Sukces Salviniego i histeria Komisji Europejskiej
Bez większego echa przeszedł artykuł Patryka Osowskiego "PiS z piątym wynikiem w całej Unii. Zwycięzcą włoska prawica" opublikowany 1.06.2019 w portalu Wp.pl {TUTAJ}. Czytany w nim m.in.:
"W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce zwyciężyło PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała poparcie 6,1 mln (45,38 proc. głosujących) Polaków. To piąty wynik w UE.
Na pierwszym miejscu z głosami 9,1 mln Włochów znalazła się prawicowa i narodowo-katolicka Liga Północna Matteo Salviniego. Drugie i trzecie miejsce zajęły ugrupowania z Niemiec: Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) oraz Zieloni. Pierwsi z nich uzyskali poparcie 8,4 mln, a drudzy 7,6 mln obywateli. Czwarte miejsce w zestawieniu zajęła hiszpańska PSOE - Socjalistyczna Partia Robotnicza na czele z premierem Pedro Sánchezem [6.36 mln]. Na dziewiątym miejscu w zestawieniu znalazła się Koalicja Europejska - 5,2 mln głosów.".
Jest to niewątpliwie wielki sukces Matteo Salviniego. Jego partia wyprzedziła nawet niemieckie CDU. W efekcie Komisja Europejska dostała szału. Oto informacja portalu Niewygodneinfo.pl z 31 maja 2019:
"W Europie dzieje się! "Nieprawdopodobnie głupie zagranie Junckera. Jeśli dojdzie do italoexitu, nie wińcie Włochów"
Komisja Europejska dała Włochom ultimatum: Albo zaostrzą dyscyplinę finansową (przypomnijmy - Włochy to kraj z gigantycznym długiem publicznym i rosnącym deficytem budżetowym), albo zapłacą Brukseli 3,5 mld euro kary. Na podjęcie decyzji mają 48 godzin. Bartłomiej Radziejewski (dyrektor i założyciel think-tanku "Nowa Konfederacja") komentuje to w ten sposób: "Być może Unia właśnie weszła w najgłębszy kryzys od 2008 roku". Jednocześnie sugeruje, że ultimatum KE wynika z "doszczętnego przeżarcia mózgu odchodzącego szefa KE przez luksemburską odmianę >> wirusa filipińskiego <<". {TUTAJ}".
Pisze o tym także portal Kresy.pl {TUTAJ} powołując się na artykuł w "The Telegraph" {TUTAJ}. Salvini nie ma zamiaru się ugiąć przed dyktatem KE, lecz zapowiada wprowadzenie specjalnych papierów wartościowych mających pełnić rolę waluty równoległej do euro. Cały ten spór o budżet Włoch i ewentualną równoległą walutę trwa już od półtora roku, ale rozwścieczona sukcesem Salviniego KE postanowiła go zaostrzyć. Przedwczoraj [5.06.2019] TVP Info donosiło:
"Komisja Europejska proponuje objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu ze względu na wysoki dług publiczny w tym kraju – wynika z opublikowanych w środę przez KE dokumentów. Unijni komisarze dyskutowali tego dnia w Brukseli o sytuacji gospodarczej i fiskalnej w państwach członkowskich. Przyjęli dokument, który stanowi aktualizację oceny ekonomicznej krajów UE. Czytamy w nim, że „w przypadku Włoch (...) procedura nadmiernego deficytu z uwagi na dług jest uzasadniona”.
Procedura może zakończyć się nałożeniem kary finansowej na kraj w wysokości 0,2 proc. PKB. W przypadku Włoch byłoby to ok. 3 mld euro." {TUTAJ}.
Ultimatum nie wypaliło, ale pogróżki trwają. Konflikt z KE dobrze robi zaatakowanym partiom i rządom. Wieloletnia walka z Orbanem doprowadziła do tego, iż rządzi on już czwartą kadencję i ma większość konstytucyjną. Ataki na PiS poprawiły notowania tej partii, a i Salvini zyskuje na sporze z Komisją Europejską.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego PiS nie jest w stanie dogadać się z Salvinim. W styczniu 2019 Salvini przyjechał do Warszawy z konkretnymi propozycjami współpracy. Pisałam o tym {TUTAJ}. Nic jednak z tego nie wyszło.
- elig - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Tu chodzi o pewne ryzyko o ryzyko
sojusznika. Salvini chciał, by PiS wspierał go w konflikcie z UE. To bardzo zacne, ale trzeba pamiętać, że w każdej chwili on może się Komisją Europejska dogadać a wtedy my zostaniemy sami, z dodatkowym kłopotem. To jeden problem, ale jest również drugi. Salvini jest bardzo pro-rosyjski, uważa, że Rosja może być przeciwwagą dla UE i wtedy popieranie Salviniego było by równoznaczne z pośrednim, ale jednak uznaniem europejskich aspiracji Rosji.
uparty