąd
Najwyższy swoją styczniową uchwałą trzech izb arbitralnie
zakwestionował prawotwórcze kompetencje Sejmu, właściwość TK,
prerogatywę prezydenta i inne zasady ustrojowe RP - powiedziała w
uzasadnieniu wtorkowego postanowienia Trybunału Konstytucyjnego
sędzia...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl