Jan Paweł II na Westerplatte cz. 3

avatar użytkownika kazef

Karol Wojtyła nie po raz pierwszy podejmował tematykę bohaterskiej reduty w swojej pracy duszpasterskiej. Jeszcze w czasach posługi jako kardynał i metropolita krakowski, 14 listopada 1971 r., a więc tuż po sprowadzeniu na Westerplatte prochów mjr. Sucharskiego, wziął udział w uroczystościach zorganizowanych w rodzinnej miejscowości majora – Gręboszowie (woj. tarnowskie). Staraniem ks. Stanisława Kurka (proboszcza parafii Gręboszów), ks. prałata Adama Mardeusza i ks. prałata Ryszarda Banacha odbyło się wówczas uroczyste odsłonięcie i poświęcenie dwóch tablic pamiątkowych: pierwszej ku czci ks. Piotra Halaka, proboszcza gręboszowskiego w latach 1907-1931 (zmarłego w opinii świętości), i drugiej - ku czci  majora Sucharskiego[1]. Nieprzypadkowo powiązano ze sobą te dwie postaci. Ksiądz Halak był nauczycielem, wychowawcą i ojcem duchowym majora, który – jak wspominała jego rodzina i znajomi - był osobą głęboko wierząca i praktykującą. Religijność komendanta Westerplatte pomijano w oficjalnych przekazach, gdzie uwydatniano jego chłopskie pochodzenie i antysanacyjne poglądy. 

Nabożeństwo w Gręboszowie związane z poświęceniem epitafiów odbyło się z udziałem ks. kardynała Karola Wojtyły, ordynariusza tarnowskiego Jerzego Ablewicza, biskupa Piotra Bednarczyka oraz dużej liczby księży i wiernych[2]. Ks. Kurek witając gości zaapelowal: „Wszyscy zaś niech naśladują śp. majora Sucharskiego. Był dzielnym żołnierzem. My chyba tutaj nie będziemy walczyć z wrogami naszej Ojczyzny, lecz powinniśmy walczyć - z wrogami naszego wiecznego zbawienia na każdy dzień tak jak to czynił Major Sucharski, który szukał pomocy do wykonywania swoich obowiązków w modlitwie zwłaszcza do Matki Najświętszej. Dałby to Dobry Jezus za przyczyną Matki Bożej”. 

Na koniec uroczystości przemówił kardynał Karol Wojtyła. „Zwrócił on uwagę na ogromny wpływ wychowawczy Kościoła, którego nauka i zasady etyczne leżą u podstaw bohaterstwa wielu synów naszego narodu oraz wezwał młode pokolenie do wzorowania się na wielkich przykładach mjr. Sucharskiego i księdza proboszcza Halaka. Przemówienie miało przede wszystkim aspekt praktyczny. Ukazał także więź tych dwóch postaci, wyciągając konkretne wnioski: <Te dwie postaci Opatrzność Boża związała przed dziesiątkami lat. Opromienieni blaskiem swego życia na naszej ziemi, blaskiem wielkich zasług i heroicznego męstwa. To wspomnienie, to sięganie w przeszłość jest związane z jakąś nauką dla nas, którzy dziś żyjemy. (...) Popatrzcie – spod troskliwego, ojcowskiego, duszpasterskiego serca kapłanów wychodzą bohaterowie, świetlane charaktery. Z przeszłości wydobywamy wielkie światła, wielkie prawdy, wielkie drogowskazy – abyśmy ich nie pogubili, aby one nie pogasły>”.

Gręboszowskie doświadczenia i sformułowane wówczas drogowskazy musiały głęboko zapaść w pamięć kardynała Wojtyły. Niecałe 16 lat później podczas pobytu na Westerplatte powrócił do refleksji wypowiadanych w rodzinnej miejscowości komendanta Składnicy.  Rozwinął swoją myśl kierując ją do młodzieży, która przyjechała na półwysep z całego kraju.[1] Na epitafium majora napisano: „Majorowi Henrykowi Sucharskiemu, bohaterskiemu obrońcy Westerplatte, wiernemu synowi Kościoła i Ojczyzny, duchowemu spadkobiercy ks. Piotra Halaka, ur. 12. XI. 1898 r. w Gręboszowie, zm. 30. VIII. 1946 r. w Neapolu, w 25 rocznicę śmierci, w roku przeniesienia jego prochów do kraju – parafianie gręboszowscy”.

[2] Szerzej o uroczystości zob. J. Witek, op. cit., s. 135-138. Fragmenty homilii na podstawie zapisu magnetofonowego przechowywanego w Archiwum Parafii Gręboszów oraz relacja z uroczystości zob. W. Kluz, Honor…, s. 94-96. Zdjęcia zob: http://www.greboszow.diecezja.tarnow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=264&Itemid=60

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika kazef

1. W kolejnej części

obiecuję już początek omówienia homilii z Westerplatte :)

avatar użytkownika Maryla

2. @kazef

:) bardzo ciekawy temat, możesz go rozwijać .

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

3. Dziękuję za pozwolenie.

I pozdrawiam

avatar użytkownika Maryla

4. @kazef

"Popatrzcie – spod troskliwego, ojcowskiego, duszpasterskiego serca kapłanów wychodzą bohaterowie, świetlane charaktery. Z przeszłości wydobywamy wielkie światła, wielkie prawdy, wielkie drogowskazy – abyśmy ich nie pogubili, aby one nie pogasły>”."

Ileż mamy takich "cennych drogowskazów", błyszczą jak diamenty, oświetlają nam drogę. Jak głęboko wierzący był rotmistrz Pilecki, jak wielu naszych Bohaterów oświetla nam drogę swoim przykładem.
Coraz bardziej aktualne jest wezwanie Herberta:

...idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch, ocalałeś nie po to aby żyć [...] Bądź wierny. Idź.....

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl